Białe pryszcze na nosie - przyczyny i leczenie

Czy pryszcze na twarzy mogą zwiastować choroby?

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo. Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę

Podobnie jak w przyrodzie, która nas otacza i której stanowimy integralną część, nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez konkretnego powodu. To, że nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę danego zjawiska, wcale nie oznacza, że ma ono miejsce zupełnie losowo.

Może wydawać się to niewiarygodne, ale nawet pojawienie się drobnej krosty na naszym czole, policzku, brodzie, czy nosie, ma swoją konkretną przyczynę. Treść tego artykułu w dużej mierze wyjaśnia mechanizm powstawania pryszczy.

Istnieją różne odmiany trądziku, który odpowiada za zmiany skórne, takie jak przykładowo krosty.

  • Pryszcze na twarzy - Co oznaczają krosty na brodzie?
  • Krosty na twarzy - Co oznaczają pryszcze na czole?
  • Pryszcze na twarzy - Co mogą oznaczać krosty w okolicy nosa?
  • Krosty na twarzy - Co mogą oznaczać pryszcze na czubku nosa?
  • Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć krosty na policzkach?
  • Krosty na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze w okolicach brwi?
  • Pryszcze na twarzy - O czym mogą świadczyć pryszcze nad ustami?
  • Pryszcze na uchu - O czym mogą świadczyć krosty na uszach?

Jak odróżnić prosaki od kaszaków?

Prosaki są mniejsze od kaszaków, wyglądem przypominają brodawki, a ich struktura jest bardziej jednolita niż struktura kaszaków. Grudki pojawiają się w grupach lub po kilka jednocześnie w danym obszarze twarzy. Z kolei kaszaki są bardziej podobne do ropnych krost.

Grudki w rzeczywistości są małym cystami, które powstają w wyniku zapchania mieszków włosowych przez sebum. W zablokowanym ujściu gruczołów skórnych gromadzi się masa rogowo- łojowa, co skutkuje pojawieniem się prosaków. Zdania dermatologów co do genezy tworzenia się tych zmian skórnych są podzielone. Większość lekarzy sugeruje, że za prosakami stoją geny (tak jak za „dobrą cerą”). Niektórzy łączą tę przypadłość ze zmianami hormonalnymi. Pośrednią przyczyną powstawania prosaków jest oczywiście nieodpowiednia pielęgnacja skóry. Jeżeli doprowadzimy do zapchania porów, istnieje większa szansa na pojawienie się prosaków. Przeczytaj też: Jak pozbyć się zaskórników, wągrów i rozszerzonych porów?

Jak pielęgnować skórę ze skłonnością do wyprysków?

Niezależnie od przyczyn trądziku, a także wyprysków pojawiających się na różnych częściach (pryszcze na nosie, brodzie policzkach), kluczowe znaczenie w ich zwalczaniu odgrywa właściwa pielęgnacja. Wybierając produkty do pielęgnacji skóry na co dzień należy sięgnąć po takie, które w swoim składzie zawierają substancje regulujące nadmierną produkcję sebum i redukujące ilość łoju. Warto natomiast zrezygnować z kosmetyków ze sztucznymi i drażniącymi substancjami w składzie. W trakcie codziennej pielęgnacji należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu i nawilżaniu cery.

Pryszcze na nosie i krostki na twarzy pojawiające się w różnych miejscach mogą świadczyć nie tylko o zmianach o podłożu trądzikowym ale także być skutkiem stosowania niewłaściwej diety, a także prowadzenia niezdrowego trybu życia. W niektórych przypadkach pojawienia się wyprysków może oznaczać także problemy zdrowotne, na przykład zbyt niskie ciśnienie krwi.

Gdy wypryski pojawiają się na linii włosów oraz na czole…

W przypadku pojawienia się problemów z cerą właśnie w okolicy czoła a także na linii włosów warto sprawdzić czy krostki nie są oznaką używania ciężkich kosmetyków do makijażu, a także niedostatecznego oczyszczania skóry twarzy właśnie w tych okolicach. Co więcej, pryszcze zlokalizowane w tych partiach twarzy mogą wynikiem noszenia nakryć głowy wykonanych ze sztucznych materiałów oraz posiadaniem grzywki, ponieważ w ten sposób może dochodzić do przetłuszczania się skóry, co w bezpośredni sposób przyczynia się do powstawania pryszczy i zaskórników.

Skóra twarzy w okolicach brwi również jest narażona na powstawanie wyprysków. W tym przypadku jako główną przyczynę ich występowania wskazuje się problemy z wątrobą lub spożywanie nadmiernej ilości alkoholu oraz zbyt tłustego jedzenia. Jeśli pomimo ograniczenia używek i wprowadzenia zdrowej diety problem nie zniknie, warto udać się do lekarza aby wykluczyć poważniejsze zaburzenia w obrębie funkcjonowania pracy wątroby.

Przyczyny trądziku - Skąd biorą się krosty?

Trądzik to nic innego, jak widoczne zmiany skórne, które uwidaczniają się na określonej części naszego ciała, przybierając postać zaskórników, krostek (pryszczy), bądź guzków. Zaskórniki, zwane również wągrami, to małe kropki, najczęściej czarne, lub białe. Krostki - powszechnie określane również jako pryszcze, są wypukłe i przybierają postać zaczerwienionych zmian. Guzki najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny.

Przyczyn trądziku jest bardzo wiele. Krosty w różnych miejscach ciała mogą się pojawiać - przykładowo - w efekcie czynników takich jak:

  • zwiększone wydzielanie łoju,
  • zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy,
  • zajęcie przewodu wyprowadzającego przez bakterie, takie jak Propionibacterium acnes,
  • reakcje zapalne, immunologiczne.

Niewątpliwie czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w powstawaniu zmian trądzikowych. Produkcja łoju jest kontrolowana przez hormony. Zbyt obfite wydzielanie łoju może być efektem nadmiernej produkcji androgenów, lub zwiększonej ich dostępności w wyniku obniżenia poziomu białka, wiążącego te hormony płciowe. Nadmiar androgenów może być objawem rozmaitych problemów ze zdrowiem. U kobiet, pod wpływem androgenów dochodzi do zaostrzenia zmian trądzikowych (źródło 1).

W wielu przypadkach trądzik leczy się objawowo, głównie metodami domowymi i dostępnymi w drogeriach preparatami. Jeśli problem jest naprawdę uciążliwy, wówczas warto skonsultować się z lekarzem, niekoniecznie dermatologiem. Może on zlecić badania, które pomogą ustalić ewentualnie poważniejszą przyczynę zmian skórnych.

Białe kropki na penisie , które pojawiają się znikąd i nie są związane z odbytym w ostatnim czasie stosunkiem płciowym lub w ogóle nie są związane z aktywnością seksualną, nie towarzyszy im też świąd lub pieczenie, to prosaki, zwane potocznie pryszczami na penisie.

Czytaj dalej...

Te witaminy na włosy, minerały bezpośrednio wpływają na włókna i ich korzenie, stymulując i przyspieszając wzrost oraz poprawiając kondycję istniejących już włókien, osłabionych działaniem czynników zewnętrznych lub niedoborem odpowiednich składników odżywczych.

Czytaj dalej...

Nieładnie wyglądające nierówności na skórze, jakimi są czerwone blizny po trądziku, można usunąć nowoczesnymi metodami, jednak taki proces zwykle trwa długo i nierzadko trzeba wypróbować kilku metod terapeutycznych, zanim uda się znaleźć tę najbardziej skuteczną.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...