"Kłopoty z włosami przy niedoczynności tarczycy"
Wypadanie włosów – niedoczynność tarczycy jako jedna z głównych przyczyn
Każde zaburzenie pracy tarczycy wpływa negatywnie na stan i kondycję włosów. Niedoczynność tarczycy i często występująca choroba Hashimoto powodują zwolniony metabolizm komórkowy, czego przyczyną staje się niedobór białka – keratyny, która wpływa na zmniejszenie cebulki włosa. Krążenie krwi w niedoczynności tarczycy ulega spowolnieniu, powodując niedostateczne odżywienie włosów. W konsekwencji stają się one cieńsze, rzadsze i przesuszone, a także zaczynają nadmiernie wypadać.
Zależność tarczyca a włosy jest zatem niezwykle widoczna i często to właśnie ich nadmierna utrata powoduje potrzebę konsultacji lekarskiej, na skutek której stawiana jest diagnoza dotycząca zaburzenia o podłożu endokrynologicznym. W sytuacji, gdy zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy może okazać się główną przyczyną problemu, co będzie wymagało podjęcia specjalnego leczenia pod okiem doświadczonego endokrynologa.
Niedoczynność tarczycy i Hashimoto a wypadanie włosów – przyczyny
Zanim jednak zadamy sobie pytanie, jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy, warto zastanowić się, jakie czynniki wpływają na ten stan.
Oprócz schorzeń genetycznych gruczoł tarczycy narażony jest również na wiele chorób będących wynikiem działania czynników zewnętrznych takich jak wysokie spożycie jodu, wahania poziomu estrogenów, infekcje czy przyjmowanie niektórych leków, co najczęściej skutkuje rozwinięciem się choroby autoimmunologicznej Hashimoto, w której dochodzi do przewlekłego zapalenia tarczycy. Jeśli bowiem chodzi o zależność pomiędzy Hashimoto a wypadaniem włosów, to objaw ten może pojawić się w różnych etapach rozwoju choroby i towarzyszy mu pogorszenie kondycji skóry głowy oraz jej przesuszenie.
Jeśli zastanawiamy się, jak powstrzymać wypadanie włosów przy niedoczynności tarczycy, to z pewnością należy pamiętać o tym, aby nie działać na własną rękę, lecz poddać się profesjonalnej terapii zaleconej przez specjalistę, który, na podstawie wywiadu oraz wyników badań wskaże właściwy kierunek leczenia.
Objawy wypadania włosów
Dużo więcej włosów w wannie po kąpieli czy pod prysznicem. Dużo więcej włosów na szczotce po wyczesaniu. Przerzedzenia i prześwity na głowie w niektórych miejscach lub na całości głowy. Wszędzie w domu , na podłodze walające się włosy.
Są wskaźnikiem jakości odżywienia, niektórych chorób, zatrucia pokarmowego, przyjmowanych leków, zaburzeń hormonalnych, a więc czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na ich wzrost. O istnieniu patologii w organizmie poza nadmiernym wypadaniem, świadczy również zmiana grubości, struktury i zabarwienia łodygi włosa.
Czym tak naprawdę jest włos? Dlaczego włosy nadmiernie wypadają? Warto przyjrzeć się czym tak naprawdę jest włos, co pozwoli na lepsze zrozumienie tematyki problemu nadmiernego wypadania włosów oraz zasadności wdrażania odpowiednich kuracji trychologicznych.
Włos jest umieszczony w mieszku włosowym. To żywy twór, połączony z układem krwionośnym, w związku z czym wszystko co jest we krwi lub czego nie ma, trafia do żywych komórek włosa, z których powstaje włos. Ponadto mieszek włosowy to najwrażliwszy miniorgan naszego organizmu. Właśnie dlatego jakość i ilość włosów jest uzależniona od tego co się dzieje w naszym organizmie oraz podkreśla się istotność przeprowadzania szczegółowego wywiadu medycznego podczas tego schorzenia celem zdiagnozowania i eliminacji przyczyny.
JAK HORMONY TARCZYCY WPŁYWAJĄ NA STAN WŁOSÓW?
Ustalmy jedno - zarówno sytuacja, w której hormonów jest za dużo (nadczynność), jak i wtedy kiedy jest ich za mało (niedoczynność) niesie za sobą negatywne skutki, choć tym pierwszym na ogół łatwiej jest chudnąć.
Za pozbawianie nas włosów najczęściej odpowiada tyreotropina (TSH), ale i tyroksyna (T4). Za wysokie wyniki TSH to sytuacja, kiedy przysadka stara się pobudzić tarczycę do produkcji hormonów, a ona "nie daje rady", prowadząc do niedoczynności. Dalej już idzie jedno za drugim. Niedoczynność tarczycy mocno wpływa na nasz metabolizm i niestety mocno go spowalnia, co powoduje zbyt wczesne uwolnienie korzeni włosów, przez co każde szarpnięcie szczotką jest opłakane w skutkach. Niedoczynność opóźnia także proces produkcji nowych włosów, a te które już wyrastają są rzadsze. Niedobór tyroksyny przy niedoczynność sprawia także, że zamiast gładkich i lśniących włosów, są one matowe, kruche, szorstkie i mało nawilżone. Słowem. siano! Poza farmakoterapią są inne ważne kwestie, o których należy pamiętać przy ich pielęgnacji.