Nie jest to groźne schorzenie, ale może być uciążliwe. Nieestetyczne grudki często ustępują samoistnie, jednak, gdy zmiany nie zmniejszają się po kilku dniach, to konieczna jest pomoc lekarza.
Co możesz zrobić, by złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia? Podpowiadamy!
Pamiętaj, że każdy organizm może inaczej radzić sobie z zapaleniem mieszków włosowych i potrzebować innego wsparcia w zwalczaniu infekcji. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do leczenia czy stosowania kosmetyków, to koniecznie skonsultuj się z dermatologiem. Leczenie i pielęgnacja mogą pomóc w przyspieszeniu gojenia się krostek i przywróceniu zdrowego wyglądu skórze dotkniętej zapaleniem.
Pierwotną postacią zapalenia mieszka włosowego jest stosunkowo niewielka krostka, która wypełniona jest ropną treścią. Wokół krostki widoczne jest zaczerwienienie. Zmiany skórne są bolesne, co ma związek z nasilającym się stanem zapalnym na skutek aktywności namnażających się bakterii oraz uruchomienia mechanizmów obronnych organizmu. Charakterystyczna dla zapalenia mieszków włosowych jest lokalizacja ropnych wykwitów skórnych – znajdują się one jedynie w obrębie skóry, na której wyrastają włosy. W szczególnie trudnych przypadkach zakażenia mieszków włosowych jedną z metod leczenia jest trwałe usunięcie owłosienia.
Zapalenie mieszków włosowych może mieć postać powierzchniową lub rozwijać się także w głębszych warstwach skóry, obejmując tkankę okołomieszkową. W przypadku ostrych infekcji bakteryjnych na skórze mogą powstawać osiągające duże rozmiary czyraki, które wymagają odpowiedniego leczenia. Przy dużych czyrakach niezbędne może okazać się leczenie chirurgiczne. Często są one zlokalizowane nie tylko na skórze twarzy, ale także karku, klatce piersiowej oraz w okolicy ramion i na plecach.
Zapalenie mieszków włosowych dotyczy osób w każdym wieku. Dochodzi do niego wówczas, gdy mieszek włosowy zostanie uszkodzony. Jest ono zwykle powodowane przez bakterie Staphylococcus, drożdżaki, grzyby oraz wirusy. Zapaleniem mieszków włosowych wywołanych przez bakterie Staph możesz zarazić się przez kontakt fizyczny z zakażonym, poprzez kontakt z przedmiotami, takimi jak brzytwy, ręczniki lub odzież, na których występują owe drobnoustroje. Bakterie lub grzyby odpowiedzialne za zapalenie mieszków włosowych często są obecne na basenach lub spa, które nie zostały odpowiednio zdezynfekowane.
Jest to dość powszechne schorzenie, które często pojawia się latem i może powodować spory dyskomfort. Istnieje wiele czynników wywołujących zapalenie mieszków włosowych. Należą do nich przede wszystkim:
Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju zapalenia mieszków włosowych należy między innymi noszenie obcisłej odzieży, podwyższona wilgotność powietrza oraz nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Do schorzenia może również dojść w okresach osłabionej odporności. Bardziej narażone są osoby borykające się z chorobami skóry, np. AZS czy łuszczycą.
Zrozumienie tych przyczyn i czynników ryzyka może pomóc w zapobieganiu oraz podejmowaniu odpowiednich działań pielęgnacyjnych w celu utrzymania zdrowej skóry.
Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nazywane bywa inaczej świądem pływaków i polega na pojawieniu się zmian skórnych u osób kąpiących się lub pływających w otwartych zbiornikach słodkowodnych, rzadziej słonowodnych.
Utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy dobrymi i złymi bakteriami pozwala zyskać skuteczną barierę ochronną, jednak na skutek działania różnych czynników może dojść do nadmiernego namnażania się szkodliwych drobnoustrojów.
Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie Zapalenie skóry wywołane przez cerkarie nazywane bywa inaczej świądem pływaków i polega na pojawieniu się zmian skórnych u osób kąpiących się lub pływających w otwartych zbiornikach słodkowodnych, rzadziej słonowodnych.
Do wystąpienia tego rodzaju zapalanie potrzebne są określone czynniki indywidualne takie jak higiena osobista, skłonność do nadmiernego pocenia się czy diagnoza cukrzycy, która również może dawać o sobie znać poprzez zmiany skórne.