Kategorie

Zapalenie mieszka włosowego u psa - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie mieszków włosowych – jak leczyć?

Nie jest to groźne schorzenie, ale może być uciążliwe. Nieestetyczne grudki często ustępują samoistnie, jednak, gdy zmiany nie zmniejszają się po kilku dniach, to konieczna jest pomoc lekarza.

Co możesz zrobić, by złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia? Podpowiadamy!

  • Stosuj odpowiednią pielęgnację, obejmującą łagodne kosmetyki myjące, a także nawilżające i odżywiające, jak np. enzymatyczny krem do ciała body dermo enzyme. To wyjątkowo delikatny krem, który łagodzi podrażnienia, a dzięki enzymom i kwasom omega dzień po dniu odnawia i odbudowuje skórę, intensywnie ją nawilża i odżywia. Kosmetyk ma lekką konsystencję, łatwo się rozprowadza i ekspresowo wchłania. Przyjemny, tropikalny zapach dodatkowo podnosi komfort używania!
  • Przy silnym swędzeniu i podrażnieniu sięgnij po kosmetyki o działaniu kojącym, np. turbo-krem regenerujący dermo body regeneric S.O.S. To preparat, który natychmiast po zastosowaniu łagodzi swędzenie i utrzymuje ten efekt nawet do 24 godzin. Dodatkowo skutecznie eliminuje problem dyskomfortu spowodowanego wysuszeniem skóry – daj mu 72 godziny, aby zauważyć wyraźną poprawę wyglądu i kondycji nawet najbardziej suchych obszarów na ciele. Krem wzbogacony jest o masła wspomagające naturalny system obronny, czyli barierę hydrolipidową. To doskonały kosmetyk do stosowania na podrażnienia opalaniem lub depilacją.
  • Nie wyciskaj krostek ani nie próbuj usunąć ich w żaden inny mechaniczny sposób!

Pamiętaj, że każdy organizm może inaczej radzić sobie z zapaleniem mieszków włosowych i potrzebować innego wsparcia w zwalczaniu infekcji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do leczenia czy stosowania kosmetyków, to koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Leczenie i pielęgnacja mogą pomóc w przyspieszeniu gojenia się krostek i przywróceniu zdrowego wyglądu skórze dotkniętej zapaleniem.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Pierwotną postacią zapalenia mieszka włosowego jest stosunkowo niewielka krostka, która wypełniona jest ropną treścią. Wokół krostki widoczne jest zaczerwienienie. Zmiany skórne są bolesne, co ma związek z nasilającym się stanem zapalnym na skutek aktywności namnażających się bakterii oraz uruchomienia mechanizmów obronnych organizmu. Charakterystyczna dla zapalenia mieszków włosowych jest lokalizacja ropnych wykwitów skórnych – znajdują się one jedynie w obrębie skóry, na której wyrastają włosy. W szczególnie trudnych przypadkach zakażenia mieszków włosowych jedną z metod leczenia jest trwałe usunięcie owłosienia.

Zapalenie mieszków włosowych może mieć postać powierzchniową lub rozwijać się także w głębszych warstwach skóry, obejmując tkankę okołomieszkową. W przypadku ostrych infekcji bakteryjnych na skórze mogą powstawać osiągające duże rozmiary czyraki, które wymagają odpowiedniego leczenia. Przy dużych czyrakach niezbędne może okazać się leczenie chirurgiczne. Często są one zlokalizowane nie tylko na skórze twarzy, ale także karku, klatce piersiowej oraz w okolicy ramion i na plecach.

Zapalenie mieszków włosowych: objawy, leczenie, skuteczne maści i kosmetyki

Zapalenie mieszków włosowych dotyczy osób w każdym wieku. Dochodzi do niego wówczas, gdy mieszek włosowy zostanie uszkodzony. Jest ono zwykle powodowane przez bakterie Staphylococcus, drożdżaki, grzyby oraz wirusy. Zapaleniem mieszków włosowych wywołanych przez bakterie Staph możesz zarazić się przez kontakt fizyczny z zakażonym, poprzez kontakt z przedmiotami, takimi jak brzytwy, ręczniki lub odzież, na których występują owe drobnoustroje. Bakterie lub grzyby odpowiedzialne za zapalenie mieszków włosowych często są obecne na basenach lub spa, które nie zostały odpowiednio zdezynfekowane.

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych to:

  • częste golenie, golenie pod nieodpowiednim kątem i w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów, zbyt rzadka wymiana maszynki,
  • stosowanie doustnego antybiotyku przez długi czas,
  • nadwaga lub otyłość,
  • cukrzyca,
  • niewystarczające oczyszczanie skóry po wykonywaniu czynności powodujących zwiększone pocenie się np. po siłowni, zajęcia w-fu,
  • poddawanie się zabiegom w wannie z hydromasażem lub saunie, które nie zostały odpowiednio zdezynfekowane.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Jest to dość powszechne schorzenie, które często pojawia się latem i może powodować spory dyskomfort. Istnieje wiele czynników wywołujących zapalenie mieszków włosowych. Należą do nich przede wszystkim:

  • podrażnienia – problem często występuje na skórze podrażnionej lub uszkodzonej, co może być wynikiem skaleczeń, otarć lub innych urazów,
  • drobnoustroje – chociaż wiele drobnoustrojów naturalnie bytuje na naszej skórze i nie powoduje żadnych dolegliwości, to jednak niektóre bakterie, wirusy lub grzyby mogą wniknąć w głąb mieszka włosowego i spowodować infekcję,
  • depilacja – często po depilacji może wystąpić zapalenie mieszków włosowych. Podwyższone ryzyko rozwoju zapalenia występuje zarówno po depilacji woskiem, wyrywaniu włosów pęsetą lub depilatorem, jak i po goleniu maszynką,
  • tarcie skóry o skórę lub tarcie skóry o ubranie może uszkadzać mieszki włosowe i prowadzić do stanu zapalnego.

Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych należy między innymi noszenie obcisłej odzieży, podwyższona wilgotność powietrza oraz nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Do schorzenia może również dojść w okresach osłabionej odporności. Bardziej narażone są osoby borykające się z chorobami skóry, np. AZS czy łuszczycą.

Zrozumienie tych przyczyn i czynników ryzyka może pomóc w zapobieganiu oraz podejmowaniu odpowiednich działań pielęgnacyjnych w celu utrzymania zdrowej skóry.


Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nazywane bywa inaczej świądem pływaków i polega na pojawieniu się zmian skórnych u osób kąpiących się lub pływających w otwartych zbiornikach słodkowodnych, rzadziej słonowodnych.

Czytaj dalej...

Utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami pozwala zyskać skuteczną barierę ochronną, jednak na skutek działania różnych czynników może dojść do nadmiernego namnażania się szkodliwych drobnoustrojów.

Czytaj dalej...

Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nazywane bywa inaczej świądem pływaków i polega na pojawieniu się zmian skórnych u osób kąpiących się lub pływających w otwartych zbiornikach słodkowodnych, rzadziej słonowodnych.

Czytaj dalej...

Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.

Czytaj dalej...