Jak złagodzić zaczerwienioną starą bliznę - Porady i Metody

Jaki cel ma mobilizacja blizn?

  • wpływ na estetykę blizny (profilaktyka powstawania blizn przerostowych i keloidów)
  • profilaktyka zaburzeń (np. ból, hypotrofia, hipertrofia blizny, zrosty, wybrzuszenia, wciągnięcia, zaburzenia czucia, zaburzenia przesuwalności, rozejście blizny, zmniejszenie siły mięśniowej, parestezej, nawisy nad blizna)
  • terapia zaburzeń – jeśli do nich dojdzie
  • zachowanie pełnej ruchomości stawów, powięzi
  • minimalizacja bólu, hamowanie układu współczulnego
  • hamowanie procesów zapalnych
  • polepszenie przepływu krwi, limfy, czyli lepsze odżywienie i zaopatrzenie w tlen tkanek
  • polepszenie ślizgu tkanek
  • przyspieszenie regeneracji
  • okres przed zabiegiem – dopasowanie odżywiania, przygotowanie tkanek do zabiegu, nauka pielęgnacji blizny, zapoznanie się z procesami gojenia i możliwymi powikłaniami
  • okres po zabiegu – terapia, mobilizacja blizny dopasowana do stanu pacjenta i okresu gojenia blizny, nauka pielęgnacji, zapobieganie wtórnym symptomom związanym z obecnością blizny
  • blizny stare – diagnostyka, indywidualna terapia w celu eliminacji zaburzeń wtórnych i terapie bólu przewlekłego jeśli taki występuje

Czym jest blizna i jak powstaje? Etapy rozwoju blizn

Blizna to pozostałość po zagojonej ramię, którą stanowią nowe tkanki oraz włókna kolagenowe, które zastępują te, które uległy przerwaniu oraz uszkodzeniu. Proces prawidłowego gojenia ran i powstawania blizn opiera się na trzech etapach. Pierwszy z nich to faza zapalna, która trwa od dwóch do trzech dób. Drugi etap to proliferacyjna, która trwa kilka tygodni i wtedy właśnie mamy do czynienia z tworzeniem się nowego naskórka. Trzeci etap to faza remodelingu lub dojrzewania, kiedy to nowe włókna kolagenowe zastępują stare. Ostatni etap trwa aż do tego momentu, kiedy blizna przestaje się jakkolwiek zmieniać, czyli aż do dwóch lat.

Niektóre z blizn, mogą z czasem całkowicie zaniknąć - dzieje się tak w przypadku, kiedy rana była niewielka i bardzo powierzchowna. Istnieją trzy podstawowe rodzaje blizn (w rozróżnieniu ich wyglądu):

Blizny i ich rodzaje:

1. blizny keloidowe - inaczej zwane "bliznowcami", to blizny, które charakteryzuje wypukłość, są twarde i zwykle przybierają nieregularny kształt, bliznowce są wynikiem nieprawidłowego gojenia się rany, a właściwie można by to nazwać zbyt nadgorliwym gojeniem się - w efekcie czego powstaje zbyt wiele nowych włókien kolagenowych, które sprawiają, że blizna rozrasta się,

2. blizny przerostowe - podobnie jak blizna keloidowa jest wypukła oraz twarda, a do tego zwykle zaczerwieniona, co pocieszające, blizny te mogą nawet całkowicie zaniknąć wraz z upływającym czasem, jednakże jeśli nie będziesz mieć szczęścia, blizna przerostowa może nawet rozszerzyć się i zająć zdrowe tkanki skóry,

3. blizny zanikowe - można by je nazwać odwrotnością blizn keloidowych, gdyż powstają na skutek zaburzonego gojenia rany, które to z kolei spowodowane jest zbyt niskim poziomem kolagenu, przykładem blizny zanikowej są na przykład blizny potrądzikowe, blizny zanikowe to także rozstępy, które spowodowane są gwałtownym rozciągnięciem skóry, a co za tym idzie, rozerwaniu włókien kolagenowych.

Przerost blizny a budowa skóry. Jak powstaje blizna?

Skóra człowieka jest ważnym organem. Nie tylko pełni funkcję estetyczną. Zachodzi w niej szereg procesów, niezbędnych dla funkcjonowania całego organizmu. Należą do nich m.in.:

  • synteza witaminy D,
  • regulacja cieplna,
  • ochrona narządów wewnętrznych,
  • reakcje immunologiczne.

Tkanka ta jest tworem warstwowym. Pierwsza, najbardziej zewnętrzna jej część to naskórek. Kolejna jest skóra właściwa, w której swój początek mają włosy, paznokcie oraz gruczoły. Ostatnią, najgłębiej położoną warstwą jest ta podskórna. Strukturę skóry tworzą fibroblasty – kolagen i elastyna. Biorą one czynny udział w procesach gojenia się ran i powstawaniu blizn.

Mobilizacja blizny – dlaczego manualna terapia blizn jest tak ważna? Jak wykonywać ją poprawnie?

Mobilizacja blizny to innymi słowy terapia, która ma na celu zachowanie ruchomości miejsca, w którym powstała blizna. Zwykle dotyczy to dużych blizn, które powstały na skutek wypadków czy też z powodu przebytych operacji. Mobilizacja blizny przypominać może masaż - a dokładniej rozciąganie, rolowanie oraz przesuwanie. Te same zabiegu wykonuje się w miejscach, które otaczają bliznę. Co ważne, mobilizację blizny można rozpocząć dopiero w momencie, kiedy rana całkowicie się zagoi, a strupki odpadną samoistnie. Jeśli blizny są świeże, można mobilizować tkanki, które ją otaczają, jednak należy robić to z niebywałą ostrożnością, tak aby nie naruszać świeżo powstałej blizny, czy jeszcze nie zabliźnionej rany. Oprócz mobilizacji blizny, warto wprowadzić także krem na blizny pooperacyjne, który z pewnością zarekomenduje Ci Twój lekarz prowadzący.

Silikonowe plastry na blizny to coraz bardziej popularna metoda w walce z bliznami, zwłaszcza tymi określanymi jako przerostowe. Taki plaster powinno się nakleić w miejsce zabliźnienia i co kilka dni zmieniać plaster na nowy, choć można je zmieniać także codziennie. Takie plastry nie tylko poprawiają wygląd blizny, ale także wzmacniają elastyczność skóry i poprawiają jej ruchomość.

Jeśli często zauważasz u siebie czerwoną twarz, domowe sposoby, jakie możesz wypróbować, to maseczka z płatków owsianych zawierają skrobię, beta-glukany oraz fenole, czyli substancje, które działają na skórę kojąco.

Czytaj dalej...

Isoamyl Laurate, C9-12 Alkane, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Coco-Caprylate Caprate, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Squalane, Bakuchiol, Tocopheryl Acetate, Parfum, Linalool, Hydroxycitronellal, Geraniol, Hexyl Cinnamal, Alpha-Isomethyl Ionone, Cinnamyl Alcohol.

Czytaj dalej...

Jeśli używacie tego kremu latem i nakładacie na stopy klapki, to będziecie się ślizgać, więc ostrożnie stawiajcie kroki ; Kremu nakładam raczej sporą ilość, więc to też może być przyczyną ślizgania się P Mogę powiedzieć, że produkt pomógł mi naprawić to, co sama zniszczyłam stosując złuszczające skarpetki do stóp te dawały efekt ładnych stóp, ale potem bardzo naskórek jeszcze szybciej narastał.

Czytaj dalej...

Rodzaj skóry dojrzała każdy rodzaj skóry odwodniona sucha Działanie anti - age nawilżające przeciwzmarszczkowe regenerujące ujędrniające Składniki aktywne elastyna kolagen kwas hialuronowy masło murumuru peptydy.

Czytaj dalej...