Jak Usunąć Blizny po Trądziku - Skuteczne Metody Leczenia

Blizny po trądziku — 6 najlepszych sposobów leczenia

Istnieje wiele metod usuwania blizn potrądzikowych. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Poniżej przeczytasz o najnowszych osiągnięciach medycyny estetycznej, które znacznie redukują widoczność blizn, a niekiedy całkiem je usuwają.

1. Laserowe usuwanie blizn

Laser to aktualnie jedna z najczęściej stosowanych i jedna z najlepszych metod leczenia blizn po trądziku. Już po jednym zabiegu osiągniesz zadowalające efekty i poprawisz wygląd skóry twarzy.

Wiązka lasera tworzy równomierne mikrouszkodzenia w bliźnie, które prowokują organizm do regeneracji i produkcji większej ilości kolagenu. Skóra ulega przebudowie i szybciej się goi. W efekcie powierzchnia blizny wyrównuje się, a jej kolor zbliża się do naturalnego. Dzięki temu jest mniej widoczna, co poprawia estetykę twarzy.

Istnieje kilka rodzajów laserów. Lekarz dobiera odpowiedni w zależności od rodzaju blizn i celu zabiegu.

2. Wypełnianie blizn po trądziku kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to substancja dobrze znana medycynie estetycznej. Znajdziesz ją również w wielu kosmetykach ze względu na sprawdzone właściwości regeneracyjne i mobilizujące skórę.

Zaś zabieg kwasem hialuronowym jest bardzo skuteczny, jeśli chcesz zniwelować widoczność blizn zanikowych. Lekarz wstrzykuje substancję śródskórnie lub pod skórę, dzięki czemu unosi ją i wypełnia bliznę. Efekt jest tymczasowy, bo utrzymuje się ok roku, ale dzięki właściwościom stymulującym w wielu przypadkach częściowo przebudowuje skórę na stałe.

Skutek jest taki, że następne zabiegi będą wymagały coraz mniejszej ilości kwasu hialuronowego.

3. Podcinanie blizn potrądzikowych

Mimo że nazwa zabiegu nie brzmi zachęcająco, jego efekty zwykle są natychmiastowe i stałe. Służy do leczenia blizn zanikowych, które często przyrastają do głębszych tkanek. Wskutek takich zrostów skóra zaciąga się nienaturalnie.

Usuwanie blizn potrądzikowych laserem

Moim zdaniem najskuteczniejsza z dostępnych metod. Należy jednak postawić sprawę jasno – całkowite usunięcie starych i głębokich blizn potrądzikowych samym laserem jest rzadko możliwe. Laseroterapia gwarantuje jednak zdecydowane wygładzenie skóry i spłycenie blizn – choć może nie da się ich usunąć w stu procentach. Laseroterapia frakcyjna działa na skórę wielotorowo:

  • poprawia jakość skóry
  • wygładza nierówności, redukuje blizny
  • przywraca normalny odcień skóry
  • dodatkowo daje efekt odmłodzenia skóry (aktywizacja mechanizmów naprawczych skóry)
  • może zmniejszyć widoczność małych zmarszczek mimicznych w obrębie zastosowania urządzenia

Jak działa laser frakcyjny CO2 nieablacyjny? Wiązka lasera dociera do warstwy skóry właściwej, tworząc mikro uszkodzenia-poparzenia (w kontrolowany sposób). Ich zadaniem jest stymulacja zdrowej tkanki okalającej uszkodzone komórki do samoregeneracji. W ten sposób następuje aktywacja naturalnych zdolności skóry do samoregeneracji. Laser frakcyjny stymuluje produkcję kolagenu – dzięki temu poprawia się napięcie skóry.

“Stare” blizny zazwyczaj bieleją – w tych komórkach znajduje się znacznie mniej pigmentu (melaniny). Laser frakcyjny pobudza pozostałe melanocyty do pracy, dzięki czemu blizny mniej odcinają się od okalającej zdrowej tkanki.

Od pacjentów wymaga się wytrwałości – zależnie od stopnia problemu oczekiwane efekty może przynieść 3 – 5 zabiegów lub więcej. Zwykle jednak skóra jest widocznie gładsza już po pierwszym zabiegu.

Blizny po trądziku – jak powstają?

Blizny po trądziku są najczęściej pozostałościami po najgorszych formach tej choroby skóry. Nie mamy na to wpływu, gdyż rodzaj trądziku, który nas dotyka jest wynikiem predyspozycji genetycznych. Należy również pamiętać o tym, by nie rozdrapywać skóry i nie wyciskać pryszczy. Samo dotykanie miejsc, w których występuje trądzik, nie jest wskazane ze względu na przenoszenie bakterii przez nasze dłonie. Blizny po trądziku mogą się pogłębiać z wiekiem, gdyż tracimy kolagen, który jest głównym białkiem skóry odpowiedzialnym za jej elastyczność. Jego ubywanie powoduje powstawanie zmarszczek, które jeszcze bardziej uwidaczniają wszelkie nierówności i niedoskonałości naszej skóry.

Swoim postępowaniem sami jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu blizn po trądziku. W tym celu powinniśmy dbać o cerę trądzikową – odpowiednio oczyszczać i złuszczać skórę, a gdy pojawią się stany zapalne (zaczerwienienie skóry), należy działać przeciwzapalnie. Dobrym pomysłem na walkę z cerą trądzikową są zabiegi dermatologiczne – peeling kwasem salicylowym lub mikrodermabrazję (nazywaną też mikropeelingiem, polegającą na ścieraniu kolejnych warstw naskórka przez kontrolowany strumień mikrokryształów).

Jeżeli dotyka nas niewielki lub średni trądzik, możemy poddać się laseroterapii – jest to seria bezbolesnych zabiegów polegających na naświetlaniu naszej twarzy laserem. W ten sposób eliminujemy stan zapalny i przeciwdziałamy jego nawrotowi. Częstotliwość zabiegu i typ lasera jest zależny od formy trądziku. Na łagodniejsze formy można zastosować też impulsywne światło IPL, jednak nie daje ono tak korzystnych efektów, jak laser.

Jak usunąć blizny? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Blizny na skórze - jak można je usunąć? Źródło: Klinika urody.

Nasza skóra nie może też być osuszona, gdyż zbytnia suchość jedynie pobudza gruczoły łojowe do nawilżania, a co za tym idzie zatykania porów i pogłębiania trądziku. Ważna jest też dieta – należy spożywać jak najwięcej produktów bogatych w witaminy i antyutleniacze oraz unikać zbyt pikantnych potraw.

Bez względu na pochodzenie opalenizny, czy to pochodzącej od słońca, z solarium, czy samoopalaczy, promienie lasera mogą nie być w stanie rozróżnić barwnika znajdującego się w skórze od tego, który zgromadzony jest we włosie.

Czytaj dalej...

Leczenie ogólne retinoidami niesie ze sobą ryzyko wystąpienia wielu działań niepożądanych wysuszenie warg, błony śluzowej jamy ustnej i nosa, krwawienie z nosa, wypadanie włosów, zaburzeń parametrów lipidowych i in.

Czytaj dalej...

Jednakże, ważne jest zauważenie, że efekty mikrodermabrazji mogą różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stan skóry, rodzaj zabiegu, a także regularność i jakość przeprowadzanych zabiegów.

Czytaj dalej...

mikrodermabrazja korundowa pozwala na bardziej intensywne złuszczanie zrogowaciałego naskórka; w zabiegu wykorzystywane są kryształki korundu, działające na skórę w postaci strumienia pod wysokim ciśnieniem.

Czytaj dalej...