Świąd i zaczerwienienie skóry - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Swędzenie skóry a choroby pasożytnicze

Choroby pasożytnicze skóry również mogą objawiać się swędzeniem. Jest ono jednym z charakterystycznych objawów w przebiegu świerzbu, który wywołują mikroskopijnej wielkości roztocza. Nie są to te same roztocza, co żyją np. w materacach. Świerzbowiec ludzki powoduje wysypkę oraz nasilający się w nocy świąd, który spowodowany jest aktywnością mikroskopijnej wielkości pasożytów. Początkowo zmiany skórne i świąd mogą koncentrować się na dłoniach i stopach, w fałdach skórnych oraz w okolicy narządów płciowych, stopniowo się rozprzestrzeniając.

Świąd skóry po położeniu się do łóżka, który koncentruje się w okolicy odbytu, wskazuje na owsiki. Owsica to częsta choroba pasożytnicza, która diagnozowana jest przede wszystkim u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Swędzenie skóry w nocy mogą powodować także żywiące się naszą krwią pluskwy łóżkowe, które żerują, kiedy my śpimy. Choć ugryzienie pluskwy jest bezbolesne, to powoduje ono miejscowy stan zapalny, który wywołuje świąd. Po ugryzieniu pluskwy może pojawić się duży rumień oraz opuchlizna, jeżeli doprowadzi ono do reakcji alergicznej.

Swędzenie skóry głowy – przyczyny

Newsletter Medovita - przydatne informacje, dostęp do nowych e-booków przed premierą.

Przyczyn swędzenia skóry głowy może być wiele. Lekarz powinien dokładnie zebrać od nas wywiad, a my nie możemy zatajać, nawet błahych naszym zdaniem, zdarzeń czy objawów, ponieważ mogą mieć związek z naszą dolegliwością.

Czasem okazuje się, że winowajcą są kosmetyki nakładane na skórę głowy, takie jak szampon, odżywka, czy wcierka. Bardzo dużo takich produktów pielęgnacyjnych ma w składzie detergenty, konserwanty, perfumy – czyli związki które mogą działać drażniąco na skórę głowy, a nawet wywołać reakcję alergiczną, powodując świąd. Jest to bardzo indywidualna kwestia, kosmetyk naszej koleżanki, która bardzo nam go polecała, może okazać się dla nas drażniący. Warto więc w pierwszej kolejności zaprzestać używania produktu i obserwować, czy świąd ustępuje. Jeśli tak, znamy przyczynę i wiemy już by kupić produkt np. z naturalnym składem. Często w szamponach spotykany jest detergent o nazwie Sodium Lauryl Sulfate (SLS), i to właśnie on w większości będzie odpowiedzialny za nieprzyjemne objawy.
Warto wspomnieć tutaj, że zbyt gorąca woda czy częste suszenie suszarką również może działać drażniąco na skórę głowy.

W okresie wakacyjnym, często zapominamy o nakryciach głowy czego skutkiem mogą być oparzenia słoneczne skóry głowy, objawiające się zaczerwienieniem, świądem i pieczeniem.

To pierwsze co kojarzy nam się z tym popularnym objawem. Polega na złuszczaniu się skóry z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem, czyli nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły leżące w okolicach mieszków włosowych. W powstawaniu łupieżu istotną rolę pełni grzyb drożdżopodobny – Malassezia furfur. Do innych czynników powodujących wystąpienie tej choroby należą zaburzenia hormonalne, niewłaściwa pielęgnacja, zanieczyszczenie powietrza, stres. Łupież oprócz skóry głowy może dotyczyć też brwi, pach, brody i okolic intymnych. Oprócz świądu obserwujemy szybkie przetłuszczanie się włosów i ich wypadanie.

Swędzenie skóry – reakcje alergiczne i AZS

Swędzenie skóry mogą wywoływać alergeny. Do częstych przyczyn świądu skóry zaliczamy m.in. alergeny pokarmowe i alergeny wziewne. Reakcja alergiczna może rozwinąć się także na skutek kontaktu skóry z czynnikiem alergizującym np. składnikami kosmetyków lub pozostałościami środków piorących i płynów zmiękczających, które znajdują się na tkaninach.

Alergicy często cierpią z powodu świądu. Reakcja alergiczna np. na alergeny obecne w pokarmach lub kontakt z roztoczami kurzu domowego może doprowadzić do pojawienia się nocnego świądu oraz atopowego zapalenia skóry (AZS).

Objawem atopowego zapalenia skóry jest m.in. swędzenie skóry, zaczerwienienie skóry, łuszczenie skóry, a także pękanie skóry, które powoduje powstawanie bolesnych ran. W przebiegu atopowego zapalenia skóry nieprzyjemne uczucie świądu może być wywołane np. niezdiagnozowaną alergią pokarmową oraz alergią wziewną lub innymi czynnikami, do których zaliczamy m.in. czynniki środowiskowe.

Atopowe zapalenie skóry częściej występuje u alergików, jednak może także rozwinąć się u osób, u których testy alergiczne nie wykryją żadnych nieprawidłowości. Za częste przyczyny rozwoju atopowego zapalenia skóry uznaje się m.in. zaburzenia mikrobiomu skóry. Atopowe zapalenie skóry najczęściej powoduje świąd, suchość i złuszczanie się naskórka na twarzy, w zgięciach łokci i pod kolanami, jednak zmiany mogą obejmować również większe fragmenty skóry, a nawet całe ciało. Charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry jest nasilanie się zmian w okresie jesienno-zimowym oraz stopniowe ustępowanie objawów w okresie wiosenno-letnim.

W przebiegu atopowego zapalenia skóry świąd często nasila się wieczorem, po prysznicu lub gorącej kąpieli, co ma związek z podrażnieniem skóry przez ciepłą wodę, a także niewłaściwie dobrane kosmetyki. Świąd może nasilać się także w nocy, jeżeli przegrzewamy skórę, śpiąc w zbyt ciepłej piżamie lub pod grubą kołdrą.

Nie wszyscy alergicy cierpią z powodu atopowego zapalenia skóry. Jeżeli uporczywy świąd pojawia się okresowo, to warto notować np. spożywane pokarmy oraz zapisywać inne możliwe przyczyny jego wystąpienia. Świąd może pojawić się po spożyciu np. pomidorów, ryb, owoców morza, a także innych pokarmów i napojów np. mleka. Dość często ma związek ze stosowanymi przez nas kosmetykami, które zawierają SLS-y, parabeny i inne substancje chemiczne.

Swędzenie skóry a wątroba

Świąd skóry może wiązać się z chorobami wątroby, takimi jak choćby zapalenie dróg żółciowych. Na początku objawia się ono swędzeniem stóp i dłoni, później świąd może obejmować nawet całą skórę. Nasila się po rozgrzaniu, np. gorącej kąpieli lub nocą.

Dolegliwościami skórnymi, a w tym również swędzeniem mogą objawiać się także takie schorzenia jak:

  • stłuszczenie wątroby,
  • marskość,
  • przewlekłe wirusowe zapalenie,
  • polekowe uszkodzenie wątroby.

Co robić, kiedy nasila się swędzenie skóry, a wątroba nie działa prawidłowo? Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów wątrobowych należy natychmiast zgłosić się do lekarza, ponieważ konsekwencje braku leczenia mogą być bardzo poważne w skutkach. Przede wszystkim trzeba podjąć zaleconą przez specjalistę terapię likwidującą przyczynę dolegliwości.

Świąd skóry od wątroby zwykle niweluje się, podając pacjentowi leki uspokajające i wyciszające.

Swędzenie skóry głowy – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Swędzi cię skóra głowy? Nie możesz powstrzymać się przed drapaniem? To irytujący i bardzo krępujący objaw. Przyczyna może być błaha i łatwa do usunięcia, ale świąd może też świadczyć o chorobie. Sprawdź jakim schorzeniom towarzyszy swędzenie skóry głowy i jak sobie z tym radzić.

Świąd skóry głowy jest spotykany dość powszechnie. Szacuje się, że zjawisko to może dotyczyć nawet 25% całej populacji – pojawia się w równym stopniu u kobiet, jak i u mężczyzn. Jest to rodzaj czucia powierzchownego, różny od bólu, przewodzony do ośrodkowego układu nerwowego czyli do mózgu. Problem może mieć swoje podłoże w wielu stanach chorobowych, włączając w to choroby skóry, ogólnoustrojowe, czy psychiatryczne. Świądowi może towarzyszyć także pieczenie, ból, zaczerwienienie, czy łuszczenie się skóry, a nawet grudki, pęcherze czy łuski. Świąd ostry utrzymuje się do 6 tygodni, natomiast trwający powyżej tego czasu klasyfikuje się jako przewlekły. Uporczywe swędzenie nie musi jednak na pewno oznaczać choroby, czasem przyczyna jest dość trywialna.

wyprysk łojotokowy zmagają się z nim osoby z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych; objawia się czerwonymi, swędzącymi, piekącymi plamami, które pokrywają się żółtą łuską; może mieć różną lokalizację, a w przypadku pleców umiejscawia się najczęściej między łopatkami.

Czytaj dalej...

Bardzo dużo takich produktów pielęgnacyjnych ma w składzie detergenty, konserwanty, perfumy czyli związki które mogą działać drażniąco na skórę głowy, a nawet wywołać reakcję alergiczną, powodując świąd.

Czytaj dalej...

Bo występują typowe lokalizacje na przykład dla zmian łuszczycowych czy grzybiczych, w tych samych obszarach pojawiać się mogą dolegliwości związane z alergią pokarmową, wypryskiem kontaktowym alergicznym i niealergicznym , a także wymienionymi wyżej chorobami wewnętrznymi.

Czytaj dalej...

Łuszczyca odwrócona jest jednym z rodzajów łuszczycy o dość nietypowej dla tej choroby lokalizacji, bo związane z nią zmiany pojawiają się pod pachami, w pachwinach, między pośladkami, w zgięciach kolanowych i łokciowych.

Czytaj dalej...