Zdjęcia Wyprysku Pieniążkowatego - Piękno w Uchwyceniu Niewidzialnej Walki

Objawy wyprysku pieniążkowatego

U pacjentów dorosłych diagnostyka niekiedy ogranicza się do obserwacji zmian, ponieważ są one na tyle charakterystyczne, że czasem na podstawie ich wyglądu można postawić diagnozę. Przede wszystkim ogniska zapalne są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry i tworzą na niej zaczerwienione „placki” o kształcie i wielkości monety. Składają się one z drobnych grudek i pęcherzyków, a towarzyszy im świąd nasilający się w nocy.

Wyprysk, znany także jako egzema pieniążkowata, pojawia się przeważnie na kończynach dolnych i tułowiu, choć zdarza się też, że występuje w obrębie kończyn górnych. Z reguły nie obejmuje swoim zasięgiem twarzy i owłosionej skóry głowy.

Z początku ogniska zapalne mogą być pojedyncze lub nieliczne, z czasem jednak, wraz z pogłębianiem się choroby, stają się liczniejsze, a niekiedy nawet zlewają się ze sobą.

Wyglądem egzema pieniążkowata przypomina grzybicę skóry, ale jej ogniska mają bardziej regularny i odgraniczony kształt. Dolegliwość niestety często ma charakter przewlekły lub nawracający. W fazie gojenia pojawiają się strupy, ma miejsce złuszczanie naskórka.

Wyprysk pieniążkowaty może mieć różne przyczyny. Kiedy jest powodem do zmartwień?

Wyprysk pieniążkowaty, inaczej wyprysk mikrobowy, to jedna z odmian wyprysku kontaktowego. Zmiany na skórze kształtem przypominają monety, a najczęściej pojawiają się na skórze kończyn, tułowia i rąk. Jego przyczyny nie są znane. Wyprysk pieniążkowaty zazwyczaj pojawia się u dorosłych w średnim wieku, choć występuje również u dzieci. Jakie są objawy wyprysku pieniążkowatego oraz jak przebiega jego leczenie?

Spis treści

Wyprysk pieniążkowaty (wyprysk pieniążkowy, wyprysk mikrobowy, łac. eczema nummulare) jest odmianą wyprysku charakteryzującą się licznymi, okrągłymi zmianami, w kształcie monet, najczęściej wielkości 1- 3 cm. Są one wyraźnie odgraniczonymi od otoczenia. Ogniska rumieniowe pokryte są pęcherzykami i grudkami. Zmiany przewlekłe pokrywa złuszczający się naskórek.

Umiejscowienie wyprysku pieniążkowatego nie jest specyficzne, zmiany mogą pojawiać się symetrycznie na tułowiu, kończynach dolnych i grzbietach rąk.

Choroba jest przewlekła, występuje z nawrotami i częściej dotyka osób starszych. Wyprysk pieniążkowy bardzo rzadko występuje u dzieci. Pacjenci z wypryskiem pieniążkowym mogą wykazywać nadwrażliwość na neomycynę, nikiel, rtęć oraz formaldehyd.

Tak wygląda wyprysk pieniążkowy:

Czym jest i jak wyleczyć wyprysk pieniążkowaty?

Wyprysk pieniążkowaty to stan zapalny skóry objawiający się charakterystycznymi zmianami skupionymi w okrężny kształt – stąd jego nazwa. Czy jest ona zaraźliwy, jak go rozpoznać i jak leczyć?

  • Przyczyny wyprysku pieniążkowatego nie są dokładnie poznane. Do czynników predestynujących zalicza się stres, nadmierne przesuszenie skóry oraz infekcje wewnątrzustrojowe.
  • Choroba dotyka najczęściej ludzi między 50. a 70. rokiem życia. U dzieci występuje niezwykle rzadko i uznawana jest za zjawisko nietypowe.
  • Wyprysk nie jest zaraźliwy, leczy się go przeważnie, stosując miejscowe leki kortykosteroidowe.
  • Przyczyny wyprysku pieniążkowatego
  • Wyprysk pieniążkowaty u dziecka
  • Objawy wyprysku pieniążkowatego
  • Jak wyleczyć wyprysk pieniążkowaty?
  • Domowe sposoby na wyprysk pieniążkowaty
  • Czy wyprysk pieniążkowaty jest zaraźliwy?

Przyczyny wyprysku pieniążkowatego

Wyprysk pieniążkowaty jest zmianą skórną charakteryzującą się wyraźnym odgraniczeniem od skóry zdrowej. Zwykle ma ona postać drobnych pęcherzyków i grudek obrzękowych skupionych na niedużej powierzchni o monetowatym kształcie (stąd jej nazwa), zwykle o średnicy 2-6 cm. Wykwitom towarzyszy uciążliwy świąd, zwykle występują one w obrębie kończyn dolnych i tułowia. Mogą one być pojedyncze lub liczne.

Mimo licznych badań przeprowadzonych nad rumieniem pieniążkowatym, nie do końca znane są jego przyczyny. Wymienia się jednak czynniki, które mogą mieć wpływ na jego powstanie.

  • przewlekły stres,
  • nadmierne wysuszenie skóry,
  • infekcje wewnątrzustrojowe.

Znane są również przypadki, kiedy zmiany wystąpiły na skutek przyjmowania leków.

Mówi się również, że w niektórych przypadkach istnieje związek między wypryskiem pieniążkowatym a grzybicą oraz atopowym zapaleniem skóry. Skóra atopowa ze względu na głębokie przesuszenie pozbawiona jest naturalnej bariery ochronnej, przez co staje się dużo bardziej podatna na nadkażenia bakteryjne i stany zapalne.

Wywołujące ją grzyby z gatunku Trichophyton przeważnie rozwijają się i rozprzestrzeniają w warunkach ciepła i wilgoci jeżeli stopy przegrzeją się, a następnie zawilgotnieją, w ich obrębie mogą powstać zmiany grzybicze.

Czytaj dalej...

Wśród przyczyn tworzenia się cyst skórnych w okolicach mieszka włosowego i gruczołu łojowego wymienia się stosowanie niewłaściwych kosmetyków, nieodpowiednią higienę, nadmierne opalanie się, zaburzenia gospodarki hormonalnej i pracy gruczołów łojowych.

Czytaj dalej...

psolareny stosowane leczniczo lub zawarte w owocach, zwłaszcza w limonkach i jarzynach , czerwień bengalska stosowana w okulistyce , niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, pochodne kwasu propionowego np.

Czytaj dalej...

Kontaktowe zapalenie skóry wyprysk kontaktowy przyczyny, objawy i leczenie Kontaktowe zapalenie skóry inaczej wyprysk kontaktowy to miejscowa skórna reakcją nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi.

Czytaj dalej...