Wysokość odszkodowania za blizny na twarzy - Jakie są zasady i kryteria?

Ile można żądać zadośćuczynienia za blizny po wypadku?

O to jest pytanie! Cóż, to zależy.

Pomocne w określeniu wysokości zadośćuczynienia będzie obliczenie jakiego uszczerbku na zdrowiu doznała poszkodowana osoba. Ustawodawca uznał, że blizna na twarzy stanowi od 1 do 10% uszczerbku na zdrowiu, w zależności od rozmiarów i ubytków twarzy. Gdyby do tego doszły zaburzenia funkcji twarzy, uszczerbek mógłby wynosić 10-30%.

Ustawodawca w załączniku do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, wskazał jaki uszczerbek na zdrowiu stanowi dana szkoda na ciele.

Mówi się, że za każdy 1% uszczerbku sądy zasądzają ok. 2 500 – 3 000 zł. Cóż, nie zawsze tak jest.

Pamiętajcie, że oceny dokonuje sąd (z reguły na podstawie opinii biegłego lekarza). Istotne są również odczucia poszkodowanej osoby, jej krzywda, cierpienie psychiczne, a także to w jaki sposób szkoda wpłynęła na jej dalsze życie.

W naszym przykładzie, na pewno trzeba wziąć pod uwagę fakt, że poszkodowana była modelką, grała w reklamach oraz serialach i w ten sposób zarabiała na życie. Blizny wpływają również na poczucie własnej oceny i atrakcyjności, szczególnie u młodych kobiet, na co bardzo często zwracają uwagę sądy. Z tego powodu zadośćuczynienie za blizny po wypadku w przypadku kobiet jest większe niż u mężczyzn.

Przykład z życia wzięty

Nie jestem fanem cytowania wyroków, ale przy tym temacie, na pewno warto podać rzeczywisty stan fatyczny.

Sąd Okręgowy w Sieradzu rozpatrywał sprawę młodej kobiety, której po wypadku na twarzy zostały blizny o rozmiarach:

Odszkodowanie a zadośćuczynienie za blizny na twarzy po wypadku

Odszkodowanie to zwrot wszelkich poniesionych w związku z wypadkiem kosztów. Składają się na to koszty leczenia, dojazdów do placówek medycznych, opieka osób trzecich. Najczęściej spotykanym kosztem leczenia przy takich obrażeniach jest operacja plastyczna. Ma ona na celu zredukowanie następstw wypadku w postaci zminimalizowania widoczności blizn. O tym ile odszkodowania za blizny na twarzy przeczytasz poniżej.

Nasz klient uległ wypadkowi w pracy. Podczas załadunku wykonywanego przez innego pracownika spadła na niego tafla szkła co spowodowało obrażenia w postaci ran ciętych na twarzy. Poszkodowany w związku z lękiem przed kolejnym takim wypadkiem musiał zmienić pracę. Nowa praca była gorzej płatna. Poszkodowany mógł się starać o rentę wyrównującą obecne wynagrodzenie do poprzedniego.

Zadośćuczynienie to świadczenie mające swoje podłoże w głównej mierze w sferze psychicznej. Blizny na twarzy zwłaszcza u młodych ludzi wywołują wiele zaburzeń w sferze psychiki. Przykładem są zaburzenia depresyjne, adaptacyjne czy stresowe. W związku z tym, że blizn na twarzy po wypadku co do zasady nie da się ukryć i trzeba z nimi żyć kwoty zadośćuczynienia za tego typu obrażenia są jednymi z największych.

Nie zawsze otrzymasz odszkodowanie, sprawdź!

Powinieneś pamiętać o tym, że nie każda okoliczność zdarzenia jest uwzględniana przez ubezpieczyciela. Jeśli doznałeś uszczerbku wskutek wywołanej przez Ciebie bójki pod wpływem alkoholu lub dopuszczenia się czynu uznanego prawnie za przestępstwo – odszkodowania nie dostaniesz. Wpływ na to ma punkt w umowie, który określa wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Przed zakupem zapoznaj się koniecznie z tym zapisem, by dowiedzieć się, kiedy ochrona nie zadziała.

Brak odszkodowania może wynikać również z okresu karencji. Jest to czas pomiędzy podpisaniem umowy, a rozpoczęciem ochrony w konkretnym zakresie. Oznacza to, że jeśli do poważnej rany i konieczności jej szycia dojdzie dzień po zakupie polisy, ochrona może tego nie uwzględnić.
Czas karencji, w zależności od zdarzenia, może wynosić od 1 do 24 miesięcy.

Gdzie powinieneś szukać ochrony dla siebie?

Zarówno przy zakupie polisy OC samochodu, jak i ubezpieczenia na życie, możesz skorzystać z pomocy porównywarki ubezpieczeniowej. Dotyczy to również oczywiście innych produktów ochronnych.

Jeśli zatem interesuje Cię polisa na życie, która uwzględnia uszczerbek na zdrowiu, sprawdź dostępne oferty przez porównywarkę. Wystarczy, że wypełnisz krótką ankietę, w której zaznaczysz, jakie parametry ochrony Cię interesują, podasz kilka kluczowych informacji o sobie i na tej podstawie narzędzie przygotuje spersonalizowaną ofertę dla Ciebie.

W ten sposób możesz zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy, ponieważ nie przepłacisz za ubezpieczenie. Za pośrednictwem porównywarki kupić możesz również ochronę swojego mieszkania, polisę NNW dla dziecka oraz ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Czy blizna jest trwałym uszczerbkiem na zdrowiu?

Blizna może być trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, za który może przysługiwać odszkodowanie z ZUS lub KRUS oraz polisy ubezpieczeniowej, zarówno swojej, jak i polisy OC sprawcy wypadku. Blizny mogą powstać przede wszystkim w wyniku wypadku, przykładowo w wyniku wypadku komunikacyjnego. Jeśli my jesteśmy sprawcą wypadku, wówczas musimy sięgnąć do umowy z ubezpieczycielem. Jeśli sprawcą jest ktoś inny, wówczas ubiegamy się o odszkodowanie z OC sprawcy lub jeśli nie ma polisy, to występujemy z odpowiednim powództwem do sądu. Blizny mogą być również wynikiem operacji, np. usunięcia woreczka robaczkowego. Odszkodowanie za blizny obejmuje odszkodowanie za blizny po operacji i po wypadku. Blizna może powstać również po szyciu rany. Odszkodowanie za szwy przysługuje w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu . Oznacza to, że odszkodowanie za szycie rany wiąże się bezpośrednio z powstałym uszczerbkiem na zdrowiu . Co do zasady, im większa rana i większa liczba szwów, tym większe odszkodowanie. Zatem odszkodowanie za 7 szwów powinno być z reguły wyższe niż odszkodowanie za 6 szwów. Natomiast odszkodowanie za 2 szwy na głowie będzie wyższe niż odszkodowanie za 2 szwy zlokalizowane na innej części ciała. Wysokość odszkodowania z własnej polisy NNW zależy jednak od tego, jakie warunki ustalił nasz ubezpieczyciel w polisie. Warto pamiętać o tym, że można odwołać się od wysokości uszczerbku na zdrowiu. Odwołanie przysługuje także, gdy odmówiono wypłaty odszkodowania.

Odszkodowanie za blizny obejmuje zwrot poniesionych kosztów, a także wyrównanie dochodu. Zalicza się przede wszystkim koszty pobytu w szpitalu, koszty leczenia i rehabilitacji, a także koszty dojazdów do specjalistów. Niestety najczęściej leczenie blizn nie jest refundowane przez NFZ, co oznacza, że poszkodowany musi z własnej kieszeni pokryć koszty usuwania zmian. Jest to problematyczne. W takiej sytuacji warto pamiętać o pokryciu kosztów z polisy OC, co jak najbardziej jest możliwe. Oprócz odszkodowania za blizny, poszkodowanemu przysługuje również zadośćuczynienie, a w niektórych przypadkach nawet renta (tutaj link z artykułu przesłanego). Przy czym renta od sprawcy ma na celu naprawienie szkody majątkowej poszkodowanego. Przysługuje wtedy, kiedy poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Z renty za blizny poszkodowany będzie mógł pokryć koszty leczenia oraz koszty dojazdów do placówek medycznych, etc.

Większość badań sugeruje, że ekstrakt z cebuli, zawierający heparynę i alantoinę, poprawia kolor i wygląd blizn oraz łagodzi ból i swędzenie blizn po oparzeniu, usunięciu tatuażu, urazie lub operacji.

Czytaj dalej...

Proces ten jest skomplikowany i długotrwały, przy czym czas regeneracji ściśle związany jest z charakterem i głębokością uszkodzeń, efektywnością leczenia, a także indywidualnymi predyspozycjami każdego pacjenta z osobna, w dużej mierze uwarunkowanymi genetycznie.

Czytaj dalej...

Jednak warto powiedzieć sobie jasno żaden z tych produktów nie sprawi, że blizna zniknie całkowicie, choć na pewno środki z aloesem, miodem czy olejem kokosowym mogą sprawić, że rana zabliźni się szybciej i w prawidłowy sposób.

Czytaj dalej...

Aby blizny pooparzeniowe nie zagościły na skórze, należy od początku leczenia oparzenia dbać o odpowiednią aseptykę rany, systematyczną wymianę opatrunków, a także nawilżanie i natłuszczanie uszkodzonego rejonu skóry właściwymi preparatami.

Czytaj dalej...