Jak usunąć białe blizny? Skuteczne metody i porady
Czym jest blizna przerostowa?
Blizna przerostowa jest zmianą powstałą w wyniku nadmiernego odkładania się włókien kolagenowych w czasie gojenia rany. Tworzy się w obrębie rany i nie wykracza poza jej brzegi, jest jednak wypukła - wyraźnie wystaje ponad powierzchnię skóry.
Jest też wyraźnie zaczerwieniona, co jest efektem wnikania naczyń krwionośnych między włókna. Niekiedy powoduje uczucie świądu. Rzuca się w oczy, jest twarda, dlatego może stanowić poważny defekt estetyczny.
Powstaje w pierwszych dniach procesu gojenia, a w ciągu kolejnych 3-6 miesięcy może się rozrastać. Warto jednak pamiętać, że istnieją skuteczne metody zapobiegania jej rozbudowie. Możliwe jest też zmniejszenie jej rozmiarów po zastosowaniu odpowiednich metod leczenia i pielęgnacji, dlatego tak ważne jest, by po zaobserwowaniu nieprawidłowości natychmiast wdrożyć właściwe środki zapobiegawcze i terapeutyczne.
Blizna przerostowa a bliznowiec
Blizna przerostowa jest jedną z dwóch patologicznych form sklepienia zamykającego ranę. Drugim jest tak zwany bliznowiec (keloid). Pod pojęciem tym kryje się duża zmiana, która jest nie tylko wypukła, ale też wyraźnie wychodzi poza obręb rany - dlatego każde uszkodzenie tkanki w tym miejscu grozi odnowieniem i pogłębieniem urazu.
Jaka jest różnica między blizną przerostową a bliznowcem?
- Częstotliwość występowania - przerosty są patologią stosunkowo powszechną, keloidy natomiast tworzą się zdecydowanie rzadziej.
- Wielkość - bliznowce są znacznie bardziej rozległe, obejmując znaczny obszar wokół miejsca zranienia.
- Kolor - keloidy są ciemniejsze, mają barwę czerwono-brązową, niekiedy sinawą, podczas gdy blizny przerostowe są bardziej zaróżowione.
- Dolegliwości - bliznowiec powoduje świąd, ból i uczucie napięcia, w drugim z wymienionych przypadków objawy tego typu są rzadkością.
- Lokalizacja - blizny przerostowe mogą powstawać w każdym niemal miejscu ciała, natomiast keloidy z reguły występują w typowych dla siebie lokalizacjach: na płatkach uszu, szyi oraz w okolicy mostka.
- Zależność od typu skóry - w przypadku bliznowców, ryzyko wzrasta wraz z poziomem pigmentacji, przy przerostach taka zależność nie istnieje.
- Czas pojawienia - blizny przerostowe zaczynają się tworzyć już w początkowym okresie gojenia, keloidy manifestują się znacznie później.
- Spontaniczne cofanie i obkurczanie - przerosty często zmniejszają się samoczynnie, a nawet zanikają. Keloidy nie obkurczają się, mogą się najwyżej zatrzymać w rozwoju, ale w takiej lub innej formie zostaną na zawsze.
Mówiąc o różnicach między keloidem a blizną przerostową można jeszcze dodać, że pierwsza z wymienionych patologii bywa niekiedy uważana za łagodną zmianę nowotworową.
Jak usunąć blizny? Profesjonalne i domowe sposoby na blizny
Jak pozbyć się blizn? Nie jest to wcale łatwe zadanie, szczególnie jeśli ślady po ranie na skórze mają już kilka lat. Wyróżnia się jednak sposoby, dzięki którym blizny można usunąć, a przynajmniej spłycić i rozjaśnić je na tyle, że staną się mniej widoczne. Co zrobić, żeby blizny zniknęły? Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami, a na które metody usuwania blizn szkoda czasu i pieniędzy?
Spis treści
- Co zrobić, żeby blizny zniknęły?
- Jak usunąć blizny? Naturalne sposoby na blizny
- Czym smarować bliznę? Krem i maść na blizny
- Rozjaśnianie blizn peelingiem
- Jak pozbyć się starych blizn?
- Jak usunąć blizny? Zabiegi w gabinetach kosmetycznych
Usuwanie blizn to temat stary jak świat. Nieestetyczne ślady po ranach zawsze stanowiły problem: wiązały się z kompleksami dotyczącymi wyglądu i zmniejszały komfort życia. Dlatego też zawsze szukano różnych sposobów na usuwanie blizn.
Do dziś znanych jest wiele starych i sprawdzonych domowych sposobów na blizny, które jeśli nie usuwają szpecących śladów całkowicie, to przynajmniej je zmniejszają, rozjaśniają czy wygładzają. Jakie są domowe i niedomowe sposoby na usuwanie blizn?
Zdrowo Odpytani: Dr Pacek: „Pacjentka nagle dostała trądziku”. Przyczyna? Bardzo prozaicznaRozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Blizny po trądziku a przebarwienia - różnice
Zarówno przebarwienia po trądziku, jak i blizny stanowią pozostałość po tej chorobie skórnej. Jednak dużo łatwiej jest zlikwidować te pierwsze, nawet używając domowych sposobów czy środków farmakologicznych dostępnych bez recepty. Często znikają samoistnie po kilku miesiącach.
Natomiast blizny po zmianach skórnych mogą zostać do końca życia, a jeśli zostanie podjęta określona terapia, potrwa ona dłużej i będzie ona dużo bardziej wymagająca niż w przypadku kuracji przebarwień potrądzikowych.
Przebarwienia mają postać mniejszych lub większych plam od barwy różowej poprzez czerwoną, aż po jasnobrązową, co ma związek z zaburzonym procesem produkcji barwnika w skórze.
To efekt zagojonego wykwitu skórnego po trądziku. Natomiast, jak już wcześniej zostało nadmienione, bliznami stanowiącymi trwałą pozostałość po trądziku są nierówności na skórze mające postać bruzd, czy wypukłych guzków.
W terapii przebarwień potrądzikowych stosuje się takie metody jak w leczeniu przebarwień pozapalnych, czyli wszelkiego rodzaju peelingi chemiczne zawierające substancje hamujące melanogenezę oraz zabiegi laserowe.
Zmiany stosunkowo łatwo ustępują pod wpływem terapii. Inaczej sprawa wygląda w przypadku procesów bliznowacenia potrądzikowego.

Jaki jest najlepszy sposób na usuwanie blizn
Maść na blizny
Na skórę z bliznami stosuje się maści i kremy z dużą ilością witaminy E. Korzystnie działa również olejek z drzewa herbacianego, który można dodać do kremu. Nierozcieńczony olejek można stosować na skórę nie dłużej niż 2 dni.
Częstym problemem są blizny na nogach powstałe wskutek źle przeprowadzonej depilacji. Na blizny na nogach można stosować żele z silikonem lub maści na blizny. We wczesnym etapie maść na blizny ma na celu uelastycznienie, wygładzenie skóry i rozjaśnienie blizny oraz zmniejszenie ryzyka pojawienia się przerostów. Jeśli jednak blizny są stare sam żel czy maść na blizny mogą okazać się nieskuteczne.
Laserowe usuwanie blizn
Zabiegi laserowe, to jeden z najskuteczniejszych sposobów na usuwanie wielu rodzajów blizn. Ponadto jest to sposób mało inwazyjny i umożliwiający nawet całkowite zniwelowanie blizn. Zabiegi laserowe są pomocne na blizny po trądziku, blizny po szwach, blizny po urazach mechanicznych. Laserowe usuwanie blizn jest pomocne także do usunięcia blizn na nogach po urazach sportowych czy po depilacji.
Jak usunąć blizny przy pomocy lasera? Wiązka lasera, skierowana na miejsce blizny, tworzy mikrootwory w skórze. W ten sposób część tkanki tworzącej bliznę zostaje usunięta, a skóra może się zagoić na nowo w sposób kontrolowany. Laser pobudza komórki do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra może się łatwiej zagoić. Laseroterapia wymaga kilku zabiegów, zaś efekty są widoczne po kilku tygodniach.
Metody medycyny estetycznej
Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów mających na celu usunięcie lub zmniejszenie widoczności blizn. Można je z powodzeniem stosować na blizny po szwach, blizny na nogach po urazach sportowych czy też po depilacji, jak również na szpecące blizny na czole czy na nosie.
