Zgrubienie na nosie - Odkryj, co mogą pokazać zdjęcia
Suchy nos u psa – 4 najczęstsze przyczyny i możliwe konsekwencje
Dlaczego zdrowy pies ma mokry i zimny nos?
Istnieją trzy główne powody, dla których psi nos jest mokry i zimny:
- Na nosie czworonoga znajduje się warstwa śluzu, która pomaga mu wąchać. Skóra nosa psa zawiera gruczoły wytwarzające śluz, który utrzymuje wilgotność tego obszaru. Cienka warstwa przylega do lusterka nosa, zwiększając wchłanianie substancji zapachowych.
- Wilgotny nos psa pomaga mu się ochłodzić. Psy nie mają gruczołów potowych tak, jak ich właściciele. Zamiast tego „pocą się” przez powierzchnię nosa i opuszek łap.
- Psy liżą nosy. Czynność ta służy m.in. ich oczyszczeniu, gdyż podczas jedzenia oraz węszenia szybko się brudzą.
Węch to ważny zmysł dla psa! Zwierzęta te mają ponad 100 milionów receptorów czuciowych w obrębie jamy nosowej. Dodatkowo obszar ich mózgu przeznaczony do analizy zapachów jest około 40 razy większy niż porównywalna część mózgu człowieka. Dlaczego psi nos działa lepiej, jeśli jest wilgotny? Cząsteczki zapachu lepiej przylegają do zwilżonych powierzchni!
Co oznacza suchy nos u psa?
W niektórych przypadkach suchy nos u psa może oznaczać, że jest on chory! Chropowaty, popękany i suchy nos może występować w takich problemach zdrowotnych, jak:
- Poparzenie słoneczne, które objawia się suchością nosa oraz jego zaczerwienieniem i łuszczeniem się naskórka. Latem warto smarować nos specjalnymi kremami z filtrem przeciwsłonecznym. Szczególnie wrażliwe są zwierzęta o jasnych nosach! Jeżeli nie chcesz, by Twój pies był chory na raka skóry koniecznie stosuj profilaktykę, gdyż powtarzające się oparzenia słoneczne mogą prowadzić właśnie do takiego finału.
- Choroby skóry powodują powstawanie ran, strupów oraz innych problemów. Konieczna jest dokładna diagnostyka w gabinecie weterynaryjnym, gdyż przyczyny bywają bardzo różne – od niedoborów żywieniowych po choroby autoimmunologiczne.
- Odwodnienie to poważny stan doprowadzający nie tylko do suchości w nosie. Inne objawy to zapadnięte gałki oczne, suche dziąsła, utrata elastyczności skóry. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.
- Alergie – istnieją doniesienia, iż psy z suchym nosem mogą mieć uczulenie na plastik. Dlatego, jeśli Twój york je lub pije z plastikowych misek, warto zamienić je na metalowe lub porcelanowe. Za reakcje odpowiedzialne mogą być także niektóre środki chemiczne lub produkty spożywcze.
Rak nosa – objawy. Jak rozpoznać nowotwór nosa?
- nasilające się trudności w oddychaniu przez nos, zwłaszcza po jednej stronie,
- niedrożność w jednym przewodzie nosowym,
- wyciek płynnej treści ropnej z nosa, niekiedy z krwią,
- nawracające krwawienia z jednego przewodu nosowego,
- zgrubienie bądź wybrzuszenie widoczne w okolicy policzka lub nosa,
- ruszanie się zdrowych zębów górnych, zwykle po jednej stronie,
- zgrubienie podniebienia twardego,
- na późniejszym etapie choroby – wytrzeszcz gałki ocznej, łzawienie, silne bóle zdrowych zębów.
Podstawowym elementem diagnostyki raka nosa jest badanie palpacyjne pozwalające na ocenę układu chłonnego, wziernikowanie nosa oraz USG układu chłonnego szyi. Zmiany zlokalizowane w przewodzie nosowym można wykryć podczas rynoskopii oraz badania endoskopowego. Za najważniejsze badanie uważa się jednak biopsję, podczas której pobiera się materiał do oceny histopatologicznej. W ramach diagnostyki wykonuje się też badanie tomografii komputerowej, która pozwala na ujawnienie ubytków i patologii w jamie nosowej i zatokach przynosowych.
Nowotwór nosa – leczenie. Jak przebiega terapia?
Odpowiednio wcześnie rozpoznany rak nosa daje szansę na wdrożenie skutecznego leczenia. Metodę leczenia dobiera się na podstawie:
- stopnia zaawansowania zmian,
- histologii guza,
- ogólnego stanu pacjenta,
- inwazyjności operacji,
- możliwości rekonstrukcji,
- możliwości zastosowania leczenia skojarzonego.
Najczęściej stosowaną metodą leczenia nowotworu nosa jest zabieg operacyjny połączony z rekonstrukcją. Wspomagająco stosuje się także radioterapię lub chemioterapię.
W ramach leczenia chirurgicznego wykonuje się resekcję:
- szczęki częściowej górnej wraz z zawartością oczodołu,
- szczęki całkowitej z lub bez zawartości oczodołu,
- szczęki częściowej środkowej,
- szczęki częściowej dolnej.
Rak neuroendokrynny Merkla
Zmiany w obrębie znamienia budzące niepokój - bo sugerujące czerniaka - określa się skrótem ABCD, gdzie: A to asymetria, zmiana kształtu znamienia z okrągłego na niesymetryczne, B to brzegi nierówne lub postrzępione, C to kolor (od ang. colour), czyli zmiana zabarwienia, np. ściemnienie, rozjaśnienie lub różne zabarwienie na jednym znamieniu, D to rozmiar (od ang. diameter) – każde znamię o średnicy większej niż 6 mm powinno być dokładnie zbadane
Mięsak Kaposiego - jako nowotwór pochodzenia naczyniowego szerzący się w obrębie skóry objawia się obecnością niebolesnych, rosnących guzków (lub zlewnych plam lub nacieczeń) najczęściej w okolicach podudzia lub na stopach (stanowią one tak zwaną postać zapalną – charakterystyczną dla początku choroby skóry). Po pewnym czasie zmiany te zlewają się w większe formy, tworząc fioletowe lub ciemnoczerwone plamy (postać naczyniakowa) by w końcu stwardnieć i zgrubieć (postać guzowata – ostatnia faza rozwoju mięsaka Kaposiego). Guzom potrafią towarzyszyć owrzodzenia i krwotoki, utrata masy ciała, gorączka i pocenie się. Choroba zwykle atakuje obie kończyny (niekoniecznie na raz), a z czasem potrafi zająć również narządy płciowe, uda, twarz, tułów lub nawet organy wewnętrzne.

Jakie jest rokowanie?
Rokowanie w przypadku rozpoznania raka podstawnokomórkowego jest wyśmienite, o ile podejmie się właściwe i umiejętnie przeprowadzone leczenie. Trzeba jednak pamiętać, że rak tego typu ma skłonność do odrastania (inaczej mówiąc nawrotu albo wznowy) w miejscu, gdzie znajdował się pierwotnie. Dlatego ważne jest skrupulatne oglądanie blizny i jej okolicy co kilka miesięcy. U osoby, u której rak podstawnokomórkowy już wystąpił, ryzyko pojawienia się takiego nowotworu w innej okolicy ciała jest zwiększone, dlatego należy starannie oglądać całą skórę. Ponadto opisano mnogie, wieloogniskowe występowanie raka podstawnokomórkowego w ramach rodzinnego zespołu znamion nabłonkowych (zespół Gorlina i Goltza).
Zobacz także
Badanie dermatoskopowe Niewątpliwie największą rolę w diagnostyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry odgrywa dermoskopia (dermatoskopia).
Objawy chorób skóry (wykwity skórne) Wykwity skórne to zmiany na skórze, które są objawami chorób skóry. W poszczególnych chorobach wykwity mają charakterystyczny wygląd – kolor, kształt, postać, lokalizację i na tej podstawie dermatolog zwykle jest w stanie ustalić rozpoznanie. Zmiany skórne się mogą zmieniać w czasie oraz ustępować z pozostawieniem blizny lub bez niej. Do wykwitów należą: plama, grudka, guzek, guz, pęcherzyk, pęcherz, krosta, bąbel, a także nadżerka, przeczos, pęknięcie i rozpadlina, łuska, strup, owrzodzenie oraz blizna.
Wybrane treści dla Ciebie
Badanie dermatoskopowe Niewątpliwie największą rolę w diagnostyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry odgrywa dermoskopia (dermatoskopia).
