Bolesne zaczerwienienie na nosie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne
Zaskórniki na nosie - 5 praktycznych sposobów, jak się ich pozbyć
Zaskórniki, czyli nieestetyczne czarne kropki na nosie, brodzie i czole to zmora młodych ludzi, którzy zamartwiają się jak usunąć wągry z nosa. Czy istnieją dobre domowe sposoby, aby zlikwidować wągry na nosie, brodzie czy czole? Doradzimy co robić, aby pozbyć się wągrów na nosie. Przedstawimy najlepsze domowe sposoby, jak parówka czy maseczka na wągry. Wyjaśnimy, czy warto wyciskać wągry w domu czy raczej udać się do salonu kosmetycznego.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wągrach.
Krostki i plamy na języku – rodzaje i przyczyny
Czerwona krosta czy białe grudki?
W ludowych wierzeniach pypeć na języku jest karą za obmawianie innych. Jednak medycyna patrzy na to zjawisko zupełnie inaczej. Istnieje kilka rodzajów krost na języku. W zależności od tego czy są to czerwone krostki czy białe wypryski, przyczyna może być inna i inaczej wygląda leczenie. Zwykle podstawowy podział polega na sprawdzeniu koloru krostek. Jeżeli są one czerwone, to mogą mieć pochodzenie alergiczne, wynikać z niedoboru witamin czy powstawać na skutek rozwoju bakterii.
Białe krostki najczęściej oznaczają grzybicę, szczególnie często spotykane zakażenie grzybami Candida. Jeżeli jednak zamiast wielu krostek pojawia się pojedynczy pryszcz na języku, to może oznaczać niedobór witamin lub wynik zetknięcia powierzchni języka z bakteriami.
W rzadkich przypadkach bąble na języku oznaczają zakażenie wirusowe. Mogą towarzyszyć katarowi, co sprawia, że przeziębienie staje się jeszcze bardziej irytujące niż zwykle. A oto lista możliwych zmian na języku:
- Plamy na języku – mogą przybierać różny kolor. Białe zwykle świadczą o obecności liszaja płaskiego, żółte mogą być wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Czarne plamy, przypominające włoski to niegroźne, ale nieprzyjemne zakażenie bakteryjne. Najbardziej niepokojące są czerwone plamy na języku, które mogą oznaczać niedobór witaminy B12 i wywołaną nim tzw. chorobę Addisona Biermera.
- Biały nalot – nalot, któremu towarzyszy pieczenie i ból to objaw infekcji grzybiczej. Wymaga specjalistycznego leczenia, dlatego warto zgłosić się z nim do lekarza. Może to być też objaw aftozy. Afty zwykle atakują również dziąsła. Charakteryzują się białą nadżerką z czerwoną obwódką i umiarkowaną bolesnością. Zwykle pojawiają się u małych dzieci.
- Krosty – mogą to być niewielkie bąble, białe grudki lub czerwona bolesna krosta. Najbardziej niepokojąca może być boląca krosta, która z czasem pokrywa się owrzodzeniem. Może to świadczyć o kile – zakaźnej chorobie wenerycznej. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o plamach na języku.

Na jakie składniki zwracać uwagę przy wyborze emulsji do pielęgnacji podrażnionej skóry powiek i okolic oczu?
- Składniki łagodzące podrażnienia – np. alglycera i D – panthenol . Alglycera to niezwykle wszechstronnie działający składnik, który łączy łagodzące działanie kwasu glicyretynowego i alantoiny. D – panthenol ma wiele zastosowań. Choć kojarzy się głównie jako środek na poparzoną skórę, jest też często składnikiem kosmetyków, gdyż wspomaga procesy regeneracyjne naskórka.
- Składniki redukujące świąd – np. SymCalmin . Jest to unikalny i opatentowany składnik modulujący nadwrażliwość skóry. Ma właściwości łagodzące i przeciwświądowe.
- Składniki ograniczające rumień i zaczerwienienia – np. siarczan dekstranu.
- Składniki nawilżające i regenerujące – np. Corneosticker DS, kwas hialuronowy, naturalna betanina, skwalan. Corneosticker DS ta substancja działa jak aktywny opatrunek, który pomaga w odbudowie warstwy rogowej naskórka często zaburzonej przez najróżniejsze czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Kwas hialuronowy i naturalna betanina dbają o odpowiedni poziom nawilżenia naskórka. Z kolei skwalan uzupełnia niedobory lipidów warstwy rogowej naskórka oraz regeneruje i nawilża podrażnioną skórę.
- Prebiotyki – pomagają w utrzymaniu prawidłowego ekosystemu i chronią przed rozwojem niekorzystnej dla skóry mikroflory bakteryjnej.
Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na delikatną skórę powiek i wokół oczu oraz wprowadzić odpowiednią pielęgnację. Pamiętajmy, że specjalne traktowanie tych miejsc zmniejsza ryzyko przemieszczania się bakterii lub alergenów odpowiedzialnych za świąd, podrażnienie i zaczerwienienie skóry wokół oczu.
- http://www.magazynokulisty.pl/artykul/115/Alergiczne-kontaktowe-zapalenie-sk%C3%B3ry-powiek-i-okolicy-oczodo%C5%82%C3%B3w,
- http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-skory,wyprysk-kontaktowy-alergiczny-i-niealergiczny—leczenie-i-objawy,artykul,1695717.html.