Pryszcze na głowie - Czy szampon jest kluczem do rozwiązania?

Pielęgnacja skóry głowy dotkniętej trądzikiem – jak leczyć wypryski na głowie?

Wybierając środek na trądzik na skórze głowy, należy wziąć pod uwagę rodzaj skóry, której dotyczy ten problem. Najczęstszą przyczyną powstawania pryszczy na głowie jest nadmierna produkcja gruczołów łojowych (tzw. łojotok). W takim przypadku można użyć zwykłego szamponu, który nie zawiera alkoholu ani substancji zapachowych. Pomoże on zwalczyć bakterie i zmniejszyć stan zapalny, pozostawiając włosy czyste i zdrowo wyglądające przez cały czas!

Szampon na krosty na głowie

Szampon to bardzo specyficzny produkt i powinien być dostosowany do potrzeb naszej skóry. Musi oczyszczać włosy, ale nie pozbawiać ich naturalnych olejków. Musi być na tyle delikatny, by nie podrażniać skóry głowy, ale też nie na tyle delikatny, by nie spełniał swojego zadania. Idealny szampon do skóry głowy ze skłonnością do trądziku to taki, który oczyszcza włosy, nie pozbawiając odpowiedniego nawilżenia, dzięki czemu skóra głowy nie produkuje nadmiernej ilości sebum, aby zrekompensować przesuszenie. Powinien również posiadać pewne właściwości przeciwzapalne, aby mógł zmniejszać zaczerwienienia i obrzęki po istniejących pryszczach oraz zapobiegać powstawaniu nowych.

Składniki, których warto szukać, to olejek z drzewa herbacianego, olejek rozmarynowy, olejek z nasion jojoby, olejek z mięty pieprzowej (lub mentol), wyciąg z kory wierzby, kwas salicylowy i pirytionian cynku. Są to środki przeciwzapalne, które pomagają zarówno w walce z istniejącym trądzikiem, jak i w zapobieganiu powstawania nowych ognisk.

Maść na krosty na głowie

Głównym zadaniem maści na pryszcze na głowie – jest zapewnienie szybkiego i bezbolesnego usunięcia procesów zapalnych, które zaistniały na powierzchni skóry. Struktura maści jest tak opracowana, że mogą one wnikać w głąb skóry i zaczynają działać znacznie szybciej niż inne dostępne formy leczenia. Ponadto środki te są delikatniejsze od kremów, więc ich stosowanie nie powoduje podrażnień.

Pryszcze na głowie – kogo dotyczy problem?

Chociaż temat pryszczy kojarzy się głównie z okresem dojrzewania, zmiany tego rodzaju mogą pojawić się u osób w różnym wieku. Zapalenie mieszków włosowych jest wywołane przez bakterię, która atakuje bez względu na wiek. Z kolei skłonność do trądziku w różnych częściach ciała wynika w dużej mierze z zaburzeń hormonalnych, pojawiających się nie tylko u młodzieży, ale także u kobiet po porodzie – osiągnięcie ponownej równowagi w gospodarce hormonalnej może nastąpić wiele miesięcy po rozwiązaniu.

Pryszcz podskórny lub ropny pojawiający się na skórze głowy najczęściej wynika z zaniedbań higienicznych. Ma to na ogół związek z noszeniem czapek ze sztucznych materiałów, które nie odprowadzają wilgoci z powierzchni głowy, a ponadto nie zapewniają jej odpowiedniej wentylacji. A ciepło i wilgoć sprzyjają namnażaniu się bakterii, powodują wzmożoną aktywację gruczołów potowych i łojowych. Dochodzi wówczas do nagromadzenia się w porach skóry zbyt dużej ilości sebum, a w konsekwencji do ich zablokowania.

Ponadto przyczynami tworzenia się bolących pryszczy na głowie mogą być:

  • zbyt rzadkie mycie skóry głowy,
  • pielęgnacja niedopasowana do rodzaju skóry,
  • łuszczyca,
  • łupież tłusty – powodujący bardzo silne przetłuszczanie się skóry głowy,
  • nadmierny wysiłek fizyczny, który powoduje częste pocenie się,
  • przewlekły stres – produkowany w sytuacjach stresowych kortyzol prowadzi do wydzielania nadmiaru łoju, który znajduje ujście w zmianach trądzikowych,
  • zbyt duża zawartość cukru w diecie – do grupy „winowajców” można zaliczyć nie tylko słodycze, ale także wysokoprzetworzoną żywność,
  • zapalenie mieszków włosowych,
  • korzystanie z publicznych basenów i saun lub korzystanie z cudzych ręczników,
  • zaburzenia hormonalne,
  • grzybica,
  • zakażenie bakteryjne, np. gronkowcem złocistym.

Czerwone krosty na głowie – łuszczyca czy inna przyczyna?

Czerwone krosty na głowie mogą być spowodowane łuszczycą lub innymi chorobami skóry. W przypadku łuszczycy na skórze mogą pojawić się czerwone grudki i łuszczące się obszary. Kolor zmian może wahać się od różowego, przez biały do brązowawego. Zmiany te mogą być szorstkie w dotyku i pokryte srebrzystymi łuskami. Jeśli cierpisz na łuszczycę krostkową, objawy mogą obejmować:

  • Bolesne pęcherze, które tworzą się w pobliżu stawów
  • Pojedyncza, duża, uniesiona zmiana (zwana blaszką) otoczona zaczerwienioną skórą
  • Plamy zaczerwienienia, które rozprzestrzeniają się na dużych powierzchniach ciała

Łuszczyca krostkowa zwykle powoduje nagłe wybuchy i zazwyczaj szybko ustępuje po zastosowaniu odpowiedniego leczenia. Wykwity łuszczycowe zazwyczaj dotyczą jednej części ciała w tym samym czasie, zdarza się jednak, że dotykają wielu części jednocześnie, jednak jest to zjawisko rzadziej spotykane. U niektórych osób wykwity pojawiają się tylko w określonych porach roku, podczas gdy inni cierpią na nie przez cały rok, dopóki ich układ odpornościowy jest osłabiony – np. po infekcji lub w czasie ciąży, gdy spada poziom estrogenu. W przypadku tej choroby można stosować środki łagodzące, jednak warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia bardziej stanowczych środków leczenia.

Redakcja i wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronach serwisu, który nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w rozumieniu art.

Czytaj dalej...

Oczywiście są one kwestią indywidualną, u niektórych osób z ciemniejszą miazgą nie będzie żadnych rezultatów, ponieważ jak wspomniano skórka od banana nie wybiela zębów, ponieważ to nie szkliwo odpowiada za ich barwę, lecz właśnie miazga.

Czytaj dalej...

Inne przyczyny powstawania pryszczy podskórnych niewłaściwa dieta, alergie skórne, zakażenia wirusowe zakażenia bakteryjne, zaburzenia w składzie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe, zmiany w procesie rogowacenia naskórka.

Czytaj dalej...

Stosując Elmex regularnie, jesteśmy w stanie stworzyć na zębach długotrwałą powłokę, która będzie chronić zęby i ich szyjki przed próchnicą i nadwrażliwością zębów, Elmex Sensitive skutecznie zamyka kanaliki zębiny nadając im ochronę.

Czytaj dalej...