Świąd i zaczerwienienie skóry - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Swędzenie skóry bez wysypki
Czy możliwe jest występowanie swędzenia skóry bez objawów skórnych? Jak najbardziej tak. W wielu przypadkach, kiedy świąd ma podłoże psychiczne, „na oko” ze skórą wszystko jest w porządku – nie ma na niej krost, bąbli ani innego rodzaju zmian, nie jest zaczerwieniona ani się nie łuszczy.
Podobnie jest, kiedy swędzenie towarzyszy chorobom ogólnoustrojowym, np. cukrzycy czy chorobom nerek. Skóra pozostaje wówczas niezmieniona, ale uporczywa dolegliwość utrudnia normalne funkcjonowanie.
Swędząca skóra bez wysypki to również objaw przesuszenia lub niewłaściwego odżywienia. Sucha skóra przeważnie staje się matowa i biaława, co wynika z jej nadmiernego złuszczania i gromadzeniu się na powierzchni małych kawałków martwego naskórka, ale przeważnie nie ma na niej żadnych krostek ani wyprysków.
Sucha, swędząca skóra powinna zmieniać się po użyciu odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych. Świąd powinien choć na jakiś czas ustąpić po zastosowaniu balsamu nawilżającego lub emolientu.
Swędzące zaczerwienienie pod okiem a makijaż
Przy swędzącym zaczerwieniu pod okiem lepiej unikać makijażu, ponieważ zawarte w kosmetykach składniki mogą dodatkowo podrażniać skórę. Dopiero po wyleczeniu można wrócić do kolorowych kosmetyków lub zastąpić je naturalnymi preparatami, które mają zdecydowanie lepszy i bardziej korzystny dla skóry skład.
Podsumowując, swędzące zaczerwienienie pod okiem może znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście problem można skutecznie leczyć za pomocą odpowiednich kremów. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, należy jednak stosować systematycznie, najlepiej codziennie przez kilka tygodni i dokładnie.
Bibliografia
1. A. Lens, S.C. Nemeth, J.K. Ledford, Anatomia i fizjologia narządu wzroku, Wrocław 2010
2. H. Małecka, Zapalenie spojówek, „Medycyna Rodzinna”, 1 2007, s. 17-21.
3. Bożek A. i wsp. Metody leczenia atopowego zapalenia skóry. Medycyna Rodzinna 2014 (4): 170-176.
Świąd skóry a choroby zakaźne
Świąd skóry może być związany z chorobami zakaźnymi, jednak w tym przypadku, nie występuje on jedynie wieczorem i w nocy. Swędzenie oraz zmiany skórne wywołuje m.in. ospa wietrzna, liszajec zakaźny i odra. W przebiegu chorób zakaźnych świąd może nasilać się w nocy na skutek rozgrzania ciała. Zwykle towarzyszy mu gorączka oraz inne objawy np. grypopodobne.
Swędzenie skóry jedynie wieczorem lub w nocy zawsze jest niepokojącym objawem, zwłaszcza jeżeli świądowi nie towarzyszy zaczerwienienie skóry, wysypka lub inne zmiany skórne. Nocny świąd skóry jest jednym z objawów niedoboru żelaza o różnym podłożu, a także poważnej choroby nowotworowej, czyli ziarnicy złośliwej. W tym przypadku charakterystycznym objawem jest świąd, który pojawia się w nocy. Początkowo występuje on w obrębie nóg, a następnie obejmuje całe ciało. Ziarnica złośliwa wywołuje bardzo nieprzyjemny, palący świąd skóry, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.
Swędzenie szyi a atopowe zapalenie skóry
Świąd skóry może być objawem atopowego zapalenia skóry, choroby, która objawia się u coraz większej liczby ludzi. Związana jest ona z reakcją alergiczną, zanieczyszczeniem środowiska, niewłaściwą wilgotnością powietrza, zbyt wysoką i zbyt niską temperaturą otoczenia.
Objawy choroby dermatologicznej dotyczą całego ciała. Uporczywy świąd, czerwone łuszczące się plamy skórne, swędzenie na owłosionej skórze głowy to nie tylko klasyczne objawy świerzbu, ale również i AZS. Silne swędzenie skóry jest bardzo uciążliwe i może dotyczyć szyi, łokci, kolan, pleców, brzucha. Na skórze pojawiają się także czerwone swędzące plamy, które często lokalizują się w fałdach skóry lub załamaniach np. na łokciach czy kolanach. Mogą one się łuszczyć, co świadczy o zaawansowanej postaci choroby.
W takiej sytuacji bardzo ważne jest, by nie drapać tych miejsc. Jeśli zaczniemy rozdrapywać skórę, przyczynimy się do nasilenia stanu zapalnego. Zdecydowanie lepiej jest jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa po odpowiednie preparaty i maści, które ograniczą swędzenie i zmniejszą stan zapalny.
Aby pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości należy często nawilżać skórę, smarować ją preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry nadreaktywnej i alergicznej. Osoba chora na atopowe zapalenie skóry powinna również przestrzegać diety, wykluczyć produkty wysoce alergenne, które mogą powodować stan zapalny.
