Przyczyny wypadania włosów z cebulkami - Zrozumienie problemu i sposoby jego rozwiązania

Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?

Wypadanie włosów to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Za wypadanie włosów mogą odpowiadać m.in. choroby - nie tylko te skóry głowy, lecz także ogólne. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny łysienia.

Spis treści

  1. Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy
  2. Wypadanie włosów - przyczyny. Toczeń układowy
  3. Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników
  4. Wypadanie włosów - przyczyny. Anemia
  5. Wypadanie włosów - przyczyny. Infekcje
  6. Wypadanie włosów - przyczyny. Łysienie plackowate
  7. Wypadanie włosów - przyczyny. Łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, grzybica
  8. Wypadanie włosów - przyczyny. Trichotillomania
  9. Czy menopauza ma wpływ na wypadanie włosów?

Wypadanie włosów to problem nie tylko estetyczny. Przyczyną wypadania włosów mogą być choroby, nie tylko skóry, lecz także ogólnoustrojowe, które na pierwszy rzut oka trudno powiązać z utratą włosów.

Wypadanie włosów z cebulkami - jak rozpoznać osłabione cebulki włosów?

Wypadanie włosów jest jak najbardziej normalnym zjawiskiem, z którym mamy na co dzień do czynienia wszyscy. Jest to związane z naturalnym cyklem wzrostu włosów, które w pewnym momencie muszą wypaść, by na ich miejsce pojawiły się nowe kosmyki. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy włosy zaczynają wypadać w nadmiarze, a ich ogólna kondycja i struktura ulegają wyraźnemu pogorszeniu. Kiedy włosy tracą swoją witalność, stają cienkie i łamliwe, zaczynają się nadmiernie przetłuszczać lub przesuszać, sprawiać trudności w układaniu, a dodatkowo nie widzimy u nasady na nowo odrastających włosów, to może świadczyć o osłabieniu cebulek włosów, które stanowią najgłębiej zakorzenione struktury mieszka włosowego i z których wyrasta włos. Zauważając u siebie powyższe objawy, należy jak najszybciej rozpocząć wzmacnianie włosów oraz ich cebulek, by zapobiec dalszemu wypadaniu i pogarszaniu się stanu włosów.

Co zrobić, gdy włosy wypadają z cebulkami? W takim przypadku należy działać kompleksowo i postarać się wzmacniać cebulki włosów zarówno od zewnątrz, jak i od środka - to znaczy zadbać o dobór odpowiednich środków do pielęgnacji włosów, jak również składników odżywczych w codziennej diecie.

Przy osłabionych włosach warto przede wszystkim przestawić się na stosowanie delikatnego szamponu o łagodnym składzie, który nie będzie dodatkowo podrażniał osłabionej struktury łodygi włosa oraz skóry głowy. Zdecydowanie nie sprawdzą się w tym przypadku szampony oraz kosmetyki do pielęgnacji, które w swoim składzie posiadają drażniące detergenty oraz alkohol.
Osłabione cebulki włosów należy regularnie odżywiać i dostarczać im składników, które będą pobudzały włosy do ponownego wzrostu - warto wyposażyć się w dobre odżywki czy maski do włosów o działaniu hamującym wypadaniu włosów i przyspieszającym ich porost.
Jeżeli problem z wypadaniem i osłabieniem włosów jest naprawdę duży, poza doborem odpowiedniego szamponu i odżywki, warto też zdecydować się na stosowanie specjalnej kuracji do włosów o intensywnym działaniu, np. Vichy Dercos ampułki dla kobiet i ampułki dla mężczyzn. Bogaty i skoncentrowany skład takich produktów pozwoli głęboko odżywić cebulki włosów, a przy tym skutecznie zahamuje proces ich wypadania. Sprawić, że będą one odrastały mocniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. Koniec z suchymi i łamliwymi włosami.
Włosy wypadające z cebulkami wymagają od nas również zmian w codziennym sposobie odżywiania. W naszej diecie powinno znaleźć się jak najwięcej witamin, minerałów, białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do swojej diety warto włączyć przede wszystkim: świeże owoce i warzywa, orzechy, jaja, oliwę z oliwek, otręby pszenne, ryby, kasze, siemię lniane czy drób.
Można też z powodzeniem skorzystać z gotowych suplementów diety lub ziół, np. w postaci tabletek, które zostały specjalnie dostosowane do potrzeb osłabionych włosów.
Pomocne mogą też okazać się specjalistyczne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych, np. mezoterapia skóry głowy.

Objawy wypadania włosów

Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.

Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.

Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.

Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Zapobieganie wypadaniu włosów

Wypadanie włosów to bardzo powszechne zjawisko zarazem u mężczyzn jak i u kobiet. Przyczyny jak i przebieg jest różny w zalezności od wielu czynników.

Co zrobić gdy wypadają włosy?

Na to pytanie odpowiedź jest jedna, należy udać się do specjalisty od włosów jakim jest trycholog. Po wykonaniu badania trychologicznego oraz wywiadu przeprowadzonego przez trychologa należy zastosować się do zaleceń .

Stosowanie preparatów z apteki bez właściwej diagnozy trychologicznej może często powodować większy problem! Powodów może być wiele. W przypadku wypadania spowodowanego zaczopowaniem mieszków, silne wcieranie preparatów przeciw wypadaniu spowoduje jeszcze większe wypadanie włosów. W takim przypadku należy oczyścić zaczopowane mieszki i ułatwić dostęp mikrokrążenia do macierzy zarodkowej mieszków.

W wielu innych przypadkach należy regulować enzymy, które doprowadzają do reakcji miniaturyzacji mieszków. Wtedy wystarczy terapia szokowa regulująca produkcję enzymów.

Każdy przypadek wymaga diagnozy. Właściwa diagnoza gwarantuje 100% zatrzymanie każdego wypadania włosów oraz odrost włosów, które wypadły.

Prawidłowa diagnoza wypadania włosów

Ponieważ tak wiele czynników może być przyczyną problemu, trycholog podczas konsultacji zadaje szereg dokładnych pytań, by udzielić odpowiedź na pytanie jak powstrzymać wypadanie włosów. Specjalista musi dowiedzieć się czy problem pojawił się nagle, czy też postępuje od dawna, czy pacjent długotrwale przyjmuje leki, cierpi na alergie, jaką stosuje dietę itd. Kobiety mogą być proszone o podanie informacji na temat miesiączki, ciąży czy menopauzy.

Trycholog uważnie bada skórę głowy i włosy używając do tego specjalnego trychoskopu – urządzenia powiększającego dany obszar ponad 200 razy. Często konieczne jest wyrwanie kilku z nich w celu zbadania cebulek. Niezbędne jest pytanie na temat owłosienia w innych obszarach ciała.

Włos – z czego się składa?

Włos należy do tak zwanych przydatków skóry, tuż obok gruczołów łojowych, potowych i paznokci. Jest zrogowaciałym wytworem naskórka, który zbudowany jest ze spoistego białka fibrylarnego, czyli keratyny. Składa się z zewnętrznej części zwanej łodygą i części ukrytej w skórze, czyli korzenia włosa, który tkwi w mieszku włosowym i zakończony jest cebulką.

Włosy są wrażliwe na procesy, które zachodzą w organizmie. Ich kondycja może być wyraźnym sygnałem choroby lub też osłabienia. Przyczyn wypadania włosów wraz z cebulkami jest naprawdę dużo i ciężko szczegółowo wymienić je wszystkie. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych

  • predyspozycje genetyczne – tendencja do utraty włosów może być wrodzona. U niektórych kosmyki są cienkie i mają słabe włókna, przez co szybko się łamią i wypadają wraz z cebulkami,
  • choroba – istnieje kilka schorzeń, które mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów wraz z cebulkami, są to między innymi zaburzenia czynności tarczycy, zespół policystycznych jajników, anemia,
  • stres – może stanowić jedną z głównych przyczyn osłabienia struktury włosów, ponieważ powoduje znaczne osłabienie organizmu,
  • urodzenie dziecka – świeżo upieczone mamy bardzo często obserwują u siebie wzmożoną utratę kosmyków co jest związane ze zmianami hormonalnymi,
  • wiek – włosy przerzedzają się bardzo często wraz ze starzeniem się organizmu.
  • inwazyjne zabiegi na włosy – do nadmiernego wypadania włosów mogą doprowadzić również inwazyjne zabiegi, na przykład zbyt intensywne farbowanie, rozjaśnianie, trwała, używanie prostownicy, lokówki,
  • zmiany hormonalne – należy regularnie badać hormony, ponieważ podwyższone parametry niektórych z nich, mogą doprowadzić do nadmiernej utraty włosów i przyczynić się do łysienia,
  • schorzenia zapalne – zakażenie skóry głowy, np. łupież, grzybica.

Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.

Czytaj dalej...

Jeżeli chcesz mieć piękne i mocne włosy, koniecznie ogranicz picie kawy, zastąp biały cukier naturalnym słodzikiem może być stewia , jedz jak najwięcej warzyw i owoców, zastąp białe pieczywo tym pełnoziarnistym, jedz dużo ryb dostarczają kwasów omega-3.

Czytaj dalej...

W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione dotyczy równomiernie całej skóry głowy jak i plackowate włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...