Brakująca witamina a wypadanie włosów - Co warto wiedzieć
Wypadają mi włosy! Jakich witamin mi brakuje?
Wypadanie włosów może być objawem niedoboru wielu różnych mikroelementów. Podstawą stwierdzenia, jakie witaminy na włosy suplementować, powinno być przeprowadzenie szczegółowych badań krwi zaleconych przez lekarza – dermatologa lub trychologa. Pamiętaj, że bezrefleksyjne przyjmowanie suplementów z witaminami bez konsultacji ze specjalistą może być powodem przedawkowania, a ich nadmiar szkodzi tak samo jak niedobór! Najbezpieczniejszym wyjściem jest sięganie po specjalne suplementy opracowane po to, by hamować wypadanie włosów, takie jak syrop „Gęste Włosy”. Zawierają one optymalną dawkę składników odżywczych, a przy tym są bezpieczne dla zdrowia. Brak jakich witamin najczęściej może powodować problemy związane z łysieniem?
Witamina A
Witamina A, która z pożywienia trafia do organizmu w postaci retinolu lub beta-karotenu będącego jej prekursorem, jest niezbędna do utrzymania prawidłowej kondycji włosów. Jej niedobór objawia się łamliwością, przesuszaniem się lub przetłuszczaniem pasm, a także kruszeniem się końcówek i łuszczeniem się skóry. Osłabienie włosów i problemy skórne mogą z kolei prowadzić do łysienia. Dlaczego tak się dzieje?
Witamina A odpowiada za metabolizm zrogowaciałych komórek włosa, a dokładniej: jego macierzy, a także rogowych komórek na skórze głowy (tych występujących w nabłonku). Mówiąc prościej, jest im niezbędna do wzrostu, co w przypadku włosów, które uznaje się za najszybciej rozrastająca się tkankę w organizmie człowieka, jest kluczową rolą. Chroni pasma przed działaniem promieni UV, uelastycznia je i wzmacnia. Pomaga również regulować pracę gruczołów łojowych i odpowiada za właściwą ilość sebum, które zabezpiecza włosy i skalp przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jej niewłaściwy poziom w organizmie może powodować zarówno nadmierną suchość skóry, jak i łojotok.
Źródłami retinolu i beta-karotenu w diecie są przede wszystkim:
Jakiej witaminy brakuje, gdy włosy wypadają?
Lśniące i mocne włosy to nasza wizytówka, a także oznaka zdrowia. Kiedy jednak są słabe i kruche, może brakować im składników odżywczych. Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy?
Witaminy z grupy B
Zacznijmy od witamin z grupy B. Odgrywają one bowiem kluczową rolę w zapobieganiu wypadaniu włosów. Co więcej, wpływają one na ich wzrost i kondycję. Mowa przede wszystkim o:
- witaminie B7 (biotynie) - wspomaga produkcję keratyny — podstawowego białka budujące włosy. Jej niedobór może prowadzić do ich osłabienia, a w skrajnych wypadkach — do wypadania. Jej źródłem są jajka, ryby, mleko czy orzechy.
- witamina B9 (kwas foliowy) - pobudza do wzrostu. Dzięki niej możesz cieszyć się powstawaniem nowych, zdrowych włosów. Znajdują ja m.in. w szpinaku, wątróbce, bananie.
- witamina B12 (kobalamina) - nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale także zmniejsza ich przetłuszczanie. Znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego wegetarianie i weganie są narażeni na jej niedobór.
Witamina A
Witamina A reguluje pracę gruczołów łojowych i tym samym zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Jednak to nie wszystko. Sebum chroni włosy przed przesuszeniem, nadając im jednocześnie elastyczność i zdrowy wygląd. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi. Z kolei niedobór witaminy A może prowadzić do suchej i łuszczącej się skóry głowy.
Witamina C
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Być może chodzi o witaminę C. Odgrywa ona kluczową rolę w zdrowiu włosów. Przyczynia się do produkcji kolagenu — białka odpowiedzialnego za elastyczność i wytrzymałość włosów. Jest on niezbędny dla zdrowej struktury włosów i ich prawidłowego wzrostu.
Witamina E
Witamina E to silny przeciwutleniaczem, który chroni włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów. Dzięki swoim właściwościom witamina E wspomaga regenerację komórek i poprawia krążenie krwi w skórze głowy, zmniejsza stany zapalne i poprawia nawilżenie.
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? – Co brać na włosy?
Czy wiesz, że zdrowe i lśniące włosy są nie tylko oznaką dobrej pielęgnacji, ale także odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia? Zmęczenie, stres czy niewłaściwa dieta mogą negatywnie wpływać na kondycję całego organizmu.
Coraz więcej osób sięga po suplementy diety, aby wspomóc porost włosów i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. Czy wiesz, że według najnowszych badań aż 72% dorosłych Polaków przyjmuje różnego rodzaju preparaty?
Niestety znaczna część robi to nieświadomie, nie zwracając uwagi na dokładny skład produktów, nie biorąc pod uwagę swojego stanu zdrowia, odpowiedniego zbilansowania diety i innych potencjalnych przyczyn problemów, na które rozwiązaniem mają być "magiczne tabletki na włosy". Czy to jednak oznacza, że suplementy diety nie są skuteczne? Absolutnie nie! Odpowiednio dobrane preparaty na włosy, z wysokiej jakości składników aktywnych i tylko te od sprawdzonych producentów faktycznie mogą przynieść korzyści dla zdrowia.
Jak dobrać najlepszy suplement na wypadanie włosów? Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy? I w jaki sposób odpowiednio podejść do tego tematu?