Jak złagodzić zaczerwienioną starą bliznę - Porady i Metody

Jak powstają blizny przerostowe?

Najczęściej powstają blizny przerostowe po trądziku, cesarskim cięciu, operacji tarczycy i innych zabiegach chirurgicznych, a także po oparzeniu. Stanowi to efekt zaburzeń rozkładu i syntezy kolagenu - białka będącego głównym składnikiem tkanki łącznej oraz najważniejszym budulcem wykorzystywanym w procesie gojenia rany.

W rezultacie nadprodukcji, ilość kolagenu w bliźnie przerostowej jest kilkukrotnie większa, niż w zdrowej skórze. Patomechanizm ten nie został do końca wyjaśniony, naukowcy wyodrębnili jednak wiele czynników, które hipotetycznie mogą prowadzić do tworzenia się nieprawidłowych rozrostów.

Wymienia się w tym kontekście między innymi uwarunkowania genetyczne i indywidualne predyspozycje, czy napięcie skóry wokół rany, związane z charakterem urazu i umiejscowieniem. Zauważa się też, że blizny przerostowe częściej powstają u osób w wieku nastoletnim i młodych dorosłych, gdy organizm wykazuje największą zdolność do wytwarzania kolagenu (z biegiem lat funkcja ta stopniowo zanika).

Jak powstają blizny?

Do powstania rany może dojść w wyniku operacji lub zabiegu chirurgicznego, urazu (skaleczenia, oparzenia itd.) lub w konsekwencji choroby, w której tworzą się wykwity (trądzik młodzieńczy, ospa wietrzna), pęcherze lub ropnie.

Blizny tworzą się w ostatnim etapie gojenia uszkodzeń skóry, czyli przerwania jej ciągłości, mający miejsce po etapach zabezpieczania i oczyszczania. W fazie tworzenia się blizny rana obkurcza się i pokrywa cienką warstwą nabłonka. Następnie pojawia się tkanka bliznowata, która zawiera dużą ilość włókien kolagenowych, natomiast nie ma w niej gruczołów potowych, melanocytów i mieszków włosowych. Prawidłowo wytworzona blizna z czasem wygładza się i blednie. Proces ten może trwać nawet ponad rok.

Rodzaj i wygląd blizny w dużej mierze zależy od przebiegu procesu gojenia się, ale i od rodzaju rany. Gdy rana jest niewielka i zrasta się bez zakłóceń, blizna po niej będzie prawidłowa i – z czasem – coraz mniej widoczna. Tak dzieje się na przykład w przypadku drobnych ran urazowych, ale i po operacjach chirurgicznych związanych z przecięciem głębokich powłok skórnych i tkanek, np. podczas cesarskiego cięcia. Prawidłowo zszyta i dobrze gojąca się rana pozostawia wówczas niewielką bliznę w postaci lekko wypukłej lub lekko wklęsłej kreski.

Blizny – jak leczyć ślad po operacji, urazie? Jak dbać o bliznę?

Każda blizna to uszkodzenie skóry. Mamy blizny cięte, szarpane, kłute, tłuczone, miażdżone, otarcia, zadrapania, oparzenia, odleżyny…..i na tym lista się nie kończy. Jak pielęgnować bliznę? Co w przypadku, kiedy w blizna powoduje dyskomfort?

Każda blizna to uszkodzenie skóry – często mamy ich wiele, po różnych mniejszych skaleczeniach, po kolczykach, po usunięciu znamion, po wyrwaniu zęba (to też blizna). Niektórzy noszą tatuaże, które stanowią bliznę po jego wykonaniu, inni zaś doświadczyli zabiegów operacyjnych w jakiejś części ciała. Blizna może powstać także w intymnych miejscach, np. po porodzie siłami natury z nacięciem czy pęknięciem tkanek krocza lub po innych zabiegach w tej okolicy. Mamy blizny cięte, szarpane, kłute, tłuczone, miażdżone, otarcia, zadrapania, oparzenia, odleżyny…..i na tym lista się nie kończy. Jak pielęgnować bliznę? Co w przypadku, kiedy w blizna powoduje dyskomfort?

Uszkodzenia powierzchni skóry czasem skutkują powikłaniami w trakcie gojenia blizny. To ma wpływ nie tylko na jej estetykę, ale przede wszystkim może stanowić źródło bardzo szeroko rozumianych problemów zdrowotnych.

W obrębie blizny ślizg tkanek zostaje zaburzony – względem siebie oraz względem struktur sąsiadujących. Przepływ krwi i limfy zostaje utrudniony, a to zmniejsza zdolności regeneracyjne organizmu. W efekcie mogą pojawić się dysfunkcje w danym segmencie ciała pacjenta, w taśmie mięśniowej, co ma to wpływ na poprawność, na jakość wykonywanych przez pacjenta codziennych czynności. Gdy w odległej części ciała pojawia się ból, jakieś ograniczenie, zawsze należy przeanalizować, czy nie ma on powiązania z istniejącą blizna – co ważne, sama blizna nie musi powodować bólu.

Rany goją się w określony sposób, w konkretnych tzw. etapach gojenia. Pierwszy etap wbrew pozorom ma ogromny wpływ na to, jak później będzie wyglądać blizna. Być może dlatego u Pań po cięciach cesarskich blizny tak często są zaburzone, bo w zasadzie od razu następuje powrót do pełnej aktywności i dźwigania – noszenie malucha często kilka godzin dziennie jest wielkim obciążeniem.

Czym jest blizna i jak powstaje? Etapy rozwoju blizn

Blizna to pozostałość po zagojonej ramię, którą stanowią nowe tkanki oraz włókna kolagenowe, które zastępują te, które uległy przerwaniu oraz uszkodzeniu. Proces prawidłowego gojenia ran i powstawania blizn opiera się na trzech etapach. Pierwszy z nich to faza zapalna, która trwa od dwóch do trzech dób. Drugi etap to proliferacyjna, która trwa kilka tygodni i wtedy właśnie mamy do czynienia z tworzeniem się nowego naskórka. Trzeci etap to faza remodelingu lub dojrzewania, kiedy to nowe włókna kolagenowe zastępują stare. Ostatni etap trwa aż do tego momentu, kiedy blizna przestaje się jakkolwiek zmieniać, czyli aż do dwóch lat.

Niektóre z blizn, mogą z czasem całkowicie zaniknąć - dzieje się tak w przypadku, kiedy rana była niewielka i bardzo powierzchowna. Istnieją trzy podstawowe rodzaje blizn (w rozróżnieniu ich wyglądu):

Blizny i ich rodzaje:

1. blizny keloidowe - inaczej zwane "bliznowcami", to blizny, które charakteryzuje wypukłość, są twarde i zwykle przybierają nieregularny kształt, bliznowce są wynikiem nieprawidłowego gojenia się rany, a właściwie można by to nazwać zbyt nadgorliwym gojeniem się - w efekcie czego powstaje zbyt wiele nowych włókien kolagenowych, które sprawiają, że blizna rozrasta się,

2. blizny przerostowe - podobnie jak blizna keloidowa jest wypukła oraz twarda, a do tego zwykle zaczerwieniona, co pocieszające, blizny te mogą nawet całkowicie zaniknąć wraz z upływającym czasem, jednakże jeśli nie będziesz mieć szczęścia, blizna przerostowa może nawet rozszerzyć się i zająć zdrowe tkanki skóry,

3. blizny zanikowe - można by je nazwać odwrotnością blizn keloidowych, gdyż powstają na skutek zaburzonego gojenia rany, które to z kolei spowodowane jest zbyt niskim poziomem kolagenu, przykładem blizny zanikowej są na przykład blizny potrądzikowe, blizny zanikowe to także rozstępy, które spowodowane są gwałtownym rozciągnięciem skóry, a co za tym idzie, rozerwaniu włókien kolagenowych.

Warto zauważyć, że nie tylko cera naczynkowa może prowadzić do pojawienia się czerwonej twarzy, ale także różne przyczyny zaczerwienienia twarzy , takie jak alergie, reakcje na kosmetyki, stres czy ekspozycja na skrajne temperatury.

Czytaj dalej...

Isoamyl Laurate, C9-12 Alkane, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Coco-Caprylate Caprate, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Squalane, Bakuchiol, Tocopheryl Acetate, Parfum, Linalool, Hydroxycitronellal, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Alpha-Isomethyl Ionone, Cinnamyl Alcohol.

Czytaj dalej...

Isoamyl Laurate, C9-12 Alkane, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Coco-Caprylate Caprate, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Squalane, Bakuchiol, Tocopheryl Acetate, Parfum, Linalool, Hydroxycitronellal, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Alpha-Isomethyl Ionone, Cinnamyl Alcohol.

Czytaj dalej...

Dbając o Twoją wygodę i bezpieczeństwo , dla każdego oferowanego produktu staramy się zapewnić Ci wszystkie możliwe formy dostawy, jednakże ze względu na przepisy Prawa Farmaceutycznego niektóre z nich mogą podlegać ograniczeniom.

Czytaj dalej...