Zapalenie skóry dłoni - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia
Świąd dłoni, sucha skóra między palcami – skąd biorą się te problemy?
Rany między palcami u rąk czy pękająca skóra między palcami u nóg przeważnie nie pojawiają się od razu. Zazwyczaj te niezbyt estetyczne i bardzo niekomfortowe przypadłości są efektem innych problemów skórnych. Warto nauczyć się je skutecznie rozpoznawać, gdyż tylko w ten sposób będziemy mogli skutecznie i długotrwale poradzić sobie z ranami między palcami. Zazwyczaj poprzedzają je mniejsze dolegliwości, takie jak swędzenie między palcami u rąk lub swędzenie dłoni od wewnątrz. Absolutnie nie należy lekceważyć tych symptomów, ponieważ jeśli zadziałamy odpowiednio wcześnie, wyeliminujemy część ryzyka związanego z popękaną skórą między palcami.
Jakie są zatem symptomy tego, że za jakiś czas skóra może pękać? Na samym początku dłonie stają się suche, a mimo ich regularnego nawilżania oraz stosowania dobrej jakości kremów skóra nadal jest wysuszona. Problem suchości najbardziej doskwiera między palcami, a znaczne przesuszenie tych miejsc wpływa na swędzenie, a następnie złuszczanie skóry i bolesne nadżerki między palcami.
Czasami problem związany z ranami między palcami jest typowo kosmetyczną sprawą i wymaga od nas większego przyłożenia się do pielęgnacji. W innych sytuacjach problem może mieć charakter sezonowy i powodują go siarczyste mrozy czy upały. Kiedy jednak swędzenie między palcami dłoni i pęknięcia między palcami u nóg zaczną występować u nas nagminnie, odpowiedzialna za taki stan rzeczy może okazać się jakaś poważniejsza choroba skórna.
Sucha skóra między palcami – czy można temu jakoś zaradzić?
Jeśli pęknięcia między palcami nie mają podłoża chorobowego, można im skutecznie zapobiec, stosując właściwą pielęgnację. Podstawą tego procesu będzie dbałość o odpowiednie nawilżenie naszych dłoni. Musimy zawsze pamiętać o tym, że nadmiernie sucha i szorstka skóra może stanowić podłoże do pojawiania się dalszych problemów. Konieczne może okazać się także ograniczenie kontaktu z czynnikami, które narażają naszą skórę na nadmierne wysuszenie i pękanie.
Jednym z czynników jest nadmierne mycie dłoni. Należy pamiętać, że im częściej nasze dłonie będą myte, tym bardziej rośnie prawdopodobieństwo ich wysuszenia. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – używane przez nas mydło ma inny współczynnik pH niż skóra. W efekcie, używając mydła, podrażniamy warstwę hydrolipidową, czyli naturalny płaszcz ochronny skóry. Sama woda także nie jest tutaj bez znaczenia, gdyż może prowadzić do uszkodzeń w hydrolipidowej warstwie naskórka.
Inne rzeczy, które mogą być odpowiedzialne za swędzenie rąk, schodzącą skórę między palcami u nóg i rany między palcami, to warunki atmosferyczne. Najbardziej niebezpieczny w tym kontekście jest mocny mróz, gdyż dotknięta nim skóra ma znacznie większe tendencje do przesuszania.
Nie zapominajmy także o alkoholu, który w dobie pandemii często towarzyszy nam w formie rozmaitych odkażalników do rąk. Skutecznie pozbywa się on wirusów i bakterii z powierzchni naszego ciała, ale jednocześnie bardzo wysusza skórę i naraża ją na uszkodzenia.
Oczywiście ciężko mówić o całkowitym zaprzestaniu mycia rąk lub unikaniu mrozu w naszym klimacie, jednak warto jest wiedzieć, jak te czynniki wpływają na skórę i odpowiednio temu przeciwdziałać. Jednym z najlepszych rozwiązań może się okazać klasyczny krem do rąk, który musi być dobrany w taki sposób, żeby jednocześnie nawilżał i regenerował naszą skórę, a do tego zostawiał na niej warstwę ochronną, która pomoże w regeneracji naturalnej warstwy hydrolipidowej.

Obrzęki dłoni
Obrzęki dłoni mogą być spowodowane zatrzymaniem płynów, które z kolei może wiązać się z problemami ze strony nerek, serca lub układu limfatycznego. Obrzęki stawów dłoni związane mogą być natomiast z reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycą stawową lub innymi chorobami układowymi.
Stan paznokci również może dostarczyć wielu wskazówek na temat zdrowia - podkreśla specjalistka. Bruzdy, rozszczepione, łamiące się paznokcie lub zmiany w kształcie mogą wskazywać na niedobory witamin takich jak biotyna (witamina B7), witamina A, witamina C, witamina E czy niedobór żelaza. Bardzo blade paznokcie mogą sugerować anemię, wynikającą z niedoboru żelaza lub witaminy B12. Nagłe blaknięcie paznokci, a także ich niebieskawo-fioletowy odcień może być związane z niskim poziomem tlenu we krwi i może wskazywać na problemy z sercem lub płucami.
Także zmiana kształtu paznokci jest istotna dla oceny naszego zdrowia. Poszerzenie dystalnych paliczków palców - tzw. palce pałeczkowate i związane z nimi poszerzenie oraz uwypuklenie paznokci przypominających szkiełko od zegarka, tzw. paznokcie zegarkowate, związane są z przewlekłym niedotlenieniem organizm, u którego podłoża może leżeć wiele chorób, w tym nowotworowych, układu oddechowego, układu krążenia czy też pokarmowego. Zmiany paznokcia w postaci naparstkowania, hiperkeratozy podpaznokciowej, wybroczyn, plamy olejowej często towarzyszą łuszczycy i mogą być pierwszym sygnałem zajęcia stawów w przebiegu tej choroby.
Na koniec warto zauważyć, że te cechy nie są zawsze jednoznaczne i mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia swoich dłoni lub ogólnego stanu zdrowia, zawsze najlepiej jest skonsultować się z lekarzem, który może przeprowadzić odpowiednie badania i postawić ostateczną diagnozę.