Alergia na dłoniach - Przyczyny, Objawy i Skuteczne Metody Leczenia

Domowe sposoby na wysypkę alergiczną

Postanowiłam zapytać lekarza również o domowe sposoby na wysypkę na ciele. Jedynym z nich jest dokładne natłuszczanie kremami chorych miejsc. Odpowiednio dobrane produkty, które mają proste składy i są dedykowane skórze alergicznej, przyniosą ulgę, a także zmniejszą uczucie świądu i pomogą zmniejszyć ryzyko powstania zrogowaceń czy szorstkiej skóry po ustąpieniu objawów. Będą one wsparciem w leczeniu alergii skórnej, a także przyspieszą gojenie się zmian.

Domowe sposoby to tylko natłuszczanie tłustymi kremami chorych miejsc - odpowiedział lekarz dermatolog Andrzej Szmurło.

Jeśli pojawią się wątpliwości, jakie kremy możesz stosować na dotkniętą zmianami skórę, warto skontaktować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie preparaty.

Jak powstają czerwone plamy na rękach?

Czerwone plamy na rękach to reakcja na zadziałanie czynnika, który wpływa drażniąco na skórę i powoduje rozpoczęcie w niej szeregu zmian, w tym rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. To one są bezpośrednią przyczyną zmiany koloru skóry. Drobne tętniczki rozszerzają się pod wpływem bezpośredniego działania czynników zewnętrznych: ciepła, kontaktu z niektórymi substancjami toksycznymi. Jest to też wtórna reakcja na przechłodzenie, która pojawia się, gdy znika już niebezpieczeństwo dodatkowej utraty ciepła przez przekrwione ręce. Tak pobudzone krążenie pozwala skórze na odzyskanie równowagi i przywrócenie prawidłowego metabolizmu. W ten sposób można uniknąć trwałych skutków oddziaływania zimna. Częstszym mechanizmem powstawania czerwonych plam na rękach jest stan zapalny. W przypadku, gdy powoduje go czynnik nieinfekcyjny, główną rolę w wywołaniu zmiany barwy odgrywają mediatory zapalenia. Są to substancje wydzielane miejscowo pod wpływem urazu albo zadziałania innego bodźca. Należy do nich między innymi histamina, która oddziałuje bezpośrednio na mięśnie tętniczek i powoduje zmniejszenie ich napięcia. W efekcie naczynia krwionośne rozszerzają się i w obszarze zapalenia dochodzi do powstania czerwonej plamy. Podobny wpływ mają inne endogenne substancje, które wydzielane są w późniejszych fazach pobudzenia tkanek.

  • oparzenia słonecznego,
  • niewłaściwego doboru kosmetyków,
  • działania czyszczących środków chemicznych stosowanych w pracy lub w domu,
  • kontaktu z kwasami lub zasadami albo innymi drażniącymi substancjami, np. farbami, lakierami,
  • narażenia na pyły przemysłowe (pasty polerskie, opiłki metali, cement),
  • oparzenia promieniowaniem UV (np. u spawaczy niekorzystających z rękawic),
  • kontaktu z niektórymi tworzywami sztucznymi.

Niektóre czynniki mogą wywoływać skórne reakcje alergiczne. Typowymi przykładami są nie tylko uczulenia na sierść kota, psa czy innego domowego pupila, ale również na środki stosowane do prania i płukania odzieży lub pościeli, płyny do mycia naczyń, mydła, szampony i odżywki. Osoby, u których zmiany mają okresowy, nawracający charakter, powinny obserwować, czy czerwone plamy na rękach nie pojawiają się po kąpieli, zmywaniu, wieszaniu prania albo sprzątaniu.

Przyczyny alergii skórnej

Wysypkę alergiczną powodują alergeny dwóch typów. Należą do nich:

  • alergeny wziewne (np. pyłki traw, grzyby, sierść zwierząt i pleśnie),
  • alergeny kontaktowe (np. barwniki, metale, konserwanty).

Kontakt z alergenem powoduje reakcję alergiczną, a wysypka jest jednym z jej objawów.

W zależności od okolicy grudki mogą wskazywać na możliwą przyczynę. Zazwyczaj alergię powodują alergeny wziewne jak pyłki traw, grzyby, sierść zwierząt, pleśnie. I taka alergia powoduje katar sienny i łzawienie oczu. Inne alergeny tzw. kontaktowe powodują swędzące grudki na miejscach kontaktu z nimi. Są to barwniki, metale, konserwanty itp. - wymienia powody powstawania alergii skórnej dr Andrzej Szmurło.

Alergia, swędzenie, krostki czy inne objawy mogą wynikać z uwarunkowań genetycznych lub niewłaściwej budowy skóry. Jeśli chodzi o kosmetyki, alergiczny wyprysk kontaktowy mogą wywoływać substancje zapachowe, barwniki, konserwanty, olejki eteryczne, SLES i SLS.

Co wywołuje uczulenie na rękach? Objawy i łagodzenie alergii na dłoniach

Uczulenie na rękach może się pojawić w wyniku działania rozmaitych czynników, ale najczęściej odpowiadają za nią alergeny zawarte w detergentach, płynach do zmywania, farbie drukarskiej, oleju napędowym i metalach, takich jak kobalt, chrom i nikiel.

Alergia na rękach stanowi dość częsty problem, gdyż dłonie są najbardziej narażoną na kontakt z czynnikami alergizującymi częścią ciała. Uczulenie na rękach ma przeważnie postać drobnych, czerwonych wyprysków, które zlewają się w większe plamy. Zmianom skórnym towarzyszy zazwyczaj silne swędzenie, pieczenie dłoni i ból. Dolegliwości mogą obejmować tylko palce lub całą wewnętrzną bądź zewnętrzną stronę dłoni.

Zobacz film: Alergia - choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFacto

Czym smarować uczulenie na rękach?

Ponieważ istnieje duży wybór środków łagodzących zmiany skórne na dłoniach, powstaje problem, czym smarować uczulenie na rękach. Działanie przeciwobrzękowe i odkażające mają okłady z 3% kwasu bornego i kąpiele w słabym roztworze nadmanganianu potasu. Działanie złuszczające wykazuje 5–10% kwas salicylowy na podłożu parafinowym i mocznik w stężeniu 5–10% na podłożu lipofilnego kremu lub maści. Na zmiany pęcherzykowe z wysiękiem stosuje się okłady ściągające wody z 0,9% roztworem soli fizjologicznej, które wysuszają skórę i łagodzą świąd. Hamowanie aktywności komórek układu immunologicznego i ograniczenie reakcji zapalnej daje maść zawierająca pochodne witaminy A, czyli tzw. retinoidy,

Bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja skóry, zarówno w okresie występowania objawów chorobowych, jak i profilaktycznie. Doskonale sprawdzają się emolienty, które chronią przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zapewniają prawidłowy poziom natłuszczenia i elastyczności skóry. Łagodzą świąd i pieczenie. Mogą mieć postać kremów, maści, emulsji lub mleczek. Dostępne są w sprzedaży bez recepty w aptekach i niektórych drogeriach.

Pomocne mogą się okazać także domowe rozwiązania. Skórę można posmarować cienką warstwą oliwy, oleju z wątroby dorsza, olejku z drzewa herbacianego, żelu aloesowego, witaminy E, naparem z rumianku, gwiazdnicy pospolitej lub mięty. Ulgę może przynieść kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków owsianych.

Zobacz film: Testy na alergię. Źródło: W Dobrym Stylu TVN Style

W przypadku utrzymywania się zaczerwienienia, krostek, gorącej skóry, popękanych naczynek na twarzy przez długi czas należy udać się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko z naszym stanem zdrowia w porządku.

Czytaj dalej...

W obecnych czasach, ze względu na zmieniający się styl życia, a często również postępujące zanieczyszczenie środowiska, u coraz większej liczby osób zostaje wykrywana alergia na skórze lub różne zmiany o podłożu alergicznym, takie jak krosty uczuleniowe.

Czytaj dalej...

W ciężkich przypadkach pokrzywki szczególnie gdy dojdzie do obrzęku naczynioruchowego lekarz może zdecydować o podaniu doustnych glikokortykosteroidów te w maści przepisuje się bardzo rzadko - stosuje się je możliwie krótko, bo ich stosowanie wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi.

Czytaj dalej...

Są to biegunka lub zaparcia, bóle brzucha często kolkowe , śluz lub krew w stolcu, wymioty nawet o charakterze chlustającym , refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa.

Czytaj dalej...