Alergia i swędzenie skóry - Przyczyny, objawy i leczenie

Świąd skóry - niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest przyczyną przesuszenia skóry. Nadmierna suchość skóry powoduje z kolei nie tylko swędzenie, ale też intensywne złuszczanie się naskórka z całego ciała, ale zwłaszcza na łokciach i kolanach. Zwykle towarzyszy temu:

  • wypadanie włosów
  • przewlekłe zmęczenie
  • nadmierna senność
  • stałe uczucie zimna
  • częste zaparcia
  • przyrost wagi mimo braku apetytu
  • obniżenie nastroju
  • zaburzenia miesiączkowania

Dolegliwość jest skutkiem zbyt małej produkcji hormonów. Często objawia się ona w późniejszym wieku (po 65. roku życia). Bywa też sprowokowana leczeniem nadczynności tarczycy i przyjmowaniem niektórych leków.

Nasza rada: Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na właściwe badania (diagnozę potwierdzą badania hormonalne TSH, fT4, fT3). Zanim będziesz mieć wyniki, ratuj się, nawilżając skórę odpowiednimi kremami i balsamami.

Do mycia używaj delikatnych mydeł lub tzw. mydeł bez mydła (syndety – nie zawierają w swoim składzie mydła tylko substancje powierzchniowo czynne, czyli surfaktanty), które można kupić w aptece bez recepty. Są one przeznaczone głównie dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ale i w tej sytuacji będą bardzo pomocne.

Co to jest alergia skórna?

Alergia skórna to uczulenie spowodowane kontaktem z alergenem. Mechanizmy powstawania alergii szczegółowo opisaliśmy w ostatnim artykule, w którym tłumaczyliśmy, jak organizm nadgorliwie reaguje na substancje będące dla zdrowego bezpiecznymi. Dla uczulonego jednak niewłaściwy krem, różne pokarmy, szklanka mleka, zmiana koloru włosów i inne mogą być przyczyną nadprodukcji histaminy odpowiedzialnej za uciążliwe objawy alergii skórnej. Dlatego ważne jest aby poznać jakie alergeny powodują objawy alergii. Ułatwi to unikanie alergenów co z kolei pozwoli ograniczyć czy nawet wyeliminować nieprzyjemne objawy alergii skórnej.

Przyczyną alergii skórnej jest najczęściej bezpośredni kontakt z alergenem – może to być wiele kosmetyków nowy krem do twarzy, farba do włosów czy tusz do rzęs, ale i złoty łańcuszek na szyi czy nawet okulary przeciwsłoneczne zawierające nikiel. Produkty te mogą być powodem np. wyprysku kontaktowego i nieprzyjemnych zmian skórnych, co z kolei może świadczyć o alergii na nikiel .

Częstym powodem wystąpienia alergii skórnej jest również spożycie pokarmów alergizujących – orzechów, mleka czy produktów w swoim składzie posiadających gluten – oraz wdychanie alergenów ( alergia wziewna ) w postaci pyłków czy oparów formaldehydu. Tak naprawdę nie ma reguły, co może wywołać alergię skórną, jednak poznanie przyczyny uczulenia będzie pierwszym i najważniejszym krokiem do złagodzenia objawów, a następnie wdrożenia leczenia.

Alergia swędzenie skóry

1. Czym jest alergia skórna?

2. Wyprysk kontaktowy – alergia skórna czy podrażnienie?

3. Jak wygląda alergia skórna?

3.1. Wysypka alergiczna pokrzywka

4. Alergia skórna u dziecka

5. Maść na alergie skórne

6. Pielęgnacja skóry alergika – kremy, emolienty

  • Jak wygląda alergia skórna? Objawia się różnymi dolegliwościami – począwszy od rumienia po uporczywy świąd, a nawet pokrzywkę.
  • Wyprysk kontaktowy może być alergiczny lub wynikać z podrażnienia, które predysponuje do rozwoju alergii.
  • Objawy alergii skórnej u dzieci mogą różnić się od dorosłych, ale nadal wywołują duży dyskomfort, wymagają troski i odpowiedniej opieki.
  • Więcej o alergii skórnej i innych jej rodzajach możesz przeczytać na Zdrowych Rozwiązaniach >>>

Łagodzi i redukuje dyskomfort powodowany przez podrażnioną i uszkodzoną skórę, zmniejszając reakcje zapalne oraz wspierając regenerację.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

NAZWA WYROBU MEDYCZNEGO: Ectokrem. ZASTOSOWANIE: Objawowe leczenie oraz łagodzenie zaczerwienienia i świądu występującego w przebiegu różnego typu dermatoz zapalnych, tj. atopowe zapalenie skóry (AZS), kontaktowe zapalenie skóry, popromienne zapalenie skóry. PODMIOT PROWADZĄCY REKLAMĘ: Solinea sp. z o.o. PRODUCENT: bitop AG

Czym są alergiczne choroby skóry?

Alergiczne choroby skóry to dolegliwości skórne objawiające się przewlekłymi stanami zapalnymi wywołanymi uczuleniem, ale nie tylko. Wyjątkiem jest atopowe zapalenie skóry, mające swą genezę w czynnikach genetycznych, środowiskowych oraz immunologicznych.

Przez objawy w postaci swędzącej wysypki czy ropnych krostek alergiczne choroby skóry bywają mylone z trądzikiem, świerzbem czy grzybicą. Dlatego istotna jest samoobserwacja chorego oraz udanie się do lekarza alergologa.

Zmiany skórne często pojawiają się na skutek kontaktu z alergenem. Mogą to być pyłki, kosmetyk, różnego rodzaju kremy czy nawet bransoletka. Bywa jednak że zmiany skórne pojawiają się z różnych innych powodów. Pomijając podłoże alergiczne mogą wystąpić symptomy skórne z przyczyny np. długiego przebywania na słońcu (podrażnienia skóry spowodowane promieniami UV), podrażnienia skóry spowodowane substancjami chemicznymi, występuje tu również czynnik fizyczny czy nawet mechaniczne uszkodzenie skóry.

Jeśli u lekarza pediatry rozpoznano ząbkowanie, pomocne może być stosowanie zimnych gryzaków, ale także leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które będą także zwalczać podwyższoną temperaturę ciała.

Czytaj dalej...

Na przykład u dzieci uczulonych na białko mleka krowiego zmiany skórne mogą pojawiać się na całym ciele alergia skórna na twarzy obejmuje policzki oraz okolice oczu i ust, ponadto wysypka występuje np.

Czytaj dalej...

Są to biegunka lub zaparcia, bóle brzucha często kolkowe , śluz lub krew w stolcu, wymioty nawet o charakterze chlustającym , refluks żołądkowo-przełykowy, zespół alergii jamy ustnej, enteropatia wysiękowa.

Czytaj dalej...

Każde ubranie zwłaszcza dziecięce powinno zostać wyprasowane po praniu, ponieważ wysoka temperatura żelazka to idealny sterylizator, dzięki któremu skutecznie można się pozbyć wszelkich resztek drobnoustrojów, które mogą być dodatkowym czynnikiem alergizującym.

Czytaj dalej...