Zmiany skórne w okolicy pępka - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia

Swędzenie skóry w ciąży – co może oznaczać?

Problem swędzącej skóry pojawia się najczęściej u kobiet w zaawansowanej ciąży. W nielicznych przypadkach swędzenie można odczuwać już od pierwszego trymestru, jednak zwykle nasila się dopiero pomiędzy 6. a 9. miesiącem ciąży. Świąd skóry nie jest postrzegany jako schorzenie samo w sobie, a jedynie jako objaw, którego występowanie może mieć różnorodne przyczyny. W zdecydowanej większości przypadków nie świadczy on o niczym poważnym, co mogłoby zagrozić życiu matki i dziecka. Zwykle świąd skóry ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 tygodni od porodu. Oprócz niegroźnych dermatoz istnieją też rzadsze, poważniejsze schorzenia, które dotykają kobiet w ciąży i zagrażają nienarodzonemu dziecku. Jeśli dotyczy nas problem ze swędzącą skórą, należy przede wszystkim ustalić, co jest tego powodem. Wśród możliwych przyczyn wymienia się:

  • rozciąganie się skóry,
  • cholestaza ciężarnych ,
  • atopowe wykwity ciążowe, do których zalicza się atopowe zapalenie skóry, świerzbiączkę ciężarnych oraz swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych (PFP),
  • polimorficzne wykwity ciążowe,
  • opryszczka ciężarnych (pemfigoid).

Swędzenie brzucha – czy to może być cholestaza ciężarnych?

Cholestaza ciążowa to zaburzenie pracy wątroby, będące powikłaniem zaawansowanej ciąży. Za rozwój schorzenia odpowiadają zarówno czynniki hormonalne, środowiskowe, jak i uwarunkowania genetyczne. W populacji Europejczyków cholestazę stwierdza się średnio u 0,5-1,5% ciężarnych kobiet. Najbardziej narażone są kobiety w ciążach mnogich oraz te, które już kiedyś ją przechodziły. Schorzenie najczęściej rozwija się w III trymestrze (w okolicach 30. tygodnia ciąży). Pierwszym objawem jest intensywne swędzenie wnętrza dłoni i stóp, które nasila się wieczorem i w nocy. Później świąd może rozszerzać się na kończyny i tułów, a w najbardziej zaawansowanej postaci obejmuje całe ciało. Nie stwierdza się jednak żadnych zmian skórnych ani wysypek . Świąd przy cholestazie jest na tyle intensywny, że utrudnia normalne funkcjonowanie i zakłóca sen, przez co często zmusza kobietę do odbycia porady lekarskiej. Umiarkowane swędzenie ograniczone do skóry brzucha zwykle nie świadczy o tym schorzeniu. Dla pewności można jednak wykonać badanie stężenia kwasów żółciowych we krwi , ponieważ w przebiegu cholestazy po kilku tygodniach od wystąpienia pierwszych objawów dochodzi do ich znacznego podwyższenia. U niektórych pacjentek może wystąpić żółtaczka i tłuszczowe biegunki. Cholestaza ciążowa nie jest groźna dla kobiet, jednak pogarsza jakość codziennego życia i 3-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia cholesterolowej kamicy pęcherzykowej. Kobieta cierpiąca na to schorzenie powinna przejść na lekkostrawną dietę o obniżonej zawartości tłuszczów. W leczeniu farmakologicznym stosuje się kwas ursodezoksycholowy obniżający poziom kwasów żółciowych. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ ich zbyt wysokie stężenie może obkurczać naczynia krwionośne kosmówki łożyska. Lek ten uznaje się za bezpieczny do stosowania w ciąży, ponieważ dzieci kobiet, które były nim leczone, rozwijają się prawidłowo, nie wykazując żadnych odchyleń od rówieśników. W przebiegu cholestazy częściej dochodzi do krwotoków okołoporodowych, dlatego pacjentkom podaje się dożylnie witaminę K. Nieleczona cholestaza ciężarnych jest poważnym zagrożeniem dla rozwijającego się płodu , ponieważ może przyczynić się do:

Wykwity wtórne

Nadżerka jest powierzchownym ubytkiem naskórka, który ustępuje bez pozostawienia blizny. Nadżerki tworzą się w miejscu wykwitów pierwotnych: pęcherzyków, pęcherzy, krost, sączących grudek.

Przeczos

Fot. 9. Przeczos

Przeczos linijny ubytek naskórka będący następstwem drapania. Odmiennie niż nadżerki, przeczosy występują w skórze niezmienionej na skutek mechanicznych urazów.

Pęknięcie, szczelina

Pęknięcie, szczelina jest płytkim linijnym ubytkiem skóry dotyczącym głównie naskórka. Występuje w okolicach, gdzie skóra narażona jest na napinanie i rozciąganie (okolica otworów naturalnych, brodawek sutkowych, dużych stawów). Czynnikami predysponującymi do pęknięć są: suchość skóry i jej wzmożone rogowacenie (rogowiec dłoni i stóp), obrzęk i stan zapalny (wyprzenia drożdżakowe, grzybica stóp międzypalcowa).

Rozpadlina

Rozpadlina różni się od pęknięcia głębszym usadowieniem, sięgającym do skóry właściwej. Zmiany te łatwiej ulegają wtórnemu zakażeniu, goją się z pozostawieniem blizny.

Łuska

Fot. 10. Łuska

Fot. 11. Strup

Fot. 12. Owrzodzenie

Łuska jest wykwitem powstającym w wyniku niepełnego oddzielania się powierzchownych, zrogowaciałych warstw naskórka.

Ze względu na wielkość łusek wyróżniamy: złuszczanie otrębiaste (łupież skóry owłosionej głowy, przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa, odra) i złuszczanie płatowe (erytrodermie, płonica, choroba Kawasakiego).

Strup

Strup – wykwit powstający na skutek zasychania na powierzchni skóry płynu surowiczego, ropnego lub surowiczo-krwawego z resztkami rozpadłych komórek, krwinek i bakterii. Następstwem strupów pokrywających nadżerki są przejściowe przebarwienia, natomiast pokrywających owrzodzenia – blizny.

Wróg każdej kobiety – rozstępy

Choć walkę z rozstępami prędzej czy później będzie musiała stoczyć każda kobieta, rozstępy w ciąży są szczególnym przypadkiem. Pojawiają się one u ponad 50 % ciężarnych na skutek zarówno zmian hormonalnych, jak i gwałtownego rozciągania przez powiększającą się macicę skóry brzucha. Często występują także na skórze piersi, bioder i w okolicy pleców, czyli w tych regionach ciała, gdzie w ramach przygotowania do porodu, dochodzi do równego rodzaju zmian strukturalnych.

Rozstępy występują w postaci żyworóżowych linijnych kresek na skórze, które z biegiem czasu bledną. W ich przypadku dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry w wymienionych okolicach, która może znacznie poprawić ich wygląd. Oprócz tego niezwykle ważne jest prawidłowe przybieranie na wadze i niezbyt forsowne ćwiczenia fizyczne, które pomogą w utrzymaniu sprawności mięśni i jędrności ciała. Podczas walki z rozstępami istotna jest systematyczność, gdyż tylko dzięki niej możliwe do osiągnięcia będą satysfakcjonujące przyszłą mamę efekty estetyczne.

Z kolei białe, drobne ale rozlane zmiany, które przypominają rybią łuskę i lokują się w dołach pachowych, pachwinach, w zgięciach łokciowych i pod kolanami, z często towarzyszącą im gęsią skórką rogowacenie mieszkowe mogą sygnalizować ziarnicę złośliwą.

Czytaj dalej...

W ciężkich przypadkach pokrzywki szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów te w maści przepisuje się bardzo rzadko - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Czytaj dalej...

Naturalne i holistyczne podejścia Niektóre osoby mogą odkryć, że naturalne środki, takie jak aloes, olej kokosowy czy masło shea, mogą łagodzić suche i swędzące skórne bez skutków ubocznych związanych z lekami sterydowymi.

Czytaj dalej...

Ze względu na wielkość łusek wyróżniamy złuszczanie otrębiaste łupież skóry owłosionej głowy, przyłuszczyca plackowata drobnoogniskowa, odra i złuszczanie płatowe erytrodermie, płonica, choroba Kawasakiego.

Czytaj dalej...