"Białe kropki na stopach - tajemnicza zagadka"

Choroby widoczne na stopach - stopa cukrzycowa

Łuszcząca się i wysuszona skóra, liczne zrogowacenia, zaniki mięśniowe, palce młoteczkowate, spowolnienie gojenia się ran i skaleczeń - są to symptomy charakterystyczne dla stopy cukrzycowej. Jest to powikłanie nieleczonej (lub źle leczonej) cukrzycy. Przyczyną zespołu stopy cukrzycowej jest miażdżyca tętnic podudzia i stopy oraz uszkodzenie nerwów. W efekcie pojawia się niedokrwienie stóp, co utrudnia proces regeneracji.

Zdrowe stopy - e-poradnik

  • jak skutecznie pozbyć się odcisków, modzeli, kurzajek
  • jakimi metodami leczy się wrastające paznokcie
  • co to jest ostroga piętowa i jak z nią postępować
  • jak raz na zawsze pozbyć się grzybicy stóp
  • jakie są sposoby na halluksy

Czerwone plamy na nogach i stopach – rodzaje zmian

Dziwna plama na stopie lub kropki na łydkach mogą wystąpić niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku. Jeżeli dolegliwość nie mija, to trzeba się jej przyjrzeć. Czasami takie dolegliwości są objawem niebezpiecznych schorzeń.

Zmiany skórne na nogach i stopach to mogą być:

  • Sine i czerwone plamy na nogach nad kostkami
  • Czerwone plamy na stopach w okolicach palców
  • Czerwone plamy i opuchnięte stopy
  • Drobne czerwone plamy na piszczelach, łydkach oraz w dołach kolanowych
  • Dziwna plama, która pojawia się w różnych miejscach na nodze.
  • Czerwone kropki na nogach, szczególnie w okolicach łydek

Nie wszystkie plamy są swędzące. Dużo zależy od tego, w jakim miejscu i z jakiego powodu pojawiają się takie wykwity. Pojawienie się dziwnej i nietypowej plamy może być dokuczliwe, a nawet groźne. Dlatego warto wiedzieć, co mogą oznaczać takie zmiany na skórze.

Czy język może świadczyć o stanie zdrowia?

Język jest mięśniem uczestniczącym w procesie mówienia i połykania. Na jego powierzchni znajdują się kubki smakowe pozwalające na rozpoznawanie różnych smaków: słodkiego, gorzkiego, słonego i kwaśnego. Zdrowy język ma zaróżowiony kolor, jest sprężysty i wilgotny. Na jego powierzchni można dostrzec brodawki językowe, czyli fizjologiczne struktury odgrywające liczne funkcje. Wygląd języka może być wskaźnikiem stanu zdrowia człowieka. Wystąpienie krost na języku lub innych zmian może świadczyć o rozwoju choroby w organizmie. Zaczerwienie języka, pojawienie się lekkiego obrzęku lub czerwonych punkcików może być również związane z przyjmowanymi lekami, np. o działaniu odwadniającym, przeciwzapalnym lub przeciwbólowym. Czasami krosty na języku nie są żadną dodatkową zmianą, a jedynie powiększeniem brodawek językowych.

Czy często masz problem z krostami w obrębie jamy ustnej?

Białe krosty na języku – przyczyny ich powstania

Białe krosty na języku mogą być objawem różnych schorzeń. Są symptomem leukoplakii, nazywanej inaczej rogowaceniem białym. Leukoplakia jest stanem przedrakowym mogącym zwiastować rozwój nowotworu złośliwego. Nierzadko towarzyszą jej uczucie suchości, pieczenia i ściągnięcia błony śluzowej jamy ustnej. Leukoplakia najczęściej pojawia się u nałogowych palaczy, u osób nadużywających alkoholu, przy próchnicy zębów i niedoborze witamin.

Przyczyną zmian na języku jest często kandydoza jamy ustnej, czyli infekcja grzybicza. Kandydoza wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Candida. Choroba objawia się białymi, nalotami na języku i podniebieniu, uczuciem pieczenia, nadżerkami i bolesnymi pęknięciami w kącikach ust, czasem także krostami. Powstanie białych krost na języku, a zwłaszcza białego nalotu często jest spowodowane infekcją paciorkowcową wywołującą anginę.

Zobacz film: Angina wirusowa i bakteryjna - jak rozpoznać? Źródło: 36,6.


Warto pamiętać, że higiena intymna nie może ograniczać się jedynie do umycia penisa; musi ona także uwzględniać stosowanie czystego ręcznika, który przeznaczony będzie do osuszania okolic intymnych, aby nie przenosić niebezpiecznych drobnoustrojów, które bytują np.

Czytaj dalej...

W przebiegu łupieżu tłustego towarzyszący świąd owłosionej skóry głowy wywołuje odruch drapania co po pierwsze nasila stan zapalny osłabiając korzenie włosów, po drugie samo drapanie również przyczynia się do nasilenia wypadania włosów wraz z cebulkami.

Czytaj dalej...

Działa też masa perłowa, która rozjaśnia i zmiękcza bliznę, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu oraz wyciąg z cebuli, który dzięki zawartości witaminy C wspiera proces regeneracji i namnażanie się nowych komórek w ranie.

Czytaj dalej...

Co więcej, pryszcze zlokalizowane w tych partiach twarzy mogą wynikiem noszenia nakryć głowy wykonanych ze sztucznych materiałów oraz posiadaniem grzywki, ponieważ w ten sposób może dochodzić do przetłuszczania się skóry, co w bezpośredni sposób przyczynia się do powstawania pryszczy i zaskórników.

Czytaj dalej...