Zapalenie mieszka włosowego u psa - przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Zapalenie mieszków włosowych
Zapalenie mieszków włosowych to częsta jednostka chorobowa, która może mieć podłoże infekcyjne, w tym najczęściej bakteryjne. Typowe wykwity to przymieszkowe krosty, które mogą występować w każdej lokalizacji, przy czym częste jest zajęcie owłosionej skóry głowy czy kończyn.
Zapalenie mieszków włosowych stanowi częsty problem dermatologiczny związany ze stanem zapalnym mieszka włosowego i jego otoczenia. Zapalenie to może być spowodowane zakażeniem, w tym najczęściej bakteryjnym (czynnikiem etiologicznym jest gronkowiec złocisty – Staphylococcus aureus), ale również grzybiczym czy wirusowym.
Do innych czynników odpowiedzialnych za zapalenie mieszków włosowych należą przewlekłe drażnienie czy uraz mechaniczny (pocieranie), co może manifestować się klinicznie w postaci tzw. zespołu niebieskich dżinsów czy zespołu kierowców ciężarówek, gdzie, odpowiednio, zmiany zlokalizowane są na skórze kończyn u osób noszących zbyt ciasne spodnie lub na skórze pośladków u osób przebywających długotrwale w pozycji siedzącej. Inną możliwą przyczyną zapalenia mieszków włosowych są stosowane leki (takie jak glikokortykosteroidy), oleje i smoły (w tym ekspozycja zawodowa), a także stosowane na skórę opatrunki okluzyjne. Warto wspomnieć, że kąpiel w podgrzewanych basenach o zamkniętym obiegu (jaccuzi) może sprzyjać zakażeniu mieszków włosowych wywołanemu przez pałeczkę ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa).
Do zapalenia mieszków włosowych predysponują nadwaga i nadmierna potliwość. Ponadto częściej chorują pacjenci zakażeni HIV i chorzy na AIDS, a także cukrzycę.
Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny
Jest to dość powszechne schorzenie, które często pojawia się latem i może powodować spory dyskomfort. Istnieje wiele czynników wywołujących zapalenie mieszków włosowych. Należą do nich przede wszystkim:
- podrażnienia – problem często występuje na skórze podrażnionej lub uszkodzonej, co może być wynikiem skaleczeń, otarć lub innych urazów,
- drobnoustroje – chociaż wiele drobnoustrojów naturalnie bytuje na naszej skórze i nie powoduje żadnych dolegliwości, to jednak niektóre bakterie, wirusy lub grzyby mogą wniknąć w głąb mieszka włosowego i spowodować infekcję,
- depilacja – często po depilacji może wystąpić zapalenie mieszków włosowych. Podwyższone ryzyko rozwoju zapalenia występuje zarówno po depilacji woskiem, wyrywaniu włosów pęsetą lub depilatorem, jak i po goleniu maszynką,
- tarcie skóry o skórę lub tarcie skóry o ubranie może uszkadzać mieszki włosowe i prowadzić do stanu zapalnego.
Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych należy między innymi noszenie obcisłej odzieży, podwyższona wilgotność powietrza oraz nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Do schorzenia może również dojść w okresach osłabionej odporności. Bardziej narażone są osoby borykające się z chorobami skóry, np. AZS czy łuszczycą.
Zrozumienie tych przyczyn i czynników ryzyka może pomóc w zapobieganiu oraz podejmowaniu odpowiednich działań pielęgnacyjnych w celu utrzymania zdrowej skóry.
Zapalenia mieszków włosowych - rozpoznanie
Rozpoznanie zapalenia mieszków włosowych ustala się na podstawie stwierdzenia typowych wykwitów związanych z mieszkami włosowymi. Nie są wymagane dodatkowe badania laboratoryjne. W przypadku zmian skórnych zlokalizowanych na skórze twarzy konieczne może być badanie mykologiczne w celu zróżnicowania bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych z zakażeniem grzybiczym. W przypadku zmian przewlekłych i nawracających wskazane jest wykonanie badania na nosicielstwo gronkowca złocistego (wymaz z nosa).
Leczenie zapalenia mieszków włosowych o etiologii bakteryjnej polega na stosowaniu antybiotyków miejscowo, takich jak mupirocyna, kwas fusydowy czy retapamulina. W zmianach skórnych o bardziej nasilonym przebiegu wskazana może być antybiotykoterapia ogólna (często z uwzględnieniem antybiogramu). W przypadku figówki leczenie jest trudne i wymaga dłuższego podawania antybiotyków ogólnie.
Klasyczne formy gronkowcowego zapalenia mieszków włosowych reagują dobrze na miejscowe antybiotyki. W postaciach przewlekłych konieczne może być wykonanie dodatkowych badań bakteriologicznych. Figówka natomiast może po sobie pozostawić bliznowacenie, a jej leczenie jest niekiedy kilkumiesięczne.
Zapalenie mieszków włosowych – jak leczyć?
Nie jest to groźne schorzenie, ale może być uciążliwe. Nieestetyczne grudki często ustępują samoistnie, jednak, gdy zmiany nie zmniejszają się po kilku dniach, to konieczna jest pomoc lekarza.
Co możesz zrobić, by złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia? Podpowiadamy!
- Stosuj odpowiednią pielęgnację, obejmującą łagodne kosmetyki myjące, a także nawilżające i odżywiające, jak np. enzymatyczny krem do ciała body dermo enzyme. To wyjątkowo delikatny krem, który łagodzi podrażnienia, a dzięki enzymom i kwasom omega dzień po dniu odnawia i odbudowuje skórę, intensywnie ją nawilża i odżywia. Kosmetyk ma lekką konsystencję, łatwo się rozprowadza i ekspresowo wchłania. Przyjemny, tropikalny zapach dodatkowo podnosi komfort używania!
- Przy silnym swędzeniu i podrażnieniu sięgnij po kosmetyki o działaniu kojącym, np. turbo-krem regenerujący dermo body regeneric S.O.S. To preparat, który natychmiast po zastosowaniu łagodzi swędzenie i utrzymuje ten efekt nawet do 24 godzin. Dodatkowo skutecznie eliminuje problem dyskomfortu spowodowanego wysuszeniem skóry – daj mu 72 godziny, aby zauważyć wyraźną poprawę wyglądu i kondycji nawet najbardziej suchych obszarów na ciele. Krem wzbogacony jest o masła wspomagające naturalny system obronny, czyli barierę hydrolipidową. To doskonały kosmetyk do stosowania na podrażnienia opalaniem lub depilacją.
- Nie wyciskaj krostek ani nie próbuj usunąć ich w żaden inny mechaniczny sposób!
Pamiętaj, że każdy organizm może inaczej radzić sobie z zapaleniem mieszków włosowych i potrzebować innego wsparcia w zwalczaniu infekcji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do leczenia czy stosowania kosmetyków, to koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Leczenie i pielęgnacja mogą pomóc w przyspieszeniu gojenia się krostek i przywróceniu zdrowego wyglądu skórze dotkniętej zapaleniem.
Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych?
Aby ograniczyć ryzyko zapalenia mieszka włosowego, warto zadbać o profilaktykę i odpowiednią pielęgnację.
- Regularne mycie ciała łagodnymi kosmetykami jest ważne dla utrzymania go w dobrej kondycji.
- Korzystanie z osobistych ręczników i jednorazowych maszynek – używanie wspólnych ręczników lub zanieczyszczonych narzędzi do depilacji sprzyja przenoszeniu bakterii i drobnoustrojów, a co za tym idzie – zwiększa ryzyko zapalenia mieszków włosowych.
- Wybór sposobu depilacji i prawidłowa technika jej przeprowadzania również są ważne. Unikanie agresywnych metod i nadmiernego nacisku na skórę minimalizuje ryzyko podrażnień, które mogłyby doprowadzić do schorzenia.
- Noszenie przewiewnej odzieży i bielizny z naturalnych, oddychających materiałów zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza dla skóry. Unikanie zbyt ciasnych ubrań, które mogą ocierać i podrażniać, jest istotnym elementem działań profilaktycznych.
Odpowiednia pielęgnacja oraz stosowanie się do powyższych zaleceń może pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia zapalenia.