Usuwanie blizn laserem - Przed i po zabiegu
Złuszczanie laserem
Jedna z metod to dermabrazja – stosowana najczęściej. Laser emituje wiązki światła o takiej średnicy i długości fali, by woda w skórze przejęła tę energię i wyparowała wraz z tkankami, których pacjent chce się pozbyć (zjawisko ablacji). Wiązki te działają jak mikroskopijne igły, nakłuwając powierzchnię skóry w równych odległościach.
Naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej odparowują na dużych powierzchniach. A to doprowadza do ich złuszczenia. Metoda sprawdza się zwłaszcza przy usuwaniu blizn potrądzikowych.
Należy podkreślić, że wiązka światła jest bardzo precyzyjna. Pozbywa się bardzo cienkiej warstwy naskórka, a nie tyka głębszych warstw. Robi akurat tyle, by organizm zabrał się do pracy nad gojeniem.
Ważne: Choć używa się określenia „odparowanie", to promienie lasera frakcyjnego nie parzą, nie powodują krwawienia ani bólu. Czuje się tylko lekkie mrowienie.
Przez kilka dni po zabiegu skóra może być zaróżowiona i nadwrażliwa, jak po opalaniu. Nowy naskórek wykształca się po około siedmiu dniach, a ciało pod nim uelastycznia się i ujędrnia.
Zwykle przy stosowaniu lasera na blizny potrądzikowe wystarcza jeden zabieg. Usuwanie blizn pooperacyjnych, podobnie jak innych śladów głębszych urazów, może wymagać kilku sesji z laserem. Zabiegi te nie są inwazyjne. Stosuje się znieczulenie, lecz tylko miejscowe. Hospitalizacja nie jest potrzebna, można od razu wracać do domu i zwykłych zajęć. Oczywiście przez jakiś czas trzeba żyć z pewnymi ograniczeniami (patrz niżej).
Biostymulacja
Inna metoda usuwania blizn polega na użyciu lasera biostymulującego. Jego światło ma taką długość fali, że zwiększa przemianę materii komórek. Taka stymulacja również owocuje uruchomieniem produkcji elastyny i kolagenu. To z kolei sprzyja powstawaniu tkanki łącznej – budulca zdrowej skóry. Przyspiesza też mikrokrążenie.
Co dzieje się w skaleczonej skórze?
Gdy ktoś się skaleczy albo oparzy, tkanka łączna włóknista wypełnia miejsce rany. Tak powstaje blizna. Jest zgrubiała i twardawa, bo inaczej niż w ciele wokół zachowują się w niej kolagen i elastyna. To białka odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. Żeby blizna była mniej widoczna, trzeba ją wygładzić i poprawić jej koloryt. Do pewnego stopnia da się to załatwić „babcinymi sposobami”, chociażby maścią z nagietka. Ale są pacjenci, których to nie uratuje. Na pomoc im musi przybyć mocniejsza siła – laser.
W trybie frakcyjnym, czyli estetycznym, promienie lasera dokonują w skórze wielu mikrouszkodzeń. Ich cel to mobilizacja organizmu do gojenia ran. Zaczyna się gwałtowna produkcja kolagenu i elastyny, więc znikają nierówności, skóra się napręża.
Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 114 placówkach wykonujących laserowe usuwanie blizn:
Jaki laser na blizny?
Wybór techniki zabiegowej zależy od rodzaju blizn, stanu skóry, ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dlatego, zanim laser przystąpi do pracy, konieczna jest konsultacja lekarska.

Jakie blizny można usunąć za pomocą lasera?
Zabieg z użyciem lasera pozwala na zniwelowanie lub całkowite usunięcie rozmaitych blizn:
- potrądzikowych,
- pooperacyjnych i pozabiegowych,
- powypadkowych i pourazowych,
- po ospie wietrznej,
- przerostowych,
- bliznowców.
Blizny potrądzikowe są przyczyną bardzo dużego dyskomfortu pacjentów. Są to często efekty rozległych, podskórnych stanów zapalnych, z którymi nie są w stanie poradzić sobie żadne kosmetyki drogeryjne. Laseroterapia w tym przypadku może być przeprowadzona powierzchownie bądź bardziej inwazyjnie. Rezultaty widoczne są zwykle po wykonaniu serii zabiegów, po kilku miesiącach od rozpoczęcia terapii.
Blizny pooperacyjne są efektem urazów oraz przeprowadzonych zabiegów i operacji, wśród których jest cesarskie cięcie. Blizny widoczne na skórze są jasne lub zaróżowione i często wskazują na niedawną obecność szwów. Usunięcie blizny laserem zalecane jest możliwie jak najszybciej po wygojeniu się rany, ponieważ wraz z upływem czasu ślady twardnieją i stają się coraz grubsze, a tym samym trudniejsze do zniwelowania.
Blizny pourazowe warto usuwać za pomocą lasera ze względów estetycznych oraz zdrowotnych, ponieważ ślady na skórze stają się twarde, co podczas ruchu powoduje ból, uczucie ściągnięcia i pieczenia.
Blizny po ospie, podobnie jak po trądziku, mogą być bardzo rozległe i stanowią duży defekt estetyczny. Zastosowanie laseroterapii umożliwia ich zmniejszenie, a nawet całkowitą eliminację.
Blizny przerostowe powstają w wyniku nieprawidłowego gojenia się ran i zbyt intensywnego procesu naprawczego. Powstawanie blizn przerostowych to rezultat indywidualnych predyspozycji organizmu oraz powikłań w procesie gojenia. Zabiegi laserowe pozwalają na eliminację tego typu blizn z powierzchni skóry.