Jak Radzić Sobie z Plamami Alergicznymi na Twarzy?
Objawy uczulenia na twarzy – jak się objawia uczulenie na twarzy?
Alergia na twarzy, podobnie jak inne reakcje alergiczne, może mieć zarówno różne przyczyny, jak i symptomy. Jak zatem rozpoznać uczulenie na twarzy? Objawy alergii, które powinny zaniepokoić to między innymi:
- kaszka na twarzy
- czerwone suche plamy na policzkach
- swędzenie skóry
- wysypka na szyi i dekolcie
- wysypka wokół ust i na brodzie
- ropiejące krostki
- obrzęk
Powyższe objawy uczulenia na twarzy zazwyczaj poprzedza uciążliwy świąd. Symptomy mogą występować w parze z pieczeniem, łuszczeniem, a nawet bolesnym pękaniem skóry, na której wystąpiła reakcja alergiczna. Świąd może być nawet wynikiem zapalenia skóry. Dodatkowo niewskazane drapanie chorobowo zmienionych miejsc może być przyczyną podrażnienia zdrowego naskórka, a w ostateczności – przerwania jego ciągłości.
Jak leczyć czerwone swędzące plamy?
Leczenie czerwonych plam na twarzy zależy przede wszystkim od przyczyny i nasilenia objawów. Może obejmować zarówno stosowanie leków przeciwzapalnych, antyalergicznych czy kosmetyków zawierających substancje łagodzące i filtr UV. Istotne będzie przy tym unikanie czynników wywołujących czerwone plamy takich jak choćby zbyt ostre jedzenie czy alkohol.
Jeśli przyczyną zapalenia skóry jest infekcja bakteryjna i występują przy niej czerwone plamy na twarzy, konieczne może okazać się zastosowanie antybiotyków doustnych lub miejscowych. W przypadku infekcji grzybiczych stosuje się z kolei leki w formie kremów, maści lub tabletek. Rumień leczy się natomiast lekami przeciwhistaminowymi lub kortykosteroidami, które niwelują nieprzyjemne objawy. Wiele leków na czerwone plamy zawiera kwas azelainowy, który pomaga złagodzić przebieg choroby. Nierzadko konieczne mogą okazać się też leki antyalergiczne, które lekarz zapisze pod kątem indywidualnych predyspozycji.
Rodzaje i przyczyny plam na twarzy i szyi
Najczęściej występujące rodzaje plam na twarzy i szyi to:
- wybroczyny na twarzy, które po naciśnięciu stają się bledsze,
- rumień, czyli zaczerwienienie twarzy będące wynikiem stresu, wysiłku fizycznego czy też niewłaściwej diety.
- plamy alergiczne powstające na przykład po ukąszeniu owada lub po przyjęciu leku. Jeśli plamy wystąpiły po lekach i towarzyszy im wysypka lub pęcherzyki, należy skonsultować się z lekarzem.
- czerwone, swędzące plamy, którym towarzyszy wysypka mogą być objawem alergii kontaktowej. Alergia kontaktowa objawia się czerwonymi plamami na twarzy, które nierzadko pokrywa swędząca wysypka czy pokrzywka. Plamy tego typu rzadko pojawiają się na twarzy lub na dekolcie.
- swędzące plamy, którym towarzyszą pęcherzyki mogą oznaczać celiakię skórną.
- rumień, który z czasem przeradza się w swędzące i szczypiące plamy może oznaczać trądzik różowaty.
W rzadkich przypadkach czerwone plamy na twarzy mogą oznaczać znacznie groźniejsze problemy. Występują one rzadko jednak należy brać je pod uwagę. Czerwone plamy mogą być oznaką takich chorób, jak:
- anafilaksja,
- guzy nowotworowe,
- mastocytoza,
- zespół uszno-skroniowy (syn. zespół Łucji Frey),
- zespół aktywacji makrofagów.
Uczulenie na twarzy – jak wygląda i co może być jego przyczyną?
Uczulenie na twarzy może przybierać postać wysypki, grudek, pęcherzyków, kaszki lub rumienia, a dodatkowo wywoływać świąd, pieczenie, wysuszenie i łuszczenie się skóry. Powodów takiej odpowiedzi układu immunologicznego jest wiele, uczulać może bowiem żywność, kosmetyki, metale, a nawet słońce. Reakcja alergiczna pojawia się także na skutek wdychania alergenu lub jego dostania się do organizmu przez iniekcję. Z jakimi uczuleniami na twarzy najczęściej mamy do czynienia?
- Co to jest i jak objawia się uczulenie na twarzy?
- Przyczyny uczulenia na twarzy
- Uczulenie na twarzy dziecka
- Uczulenie na twarzy na słońce
- Uczulenie na twarzy na kosmetyki
- Diagnostyka i leczenie uczulenia na twarzy
- Domowe sposoby na uczulenie na twarzy

Czerwone wykwity na twarzy dziecka
Co zrobić, jeśli zauważymy czerwone plamy na twarzy dziecka? W wielu wypadkach oznaczają one tylko przegrzanie lub wyziębienie dziecka. Przyczyną może być również alergia lub pieluszkowe zapalenie skóry.
Wysypka, której towarzyszą gorączka oraz małe czerwone plamki na tułowiu oraz na twarzy i szyi dziecka, może oznaczać rumień nagły. Rumień nagły trwa najczęściej od kilku do kilkunastu dni i trudno mu zapobiec. Znacznie poważniejszy jest rumień zakaźny, którego objawami są: wysypka, czerwone plamy na policzkach i blade usta. Rumień zakaźny, na który często chorują przedszkolaki, trwa do 2 tygodni. W obu przypadkach można jedynie czekać aż wysypka sama ustąpi, zaś gorączkę ewentualnie zbija się preparatami przeciwgorączkowymi.
Wybroczyny na twarzy u dziecka zawsze należy pokazać lekarzowi, aby wykluczyć groźne schorzenia. Zmian nie można lekceważyć szczególnie wtedy, gdy towarzyszy im wysoka temperatura, ból brzucha lub złe samopoczucie.
