Brakująca witamina a wypadanie włosów - Co warto wiedzieć
Dlaczego wypadają włosy?
Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.
Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.
Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.
Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.
Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.
Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.
Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów
Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:
Objawy wypadania włosów
Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.
Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.
Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.
Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.
Jakiej witaminy brakuje, gdy wypadają włosy? – Co brać na włosy?
Czy wiesz, że zdrowe i lśniące włosy są nie tylko oznaką dobrej pielęgnacji, ale także odzwierciedleniem stanu naszego zdrowia? Zmęczenie, stres czy niewłaściwa dieta mogą negatywnie wpływać na kondycję całego organizmu.
Coraz więcej osób sięga po suplementy diety, aby wspomóc porost włosów i zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. Czy wiesz, że według najnowszych badań aż 72% dorosłych Polaków przyjmuje różnego rodzaju preparaty?
Niestety znaczna część robi to nieświadomie, nie zwracając uwagi na dokładny skład produktów, nie biorąc pod uwagę swojego stanu zdrowia, odpowiedniego zbilansowania diety i innych potencjalnych przyczyn problemów, na które rozwiązaniem mają być "magiczne tabletki na włosy". Czy to jednak oznacza, że suplementy diety nie są skuteczne? Absolutnie nie! Odpowiednio dobrane preparaty na włosy, z wysokiej jakości składników aktywnych i tylko te od sprawdzonych producentów faktycznie mogą przynieść korzyści dla zdrowia.
Jak dobrać najlepszy suplement na wypadanie włosów? Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy? I w jaki sposób odpowiednio podejść do tego tematu?
Wypadają mi włosy! Jakich witamin mi brakuje?
Wypadanie włosów może być objawem niedoboru wielu różnych mikroelementów. Podstawą stwierdzenia, jakie witaminy na włosy suplementować, powinno być przeprowadzenie szczegółowych badań krwi zaleconych przez lekarza – dermatologa lub trychologa. Pamiętaj, że bezrefleksyjne przyjmowanie suplementów z witaminami bez konsultacji ze specjalistą może być powodem przedawkowania, a ich nadmiar szkodzi tak samo jak niedobór! Najbezpieczniejszym wyjściem jest sięganie po specjalne suplementy opracowane po to, by hamować wypadanie włosów, takie jak syrop „Gęste Włosy”. Zawierają one optymalną dawkę składników odżywczych, a przy tym są bezpieczne dla zdrowia. Brak jakich witamin najczęściej może powodować problemy związane z łysieniem?
Witamina A
Witamina A, która z pożywienia trafia do organizmu w postaci retinolu lub beta-karotenu będącego jej prekursorem, jest niezbędna do utrzymania prawidłowej kondycji włosów. Jej niedobór objawia się łamliwością, przesuszaniem się lub przetłuszczaniem pasm, a także kruszeniem się końcówek i łuszczeniem się skóry. Osłabienie włosów i problemy skórne mogą z kolei prowadzić do łysienia. Dlaczego tak się dzieje?
Witamina A odpowiada za metabolizm zrogowaciałych komórek włosa, a dokładniej: jego macierzy, a także rogowych komórek na skórze głowy (tych występujących w nabłonku). Mówiąc prościej, jest im niezbędna do wzrostu, co w przypadku włosów, które uznaje się za najszybciej rozrastająca się tkankę w organizmie człowieka, jest kluczową rolą. Chroni pasma przed działaniem promieni UV, uelastycznia je i wzmacnia. Pomaga również regulować pracę gruczołów łojowych i odpowiada za właściwą ilość sebum, które zabezpiecza włosy i skalp przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jej niewłaściwy poziom w organizmie może powodować zarówno nadmierną suchość skóry, jak i łojotok.
Źródłami retinolu i beta-karotenu w diecie są przede wszystkim: