Zdjęcia Wyprysku Pieniążkowatego - Piękno w Uchwyceniu Niewidzialnej Walki
Czym jest i jak wyleczyć wyprysk pieniążkowaty?
Wyprysk pieniążkowaty to stan zapalny skóry objawiający się charakterystycznymi zmianami skupionymi w okrężny kształt – stąd jego nazwa. Czy jest ona zaraźliwy, jak go rozpoznać i jak leczyć?
- Przyczyny wyprysku pieniążkowatego nie są dokładnie poznane. Do czynników predestynujących zalicza się stres, nadmierne przesuszenie skóry oraz infekcje wewnątrzustrojowe.
- Choroba dotyka najczęściej ludzi między 50. a 70. rokiem życia. U dzieci występuje niezwykle rzadko i uznawana jest za zjawisko nietypowe.
- Wyprysk nie jest zaraźliwy, leczy się go przeważnie, stosując miejscowe leki kortykosteroidowe.
- Przyczyny wyprysku pieniążkowatego
- Wyprysk pieniążkowaty u dziecka
- Objawy wyprysku pieniążkowatego
- Jak wyleczyć wyprysk pieniążkowaty?
- Domowe sposoby na wyprysk pieniążkowaty
- Czy wyprysk pieniążkowaty jest zaraźliwy?
Objawy wyprysku pieniążkowatego
U pacjentów dorosłych diagnostyka niekiedy ogranicza się do obserwacji zmian, ponieważ są one na tyle charakterystyczne, że czasem na podstawie ich wyglądu można postawić diagnozę. Przede wszystkim ogniska zapalne są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry i tworzą na niej zaczerwienione „placki” o kształcie i wielkości monety. Składają się one z drobnych grudek i pęcherzyków, a towarzyszy im świąd nasilający się w nocy.
Wyprysk, znany także jako egzema pieniążkowata, pojawia się przeważnie na kończynach dolnych i tułowiu, choć zdarza się też, że występuje w obrębie kończyn górnych. Z reguły nie obejmuje swoim zasięgiem twarzy i owłosionej skóry głowy.
Z początku ogniska zapalne mogą być pojedyncze lub nieliczne, z czasem jednak, wraz z pogłębianiem się choroby, stają się liczniejsze, a niekiedy nawet zlewają się ze sobą.
Wyglądem egzema pieniążkowata przypomina grzybicę skóry, ale jej ogniska mają bardziej regularny i odgraniczony kształt. Dolegliwość niestety często ma charakter przewlekły lub nawracający. W fazie gojenia pojawiają się strupy, ma miejsce złuszczanie naskórka.
Wyprysk pieniążkowaty – skąd się bierze?
Przyczyny powstawania wyprysku pieniążkowatego nie zostały do końca poznane. Do niedawna specjaliści sądzili, że głównym czynnikiem chorobotwórczym są tutaj toksyny bakteryjne i antygeny bakteryjne obecne w narządach ciała. Aktualnie eksperci odchodzą od tej teorii i zauważają, że choroba może mieć ścisły związek z atopowym zapaleniem skóry.
Na podstawie wieloletnich obserwacji opisano jednak czynniki sprzyjające rozwojowi choroby. Są wśród nich:
- nadwrażliwość skóry na metale ciężkie (np. rtęć) i niektóre leki (z zawartością substancji takich jak neomecyna, izotretonina czy interferon) – zmiany skórne będą utrzymywały się, dopóki chory ma kontakt z określonymi substancjami lub przyjmuje medykamenty,
- nadwrażliwość na formaldehyd, czyli gaz, który znajduje się m.in. w dymie wędzarniczym, jest obecny w wielu produktach spożywczych, używa się go do wytwarzania papierów śniadaniowych i jest jednym ze składników dymu papierosowego – ciężko więc uniknąć kontaktu z tą substancją,
- inne choroby skóry, np. zastoinowe lub bakteryjne zapalenie skóry, suchość lub rany po ukąszeniu owada lub po kontakcie z toksycznymi substancjami chemicznymi,
- suchy, zimny klimat,
- problemy z krążeniem krwi w obrębie kończyn dolnych oraz obrzęki nóg.
Wyprysk pieniążkowaty to choroba, która nie ma związku z niedostateczną higieną osobistą lub jej brakiem.
Wyprysk pieniążkowaty - przyczyny
Rumień pieniążkowaty często pojawia się jako następstwo po urazie sk ó ry. Mowa tu oparzeniu, otarciu, a nawet ukąszeniu owada. Takie podrażnienie może pociągnąć za sobą wystąpienie jednej lub wielu zmian w kształcie monety, utrzymujących się nawet przez kilka miesięcy. Nie ma jednej znanej przyczyny, która bezpośrednio aktywuje tę chorobę. Jednak wiele os ó b borykających się z wypryskiem pieniążkowatym jednocześnie boryka się z astmą, atopowym zapaleniem skóry (AZS) lub ma skłonność do alergii.
Wypryskowi pieniążkowatemu często towarzyszy zwłaszcza AZS, które charakteryzuje się swędzeniem lub łuszczeniem ekstremalnie delikatnej skóry. Jeśli masz skłonności do przesuszeń i źle reagujesz na składniki aktywne w kosmetykach, zacznij od przeglądu produktów, których używasz do oczyszczania cery i mycia ciała.
Czego unikać przy skórze skłonnej do alergii? Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Czasami wysypkę i podrażnienie może wywołać sweter utkany z naturalnej przędzy, czasem za pogorszenie stanu skóry odpowiedzialna jest gwałtowna zmiana klimatu czy środowiska, w którym przebywamy. Poniżej przedstawiamy krótką listę potencjalnych czynników drażniących, które najczęściej są odpowiedzialne za nawroty wyprysków:
- wełna i inne tkaniny pochodzenia zwierzęcego,
- zbyt częste zażywanie kąpieli w gorącej wodzie,
- używanie zaburzającego pH skóry mydła,
- stres,
- silna chemia gospodarcza: np. środki czyszczące, odkażacze, proszki do prania i płukania tkanin,
- zadrapania, skaleczenia i otarcia na sk ó rze,
- atopowe zapalenie skóry (oraz ogólna wrażliwość skóry).
