Zdjęcia wyprysku żylakowego - Odkrywanie prawdy za obrazami

Kiedy uzyskać poradę medyczną

Jeśli masz objawy wyprysku żylaków, zgłoś się do lekarza rodzinnego. Twój lekarz często będzie w stanie postawić diagnozę po prostu patrząc na twoją skórę.

Lekarz rodzinny zada Ci również pytania, aby ustalić, czy masz problem z przepływem krwi w żyłach nóg, ponieważ jest to główna przyczyna wyprysku żylaków.

Aby pomóc w postawieniu diagnozy, lekarz rodzinny może chcieć wiedzieć, czy kiedykolwiek miałeś schorzenia, takie jak:

  • żylaki – obrzęk i powiększenie żył
  • DVT (zakrzepica żył głębokich) – zakrzep krwi w żyłach nóg
  • owrzodzenia nóg – obszary uszkodzonej skóry, które goją się po kilku tygodniach
  • cellulitis – zakażenie głębszych warstw skóry i tkanki podskórnej
  • operacja lub uraz nóg

Lekarz rodzinny może również sprawdzić puls w stopach i wykonać badanie wskaźnika kostki i ramienia (ABPI), aby sprawdzić, czy pończochy uciskowe są dla Ciebie odpowiednie.

Test ABPI polega na porównaniu odczytów ciśnienia krwi pobranych z kostek i ramion. Znacząca różnica w odczytach sugeruje problem z przepływem krwi w tętnicach – w takim przypadku pończochy uciskowe mogą nie być bezpieczne w użyciu.

Skierowanie do specjalisty

Możesz zostać skierowany do specjalisty szpitalnego na dalsze badania. Możesz odwiedzić lekarza lub chirurga specjalizującego się w chorobach naczyń krwionośnych (specjalista naczyniowy) lub lekarza specjalizującego się w chorobach skóry (dermatolog), jeśli:

  • masz żylaki i zmiany skórne, takie jak wyprysk żylaków, lipodermatoskleroza (twarda, napięta skóra) lub owrzodzenia nóg w wywiadzie
  • masz bardzo słaby przepływ krwi w nogach
  • pomimo leczenia objawy nie ustępują
  • możliwe, że masz kontaktowe zapalenie skóry

Streszczenie

Wyprysk żylaków często dotyka osoby z żylakami, które są wybrzuszeniami spowodowanymi zwiększonym ciśnieniem w nogach. Osoby, które miały zakrzepicę żył głębokich, zapalenie tkanki łącznej i operację nóg, są również bardziej narażone na tę chorobę.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów wyprysku, wyprysk żylaków może powodować swędzenie, obrzęk i łuszczenie się skóry. Można temu zaradzić, poruszając się więcej, nawilżając dotknięty obszar, nosząc pończochy uciskowe i stosując krem ​​sterydowy.

Zarówno z kosmetycznego, jak i długoterminowego punktu widzenia zdrowotnego, wyprysk żylaków może stwarzać wyjątkowe wyzwania w Twoim życiu. Współpracuj z lekarzem pierwszego kontaktu, aby upewnić się, że otrzymasz odpowiednie skierowanie do dermatologa, który może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyn i możliwości leczenia wyprysku żylaków.

Wyprysk podudzi - przyczyny

Jak wskazuje nazwa, wyprysk pojawia się na podudziach i zwykle obejmuje wewnętrzną stronę nogi, gdzie skóra jest delikatniejsza niż na zewnątrz. Zmiany chorobowe mogą występować na jednej lub obu nogach. Zmieniona chorobowo skóra jest wyraźnie odgraniczona od skóry zdrowej. Przy utrzymywaniu się wyprysku podudzi przez długi okres czasu może dojść do uogólnionych krwiopochodnych odczynów alergicznych, na skutek przedostawania się do krążenia alergenów kontaktowych. Uogólnione wysiewy takich zmian mają charakter drobnogrudkowej osutki, niekiedy zlewnej i ostrozapalnej. Mogą się rozprzestrzeniać na twarz, tułów i kończyny górne. Zmianom skórnym dość często towarzyszy uciążliwy świąd, a w sytuacji zaostrzenia choroby również pieczenie i ból. U niektórych pacjentów pojawiają się sączące zmiany, które bardzo często ulegają nadkażeniu bakteryjnemu i zliszajcowaceniu. Wówczas na skórze widoczne są charakterystyczne żółte strupy. Początkowo są wilgotne, ale z czasem przysychają. Czytaj też: Liszajec zakaźny: przyczyny i objawy, leczenie

Zanim rozpocznie się leczenie wyprysku podudzi lekarz musi dokonać tzw. rozpoznania różnicowego, czyli wykluczyć przewlekłą grzybicę skóry oraz łuszczycę wysiękową. To bardzo ważne, ponieważ wszystkie wymienione schorzenia dają podobne objawy. Aby mieć pewność, że pacjent cierpi z powodu wyprysku podudzi wykonuje się badanie mykologiczne, które wykazuje obecność grzyba w zmianach skórnych. Jeżeli testy są negatywne i nie stwierdza się obecności grzybów, wdraża się odpowiednie leczenie.

Jak objawia się wyprysk podudzi?

Wyprysk podudzi najczęściej można zaobserwować na skórze, w miejscach, gdzie wcześniej były widoczne żylaki. Zwykle jest to wewnętrzna część kończyn dolnych. Niekiedy zmiany skórne są rozległe, a stan zapalny bardzo nasilony. Wyprysk podudzi może obejmować jedną lub obie nogi jednocześnie.

Charakterystyczne objawy wyprysku podudzi to zaczerwienienie, obrzęk, nadmierne suchość i łuszczenie się naskórka oraz uporczywy świąd i pieczenie skóry. Mogą im towarzyszyć także bolesne pęcherzyki, owrzodzenia oraz wysięk. Często dochodzi do infekcji bakteryjnej tkanek. Zmiany skórne przy wyprysku podudzi są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry.

Objawy wyprysku podudzi zwykle pojawiają się, kiedy dojdzie do urazu lub podrażnienia naskórka (także alergenami: niklem, substancjami zapachowymi, neomycyną). Utrzymują się przez długi czas. U części chorych obserwuje się zmiany skórne o charakterze drobnogrudkowej lub rumieniowej, osutki na twarzy, kończynach górnych, tułowiu i owłosionej skórze głowy.

Czym jest wyprysk podudzi? Jak wygląda jego leczenie?

Wyprysk podudzi to proces zapalny skóry, który występuje u osób starszych z zaburzeniami krążenia żylnego. Jego charakterystyczne objawy to zaczerwienienie, obrzęk, świąd oraz pęknięcia i suchość skóry. Leczenie wyprysku podudzi polega na stosowaniu maści i kremów o działaniu przeciwzapalnym, przeciwhistaminowym i natłuszczającym.

Wyprysk jest chorobą dermatologiczną, która polega na zapaleniu wierzchnich warstw skóry. Powstaje on na skutek czynników alergicznych lub niealergicznych, z wyłączeniem infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Najczęściej zmiany skórne są wynikiem bezpośredniego kontaktu z substancją alergizującą, jednak zdarza się także u osób z zaburzeniami krążenia żylnego – mowa wówczas o wyprysku podudzi.

History and clinical evaluation are key, and the main goal is to collect as much information as possible and discern which cases require a histopathological diagnosis to direct the most appropriate treatment.

Czytaj dalej...

Wynika to ze szczególnych predyspozycji skóra oraz błony śluzowe w miejscach intymnych mają delikatną strukturę i dlatego charakteryzują się większą podatnością na uszkodzenia i zakażenia niż inne obszary ciała.

Czytaj dalej...

Osoby szczególnie narażone z uwagi na wykonywany zawód oraz częsty kontakt z alergenami i substancjami drażniącymi powinny stosować środki ochrony osobistej, na przykład rękawice czy odpowiednią odzież ochronną.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...