Mikrodermabrazja - Zabieg Krok po Kroku
Na czym polega domowy zabieg mikrodermabrazji i czym jest mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja to nic innego jak mechaniczne usuwanie zrogowaciałej warstwy naskórka. Usuwanie to odbywa się poprzez ścieranie przy pomocy kryształków diamentu lub korundu. Te dwa zabiegi jednak nieznacznie się różnią.
W mikrodermabrazji diamentowej drobinki umieszczone są na głowicy urządzenia, natomiast w przypadku mikrodermabrazji korundowej (czyli z tlenkiem glinu) drobinki są „wyrzucane” z głowicy pod ciśnieniem. W obu przypadkach drobinki wraz ze złuszczonym naskórkiem są następnie zasysane do głowicy.
W ofercie gabinetów znajdziecie również łagodniejszą wersję mikrodermabrazji, polecaną szczególnie przy cerze wrażliwej. Jest to mikrodermabrazja wodno-tlenowa, nazywana też oxybrazją, w której naskórek złuszczany jest poprzez oddziaływanie na skórę strumienia powietrza i soli fizjologicznej.
Zobacz także
Urządzenia przeznaczone do mikrodermabrazji w domu umożliwiają wykonanie mikrodermabrazji diamentowej. Na zabieg z użyciem korundu czy tlenu musicie wybrać się do gabinetu.
Mikrodermabrazja diamentowa – krok po kroku
Mikrodermabrazja diamentowa u kosmetyczki – jak wygląda taki zabieg, krok po kroku? Najpierw kosmetyczka przeprowadza dokładny wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i dobrać formę zabiegu do oczekiwań Klienta. Następnie dokładnie oczyszcza skórę, nakłada delikatny peeling enzymatyczny, który wstępnie oczyszcza cerę, po czym go zmywa. Następnie rozpoczyna się zabieg właściwy – w tym celu przez ok. 10-25 minut specjalista przesuwa głowicę po skórze. Zwykle wykonuje się 4 ruchy w jednym miejscu. Jeśli wizyta polega wyłącznie na wykonaniu mikrodermabrazji, po zabiegu nakłada się zwykle regenerującą maskę – np. algową.
Jeśli zabieg jest łączony z innymi, to np. w przypadku łączenia z kwasami, te zostają nałożone od razu po mikrodermabrazji. Podobnie sonoforeza – również zostaje wykonana po zabiegu właściwym. Natomiast oczyszczanie skóry manualne, wykonuje się przed zabiegiem mikrodermabrazji diamentowej.
Jeśli skorzystamy z dodatków do zabiegu, jak np. pielęgnacyjne serca, witamina C czy specjalna ampułka, te zostaną zaaplikowane po mikrodermabrazji.
Zabieg mikrodermabrazji diamentowej często łączony jest z eksfoliacją kwasami AHA + BHA lub phaeksfoliacji kwasami AHA + BHA. Można też zdecydować się na połączenie go z zabiegiem infuzji tlenowej, peelingiem kawitacyjnym czy zabiegami regeneracyjnymi.
Jakie są wskazania do oxybrazji?
Dla kogo poleca jest oksybrazja? Kto może zdecydować się na ten zabieg? Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia tej terapii jest m.in.:
Oksybrazji nie powinno się stosować u wszystkich. Do przeciwwskazań zaliczyć można:
- terapię przeciwtrądzikową retinoidami (należy odczekać ok. pół roku po zakończeniu leczenia),
- wykonany zabieg kwasami (odczekać minimum tydzień),
- przerwaną ciągłość naskórka (również po wykonanej depilacji),
- infekcje skóry (wirusowe, bakteryjne, grzybicze),
- nowotwory,
- ciężkie choroby ogólnoustrojowe,
- łuszczyca w fazie aktywnej,
- stany zapalne skóry,
- zmiany ropne w obrębie skóry (należy omijać, aby nie doszło do nadkażenia zdrowej skóry),
- świeże blizny (należy odczekać, aż rana się całkowicie zagoi, a blizna nie będzie już bolesna),
- ciążę, okres laktacji,
- nadciśnienie,
- rozrusznik serca,
- opryszczkę,
- cukrzycę.