Światło w ciemności - Odkrywanie tajemnic bąbli na palcach u nóg
Pękanie skóry na palcach jako objaw przewlekłego niedoboru lub braku witamin
Szczególną skłonność do wysuszenia i rozwarstwiania się skóry mają osoby z niedoborami żywieniowymi. Niski poziom niektórych witamin oraz minerałów może objawiać się właśnie w pogorszeniu kondycji naskórka. Chcąc zapobiec pękaniu skóry, warto przeanalizować swoją dietę i zwiększyć ilość produktów, które zawierają związki takie jak m.in.:
- witaminy z grupy B – biorą udział w procesach regeneracyjnych naskórka, ich niedobory objawiają się pęknięciami skóry, nie tylko na dłoniach, lecz także w kącikach ust,
- witamina A – jest antyoksydantem niezbędnym do zachowania zdrowej, jędrnej skóry,
- witamina C – odpowiada m.in. za zachowanie elastyczności naskórka,
- witamina E – bierze udział w nawilżaniu skóry i zapobiega jej wysuszeniu,
- cynk – przyspiesza gojenie ran, pęknięć oraz innych uszkodzeń,
- selen – działa antyoksydacyjnie, przeciwalergicznie i łagodząco,
- magnez – m.in. stymuluje regenerację komórek naskórka.
Bibliografia
- H. Szymczyk, Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu , „Farmacja Współczesna” 2016, nr 9, s. 217–223.
- H. Murkoff, W oczekiwaniu na dziecko , REBIS, Poznań 2018.
- D. Zabielska, J. Czarnecka, Profilaktyka żylaków kończyn dolnych u pielęgniarek pracujących na bloku operacyjnym , „Pielęgniarstwo Polskie” 2013, nr 2 (48), s. 95–99.
- A. Spannbauer, A. Berwecki i in., Miażdżycowe niedokrwienie kończyn dolnych – o czym powinni wiedzieć fizjoterapeuta i pielęgniarka , „Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne” 2017, nr 11 (4), s. 117–127.
- Ł. PIlarski, P. Bogdański i in., Dna moczanowa – antyczna choroba wciąż problematyczna w XXI wieku , „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2012, vol. 3, nr 4, s. 160–166.
- A. Marcol-Majewska, G. Majewski, i in., Reumatoidalne zapalenie stawów – propozycje postępowania diagnostycznego , „Forum Reumatologiczne” 2017, t. 3, nr 2, s. 88–92.
- W. Romanowski, A. Zdanowska, Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, „Forum Reumatologiczne” 2016, t. 2, nr 2, s. 52–57.
- P. Milkiewicz, Zaawansowana marskość wątroby – prowadzenie pacjentów oczekujących na przeszczepienie wątroby , „Gastroenterologia Kliniczna” 2010, t. 2, nr 3, s. 81–86.
- J. Chudek, Bolesne skurcze mięśni, zator powietrzny, ból w klatce piersiowej , „Problemy Lekarskie” 2006, nr 45, 3, s. 120–121.
- M. Rudzińska, A. Szczudlik, Atlas zaburzeń i chorób ruchu , Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2012.
Oceń artykuł
Bąble na ciele w przebiegu ospy wietrznej
Ospa wietrzna wywoływana jest przez wirus VZV. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych w Polsce, zwłaszcza u małych dzieci, w wieku przedszkolnym. Rocznie notuje się około 75 tysięcy zachorowań, zwłaszcza późną wiosną i wczesnym latem (jeszcze kilkanaście lat temu liczba ta przekraczała 150 tysięcy).
Choroba jest bardzo zakaźna. Przenosi się drogą kropelkową przez błony śluzowe jamy ustnej, jednak jej objawy dotykają znacznie większych połaci ciała.
Bolesne bąble na ciele w przebiegu ospy są tylko jednymi z kilku objawów skórnych, występujących kolejno po sobie. Choroba ujawnia się po około 14-dniowym okresie inkubacji, początkowo pod postacią plam na ciele. Te zamieniają się w grudki, a następnie w ich miejsce pojawiają się pęcherze.
Zanim choroba przeminie, na ciele pacjenta wykwintną jeszcze krosty, na koniec zaś pojawią się twarde strupy.
Niezwykle charakterystyczne jest rozlokowanie zmian – stanowią one małe punkciki rozrzucone na dużej powierzchni ciała, niczym gwiazdy na niebie. Ospa u dzieci jest względnie niegroźna, aczkolwiek może pozostawić po sobie ślad w postaci nieestetycznych blizn na twarzy.
Skurcze palców u stóp a choroby wątroby
Może wyda Ci się to dziwne i zaskakujące, ale jedną z przyczyn skurczów palców u nóg bywa zaburzenie pracy wątroby. Przy zaawansowanej marskości tego organu skurcze palców stóp oraz łydek nasilają się w nocy. Tajemnicą jednak pozostaje, dlaczego schorzenia tego organu wywołują objawy w kończynach. Skuteczność w zwalczaniu tych przykrych dolegliwości przynosi terapia siarczanem chininy w dawkach 260–324 mg/dobę. Wciąż jednak taka metoda łagodzenia skurczów jest obiektem badań.
Kolejną nietypową przyczyną bolesnych skurczów palców u nóg może być dializoterapia, prowadzona u pacjentów z niewydolnością nerek. Dolegliwości najczęściej pojawiają się w drugiej części hemodializy (dializy pozaustrojowej, prowadzonej w szpitalu lub w klinice). Jest to konsekwencja spadku objętości osocza oraz płynu pozakomórkowego, co doprowadza do słabszego przepływu krwi przez mięśnie. Wystąpieniu skurczów palców stóp w czasie zabiegu sprzyja również szybki spadek ciśnienia oraz niskosodowy skład płynu do dializy.
W razie bardzo dokuczliwych dolegliwości specjalista monitorujący hemodializę może zadecydować o podaniu kroplówki z roztworem chlorku sodu, glukozy lub soli fizjologicznej. Inną formą łagodzenia bolesnego skurczu palców stopy podczas dializy jest podanie dożylne diazepamu.
