Wysokość odszkodowania za blizny na twarzy - Jakie są zasady i kryteria?
FAQ – Najczęściej zadawane pytania o odszkodowanie wypłacane za szwy
- Kiedy założenie szwów jest konieczne? Zbyt obszerna lub głęboka rana wymaga założenia szwów. O takim zabiegu decyduje lekarz. Szycie rany zapobiega zanieczyszczeniu rany oraz długotrwałemu krwawieniu.
- Jak długi jest czas gojenia? Proces gojenia się rany to kwestia indywidualna i może trwać zarówno kilkanaście dni, gdy rana jest mniejsza, ale nawet i kilka lub kilkanaście miesięcy, gdy rana jest głęboka i zajmuje sporą powierzchnię. Na czas gojenia wpływa również stan zdrowia oraz dbanie o nią. Konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.
- Ile wynosi odszkodowanie za szwy? Wysokość kwoty odszkodowania za założone szwy zależna jest od rodzaju wybranej ochrony, doznanej rany oraz sumy ubezpieczenia, na jaką się zdecydowałeś w swoim ubezpieczeniu. Kwota obliczana jest na podstawie tabeli, którą znaleźć możesz w dokumencie OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).
- Czy po zdjęciu szwów potrzebna może być rehabilitacja? Jeśli doszło do poważniejszego urazu, rehabilitacja może być potrzebna. Nie każda rana szyta jednak wymaga dalszego leczenia i takie zabiegi mogą nie być konieczne.
- Co, jeśli do założenia szwów doszło wskutek bójki? Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli Ty byłeś inicjatorem bójki lub działałeś pod wpływem alkoholu. Jeśli jednak zostałeś zaatakowany i pobity, koniecznie zgłoś sprawę na policji. Przy ubieganiu się o odszkodowanie, gdy przyczyną była bójka, koniecznych może być więcej formalności.
Uważa, że w życiu nie należy ufać nikomu ani niczemu, dlatego ubezpieczenie na życie to kwestia zdrowego rozsądku. Stara się przybliżyć niewtajemniczonym dostępne możliwości oraz zwrócić uwagę na znaczące różnice w poszczególnych rodzajach polis. A trochę tego jest. W wolnym czasie uczy się stania na głowie na macie, czyta dobry reportaż lub gotuje makaron. Miłośniczka nieoczywistych kierunków podróży.
Ile można żądać zadośćuczynienia za blizny po wypadku?
O to jest pytanie! Cóż, to zależy.
Pomocne w określeniu wysokości zadośćuczynienia będzie obliczenie jakiego uszczerbku na zdrowiu doznała poszkodowana osoba. Ustawodawca uznał, że blizna na twarzy stanowi od 1 do 10% uszczerbku na zdrowiu, w zależności od rozmiarów i ubytków twarzy. Gdyby do tego doszły zaburzenia funkcji twarzy, uszczerbek mógłby wynosić 10-30%.
Ustawodawca w załączniku do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, wskazał jaki uszczerbek na zdrowiu stanowi dana szkoda na ciele.
Mówi się, że za każdy 1% uszczerbku sądy zasądzają ok. 2 500 – 3 000 zł. Cóż, nie zawsze tak jest.
Pamiętajcie, że oceny dokonuje sąd (z reguły na podstawie opinii biegłego lekarza). Istotne są również odczucia poszkodowanej osoby, jej krzywda, cierpienie psychiczne, a także to w jaki sposób szkoda wpłynęła na jej dalsze życie.
W naszym przykładzie, na pewno trzeba wziąć pod uwagę fakt, że poszkodowana była modelką, grała w reklamach oraz serialach i w ten sposób zarabiała na życie. Blizny wpływają również na poczucie własnej oceny i atrakcyjności, szczególnie u młodych kobiet, na co bardzo często zwracają uwagę sądy. Z tego powodu zadośćuczynienie za blizny po wypadku w przypadku kobiet jest większe niż u mężczyzn.
Przykład z życia wzięty
Nie jestem fanem cytowania wyroków, ale przy tym temacie, na pewno warto podać rzeczywisty stan fatyczny.
Sąd Okręgowy w Sieradzu rozpatrywał sprawę młodej kobiety, której po wypadku na twarzy zostały blizny o rozmiarach:
Odszkodowanie za szwy - jak uzyskać i ile może wynosić?
Uszkodzenie ciała, w tym również rana wymagająca szycia, może stanowić podstawę do otrzymania rekompensaty w postaci odszkodowania. Wysokość świadczenia jest zależna zarówno od wymiaru doznanego urazu oraz tego, jaką polisę oraz sumę ubezpieczenia posiadasz. Poniżej możesz dowiedzieć się, kiedy oraz ile możesz dostać za założenie szwów.
- Kiedy konieczne jest założenie szwów?
- Czy w takiej sytuacji ubezpieczenie na życie może pomóc?
- Ile możesz otrzymać za zaszytą ranę?
- Jak wysokie odszkodowanie może dostać dziecko?
- Co jeszcze może Ci się przydać?
- Nie zawsze otrzymasz odszkodowanie, sprawdź!
- Gdzie powinieneś szukać ochrony dla siebie?
Zakładanie szwów nie zawsze może zostać objęte ochroną, ale może również stanowić jedno z kilku zdarzeń, które zagwarantują Ci odszkodowanie.
Kiedy konieczne jest założenie szwów?
Nie każda rana czy rozcięcie skóry wymaga szycia. Konieczność pojawia się wtedy, gdy rana jest głęboka lub brzegi uszkodzonej skóry za bardzo się rozchodzą i mogą wydłużyć czas procesu gojenia. Szycie rany może być koniecznie po przerwaniu ciągłości tkanki, gdzie dojdzie do poważniejszego skaleczenia, wypadku samochodowego, upadku lub innych nieprzewidzialnych sytuacji. Dzięki założonym szwom rana goi się szybciej, a blizna będzie wyglądać bardziej estetycznie.
Ubezpieczenie na życie może zapewnić znacznie więcej niż samo świadczenie z tytułu śmierci ubezpieczonego. Ochronę można odpowiednio rozbudować poprzez zakup umów dodatkowych, a dzięki temu można zyskać wsparcie również w sytuacji, gdy dojdzie do konieczności zaszycia rany.
Przy wybieraniu odpowiedniej oferty zwróć uwagę na to, kiedy dokładnie możesz otrzymać pomoc finansową. Nie każda polisa uwzględnia zakładanie szwów. W tym celu powinieneś zapoznać się z dokumentem OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia).