Brakująca witamina a wypadanie włosów - Co warto wiedzieć

Objawy wypadania włosów

Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.

Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.

Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.

Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Jakie witaminy na wypadające włosy? — Które witaminy wpływają na kondycję włosów?

Tak, jak już wspominaliśmy, nieodpowiednia ilość składników odżywczych może prowadzić do wypadania włosów i pogorszenia ich wyglądu. Wśród licznych składników, wpływ niektórych witamin na włosy jest naprawdę znaczący i może pomóc w utrzymaniu ich zdrowia i siły. Na które z nich warto zwrócić największą uwagę?

Witaminy z grupy B

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie istnieje jedna witamina B na włosy. W tej grupie wyróżnia się szereg różnych związków, z których każdy może inaczej oddziaływać na wygląd włosów. Do tych, które wykazują największy wpływ na włosy, zaliczamy:

  • witaminę B2 (ryboflawinę), która pomaga w przekształcaniu pokarmu w energię, co wpływa na wzrost i regenerację włosów,
  • witaminę B5 (kwas pantotenowy), który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mieszka włosowego oraz zapewnia włosom wytrzymałość i elastyczność,
  • witaminę B12 (kobalaminę), istotną w procesie produkcji czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do skóry głowy i mieszka włosowego, wspierając wzrost. Brak witaminy B12 może prowadzić do rozwoju anemii, co dodatkowo może osłabić włosy,
  • kwas foliowy — na włosy wpływa pośrednio, wspomagając procesy tworzenia się nowych komórek,
  • biotynę (witaminę B7), szczególnie cenioną za swoje właściwości wzmacniające włosy, zapobiegając ich wypadaniu i łamliwości — zwłaszcza w przypadkach niedoboru biotyny.

Witamina A

Witamina A na włosy działa poprzez wspieranie regeneracji komórek. Pomaga w produkcji sebum, naturalnego oleju wytwarzanego przez skórę głowy, który zapobiega wysychaniu włosów i utrzymuje ich blask. Niedobór witaminy A może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, łamliwości włosów i w konsekwencji do ich wypadania.

Witamina E

Witamina E jest silnym antyoksydantem, który chroni komórki skóry przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Poprawia krążenie krwi w skórze głowy, co zwiększa dopływ składników odżywczych do mieszków włosowych, wspierając ich wzrost i regenerację. Wpływ witaminy E na włosy zauważyć można, w postaci zwiększenia ich objętości i poprawy blasku.

Jakiej witaminy brakuje, gdy włosy wypadają?

Lśniące i mocne włosy to nasza wizytówka, a także oznaka zdrowia. Kiedy jednak są słabe i kruche, może brakować im składników odżywczych. Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy?

Witaminy z grupy B

Zacznijmy od witamin z grupy B. Odgrywają one bowiem kluczową rolę w zapobieganiu wypadaniu włosów. Co więcej, wpływają one na ich wzrost i kondycję. Mowa przede wszystkim o:

  • witaminie B7 (biotynie) - wspomaga produkcję keratyny — podstawowego białka budujące włosy. Jej niedobór może prowadzić do ich osłabienia, a w skrajnych wypadkach — do wypadania. Jej źródłem są jajka, ryby, mleko czy orzechy.
  • witamina B9 (kwas foliowy) - pobudza do wzrostu. Dzięki niej możesz cieszyć się powstawaniem nowych, zdrowych włosów. Znajdują ja m.in. w szpinaku, wątróbce, bananie.
  • witamina B12 (kobalamina) - nie tylko zapobiega wypadaniu włosów, ale także zmniejsza ich przetłuszczanie. Znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Dlatego wegetarianie i weganie są narażeni na jej niedobór.

Witamina A

Witamina A reguluje pracę gruczołów łojowych i tym samym zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów. Jednak to nie wszystko. Sebum chroni włosy przed przesuszeniem, nadając im jednocześnie elastyczność i zdrowy wygląd. Dlatego tak ważne jest zachowanie równowagi. Z kolei niedobór witaminy A może prowadzić do suchej i łuszczącej się skóry głowy.

Witamina C

Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? Być może chodzi o witaminę C. Odgrywa ona kluczową rolę w zdrowiu włosów. Przyczynia się do produkcji kolagenu — białka odpowiedzialnego za elastyczność i wytrzymałość włosów. Jest on niezbędny dla zdrowej struktury włosów i ich prawidłowego wzrostu.

Witamina E

Witamina E to silny przeciwutleniaczem, który chroni włosy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą prowadzić do uszkodzeń i osłabienia włosów. Dzięki swoim właściwościom witamina E wspomaga regenerację komórek i poprawia krążenie krwi w skórze głowy, zmniejsza stany zapalne i poprawia nawilżenie.

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Przykładem może być łysienie androgenowe, w którym dochodzi to stopniowej miniaturyzacji mieszków, a włosy stają się coraz cieńsze i krótsze, natomiast nie ma okresów zwiększonego wypadania włosów terminalnych M.

Czytaj dalej...

Popularne są umaszczenie aguti naprzemiennie ciemne i jasne pasy koloru , dutch grzywka i przednia połowa korpusu biała, kolorowa głowa , roan na całym ciele mieszają się ciemniejsze i białe włosy , dalmatyńczyk ciemne plamy, reszta biała i himalaya czerwone oczy, ciało białe, a nos, uszy i stopy brązowe lub czarne.

Czytaj dalej...

Najczęściej w ciągu kilku miesięcy od porodu te pierwsze włosy zaczynają wypadać, nie ma więc się co martwić o to, że jedno dziecko ma ich więcej, drugie mniej, a jeszcze inne ma na głowie łyse placki.

Czytaj dalej...