Wielkie bolące pryszcze - Przyczyny, Leczenie i Porady
Pryszcze – jak się ich pozbyć?
Szacuje się, że około 85% nastolatków musi borykać się z pryszczami. Pierwsze zmiany skórne pojawiają się zarówno u dziewczynek, jak i chłopców między 11. a 13. rokiem życia. W większości przypadków objawy zanikają wraz z wiekiem. Niestety należy zdać sobie sprawę, że pryszcze pojawiają się także u osób dorosłych, które okres dojrzewania już dawno mają za sobą. Zdarza się, że bolesne krosty można zauważyć nie tylko na twarzy czy szyi, ale także na ramionach, plecach czy nawet w okolicach sfer intymnych. Ponieważ czynników wpływających na powstawanie pryszczy jest bardzo wiele, czasem trudno znaleźć skuteczną metodę ich zwalczania.
Zazwyczaj wypryski możemy dostrzec na twarzy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że niektóre pryszcze powstają zaledwie w ciągu jednej nocy – tymczasem jest to cały proces, który dopiero w końcowej fazie daje efekt bolesnej, nieprzyjemnie wyglądającej krosty.
Wszystko zaczyna się w chwili, kiedy gruczoły łojowe – na skutek różnych czynników – zaczynają w zdecydowanie krótszym czasie produkować nadmierne ilości łoju (zwanego również sebum). Skóra nie jest w stanie poradzić sobie z tą barierą, co prowadzi do zatkanych porów. Tak rodzą się zaskórniki, które przybierają dwie postacie: zamkniętą lub otwartą. Dobrze już na tym etapie zatroszczyć się o pielęgnację skóry, ponieważ z biegiem czasu zaskórniki uszkadzają tkankę znajdującą się wokół mieszka włosowego. Tkanki ulegają zrogowaceniu, a ze względu na zablokowaną przez sebum skórę nie są w stanie samodzielnie się zregenerować. Rozszerzone mieszki włosowe możemy zauważyć gołym okiem w postaci rozszerzonych porów.
Jeśli zignorujemy te poszczególne objawy, zatkane gruczoły łojowe zaczną wytwarzać bakterie. Są one normalną częścią flory bakteryjnej skóry, jednak w większych ilościach mogą ją podrażniać. Zaskórniki pękają, a ich zawartość rozlewa się na okoliczne tkanki. W ten sposób mamy już do czynienia ze stanem zapalnym, który powoduje szereg zmian skórnych: krost, grudek, a nawet guzków. Wypryski nie tylko są bardzo widoczne ze względu na towarzyszący im obrzęk, ale często też bolą przy najlżejszym dotyku. Na dodatek wiele osób ma tendencję do wyciskania pryszczy, sądząc, że pozbywając się zawartej w nich ropy przyspieszą proces gojenia. To duży błąd. O ile pojedyncza krosta rzeczywiście stanie się przez to mniejsza, to jednak z dużym prawdopodobieństwem na jej miejscu już wkrótce powstanie nowa. W ten sposób przyczyniamy się też do rozsiewania bakterii na większy obszar, więc pojedyncze pryszcze w naturalny sposób pociągają za sobą kolejne.
Pryszcze podskórne: jak powstają? Jak je leczyć?
Pryszcze podskórne miał kiedyś każdy. Niektóre z nich znikają, inne rosną i bolą każdego dnia coraz bardziej. Dopiero ocena stopnia nasilenia tego problemu daje odpowiedź, czy zmiany skórne w postaci cyst, torbieli i guzków świadczą o czymś poważniejszym. Sprawdź, jak rozpoznać pryszcze podskórne i o jakich chorobach może świadczyć ich powstawanie.
Spis treści
Pryszcze podskórne - jak je rozpoznać? W końcu pryszcz pryszczowi nierówny, dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy uczynić, to lepiej poznać swoje pryszcze. Ocenić ich wielkość, stopień zaawansowania, a przede wszystkim miejsce położenia. Najprościej podzielić pryszcze na te znajdujące się pod skórą i te "na powierzchni". Pryszcze podskórne wyglądają jak wybrzuszenia, wypustki o różnym kształcie i kolorze. Z kolei pryszcze na powierzchni to zwykle te, które już wyszły spod skóry i mają ropną końcówkę.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Skąd się biorą pryszcze?
Jak już zostało wspomniane, istnieje bardzo wiele czynników wpływających na pojawianie się niepokojących zmian skórnych. Dlatego ustalenie przyczyny, zwłaszcza na własną rękę, jest niezwykle trudne. W większości przypadków pryszcze ropne wymagają wizyty u dobrego dermatologa. Samodzielne leczenie również może przynieść dobre rezultaty, jednak pamiętajmy, że trzeba wówczas zachować ostrożność. Zdarza się, że wypryski zostawiają po sobie brzydkie blizny, z którymi musimy się później borykać do końca życia. By zminimalizować te ślady oraz pozbyć się zaczerwienień po pryszczach, warto zastosować skuteczną, a przede wszystkim dopasowaną do naszych potrzeb terapię.
Pierwszym krokiem udanego leczenia jest oczywiście wyeliminowanie – o ile to możliwe – powodu, dla którego musimy borykać się ze zmianami skórnymi. Mogą być to:
- hormony – w okresie dojrzewania to naturalne zjawisko, ponieważ w tym czasie znacznie zwiększa się produkcja hormonów androgennych. Jednym ze skutków tego procesu jest wytwarzanie nadmiernej ilości sebum, a stąd już prosta droga do powstawania brzydkich wyprysków. Dodatkowo wahania gospodarki hormonalnej występują również u kobiet w związku z cyklem miesiączkowym. Na poziom hormonów wpływa także ciąża, karmienie piersią oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych,
- stres – długotrwały stres ma negatywny wpływ na cały organizm. W ciągu dnia jesteśmy podenerwowani, mamy kłopoty z pamięcią i koncentracją, brakuje nam apetytu, przez co tracimy na wadze, zaś nocą występują problemy z zasypianiem. Dodatkowo hormony stresu wytwarzane w dużych ilościach powodują przetłuszczanie się skóry, co z kolei stanowi doskonałe środowisko dla rozwijających się pryszczy,
- nieprawidłowe odżywianie – każdy z nas, niezależnie od płci czy wieku, powinien zwracać uwagę na to, jakie posiłki przyjmuje. Dostarczanie organizmowi właściwych składników odżywczych ma wiele zalet, w tym poprawę kondycji naszej cery. Dla przykładu produkty, w których występują duże ilości węglowodanów i tłuszczów, mogą znacząco przyspieszyć powstawanie pryszczy, przez co będzie ich jeszcze więcej. Częstym mitem jest powtarzanie, że wypryski są skutkiem ostrego jedzenia i słodyczy – nie zostało to jednak potwierdzone naukowo. Najważniejsze, by dieta była zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne witaminy,
- kosmetyki – nierozważna pielęgnacja czy makijaż przy użyciu niesprawdzonych produktów mogą znacząco przyczynić się do rozwoju pryszczy. Szczególnie specyfiki na bazie alkoholu czy sztucznych substancji mogą spowodować nasilenie się niedoskonałości. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się kosmetyki z naturalnych, wegańskich składników. W przypadku cery z tendencją do pryszczy niezwykle istotne jest dokładne studiowanie składów produktów. W naszej kosmetyczce powinny się też znaleźć maści, które moglibyśmy nakładać punktowo na ropne pryszcze na twarzy (szczególnie polecane są te z witaminą A),
- warunki atmosferyczne – osoby, które borykają się z pryszczami, czy to w okresie dojrzewania, czy już w dorosłym życiu, nie powinny zbyt długo wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Warto też zmieniać pielęgnację skóry w stosunku do pory roku, ponieważ zmiana temperatury czy poziomu wilgotności może ogromnie wpłynąć na kondycję cery.
Kosmetyki pielęgnacyjne a pryszcze na twarzy
Jeżeli zależy nam, aby wypryski na twarzy goiły się szybciej, a każda krosta była mniej uporczywa w leczeniu, to warto zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków używamy w naszej codziennej pielęgnacji. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby podstawowa rutyna była dopasowana do naszego rytmu dnia oraz potrzeb skóry.
Postarajmy się, aby przynajmniej raz dziennie poświęcić naszej cerze nieco więcej czasu. Najczęściej udaje się o to zadbać wieczorową porą. Najważniejszą kwestią jest dokładne i dogłębne oczyszczanie. Najwięcej niedoskonałości powstaje na cerze, z której nieskutecznie pozbywamy się resztek kosmetyków kolorowych i aplikowanych o poranku produktów pielęgnacyjnych.
Elementem, jakiego nie powinno zabraknąć w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji twarzy cery trądzikowej, jest kosmetyk o działaniu oczyszczającym. Jednak by jego użycie przynosiło zamierzone efekty, warto wybrać produkt o skutecznym, ale jednocześnie łagodnym działaniu dla skóry. Bardzo dobrym wyborem okaże się Effaclar żel oczyszczający do twarzy. Oczyszcza wymagającą skórę w sposób delikatny, bez przesuszania czy podrażnień. Z łatwością usuwa nadmiar sebum czy nagromadzone w ciągu dnia zanieczyszczenia, a także okazuje się pomocny w odblokowywaniu porów i utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Jego formuła z cynkiem i wodą termalną z La Roche-Posay została wzbogacona w Phylobiomę. To składnik aktywny, który wspiera równowagę mikrobiomu skóry, zmniejszając niedoskonałości i namnażanie się bakterii, odpowiedzialnych za objawy trądziku.

Czym jest trądzikowa mapa twarzy?
Niewiele osób wie, że umiejscowienie powstających zmian ma ogromne znaczenie. Tak zwana trądzikowa mapa twarzy to graficzne przedstawienie tego, za co odpowiedzialne jest pojawianie się poszczególnych niedoskonałości. W jedną chwilę dostajemy wskazówkę dotyczącą tego, co złego może dziać się w naszym organizmie oraz czemu warto przyjrzeć się bliżej (na przykład poprzez wykonanie dodatkowych badań).
Krosty na czole
Powstające na czole krosty mogą oznaczać przede wszystkim źle dobraną dietę. Jeżeli na co dzień jemy produkty, które niekoniecznie nam służą, to będą one widoczne właśnie pod postacią niedoskonałości występujących na czole. Jeżeli nasz układ trawienny nie funkcjonuje zbyt dobrze, to możemy spodziewać się właśnie wyprysków w tym miejscu. Co jeszcze? Gdy krosty na twarzy występują przede wszystkim tuż pod linią włosów, to bardzo często oznacza to, że niepoprawnie zmywamy produkty kolorowe bądź też kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji włosów.
Krosty na brodzie
Jedzenie mocno przetworzonej żywności znanej nam dobrze jako fast foody sprawia, że nieestetyczne krosty będą powstawały między innymi na brodzie. Oznacza to, że jak najszybciej powinniśmy wprowadzić do naszej diety zdrowe posiłki, przygotowane samodzielnie, z naturalnych, znanych nam składników.
Krosty nad linią ust
Z tym problemem boryka się bardzo wiele kobiet. Pryszcze podskórne występujące w okolicach ust, a już zwłaszcza nad górną wargą oznaczają nic innego, jak niepoprawnie działającą gospodarkę hormonalną. Są to nawet bolące pryszcze przed okresem, które znikają wraz z zakończeniem krwawienia. Cera stopniowo wraca do swojej dawnej kondycji.
Krosty na policzkach
Krosty na nosie
Boląca krosta na nosie to coś, co przydarza się bardzo wielu osobom. W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na to, czy aby na pewno nie stresujemy się zbyt często? Jeżeli mamy aktualnie trudny czas, a poziom kortyzolu jest stale podwyższony, to skutki tego możemy odczuć właśnie poprzez wystąpienie takiej niedoskonałości, jak choćby krosta na nosie. Koniecznie powinniśmy też sprawdzić poziom cukru we krwi.
