Jak usunąć białe blizny? Skuteczne metody i porady

Blizna przerostowa a bliznowiec

Blizna przerostowa jest jedną z dwóch patologicznych form sklepienia zamykającego ranę. Drugim jest tak zwany bliznowiec (keloid). Pod pojęciem tym kryje się duża zmiana, która jest nie tylko wypukła, ale też wyraźnie wychodzi poza obręb rany - dlatego każde uszkodzenie tkanki w tym miejscu grozi odnowieniem i pogłębieniem urazu.

Jaka jest różnica między blizną przerostową a bliznowcem?

  • Częstotliwość występowania - przerosty są patologią stosunkowo powszechną, keloidy natomiast tworzą się zdecydowanie rzadziej.
  • Wielkość - bliznowce są znacznie bardziej rozległe, obejmując znaczny obszar wokół miejsca zranienia.
  • Kolor - keloidy są ciemniejsze, mają barwę czerwono-brązową, niekiedy sinawą, podczas gdy blizny przerostowe są bardziej zaróżowione.
  • Dolegliwości - bliznowiec powoduje świąd, ból i uczucie napięcia, w drugim z wymienionych przypadków objawy tego typu są rzadkością.
  • Lokalizacja - blizny przerostowe mogą powstawać w każdym niemal miejscu ciała, natomiast keloidy z reguły występują w typowych dla siebie lokalizacjach: na płatkach uszu, szyi oraz w okolicy mostka.
  • Zależność od typu skóry - w przypadku bliznowców, ryzyko wzrasta wraz z poziomem pigmentacji, przy przerostach taka zależność nie istnieje.
  • Czas pojawienia - blizny przerostowe zaczynają się tworzyć już w początkowym okresie gojenia, keloidy manifestują się znacznie później.
  • Spontaniczne cofanie i obkurczanie - przerosty często zmniejszają się samoczynnie, a nawet zanikają. Keloidy nie obkurczają się, mogą się najwyżej zatrzymać w rozwoju, ale w takiej lub innej formie zostaną na zawsze.

Mówiąc o różnicach między keloidem a blizną przerostową można jeszcze dodać, że pierwsza z wymienionych patologii bywa niekiedy uważana za łagodną zmianę nowotworową.

Czym smarować bliznę? Krem i maść na blizny

Co stosować na blizny? Czy istnieją w takim razie jakieś skuteczne sposoby, aby usunąć bliznę? Specjaliści zalecają środki z apteki, czyli różnego rodzaju maści na blizny i kremy na blizny, a także plastry, które mają udowodnione medycznie działanie.

Takimi preparatami są preparaty zawierające kolagen. To naturalny składnik skóry, białko występujące w tkance łącznej, które bierze istotny udział w zabliźnianiu się rany – włókna kolagenowe uzupełniają ubytki spowodowane rozcięciem skóry. Co ciekawe, w usuwaniu blizn pomaga również spożywanie kolagenu, który znajduje się np. w galaretkach mięsnych.

Inne skuteczne maści na blizny to preparaty z retinolem, który zwiększa produkcję wspomnianego kolagenu. Działa też masa perłowa, która rozjaśnia i zmiękcza bliznę, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu oraz wyciąg z cebuli, który dzięki zawartości witaminy C wspiera proces regeneracji i namnażanie się nowych komórek w ranie.

Na rynku znaleźć można również żele i plastry z silikonem. Silikon, stosowany na świeżą ranę, przyspiesza jej proces gojenia, dzięki zwiększaniu temperatury, co nasila proces kolagenazy, a także zachowuje prawidłowe nawilżenie rany, co z kolei sprzyja jej prawidłowemu zabliźnianiu.

Nie wiadomo do końca, jak działa silikon na stare blizny, jednak badania pokazują, że regularne stosowanie silikonu zmniejsza jej widoczność, rozmiar i grubość.

Jaki jest najlepszy sposób na usuwanie blizn

Maść na blizny

Na skórę z bliznami stosuje się maści i kremy z dużą ilością witaminy E. Korzystnie działa również olejek z drzewa herbacianego, który można dodać do kremu. Nierozcieńczony olejek można stosować na skórę nie dłużej niż 2 dni.

Częstym problemem są blizny na nogach powstałe wskutek źle przeprowadzonej depilacji. Na blizny na nogach można stosować żele z silikonem lub maści na blizny. We wczesnym etapie maść na blizny ma na celu uelastycznienie, wygładzenie skóry i rozjaśnienie blizny oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się przerostów. Jeśli jednak blizny są stare sam żel czy maść na blizny mogą okazać się nieskuteczne.

Laserowe usuwanie blizn

Zabiegi laserowe, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie wielu rodzajów blizn. Ponadto jest to sposób mało inwazyjny i umożliwiający nawet całkowite zniwelowanie blizn. Zabiegi laserowe są pomocne na blizny po trądziku, blizny po szwach, blizny po urazach mechanicznych. Laserowe usuwanie blizn jest pomocne także do usunięcia blizn na nogach po urazach sportowych czy po depilacji.

Jak usunąć blizny przy pomocy lasera? Wiązka lasera, skierowana na miejsce blizny, tworzy mikrootwory w skórze. W ten sposób część tkanki tworzącej bliznę zostaje usunięta, a skóra może się zagoić na nowo w sposób kontrolowany. Laser pobudza komórki do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra może się łatwiej zagoić. Laseroterapia wymaga kilku zabiegów, zaś efekty są widoczne po kilku tygodniach.

Metody medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów mających na celu usunięcie lub zmniejszenie widoczności blizn. Można je z powodzeniem stosować na blizny po szwach, blizny na nogach po urazach sportowych czy też po depilacji, jak również na szpecące blizny na czole czy na nosie.

Czym jest blizna i jak powstaje? Etapy rozwoju blizn

Blizna to pozostałość po zagojonej ramię, którą stanowią nowe tkanki oraz włókna kolagenowe, które zastępują te, które uległy przerwaniu oraz uszkodzeniu. Proces prawidłowego gojenia ran i powstawania blizn opiera się na trzech etapach. Pierwszy z nich to faza zapalna, która trwa od dwóch do trzech dób. Drugi etap to proliferacyjna, która trwa kilka tygodni i wtedy właśnie mamy do czynienia z tworzeniem się nowego naskórka. Trzeci etap to faza remodelingu lub dojrzewania, kiedy to nowe włókna kolagenowe zastępują stare. Ostatni etap trwa aż do tego momentu, kiedy blizna przestaje się jakkolwiek zmieniać, czyli aż do dwóch lat.

Niektóre z blizn, mogą z czasem całkowicie zaniknąć - dzieje się tak w przypadku, kiedy rana była niewielka i bardzo powierzchowna. Istnieją trzy podstawowe rodzaje blizn (w rozróżnieniu ich wyglądu):

Blizny i ich rodzaje:

1. blizny keloidowe - inaczej zwane "bliznowcami", to blizny, które charakteryzuje wypukłość, są twarde i zwykle przybierają nieregularny kształt, bliznowce są wynikiem nieprawidłowego gojenia się rany, a właściwie można by to nazwać zbyt nadgorliwym gojeniem się - w efekcie czego powstaje zbyt wiele nowych włókien kolagenowych, które sprawiają, że blizna rozrasta się,

2. blizny przerostowe - podobnie jak blizna keloidowa jest wypukła oraz twarda, a do tego zwykle zaczerwieniona, co pocieszające, blizny te mogą nawet całkowicie zaniknąć wraz z upływającym czasem, jednakże jeśli nie będziesz mieć szczęścia, blizna przerostowa może nawet rozszerzyć się i zająć zdrowe tkanki skóry,

3. blizny zanikowe - można by je nazwać odwrotnością blizn keloidowych, gdyż powstają na skutek zaburzonego gojenia rany, które to z kolei spowodowane jest zbyt niskim poziomem kolagenu, przykładem blizny zanikowej są na przykład blizny potrądzikowe, blizny zanikowe to także rozstępy, które spowodowane są gwałtownym rozciągnięciem skóry, a co za tym idzie, rozerwaniu włókien kolagenowych.

Warto pamiętać, że higiena intymna nie może ograniczać się jedynie do umycia penisa; musi ona także uwzględniać stosowanie czystego ręcznika, który przeznaczony będzie do osuszania okolic intymnych, aby nie przenosić niebezpiecznych drobnoustrojów, które bytują np.

Czytaj dalej...

W przebiegu łupieżu tłustego towarzyszący świąd owłosionej skóry głowy wywołuje odruch drapania co po pierwsze nasila stan zapalny osłabiając korzenie włosów, po drugie samo drapanie również przyczynia się do nasilenia wypadania włosów wraz z cebulkami.

Czytaj dalej...

Co więcej, pryszcze zlokalizowane w tych partiach twarzy mogą wynikiem noszenia nakryć głowy wykonanych ze sztucznych materiałów oraz posiadaniem grzywki, ponieważ w ten sposób może dochodzić do przetłuszczania się skóry, co w bezpośredni sposób przyczynia się do powstawania pryszczy i zaskórników.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...