Gdzie się udać z problemem wypadania włosów? Poradzi lekarz dermatolog czy tricholog?

Wypadanie włosów — jakie badania

W przypadku wyżej wymienionych objawów warto skonsultować się lekarzem. Przed wizytą można wykonać badania krwi, które nie tylko mogą okazać się pomocne w diagnozie i ją przyspieszyć, ale także dostarczyć cennych informacji o ogólnym stanie zdrowia.

Badania, które warto wykonać

  • Podstawowa morfologia krwi, która daje ogólny obraz stanu zdrowia.
  • Badania hormonów tarczycowych, w tym TSH, fT3 i fT4, które są istotne, ponieważ zaburzenia tarczycy mogą wpływać na kondycję włosów.
  • Poziom witaminy D3 i ferrytyny, niedobór witaminy D3 jest często związany z wypadaniem włosów, podobnie jak niski poziom ferrytyny, który może wskazywać na niedobór żelaza.
  • Badania OB i CRP, które są wskaźnikami stanu zapalnego w organizmie.
  • ATPO i ATG, które mogą wskazywać na autoimmunologiczne choroby tarczycy.
  • Poziom cynku i witaminy B12, które są ważne dla zdrowia włosów.

Badania można wykonać w naszym punkcie pobrań. Współpracujemy z siecią laboratoriów Diagnostyka, wyniki badań są zazwyczaj dostępne w formie online jeszcze tego samego dnia.

Umów wizytę u dermatologa

Problem wypadania włosów warto w pierwszej kolejności skonsultować z lekarzem rodzinnym. Razem z pacjentem przeanalizuje jego stan zdrowia i przebyte choroby, obecnie stosowaną dietę i przyjmowane leki. Zleci również podstawowe badania diagnostyczne, aby móc ocenić, co może być przyczyną utraty włosów. Przyczyn jest naprawdę wiele, dlatego warto rozpocząć wstępną diagnostykę, by lekarz mógł nas skierować do odpowiedniego specjalisty.

Jeżeli problem wynika z zaburzeń układu hormonalnego, należy zgłosić się do endokrynologa. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną może być choroba skóry, wówczas skieruje nas do dermatologa. Może on wykonać dodatkowe badania, takie jak: trichogram, trichoskopia, czy pobrać wycinek ze skóry głowy.

Do lekarza specjalisty możemy się zapisać ze pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. Pacjenci mają do wyboru tysiące specjalistów z całej Polski, którzy oferują wizyty na NFZ i prywatne.

Wypadanie włosów - przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn wypadania włosów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Może następować w wyniku okresowych zaburzeń (zaburzeń hormonalnych, niedoborów pokarmowych czy zmian związanych ze stresem), ale też chorób przewlekłych.

Przyczyną wypadania włosów jest często niedobór pierwiastków w organizmie (np. żelaza, cynku, biotyny oraz witamin z grupy B), do których prowadzi stosowanie restrykcyjnych diet czy głodówek. Inną możliwą przyczyną są czynniki emocjonalne, w tym te związane z sytuacją stresową, przebytymi urazami, zabiegami operacyjnymi, znieczuleniem ogólnym czy ciążą i porodem. Wypadanie włosów może pojawiać się również po przebytej infekcji ze współwystępującą wysoką gorączką
– wymienia lek. Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej.

Kolejna grupa przyczyn utraty włosów to choroby zapalne skóry, np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca skóry głowy bądź atopowe zapalenie skóry, jak również choroby infekcyjne jak grzybica skóry głowy.

Niekiedy łysienie bywa następstwem stosowanej terapii (niektóre leki przeciwnadciśnieniowe czy leki na dnę moczanową, mogą nasilać objawy) lub na skutek chemioterapii.

Nierzadkim problemem powodującym wypadanie włosów, szczególnie u dzieci, jest trichotillomania. Jest to choroba polegająca na nawykowym, często nieświadomym wyrywaniu sobie włosów. W tym przypadku bardzo duże znaczenie odgrywają czynniki emocjonalne.

Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.

Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Czytaj dalej...

Ważnym aspektem w zakresie wsparcia przechodzenia przez utratę tego atrybutu urody jest przede wszystkim przygotowanie osoby chorującej na możliwą utratę, ale również pokazanie możliwości, opcji, jakie posiada w swojej sytuacji włosowej.

Czytaj dalej...