Zmiany skórne po kontakcie z roślinami - Objawy, Przyczyny i Sposoby Leczenia

Poparzenia przez rośliny – zbiór praktycznych informacji

Rośliny i produkty roślinne wywołują wiele różnych rodzajów reakcji skórnych, w tym najczęściej kontaktowe zapalenie skóry. Ich negatywne oddziaływanie na skórę może być związane z mechanizmem toksycznym, alergicznym lub drażniącym. Tego typu reakcje są bardzo częste u osób zajmujących się ogrodnictwem, stanowią także znaczny odsetek dermatoz zawodowych występujących właśnie u ogrodników, kwiaciarzy, rolników, botaników czy leśników. Zmiany skórne mogą się pojawić po kontakcie z różnymi elementami roślin – łodygami, kwiatami, owocami, pyłkiem, korzeniami lub liśćmi.

Niepożądane reakcje skórne pochodzenia roślinnego mogą przebiegać pod postacią kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia (mechanicznego lub chemicznego), alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, pokrzywki (alergicznej i niealergicznej) oraz reakcji fitofototoksycznych. Ponadto, w związku z występowaniem na niektórych roślinach kolców, cierni czy włosków, może dochodzić do urazów mechanicznych skóry i wtórnych infekcji bakteryjnych oraz grzybiczych, m.in. sporotrychozy.

Reakcje alergiczne wywołane roślinami mogą przebiegać w mechanizmie natychmiastowym (odpowiedź immunologiczna typu I) lub opóźnionym (odpowiedź immunologiczna typu IV). Używanie rękawic ochronnych i dokładne mycie skóry po pracy z roślinami może ograniczyć występowanie niektórych reakcji skórnych 1-3 .

Zmiany na skórze - które zmiany skórne świadczą o chorobie?

Na twojej skórze pojawiła się niepokojąca zmiana? A może przybył ci do kolekcji nowy pieprzyk? Albo znamię, które masz od dzieciństwa, powiększyło się, zmieniło kształt lub kolor? Nie wpadaj w panikę, tylko oceń znamiona u dermatologa.

  • Co to jest znamię barwnikowe?
  • Jak wykrywać zmiany na skórze?
  • Zmiany na skórze a medycyna estetyczna
  • Leczenie zmian na skórze
  • Zmiany na skórze twarzy
  • Zabiegi na zmiany skórne twarzy
  • Konsultacja lekarska zmian skórnych
  • Powikłania po zabiegu medycyny estetycznej

Konsultacja lekarska zmian skórnych

Każdy zabieg wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej powinien być poprzedzony konsultacją lekarską, chociażby z tego powodu, że nie wszystkie zabiegi mogą być wykonywane o każdej porze roku.

– W okresie dużego nasłonecznienia, czyli wiosną, latem aż do wczesnej jesieni, nie powinno wykonywać się zabiegów fotouczulających: peelingów mechanicznych, enzymatycznych, zabiegów przy użyciu lasera. Ekspozycja na słońce po wykonaniu tych zabiegów może spowodować różnego rodzaju komplikacje. W okresie dużego nasłonecznienia można natomiast zdecydować się na zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego czy też innych produktów, które możemy podawać metodą mezoterapii czy wtłaczania. W tym okresie można także wykonywać całą gamę zabiegów z zakresu fizjoterapii, które nie są fotouczulające – mówi lek. med. Marta Pelc.

Powstają w pemfigoidzie, w nabytym pęcherzowym oddzielaniu się naskórka, opryszczkach ciężarnych, chorobie Duhringa zobacz Pemfigoid pęcherzowy, Zapalenie opryszczkowate skóry, Nabyte pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Czytaj dalej...

Barwa plam zależy od głębokości, na której one występują powierzchowne barwa czerwona, głębsze barwa sina i od upływu czasu początkowo są czerwone, następnie sine, a później przybierają kolor brunatny.

Czytaj dalej...

Nie zawsze jednak tak się dzieje - istnieją różne przyczyny niegojących się ran, w tym choroby układu krążenia czy niewłaściwa pielęgnacja rozdrapywanie rany, aplikowanie bezpośrednio na nią nieodpowiednich preparatów.

Czytaj dalej...

Działania uboczne przy długotrwałym stosowaniu Długotrwałe stosowanie, zwłaszcza na dużych powierzchniach ciała lub na wrażliwych obszarach skóry, może prowadzić do bardziej poważnych skutków, takich jak zahamowanie funkcji kory nadnerczy czy zwiększone ryzyko infekcji.

Czytaj dalej...