Przyczyny wypadania włosów z cebulkami - Zrozumienie problemu i sposoby jego rozwiązania

Zapobieganie wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

Prawidłowa diagnoza wypadania włosów

Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.

Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?

Wypadanie włosów to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać m.in. choroby - nie tylko te skóry głowy, lecz także ogólne. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny łysienia.

Spis treści

  1. Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy
  2. Wypadanie włosów - przyczyny. Toczeń układowy
  3. Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników
  4. Wypadanie włosów - przyczyny. Anemia
  5. Wypadanie włosów - przyczyny. Infekcje
  6. Wypadanie włosów - przyczyny. Łysienie plackowate
  7. Wypadanie włosów - przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica
  8. Wypadanie włosów - przyczyny. Trichotillomania
  9. Czy menopauza ma wpływ na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny. Przyczyną wypadania włosów mogą być choroby, nie tylko skóry, lecz także ogólnoustrojowe, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z utratą włosów.

Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników

Jednym z objawów zespołu policystycznych jajników jest łysienie androgenowe u kobiet. Jest to łysienie typu męskiego, które u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Poza tym w przebiegu choroby pojawiają się nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii), skąpe lub nieregularne miesiączki, nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach, nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach.

Zespół policystycznych jajników a wypadanie włosówDzień dobry Pani Doktor, chciałabym prosić o poradę, ponieważ mam problem z wypadaniem włosów. Od 9 lat choruję na PCOS. Mam twardy zarost, brak miesiączek. Od kilku lat stosuję kurację hormonalną, bo miesiączka jest tylko gdy biorę tabletki. Gdy odstawiam je na tzw. "przerwę", znowu jej brak. I od około 3 lat zauważyłam że systematycznie włosy mi się osłabiaja na całym ciele, jak biorę te tabeletki, ale rownież bardzo na głowie. Co jest dla mnie już teraz traumą, ponieważ widać mi już skórę głowy na całym czubku glowy tj. łysieniu u mężczyzn. Tabletki muszę brać, a włosów jest coraaz mniej. Już staram się ograniczać mycie włosów, bo wtedy wypada ich najwięcej. Proszę o poradę, co powinnam zrobić? Boję się że niedługo będę już zupełnie łysa.

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: PCOS wiąże się bardzo często z łysieniem androgenowym u kobiet. Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Po analizie badań laboratoryjnych i ocenie włosów, do terapii należy włączyć leczenie miejscowe i ewentualnie doustne preparaty antyandrogenowe. Mycie włosów nie zwiększa ich dobowego wypadania. O liczbę, która wypadnie w czasie mycia, zmniejszy się wypadanie w kolejnych godzinach dnia, także suma dobowa pozostanie taka sama niezależnie, czy Pani myje, czy też nie, włosy w danym dniu.

Włos – z czego się składa?

Włos należy do tak zwanych przydatków skóry, tuż obok gruczołów łojowych, potowych i paznokci. Jest zrogowaciałym wytworem naskórka, który zbudowany jest ze spoistego białka fibrylarnego, czyli keratyny. Składa się z zewnętrznej części zwanej łodygą i części ukrytej w skórze, czyli korzenia włosa, który tkwi w mieszku włosowym i zakończony jest cebulką.

Włosy są wrażliwe na procesy, które zachodzą w organizmie. Ich kondycja może być wyraźnym sygnałem choroby lub też osłabienia. Przyczyn wypadania włosów wraz z cebulkami jest naprawdę dużo i ciężko szczegółowo wymienić je wszystkie. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych

  • predyspozycje genetyczne – tendencja do utraty włosów może być wrodzona. U niektórych kosmyki są cienkie i mają słabe włókna, przez co szybko się łamią i wypadają wraz z cebulkami,
  • choroba – istnieje kilka schorzeń, które mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów wraz z cebulkami, są to między innymi zaburzenia czynności tarczycy, zespół policystycznych jajników, anemia,
  • stres – może stanowić jedną z głównych przyczyn osłabienia struktury włosów, ponieważ powoduje znaczne osłabienie organizmu,
  • urodzenie dziecka – świeżo upieczone mamy bardzo często obserwują u siebie wzmożoną utratę kosmyków co jest związane ze zmianami hormonalnymi,
  • wiek – włosy przerzedzają się bardzo często wraz ze starzeniem się organizmu.
  • inwazyjne zabiegi na włosy – do nadmiernego wypadania włosów mogą doprowadzić również inwazyjne zabiegi, na przykład zbyt intensywne farbowanie, rozjaśnianie, trwała, używanie prostownicy, lokówki,
  • zmiany hormonalne – należy regularnie badać hormony, ponieważ podwyższone parametry niektórych z nich, mogą doprowadzić do nadmiernej utraty włosów i przyczynić się do łysienia,
  • schorzenia zapalne – zakażenie skóry głowy, np. łupież, grzybica.

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Najważniejsza będzie dieta bogata w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT , prawidłowe nawodnienie organizmu, owoce i warzywa pełne cennych makro i mikroelementów czy też produkty bogate w witaminy z grupy B takie jak zielone warzywa, orzechy, jaja, mięso, wątróbka i ryby.

Czytaj dalej...

Niewłaściwa pielęgnacja włosów do nadmiernego wypadania włosów oraz łysienia może doprowadzić stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji, częste farbowanie włosów, suszenie włosów gorącym powietrzem suszarki i częste używanie prostownicy.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...