Zabieg kosmetyczny mikrodermabrazja - Odkryj Tajemnicę Promiennej Skóry
Przebieg zabiegu mikrodermabrazji?
Najpopularniejszą odmianą mikrodermabrazji (stosowaną także w naszym salonie) jest mikrodermabrazja korundowa. Do jej przeprowadzenia wykorzystywany jest strumień mikrokryształków piasku korundowego, który ze względu na twardość, strukturę i czystość biologiczną porównywany jest często do diamentu. Za pomocą głowicy wysokiej klasy aparatu strumień ukierunkowany jest na wybrany fragment skóry, a złuszczony pod wpływem uderzenia cząsteczek piasku naskórek jest od razu zasysany przez dyszę z podciśnieniem, co gwarantuje higienę w trakcie zabiegu.
Przed przystąpieniem do zabiegu niezbędne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie skóry. W tym celu kosmetolog przeprowadza demakijaż skóry, oczyszcza ją z pozostałości kosmetyków, sebum i zanieczyszczeń. Tak przygotowana skóra może być poddana mikrodermabrazji. Po zabiegu nakładany jest maska i / lub na zakończenie krem, dostosowana do potrzeb skóry.
Jak działa zabieg mikrodermabrazji?
Złuszczanie naskórka w trakcie mikrodermabrazji przypomina peeling mechaniczny, jednak dodatkowo stosuje się działanie ciśnienia, które zasysa martwe komórki naskórka. Dzięki intensywnemu ścieraniu warstwy rogowej naskórka możliwe jest uzyskanie idealnie gładkiej skóry.
Usuwając martwy naskórek, odsłaniamy jego głębsze warstwy, dzięki czemu skóra dodatkowo się dotlenia i odżywia. Mikrodermabrazja jest więc również chętnie wybieranym zabiegiem przygotowującym do innych procedur kosmetycznych. Po mikrodermabrazji składniki aktywne obecne w kosmetykach odżywczych, znacznie lepiej się wchłaniają, a tym samym skuteczniej działają na skórę. To idealny moment, aby zastosować sera, kremy i boostery odżywcze.
Ponadto wykonywanie mikrodermabrazji stymuluje produkcję włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu po serii zabiegów skóra stopniowo zyskuje bardziej zwartą, elastyczną strukturę. Przyśpieszenie procesu wymiany martwego naskórka na nowy, a także intensywne, głębokie oczyszczenie skóry i stymulacja naturalnych procesów, to podstawowe działania mikrodermabrazji, które gwarantują spektakularne efekty przy jednoczesnym bezpieczeństwie i braku inwazyjności.
Źle wykonany zabieg kosmetyczny – wysokość zadośćuczynienia i odszkodowania.
Pierwszy z wymienionych wyżej wyroków to Wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 25 grudnia 2014 r. w sprawie I C 1534/12 (Legalis, Nietezowany), w którym Sąd zasądził od strony pozwanej na rzecz powódki m.in. zadośćuczynienie.
W rozpatrywanym stanie sprawy powódka wniosła o zasądzenie od pozwanego ubezpieczyciela zadośćuczynienia, odszkodowania tytułem utraconych korzyści związanych z niemożnością świadczenia pracy oraz ustalenia odpowiedzialności na przyszłość z tytułu nieprawidłowo wykonanego zabiegu mikrodermabrazji.
W swoich ustaleniach faktycznych Sąd ustalił, że powódka poddała się zabiegowi mikrodermabrazji, w trakcie którego kosmetyczka użyła kwasu poprzez położenie go na twarzy powódki celem usunięcia pozostałych zmian skórnych, ale w efekcie doszło do poparzenia chemicznego twarzy powódki. Powódka w chwili nakładania środka chemicznego poczuła bardzo silny ból twarzy, co sygnalizowała wykonującej zabieg kosmetyczce, która jednak zapewniała powódkę o prawidłowości wykonywanych czynności. Następnego dnia twarz powódki była mocna zaczerwieniona, ale w salonie kosmetycznym w dalszym ciągu zapewniano powódkę o naturalności tej reakcji.
Dalsze jednak nasilenie dolegliwości spowodowało, że powódka udała się do lekarza, u którego zdiagnozowano poparzenie chemiczne twarzy. W konsekwencji wpłynęło to na stan psychiczny powódki, młodej kobiety i zmusiło ja do podjęcia specjalistycznego leczenia. W rozpatrywanej sprawie Sąd uznał, że roszczenia powódki są częściowo uzasadnione. Roszczenie powódki uzasadnione zostało treścią art. 444 § 1 kc, i 445 § 1 kc. W tej sprawie zasadniczo nie była sporna odpowiedzialność ubezpieczyciela i przebieg zabiegu, ale sporna między stronami była wysokość roszczeń. Sąd ustalając wysokość zadośćuczynienia wziął pod uwagę, że samo zdarzenie wywołujące szkodę było dla powódki bolesne, nie tylko w momencie wykonywania zabiegu, lecz również w dalszym okresie oraz późniejszej kuracji służącej usunięciu blizn. Sąd uznał, ze cierpienia fizyczne były potęgowane przez doznania psychiczne, związane z tym, że poparzenie wystąpiło na twarzy, najbardziej zdaniem sądu „wyeksponowanej części ciała człowieka”. Sąd wziął pod uwagę, że powódka była młodą kobietą, przywiązującą dużą wagę do swojego wyglądu, a także, że jest osobą, która w pracy spotyka się z klientami. Sąd wziął pod uwagę, że powódka ograniczała swoje kontakty towarzyskie oraz aktywność fizyczną. W ocenie Sądu na rozmiar doznanych cierpień wpłynęło również to, że zabieg został wykonany w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym.
Orzecznictwo:
Przedstawiam poniżej dwa wyroki Sądów powszechnych, które odnoszą się do zabiegu kosmetycznego w postaci mikrodermabrazji. W obu sprawach sądy uznały, że wadliwie wykonany zabieg, który spowodował oparzenia, był podstawą do zasądzenia świadczeń odszkodowawczych i zadośćuczynienia. W pierwszym wyroku sporna była głównie wysokość zadośćuczynienia i warto właśnie w tym wyroku zwrócić uwagę na podstawie jakich okoliczności sąd ustalał wysokość należnego wynagrodzenia. W drugim wyroku z kolei ważne wydają się rozważania dotyczące bezprawności zabiegu kosmetycznego, wyrażenia uświadomionej zgody na zabieg, czy związku zabiegu kosmetycznego z zabiegiem medycznym. Wypada wyraźnie zaznaczyć, że choć orzecznictwo sądowe wciąż nie jest jednolite odnoście tego, czy zabieg kosmetyczny to świadczenie medyczne, to wątpliwości zarówno sądów karnych, jak i cywilnych, dotyczą raczej zabiegów związanych ze stosowaniem kwasu hialuronowego i przerywaniem ciągłości skóry, natomiast w poniżej wymienionym konkretnym wyroku zabieg mikrodermabrazji traktowano jako zabieg medyczny z uwagi na specyficzną sekwencję dokonanych czynności. Zatem akurat tego wyroku nie traktowałbym, jako kolejnego wyroku przesądzającego, że zabieg kosmetyczny to zabieg medyczny.
Rozważanie te, mimo ogromnej wagi, nie są jednak przedmiotem tego artykułu, ale przedstawię je w innym artykule.
Co to jest mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach kosmetycznych zarówno w Polsce, jak i na świecie. Swoją popularność zawdzięcza spektakularnym efektom, które można za jego pomocą osiągnąć oraz stosunkowo niskiej cenie. Z tego artykułu dowiesz się:
- na czym polega zabieg mikrodermabrazji?
- dla kogo jest polecany?
- czy mikrodermabrazja jest odpowiednia dla każdego rodzaju cery?
- jakich efektów można spodziewać się po mikrodermabrazji i jak długo trzeba na nie czekać?
- jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
- czy mikrodermabrazja boli?
- czy mikrodermabrazję można wykonać w dowolnym salonie piękności?