Tajemnice Białych Cebulek Włosów - Źródło Ich Piękna i Zdrowia

Jak pobudzić cebulki włosowe do wzrostu – witaminy i minerały to nie wszystko

Dostarczanie organizmowi powyższych składników pozwala stymulować włosy do wzrostu, jednak warto pamiętać również o tym, że niektóre składniki naszej diety czy też nawyki żywieniowe mogą te efekty osłabić lub zahamować. Jak pobudzić uśpione cebulki włosów oprócz uzupełnienia jadłospisu o powyższe składniki? Przede wszystkim należy unikać picia alkoholu, mocnej kawy i herbaty, spożywania dużej ilości cukru, który osłabia układ odpornościowy, a także potraw z nasyconymi tłuszczami.

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety oraz suplementacji witamin i minerałów warto zadbać także o prawidłową pielęgnację stosując kosmetyki dostosowane do potrzeb włosów i skóry głowy. Jeśli poszukujemy skutecznych sposobów na to, jak pobudzić cebulki włosowe do wzrostu, z pewnością możemy spróbować masażu skóry głowy, który pobudza mikrokrążenie, dzięki czemu do mieszków włosowych dociera więcej składników odżywczych.

Oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum, specjalistyczne wcierki, a także mezoterapia skóry głowy preparatami autologicznymi i koktajlami witaminowo – peptydowymi to zabiegi, które mogą dać zauważalne efekty w postaci szybszego wzrostu włosów oraz ich zagęszczenia.

Wiemy już, jak pobudzić uśpione cebulki włosów za pomocą diety, suplementacji oraz pielęgnacji. Nie pozostaje nic innego, jak zacząć wdrażać te metody w życie, by już kilka tygodni później móc cieszyć się pierwszymi rezultatami.

Jak wzmocnić cebulki włosów od wewnątrz?

Aby wzmocnić cebulki włosów i pobudzić ich funkcje, przede wszystkim trzeba dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych. Rynek farmaceutyczny oferuje współcześnie szeroką gamę rozmaitych produktów na wzmocnienie skóry, paznokci i właśnie włosów. Zadaniem tego typu preparatów jest zarówno przywrócenie dobrej kondycji zniszczonym włosom, jak i stymulacja wzrostu nowych włókien.

O skuteczności takich środków decyduje ich przyswajalność i skład, dlatego przed zastosowaniem warto upewnić się, że dany produkt zawiera odpowiednie substancje. W aptekach dostępne są doustne preparaty w formie kapsułek, tabletek i herbatek ziołowych.

Powszechnymi substancjami o udowodnionej skuteczności w odbudowie i wzmacnianiu włosów są:

  • biotyna – witamina H zwana też witaminą B7, wspiera odnowę naskórka i włosów,
  • witamina A(retinol) – wspiera keratynizację, jej niedobór w organizmie prowadzi do łysienia,
  • witamina C – wspiera syntezę kolagenu, poprawia ukrwienie skóry głowy,
  • witaminy z grupy B – przyspieszają wzrost, poprawiają kondycję włókien włosowych,
  • witamina E – rozszerza naczynia krwionośne zaopatrujące cebulki w składniki odżywcze,
  • cynk wspomaga metabolizm składników odżywczych,
  • selen – siarczek selenu jako składnik preparatów na zdrowe włosy ma działanie przeciwłupieżowe i przeciwgrzybicze,
  • magnez– bierze udział w syntezie aminokwasów – budulca włosów,

Te witaminy na włosy, minerały bezpośrednio wpływają na włókna i ich korzenie, stymulując i przyspieszając wzrost oraz poprawiając kondycję istniejących już włókien, osłabionych działaniem czynników zewnętrznych lub niedoborem odpowiednich składników odżywczych.

Czy włosy wyrwane z cebulką odrastają?

Gdy włosy wypadają z cebulkami, to czy możliwy jest ich odrost, czy proces ten jest już nieodwracalny? Zależy to od podłoża wypadania włosów. Nieodwracalne jest tzw. łysienie bliznowaciejące będące konsekwencją np. niektórych postaci grzybicy woszczynowej skóry głowy. Na miejscu utraconych korzeni włosowych powstają blizny uniemożliwiające wyrastanie nowych włókien. W innych przypadkach włosy wypadające z cebulkami mogą odrosnąć, a łodygi zostać odbudowane w pozostałej pod powierzchnią skóry macierzy.

Mechaniczne wyrwanie włosów z cebulkami nie jest nieodwracalne. Włoski, wyrywane np. z łydek podczas depilacji woskowej, odrastają, choć proces ten trwa dłużej niż w przypadku ich golenia. Podobnie rzecz wygląda w przypadku włosów na głowie – ich wyrwanie nie powoduje ostatecznej utraty, a czas, w jakim włosy odrosną, zależy od tego, w którym momencie ich cyklu rozwojowego zostały wyrwane.

Powiązane artykuły:

Bibliografia:

  1. A. Szlachcic, K. Szlachcic-Wyroba, Cechy morfologiczne i fizjologiczne włosów. Podstawy diagnostyki trychologicznej, w: Kosmetologia estetyczna 3 / 2014 / vol. 3
    http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2014.3-6.pdf [14.04.2021]
  2. Dr Przemysław Styczeń, Włosom na ratunek
    http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/wlosom_na_ratunek_trychologia_art_of_beauty.pdf [14.04.2021]
  3. E. Małek, Charakterystyka budowy i funkcji skóry oraz włosów, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy Radom 2007
    https://zsm2krakow.pl/images/dokumenty/dydaktyka/f/fryzjer_514[01]_z1.01_u.pdf [14.04.2021]
  4. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Wrocław 2020.
  5. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, w: Kosmetologia estetyczna 3 / 2019 / vol. 8.
  6. Sawicki W. Histologia, PZWL Warszawa 2005.
  7. Braun-Falco Dermatologia Tom IV, Wydawnictwo Czelej Lublin 2017.
  8. Lis A, Wcisło-Dziadecka D, Kamińska G. Physiology and pathology of growth and loss of human scalp hair. Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii. 2003,20(5):260-266.

Osłabione cebulki? Pomoże masaż głowy

Wcierki witaminowe, których zadaniem jest wzmocnić cebulki i stymulować porost włosów, są bardziej skuteczne, kiedy ich stosowanie połączy się z masażem głowy. Masaż sam w sobie ma świetny wpływ o charakterze regeneracyjnym, ponieważ bardzo skutecznie poprawia ukrwienie skóry głowy. Krew, która krąży po całym organizmie, odpowiedzialna jest za dotlenianiewszystkich tkanek i organów, a także za zaopatrzenie ich w składniki odżywcze. Dlatego, kiedy skóra głowy jest dobrze ukrwiona, cebulki włosowe dostają to, co niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania.

Masaż głowy najlepiej robić podczas mycia. Wykonuje się go opuszkami palców, okrężnymi ruchami. Należy pamiętać, żeby ucisk palców na skórę głowy nie był zbyt słaby (wtedy naczynia krwionośne nie zostaną dostatecznie pobudzone) ani zbyt silny, żeby nie doprowadzić do podrażnień.

Ważne jest, żeby osłabione włosy myć dostatecznie często. Łojotok bardzo osłabia cebulki, ponieważ przetłuszczona skóra głowy jest gorzej dotleniona i narażona na negatywne działanie bakterii i drobnoustrojów. Mitem jest natomiast, że częste mycie włosów przyspiesza ich przetłuszczanie.

Białe kropki na penisie , które pojawiają się znikąd i nie są związane z odbytym w ostatnim czasie stosunkiem płciowym lub w ogóle nie są związane z aktywnością seksualną, nie towarzyszy im też świąd lub pieczenie, to prosaki, zwane potocznie pryszczami na penisie.

Czytaj dalej...

Działa też masa perłowa, która rozjaśnia i zmiękcza bliznę, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu oraz wyciąg z cebuli, który dzięki zawartości witaminy C wspiera proces regeneracji i namnażanie się nowych komórek w ranie.

Czytaj dalej...

Co więcej, pryszcze zlokalizowane w tych partiach twarzy mogą wynikiem noszenia nakryć głowy wykonanych ze sztucznych materiałów oraz posiadaniem grzywki, ponieważ w ten sposób może dochodzić do przetłuszczania się skóry, co w bezpośredni sposób przyczynia się do powstawania pryszczy i zaskórników.

Czytaj dalej...

Jeśli zmiana skórna jest pojedyncza można ją posmarować punktowo maścią cynkową, niewielką ilością olejku herbacianego lub żelem dedykowanym do aplikacji punktowej w przypadku zmian zapalnych.

Czytaj dalej...