Jak Usunąć Blizny po Trądziku - Skuteczne Metody Leczenia
Rodzaje blizn potrądzikowych
Na początku warto rozróżnić blizny po trądziku i przebarwienia. Pierwsze to zmiany skórne, które zachodzą w wyniku uszkodzenia skóry właściwej, gdy jej miejsce zajmuje tkanka łączna włóknista.
Blizny występują w dwóch głównych odmianach:
- blizny przerostowe — przybierają wygląd wypukłych, grubych i twardych guzków lub zgrubień,
- blizny zanikowe — tworzą wgłębienia o różnej wielkości i głębokości- blizny typu ice-pick, boxcar.
Tego typu zmiany najczęściej tworzą się, gdy w nieprawidłowy sposób usuwasz krosty lub zaskórniki (wyciskasz, rozdrapujesz) lub źle pielęgnujesz skórę. W wielu przypadkach blizny powstają ze zmian zapalnych samoistnie.
U niektórych osób istnieją również predyspozycje genetyczne do nasilonego przebiegu trądziku i powstania blizn potrądzikowych.
Czym w takim razie są przebarwienia? To ostatni, naturalny etap trądziku. Pojawiają się w miejscu zagojonego wykwitu i pozostają na skórze nawet kilka miesięcy. Jednak finalnie same znikają.
Efekty usuwania blizn potrądzikowych po zabiegu dermabrazji z kwasem TCA.
Czynniki wpływające na wygląd blizn po trądziku
Przebieg prawidłowego procesu gojenia się uszkodzeń skóry z pozostawieniem trwałego śladu na skórze w formie blizny, zależy od wielu czynników. Wyróżniamy czynniki ogólne oraz czynniki miejscowe.
Czynniki ogólne:
- wiek pacjenta,
- kolor skóry,
- stan ogólny pacjenta oraz choroby współtowarzyszące,
- choroby nerek i wątroby,
- cukrzyca,
- zaburzenia hormonalne,
- sposób odżywiania,
- niedobory witamin, głównie A i E oraz białka,
- zaburzenia krążenia,
- przyjmowane leki, g,ównie sterydy i cytostatyki,
- nikotynizm,
- geny,
- skłonności indywidualne do powstawania blizn przerosłych i keloidów.
Czynniki miejscowe:
- umiejscowienie rany (np. twarz, klatka piersiowa, plecy, ramiona),
- kształt, szerokość i głębokość rany,
- nieprawidłowe ukrwienie rany,
- neuropatia,
- zakażenia w miejscu tworzenia się blizny,
- niekorzystne mikrośrodowisko,
- stosowanie leków w obrębie rany,
- pielęgnacja rany.
6 najlepszych metod na usuwanie blizn po trądziku
Większość z nas kojarzy trądzik z wiekiem nastoletnim. Taki pogląd w dużej mierze pokrywa się z rzeczywistością, bo ze schorzeniem boryka się ok. 80% ludzi w wieku od 15 do 24 lat. Jednak u niektórych trądzik pojawia się także później, po trzydziestce.
Co gorsza, często zostawia po sobie ślady, które zostają z człowiekiem o wiele dłużej.
Mówimy oczywiście o bliznach potrądzikowych. Nieraz bywają większym problemem niż sam trądzik. Nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale również trudno je wyleczyć na własną rękę. Na szczęście dzisiejsza medycyna estetyczna rozwinęła się na tyle, że skutecznie pomaga w tej nierównej walce.
Szukasz sposobu na usunięcie blizn potrądzikowych? W takim razie czytaj dalej. Artykuł przybliży ci 6 najskuteczniejszych metod, by to zrobić.
Blizny po trądziku a przebarwienia - różnice
Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.
Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.
Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.
To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.
W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.
Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.