Pryszcze na żuchwie - Jak Hormony Wpływają na Twoją Skórę
Krosty na szyi - przyczyny i leczenie. Co oznaczają i jak się ich pozbyć?
Krosty na szyi oraz karku stanowią częsty objaw trądziku. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie musi on być zlokalizowany wyłącznie na twarzy. Co jeszcze mogą oznaczać takie wypryski? Sprawdź, jakie są inne przyczyny zmian na szyi, a także jak można je wyleczyć.
- Krosty na szyi spowodowane mogą być trądzikiem, który jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Kogo dotyczy?
- Krosty na szyi mogą mieć różne przyczyny, np. zmiany hormonalne. Co jeszcze?
- Ze względu na rodzaj wyprysków oraz ich lokalizację stosuje się zróżnicowane leczenie. Na czym ono polega?
Leczenie trądziku na brodzie i żuchwie
W przypadku krost na brodzie warto skonsultować się ze specjalistą, szczególnie w przypadku rozległych zmian u osób dorosłych. Wybór metody leczenia zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednia pielęgnacja skóry i leki bez recepty, w innych konieczne jest zastosowanie specjalistycznych terapii leczniczych.
Wykorzystanie leków bez recepty, zawierających kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy może być pomocne w przypadku niewielkich zmian. Umiarkowany lub ciężki trądzik na brodzie wymaga zwykle zastosowania leków na receptę. Zazwyczaj pacjentom przepisywane są preparaty o działaniu miejscowych:
- retinoidy, np. Izotziaja, Isotrex,
- antybiotyki, np. Dalacin T, Klindacin T,
- kremy i maści regulujące wydzielanie sebum, np. Acnatac, Duac.
W rzadkich przypadkach konieczne jest działanie ogólnoustrojowe. Wówczas przepisuje się retinoidy doustne (np. Axotret, Curacne), antybiotyki (przy zakażeniach skóry, np. Clindamycin MIP, Dalacin C) lub leki hormonalne (np. Cyprodiol, Syndi-35).
Krosty na szyi na linii żuchwy
Trądzik pospolity lokalizuje się głównie w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Ponadto przybiera postać zaskórnikową, grudkową lub krostkową.
Te trzy wymienione postaci trądziku atakują przede wszystkim młodzież, dlatego zalicza się je do tzw. trądziku młodzieńczego.
Natomiast pryszcze na żuchwie są typową oznaką trądziku dorosłych, nazywanego także późnym. Ten rodzaj dermatozy atakuje głównie kobiety po 25. roku życia, które wcześniej chorowały na trądzik młodzieńczy, aczkolwiek zdarza się u pań, które wcześniej nie miały problemów skórnych (Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak)
Trądzik późny ma podobny przebieg do młodzieńczego, to znaczy charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krost lub grudek, jednakże w innym miejscu twarzy - na linii żuchwy. Trądzik na żuchwie ma jednak tendencję do zostawiania po sobie blizn.
Trądzik na brodzie i żuchwie – co oznacza, przyczyny, leczenie
- Trądzik na brodzie i żuchwie może pojawić się w każdym wieku i zazwyczaj ma związek ze zmianami hormonalnymi.
- Najczęstsze objawy trądziku na brodzie to zaskórniki, czerwone wypryski, krosty i bolesne pryszcze.
- W przypadku trądziku na brodzie domowe sposoby i odpowiednia pielęgnacja mogą przynieść pozytywny efekt, ale przy poważnych zmianach mogą one okazać się niewystarczające.
- Na rynku dostępnych jest wiele leków na trądzik na brodzie, które mogą wpłynąć na poprawę stanu skóry. Konkretna metoda leczenia uzależniona jest od przyczyn dolegliwości i nasilenia objawów, dlatego powinna być skonsultowana z lekarzem.
Trądzik na brodzie to zmiany skórne, które pojawiają się w przebiegu trądziku młodzieńczego, ale mogą występować również u dorosłych, szczególnie u kobiet w okresie zmian hormonalnych. Ze względu na ryzyko powstania trwałych blizn, duże wypryski na brodzie wymagają zwykle specjalistycznego leczenia, które wpływa na poprawę wyglądu skóry i samopoczucia pacjenta. Jaka jest przyczyna powstawania pryszczy na brodzie i jak można je leczyć?

Trądzik hormonalny u mężczyzn
Choć trądzik hormonalny przede wszystkim dotyczy dorosłych kobiet, nie oszczędza on również mężczyzn. Co więcej, w większości przypadków jego objawy są bardzo uciążliwe, a samo leczenie nie należy do najłatwiejszych. W ich przypadku duży wpływ na jego obecność mają również uwarunkowania genetyczne, jednak nie są one jedyną przyczyną. Są nią chociażby zaburzenia hormonalne, które powodują, że u mężczyzn również pojawia się trądzik. Hormony, które w ich przypadku są za to odpowiedzialne, to przede wszystkim zbyt wysoki poziom testosteronu, DHT oraz DHEA, który zaburza prawidłową pracę mieszków włosowych. Efektem tego jest zbyt duża ilość produkowanego sebum, a następnie powstawanie niedoskonałości, do których zalicza się np. krostki za uszami czy pryszcze na brodzie i szyi. Wypryski hormonalne, podobnie jak w przypadku kobiet, są bardzo bolesne.
Osoby, których dotyczy ta dermatoza, niejednokrotnie zadają sobie pytanie, jak walczyć z trądzikiem w skuteczny sposób? Na początek warto zaznaczyć, że trądzik hormonalny to choroba o zapalnym i przewlekłym charakterze. Oznacza to, że nie istnieje żaden magiczny sposób, który pozwoli pozbyć się niechcianego trądziku hormonalnego na brodzie czy żuchwie w zaledwie kilka dni. Leczenie w zależności od nasilenia objawów może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat i składają się na to nie tylko przyjmowane przez chorego leki, ale również zmiana diety, wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji oraz nierzadko diametralna zmiana stylu życia.
Jak leczyć trądzik? Jeśli zauważysz u siebie jego objawy, pierwszym krokiem w kierunku poprawy swojego stanu skóry powinna być wizyta u lekarza – dermatologa i nierzadko endokrynologa. W niektórych przypadkach niezbędny może okazać się również ginekolog. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz, zanim rozpocznie leczenie, skieruje Cię na badania hormonalne.
Badania hormonalne – trądzik
