Bolesne zaczerwienienie na nosie - Przyczyny, leczenie i porady pielęgnacyjne

Co wpływa na stan skóry okolic oczu i powiek?

Na stan naszych okolic oczu i powiek wpływ ma wiele czynników, takich jak:

  • wiek (z upływem lat skóra staje się mniej elastyczna, cieńsza i bardziej skłonna do podrażnień)
  • dieta (uboga w składniki odżywcze),
  • pielęgnacja (ważny jest właściwy dobór kosmetyków i środków do demakijażu)
  • genetyka (predyspozycje w kierunku konkretnych chorób, sposób starzenia się skóry)
  • tryb życia (chroniczne zmęczenie, brak snu i godziny spędzone przed komputerem)
  • ekspozycja na słońce (przebywanie na słońcu może poparzyć delikatną skórę powiek)
  • podrażnienia (spowodowane np. kosmetykami, pyłami, piaskiem, zanieczyszczeniem)
  • choroby (np. atopowe zapalenie skóry, alergiczny wyprysk kontaktowy)

Zaskórniki na nosie

Czarne zaskórniki - co to jest

Wielu młodych ludzi narzeka na brzydkie syfy na nosie w postaci małych, czarnych grudek. Czym są czarne zaskórniki i jak je zlikwidować? Zaskórniki na twarzy to problem wynikający z zatykania się mieszków włosowych, w których gromadzi się sebum. Sebum to naturalny łój skórny, który ma za zadanie tworzyć warstwę ochronną na skórze. Jeśli mieszki włosowe zostają zatkane przez martwy naskórek, sebum gromadzi się w środku i czernieje pod wpływem powietrza. Powstają wówczas zaskórniki otwarte. Najczęściej umiejscawiają się zaskórniki na nosie, na brodzie oraz na czole, czyli w miejscach, gdzie najczęściej występuje tłusta skóra.

Zaskórniki na twarzy, zwane także wągrami, dzielimy na czarne zaskórniki i białe zaskórniki. Czarne wągry, czyli zaskórniki otwarte, powstają wskutek zatkania się mieszków włosowych. Natomiast białe zaskórniki zamknięte, powstają wskutek nagromadzenia korneocytów u ujścia gruczołów łojowych. Są one wypełnione kremową masą rogowo-tłuszczową i wyglądają jak małe, białe kropki.

Czy wyciskanie wągrów na nosie to dobry pomysł

Tak zwane syfy na nosie to zmora młodych ludzi, którzy chcieliby wyglądać ładnie i estetycznie i szczególnie martwi ich stan cery. Czy syfy na nosie można usunąć samodzielnie? Kiedyś jedną z metod, aby zlikwidować czarne wągry było ręczne wyciskanie. Czy wyciskanie wągrów na nosie to dobra metoda? Niestety nie. Wyciskając ręcznie czarne wągry, nigdy nie jesteśmy w stanie zlikwidować wszystkich, szczególnie że usuwanie wągrów z nosa jest szczególnie trudne i bolesne. Ponadto wyciskając wągry w domu nie mamy możliwości zachować tak sterylnych warunków jak w salonie kosmetycznym, dlatego też ryzykujemy zakażenie bakteryjne, rozsianie się wągrów na inne miejsca na twarzy. Niewłaściwie traktowane czarne wągry mogą przerodzić się w ropne krosty.

Jeśli jednak chcesz wycisnąć zaskórniki na twarzy, wcześniej zrób parówkę, aby zmiękczyć skórę. Następnie przetrzyj twarz środkiem antybakteryjnym, aby zapobiec zakażeniu. Nigdy nie wyciskaj zaskórników gołymi rękami, nawet dokładnie umytymi. Wągry wyciskaj tylko przez jednorazową chusteczkę lub w lateksowych rękawiczkach.

Jak rozpoznaje się trądzik różowaty nosa?

Postawienie diagnozy z reguły nie wymaga żadnych dodatkowych badań. Zazwyczaj wygląd nosa jest na tyle charakterystyczny, że pozwala na rozpoznanie choroby. W przypadkach wątpliwych pomocne może być pobranie wycinka ze skóry nosa do badania mikroskopowego.

Leczenie trądziku różowatego polega na stosowaniu antybiotyków- tetracyklin doustnie i metronidazolu miejscowo. Pomocne może być również stosowanie kremu z kwasem azelainowym czy peelingów z kwasami AHA. Niekiedy bywa przepisywana kuracja doustną izotretinoiną. Jednak gdy choroba nie jest leczona i dochodzi do znacznego powiększenia nosa, wszystkie opisane wcześniej metody nie będą skuteczne. Jedynym sposobem na pozbycie się przerośniętych tkanek jest ich usunięcie laserem. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Skóra na nosie goi się po nim przez około 3-4 tygodnie. Przez ten czas należy nos przemywać i stosować maści antybiotykowe. Wyniki leczenia są zazwyczaj bardzo dobre- nos odzyskuje drożność oraz prawidłowy kształt.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Rumień: przyczyny

Zmiany rumieniowe na skórze mogą występować w przebiegu wielu chorób o różnych podłożach. Źródłem ich powstawania jest rozszerzenie i napływ krwi do cienkich naczyń (tzw. kapilar) położonych w powierzchownych warstwach skóry. Do typowych przyczyn takiego stanu należą infekcje, urazy i rany skóry, a także stany zapalne. Rumień jest wówczas objawem przekrwienia powstającego w celu zwiększenia przepływu krwi. Wraz z krwią do miejsca docelowego docierają komórki układu odpornościowego, cząsteczki przekazujące informacje o stanie zapalnym, a także czynniki ułatwiające gojenie i naprawę tkanek. Do uszkodzenia skóry objawiającego się rumieniem dochodzi również w przebiegu oparzeń słonecznych lub oddziaływania innych rodzajów promieniowania (na przykład podczas radioterapii). Innym czynnikiem, powodującym rozszerzenie naczyń (w tym również w skórze), jest histamina. Jest to substancja uwalniana w organizmie m.in. w przebiegu reakcji alergicznych. Zmiany rumieniowe na skórze mogą więc towarzyszyć różnego rodzaju alergiom. Do innych schorzeń współistniejących z rumieniem należą niektóre choroby tkanki łącznej. Ciekawym przykładem jest toczeń rumieniowaty układowy, w przebiegu którego na twarzy może występować charakterystyczny rumień w kształcie motyla. Oprócz wyżej wymienionych przyczyn powstawania rumienia, w dermatologii wyodrębniona została grupa tzw. dermatoz rumieniowych. Są to choroby skóry, których głównym objawem jest rumień, cechujący się szczególnymi właściwościami. Oprócz charakterystycznego wyglądu zmian skórnych, możliwe jest również występowanie dodatkowych objawów. Najważniejsze rodzaje rumienia przedstawiono poniżej.

  • rumień polekowy (rumień trwały)

Rumień polekowy i rumień trwały to różne nazwy tej samej jednostki chorobowej. Jak sama nazwa wskazuje, zmiany skórne - okrągłe lub owalne, brązowe plamy - są spowodowane zażywaniem określonych leków. Pacjenci często sami zauważają przyczynę przebarwień, gdyż zwykle pojawiają się one w tym samym miejscu po zażyciu konkretnego leku. Podstawą diagnostyki jest dokładnie zebrany wywiad dotyczący przyjmowanych środków, a leczenie polega na odstawieniu leku powodującego zmiany. Rumień polekowy może pojawić się na skórze po zażyciu różnych farmaceutyków, statystycznie najczęściej wywołują go antybiotyki, sulfonamidy, środki hormonalne oraz przeciwalergiczne.

Zaskórniki na nosie - 5 praktycznych sposobów, jak się ich pozbyć

Zaskórniki, czyli nieestetyczne czarne kropki na nosie, brodzie i czole to zmora młodych ludzi, którzy zamartwiają się jak usunąć wągry z nosa. Czy istnieją dobre domowe sposoby, aby zlikwidować wągry na nosie, brodzie czy czole? Doradzimy co robić, aby pozbyć się wągrów na nosie. Przedstawimy najlepsze domowe sposoby, jak parówka czy maseczka na wągry. Wyjaśnimy, czy warto wyciskać wągry w domu czy raczej udać się do salonu kosmetycznego.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wągrach.

Są one niemożliwe do wyciśnięcia ich ujście zasłonięte jest przez skórę ; wyciskanie krostek jest zresztą bardzo niewskazane, ponieważ wówczas rozsiewamy bakterie odpowiedzialne za trądzik i powoduje namnażanie się krostek oraz stany zapalne.

Czytaj dalej...

Może również poprosić nas o wykonanie dodatkowych badań, ponieważ jak zostało już wspomniane, różne choroby oraz dolegliwości, z jakimi zmaga się nasz organizm, mogą prowadzić do powstawania niedoskonałości na twarzy.

Czytaj dalej...

Odradza się celowe opalanie cery z wypryskami, w związku z tym, że pod wpływem promieni ultrafioletowych dochodzi do nasilenia istniejących zaburzeń złuszczania naskórka, w efekcie czego następuje pogorszenie stanu skóry skłonnej do trądziku w okresie jesiennym.

Czytaj dalej...

Niedożywienie Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je Niedotlenienie Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów Wypadanie Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów.

Czytaj dalej...