Przyczyny występowania pryszczy na głowie
Swędząca skóra głowy i czerwone krosty na głowie
Swędząca skóra głowy i krostki to problemy, które mogą wynikać z różnych przyczyn, takich jak łupież, trądzik łojowy, grzybica skóry głowy, reakcja alergiczna, a nawet nadmierny stres. W przypadku utrzymywania się tych objawów, ważne jest, żeby skonsultować się z lekarzem, aby otrzymać dokładną diagnozę i odpowiednie leczenie. Dermatolog lub lekarz rodziny mogą przepisać odpowiednie leki, takie jak szampony przeciwgrzybicze, sterydy lub antybiotyki, w zależności od przyczyny i skali problemu. W celu złagodzenia objawów, warto unikać używania szamponów z SLS-ami i kosmetyków, które mogą podrażniać skórę głowy - na przykład wcierek z alkoholem.
Zobacz także
Jak pielęgnować skórę głowy z trądzikiem?
Gdy na skórze głowy pojawią się ropne zmiany, warto dokładnie przyjrzeć się składowi kosmetyków do włosów. Bywa, że to właśnie one są przyczyną problemów i samo ich odstawienie sprawi, że krostki znikną. Bezpośrednią przyczyną tego, że pod skórą tworzy się ropna zmiana, jest to, że jej pory są zatkane i sebum wytwarzane przez gruczoły łojowe nie znajduje ujścia.
Najczęściej pory na skórze głowy zatykają wszelkiego rodzaju oleje, zwłaszcza te nakładane bezpośrednio na skórę. W ten sposób mogą też działać substancje o działaniu emoliencyjnym, znajdujące się w odżywkach.
Niekorzystny wpływ na kondycję skóry głowy mają też produkty do stylizacji, których nadmiar może utrudniać skórze wydalanie łoju. Na pewien czas warto więc z nich zrezygnować.
Jak pozbyć się pryszczy na głowie?
W przypadku występowania na głowie zmian skórnych o charakterze krost i pryszczy należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże ustalić konkretną przyczynę. Do niej zostanie dostosowany sposób leczenia, który będzie się bardzo różnił w zależności od schorzenia odpowiadającego za wykwity skórne.
Przy swędzeniu skóry głowy i krostkach warto stosować łagodne szampony, które skutecznie oczyszczają i równocześnie działają kojąco. Szukajcie szamponów bez SLS, czyli detergentów, które odpowiadają za spienianie się szamponu, ale mogą też drażnić skórę głowy. Dobrym rozwiązaniem będą szampony emolientowe przeznaczone do skóry wrażliwej i atopowej.
Jeśli za krostki na powierzchni głowy odpowiada grzybica czy łupież, stosujcie szampony przeciwłupieżowe, które zawierają substancje przeciwgrzybicze, np. ketokonazol. Zanim jednak go użyjecie, dokładnie zapoznajcie się z zaleceniami producenta. Większość z nich należy stosować maksymalnie 2-3 razy w tygodniu.
Ważne, żeby dobrze oczyszczać skórę głowy i usuwać z niej nagromadzony martwy naskórek, łój, kurz. Raz w tygodniu wykonajcie peeling, jednak przy pryszczach w żadnym razie nie sięgajcie po peelingi ziarniste! Polecamy peelingi trychologiczne bazujące na enzymach, np. papainie, i kwasach.
Zobacz także: Szampon przeciwgrzybiczy, który przyniesie ulgę skórze. 5 skutecznych preparatów
Krosty na głowie – pryszcze i strupy na skórze głowy: przyczyny i pielęgnacja
Krosty na głowie najczęściej są wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji i nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy. Ich powodem może być także zapalenie mieszków włosowych, a krosty i strupki to jedynie objaw. Aby się ich pozbyć, powinniśmy zadbać o odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie skalpu, a także zakwaszenie skóry.
Data publikacji: poniedziałek, 17 kwietnia 2023 09:51Krosty na głowie najczęściej pojawiają się osób, które mają problem z nadmiernych przetłuszczeniem się włosów i tłustą skórą, jednak nie jest to regułą. Stosowanie w tym przypadku mocno oczyszczających kosmetyków w celu pozbycia się pryszczy z głowy jest dużym błędem i powoduje jeszcze większy nawrót problemu. Krostek na głowie najłatwiej pozbyć się regularną i sumienną pielęgnacją - częstym mycie włosów delikatnymi szamponami, regularnymi peelingami skalpu oraz płukankami zakwaszającymi.
- Przyczyny krost na głowie
- Swędząca skóra głowy i krostki
- Zapalenie mieszków włosowych a strupki na głowie i krosty we włosach
- Ropne krosty na głowie - zdjęcia i przyczyny
- Czy bolące krosty na głowie to objaw trądziku
- Swędzące krosty na głowie a grzybica i łuszczyca
- Jak pozbyć się wyprysków na skórze głowy

Swędzące krosty na głowie a grzybica i łuszczyca
Swędzące krosty na skórze głowy mogą być objawem różnych chorób skóry, w tym grzybicy oraz łuszczycy.
Grzybica skóry głowy, zwana również łupieżem, jest spowodowana przez grzyby, które infekują skórę głowy i wywołują zaczerwienienie, swędzenie i łuszczenie skóry. Objawem grzybicy skóry głowy mogą być również krostki i wypryski. Może rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z inną osobą lub zwierzęciem, dzielenie się z zarażoną osobą jedną szczotką lub innymi przedmiotami osobistymi. Czynniki takie jak stres, zmiany hormonalne, osłabienie układu odpornościowego, a także nieprawidłowa higiena osobista mogą zwiększać ryzyko rozwoju grzybicy skóry głowy.
Łuszczyca to choroba skóry, która powoduje szybkie i nadmierne odnowienie komórek skóry, co prowadzi do tworzenia się łusek na skórze. Objawem łuszczycy na skórze głowy mogą być czerwone plamy, łuszczenie skóry, rzadziej swędzące krostki, z reguły nie wypełnione ropą, a raczej przypominające stupy. Leczenie łuszczycy zależy od nasilenia objawów, często stosuje się leki miejscowe. Leki doustne są zwykle przepisywane w cięższych przypadkach łuszczycy skóry głowy i zapobiegają szybkiemu namnażaniu się komórek skóry.
Jeśli podejrzewacie u siebie grzybicę głowy bądź łuszczycę, koniecznie skonsultujcie się ze specjalistą, doświadczony dermatolog z pewnością trafnie postawi diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.
