Leczenie łojotokowego wyprysku - Skuteczne metody i strategie
Jakie są sposoby leczenia łojotokowego zapalenia skóry?
W przypadku ciemieniuchy podstawowe znaczenie ma systematyczne usuwanie nawarstwień łusek i strupów za pomocą miejscowych preparatów zawierających kwas salicylowy, mocznik, siarczek selenu i pirytionian cynku (płyny, oliwki, szampony). Jednym ze sposobów leczenia wyprysku łojotokowego jest stosowanie 2% ketokonazolu w postaci kremu i szamponu. W przypadku nadkażenia bakteryjnego lub drożdżakowego wskazane jest zastosowanie miejscowych środków przyczynowych. W razie wystąpienia nasilonych objawów zapalnych, rumienia oraz świądu można włączyć do leczenia preparaty glikokortykosteroidów o niewielkiej mocy w postaci aerozoli i lotionów.
W przypadku prawidłowego postępowania łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt mija najczęściej w ciągu kilku tygodni, chociaż może trwać nawet do 1. roku życia, u dorosłych natomiast ma tendencję do nawrotów i wymaga stałej pielęgnacji.
Co robić w przypadku wystąpienia objawów łojotokowego zapalenia skóry?
W przypadku pojawienia się pierwszych zmian u dziecka na owłosionej skórze głowy wskazane jest delikatne wyczesywanie łuski za pomocą miękkich szczotek niemowlęcych po wcześniejszym zastosowaniu preparatów rozmiękczających łuskę. Natomiast w razie rozwoju bardziej nasilonego stanu zapalnego z wykwitami sączącymi lub w łojotokowym zapaleniu skóry zajmującym rozległe powierzchnie, w tym okolicę pieluszkową, wskazana jest konsultacja dermatologiczna.
Rozpoznanie łojotokowego zapalenia owłosionej skóry głowy zwykle nie nastręcza trudności diagnostycznych. W przypadku pojawienia się zmian poza skórą głowy w diagnostyce różnicowej łojotokowego zapalenia skóry u niemowląt należy brać pod uwagę m.in. atopowe zapalenie skóry. Atopowe zapalenie skory różni się od łojotokowego zapalenia skóry późniejszym początkiem (zwykle po 3. miesiącu życia), nasilonym świądem, często dodatnim rodzinnym wywiadem atopowym oraz bardzo suchą skórą.
Łojotok - przyczyny, objawy, leczenie
Łojotok to wzmożone wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe na powierzchnię skóry, najwyraźniejsze w okolicach obfitujących w te gruczoły. Skóra jest tłusta, lśniąca, z rozszerzonymi ujściami gruczołów łojowych, wypełnionymi masami łojowo-rogowymi.
- stres
- nadmiar androgenów
- niedobór witaminy A (zwiększona skłonność do rogowacenia ujść mieszków włosowych)
- niedobór witaminy E (powoduje to utlenianie nienasyconych kwasów tłuszczowych)
- niedobór witaminy B2 (która reguluje procesy przemiany komórkowej i rogowacenia)
- niedobór witaminy PP (która wpływa na przemianę wodną w skórze, proces utlenienia, rozszerza naczynia krwionośne)
- niedobór witaminy C (która uszczelnia naczynia krwionośne, wzmaga odporność organizmu i reguluje czynność wydzielniczą).
Istotną rolę odgrywa również zakażenie drożdżakami, głównie Pityrosporum ovale.
Jak wyleczyć wyprysk łojotokowy?
W przypadku wyprysku łojotokowego niezwykle ważna jest konsultacja dermatologiczna. W takiej sytuacji lepiej jest zrezygnować z poszukiwania leków i rozwiązania problemu jak się pozbyć wyprysków na własną rękę, gdyż możemy jeszcze bardziej zaszkodzić już i tak narażonej na dyskomfort skórze.
Dermatolog po przeprowadzeniu wywiadu i dokładnym zbadaniu naszej skóry postawi diagnozę i przepisze nam odpowiednie leki. W zależności od stanu choroby pacjenta stosuje się leczenie miejscowe i/lub ogólne. Druga opcja zazwyczaj dotyczy pacjentów, których zmiany skórne są bardzo nasilone, nie reagują na dotychczasowe leczenie miejscowe lub mają charakter nawrotowy. W takiej sytuacji często stosuje się odpowiednie antybiotyki lub kremy o działaniu przeciwgrzybiczym (np. ketokonazol) i przeciwzapalnym. Nie jest wskazane przyjmowanie silnych glikokortykosteroidów. Chociaż szybko i skutecznie łagodzą świąd, mogą jednak sprzyjać powstawaniu działań niepożądanych jak chociażby nawrót choroby w większym nasileniu po zakończeniu leczenia.
W przypadku łojotokowego zapalenia skóry odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna. Osoba cierpiąca na to schorzenie zazwyczaj posiada skórę tłustą i trądzikową, która musi zostać poddana prawidłowej pielęgnacji. Przede wszystkim należy unikać produktów, które zawierają w składzie mydło, alkohol czy inne środki mające silne działanie oczyszczające. Posiadają one równocześnie silnie działanie wysuszające, dlatego używanie ich przez osoby cierpiące na wyprysk łojotokowy może prowadzić do podrażnień i pogłębienia stanu zapalnego.
To, czego potrzebuje taka skóra to łagodne oczyszczanie w celu usunięcia nadmiaru sebum oraz gromadzących się na jej powierzchni zanieczyszczeń. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie Żel delikatnie oczyszczający marki Mixa. Jego formuła została dodatkowo wzbogacona aktywnym cynkiem. Skutecznie redukuje niedoskonałości dzień po dniu.
W pielęgnacji skóry łojotokowej niezwykle ważną rolę odgrywa także odpowiednie nawilżenie. Do tego celu świetnie sprawdzi się Krem nawilżający Przeciw niedoskonałościom od marki Mixa. Dzięki formule 2w1 skutecznie redukuje niedoskonałości, reguluje wydzielanie sebum oraz odpowiednio nawilża skórę.