Wyprysk na języku - Objawy, Przyczyny i Skuteczne Metody Leczenia
Guzki na języku – kiedy mogą wskazywać na nowotwór? Objawy, czynniki ryzyka i diagnostyka
Na ruchomej części języka mogą utworzyć się różne zmiany, które zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Stosowanie domowych metod leczenia m.in. podrażnień lub stanu zapalnego, które wywołują ból i pieczenie języka, nie powinno trwać dłużej niż kilka dni. Każda zmiana w obrębie jamy ustnej jest wskazaniem do wizyty u lekarza.
Niektóre stany chorobowe przez długi czas nie wywołują bólu. Szczególnie niepokojące jest pojawienie się w obrębie jamy ustnej niebolesnego guzka, który z czasem ulega owrzodzeniu, a także odbarwień i zmian w postaci narośli, które mogą wskazywać na stan przedrakowy lub nowotwór języka. Objawy raka języka czyściej występują u mężczyzn. Rak języka rozwija się zwykle w średnim lub podeszłym wieku i ma bezpośredni związek z trybem życia – na rozwój choroby w większym stopniu narażone są osoby, które nadużywają alkoholu i palą papierosy.
Choroby języka
Choroby języka często objawiają się przebarwieniami, plamami, które czasem są bezbolesne, zaś czasem towarzyszy im ból.
Krosta na języku może oznaczać zapalenie języka. Zapalenie języka to dolegliwość dość nieprzyjemna, gdyż towarzyszy jej ból, zmiany smakowe, pieczenie. Pierwotne zapalenie języka powstaje w wyniku zakażenia grzybami lub bakteriami lub w wyniku urazu języka. Natomiast wtórne zapalenie języka pojawia się jako objaw innych chorób ogólnoustrojowych, na przykład AIDS lub kiły.
Krwawiący język lub nie gojąca się plama na języku może oznaczać wczesne stadium raka języka. Bardzo często w pierwszym stadium rak języka nie daje żadnych objawów. Pierwszym objawem, który zauważają pacjenci jest plama na języku, która nie znika, oraz krwawiący język. Jeśli plama utrzymuje się dłużej niż 3 tygodnie, należy skonsultować się z lekarzem, który skieruje na odpowiednie badania. Długo utrzymujących się plam lub krwawienia na należy lekceważyć, gdyż we wczesnym stadium rak języka jest całkowicie wyleczalny.
Plamy na języku - przyczyny, objawy, leczenie krok po kroku
Prawidłowy, zdrowy język powinien być różowy, sprężysty, lśniący, wilgotny i pozbawiony nalotu, plam, przebarwień i nadżerek czy owrzodzeń. Zdarza się jednak, że zauważymy zmiany lub przebarwienia, jak na przykład biały język z czerwonymi plamami. Czy plamy na języku stanowią powód do niepokoju? Czy trzeba iść do lekarza, jeśli zauważymy na języku wykwity czy plamki? Przyczyny plam na języku mogą być różne. Najczęściej zmiany na języku są niegroźne i szybko ustępują. Jednak plam na języku nie można lekceważyć. Długotrwałe i niegojące się zmiany mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o zdrowiu.
Co na opryszczkę na języku?
Nie ma możliwości całkowitego pozbycia się wirusa opryszczki z organizmu. Leczenie zawsze musi odbywać się pod kontrolą lekarza. Polega na zmniejszaniu intensywności objawów i skracaniu czasu choroby. Osobie chorej podaje się leki przeciwwirusowe , które hamują tempo namnażania się wirusa. Najczęściej jest to występujący w formie doustnej acyklowir . Można kupić go w aptece w postaci tabletek, syropów lub zawiesin. Im wcześniej osoba z opryszczką na języku zacznie go przyjmować, tym lepsze i szybsze będą efekty leczenia.
Przy opryszczce na języku można stosować też inne leki przeciwwirusowe, takie jak na przykład pencyklowir, walacyklowir i famcyklowir . Osobom, które mają tendencję do nawrotów opryszczki na języku, zaleca się stosowanie suplementów diety na wzmocnienie ogólnej odporności organizmu . Warto przyjmować między innymi witaminy z grupy B , w tym witaminę B1 i B2.
Gdy zmiany w jamie ustnej są bardzo nasilone i bolesne, utrudniają jedzenie i mówienie, to lekarz może połączyć lek przeciwwirusowy z przeciwbólowym. W leczeniu opryszczki na języku stosuje się również środki dzia łające znieczulająco w miejscu tworzenia się zmian, takie jak na przykład lidokaina.

Co mogą oznaczać zmiany na języku
Czy zmiany na języku to powód do zmartwienia?
Najczęściej plamy u dziecka lub u dorosłych oznaczają nieprawidłową higienę jamy ustnej. Pozostające resztki jedzenia na języku stanowią pożywkę dla bakterii. Wówczas przebarwienia przyjmują barwę białą i mogą łączyć się z nieprzyjemnym zapachem z ust. Natomiast u osób starszych zmiany na języku mogą powstawać w wyniku przyjmowanych leków lub w wyniku przejęcia przez języku funkcji żucia przy braku zębów. Plamy lub przebarwienia na języku to również problem palaczy.
Jednak w wielu przypadkach plamy na języku oznaczają poważniejsze problemy, dlatego też powinny stać się sygnałem alarmowym, aby obserwować swój organizm i ewentualnie wykonać badania. Nie gojące się plamy na języku należy obserwować czy też się powiększają i czy towarzyszą im inne objawy jak pieczenie czy ból, gdyż mogą oznaczać poważne choroby języka lub całego organizmu.
Czy plamy na języku wskazują na groźne choroby
Wszelkiego rodzaju wykwity i plamy na języku, jeśli nie są wynikiem zaniedbania higieny, mogą oznaczać choroby języka.
Rodzaje zmian na języku i ich przyczyny:
- czerwone plamy na języku, którym towarzyszy pieczenie i ból to najczęściej pleśniawki lub afty,
- bezbolesne białe plamki w kształcie białej siateczki mogą być objawem liszaja płaskiego,
- czerwone wykwity mogą być objawem niedokrwistości złośliwej, wynikającej z niedoborów witaminy B12,
- czarne lub brązowe przebarwienia na języku to tak zwany język włochaty. Nie jest to choroba lecz stan patologiczny o nieznanym pochodzeniu. Może być wynikiem złej higieny, palenia papierosów, przyjmowaniem leków lub używek lub zakażenia grzybami.
- biały język z czerwonymi plamami to tak zwany język geograficzny, gdyż przebarwienia wyglądają jak kontynenty na mapie. Biały język z czerwonymi plamami czyli rumień wędrujący może się wiązać z paleniem papierosów, zmianami grzybiczymi czy też stresem, jednak przyczyna tej zmiany jest nieznana. Język geograficzny nie wymaga leczenia.
- czerwone zmiany na języku u dziecka mogą oznaczać naczyniaki łagodne nowotwory naczyniowe.
- czerwona krosta na języku może być objawem przeziębienia i stanu zapalnego ślinianek, kandydozy, zaś biała krosta na języku to najczęściej pleśniawka powstająca w wyniku zakażenia drożdżakami.
