Wysokość odszkodowania za blizny na twarzy - Jakie są zasady i kryteria?
Przyczyny występowania urazów kolana
Staw kolanowy to największy staw w organizmie człowieka. Łączy udo z podudziem, a dokładniej kość udową z kością piszczelową. Nie licząc stawu skokowego, jest najbardziej obciążanym stawem człowieka. W związku z tym staw kolanowy jest podatny na różnorakie urazy. Do najczęściej występujących urazów stawu kolanowego zalicza się skręcenie i naciągnięcia. Równie często spotyka się otarcia i stłuczenia kolana. Nieco rzadziej występują rany. Faktem jest, że do urazów stawu kolanowego dochodzi przede wszystkim podczas podejmowania aktywności fizycznej. W konsekwencji na urazy stawu kolanowego narażeni są przede wszystkim biegacze i osoby uprawiające sporty zimowe. Do urazu kolana dochodzi często przy nagłym zatrzymaniu oraz lądowaniu po skoku. Niemniej jednak stosunkowo często dochodzi do uszkodzeń kolana podczas zwykłych aktywności ruchowych. Faktem jest, iż do uszkodzenia stawu kolanowego może dojść nawet podczas obrotu na nodze, na przykład podczas wsiadania lub wysiadania do i z samochodu. Diagnostyka urazów kolana obejmuje przede wszystkim badania obrazowe, takie jak:
- rezonans magnetyczny,
- RTG,
- tomografia komputerowa,
- USG stawu.
W diagnostyce uwzględnia się również testy ruchowe. Leczenie urazów stawu kolanowego uzależnione jest od rodzaju kontuzji.
Kto wypłaca odszkodowanie za uraz kolana?
To, kto wypłaca odszkodowanie za uraz kolana, uzależnione jest od okoliczności, w których doszło do wystąpienia urazu. Niemniej jednak możesz otrzymać środki finansowe nie tylko za złamanie kolana, ale również możesz liczyć na odszkodowanie za artroskopię kolana, jak i na odszkodowanie za uszkodzenie łąkotki oraz zerwane więzadła w kolanie, a także za inne urazy stawu kolanowego. Warto wspomnieć, że za szwy na kolanie odszkodowanie wypłacane jest w ramach poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie za uraz stawu kolanowego możesz otrzymać z:
- Twojej polisy,
- ZUS-u
- OC sprawcy.
Ale to nie wszystko! Odszkodowanie możesz również w pewnych okolicznościach dostać nawet od zarządcy drogi.
Odszkodowanie za uraz kolana z własnej polisy
Jeśli do urazu kolana doszło na skutek poślizgnięcia, to co do zasady odszkodowanie otrzymasz z własnej polisy. Aby dowiedzieć się, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje urazy stawu kolanowego, musisz sprawdzić warunki umowy. Najczęściej polisy obejmują różnorakie urazy stawu kolanowego, w związku z czym możesz otrzymać m.in. odszkodowanie za zerwanie więzadła w kolanie, jak i za złamanie awulsyjne. Odszkodowanie uwzględnia również wszystkie poniesione przez Ciebie koszty. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ubezpieczyciele zamieszczają w polisach postanowienia wyłączające odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń. Przykładem jest stan nietrzeźwości ubezpieczonego powyżej pewnej granicy.
Odszkodowanie za uraz kolana z ZUS
Odszkodowanie za uraz kolana może wypłacić Ci również Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponieważ ZUS wypłaca odszkodowanie poszkodowanym objętym ubezpieczeniem wypadkowym, którzy doznali stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostaniesz odszkodowanie z ZUS za uraz kolana w pracy jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki:
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za blizny na twarzy po wypadku
Odszkodowanie i zadośćuczynienie za blizny na twarzy po wypadku przysługuje każdemu, kto uległ wypadkowi i nie ponosi za ten wypadek odpowiedzialności. Najczęściej rany na twarzy mają postać ran szarpanych, tłuczonych lub ciętych. Przy wypadkach komunikacyjnych będziemy mieli do czynienia co do zasady z dwiema ostatnimi. Mimo powagi tych obrażeń, fakt że rzadko zdarzają się rany szarpane jest dobrą wiadomością. Są to bowiem najpoważniejsze obrażenia skutkujące dysfunkcją mięśni i nerwów twarzowych. Do ran szarpanych najczęściej dochodzi przy potrąceniach lub w wypadkach w pracy czy w rolnictwie. Kontakt skóry twarzy z wystającymi elementami przy dużej prędkości powoduje najczęściej jej rozszarpanie. Między innymi dlatego zadośćuczynienie za potrącenie jest zasadniczo bardzo wysokie.
Oczywiście pozostałe rany w związku z procesem zabliźniania mogą powodować dysfunkcję jednak zdarza się to zdecydowanie rzadziej. Jednak nawet jeśli po wypadku pozostaną tylko blizny ma to zdecydowany wpływ na dalsze życie osoby poszkodowanej. W dzisiejszych czasach widoczne na twarzy blizny mogą powodować wiele problemów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Należy zatem zrobić wszystko aby uzyskać możliwie najwyższe zadośćuczynienie i odszkodowanie za blizny na twarzy. Jeśli chcesz wiedzieć ile odszkodowania za blizny na twarzy, przeczytaj dalszą część artykułu.