Blizna na czole - Przewodnik po leczeniu i pielęgnacji skóry

Czy blizna jest trwałym uszczerbkiem na zdrowiu?

Blizna może być trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, za który może przysługiwać odszkodowanie z ZUS lub KRUS oraz polisy ubezpieczeniowej, zarówno swojej, jak i polisy OC sprawcy wypadku. Blizny mogą powstać przede wszystkim w wyniku wypadku, przykładowo w wyniku wypadku komunikacyjnego. Jeśli my jesteśmy sprawcą wypadku, wówczas musimy sięgnąć do umowy z ubezpieczycielem. Jeśli sprawcą jest ktoś inny, wówczas ubiegamy się o odszkodowanie z OC sprawcy lub jeśli nie ma polisy, to występujemy z odpowiednim powództwem do sądu. Blizny mogą być również wynikiem operacji, np. usunięcia woreczka robaczkowego. Odszkodowanie za blizny obejmuje odszkodowanie za blizny po operacji i po wypadku. Blizna może powstać również po szyciu rany. Odszkodowanie za szwy przysługuje w ramach doznanego uszczerbku na zdrowiu . Oznacza to, że odszkodowanie za szycie rany wiąże się bezpośrednio z powstałym uszczerbkiem na zdrowiu . Co do zasady, im większa rana i większa liczba szwów, tym większe odszkodowanie. Zatem odszkodowanie za 7 szwów powinno być z reguły wyższe niż odszkodowanie za 6 szwów. Natomiast odszkodowanie za 2 szwy na głowie będzie wyższe niż odszkodowanie za 2 szwy zlokalizowane na innej części ciała. Wysokość odszkodowania z własnej polisy NNW zależy jednak od tego, jakie warunki ustalił nasz ubezpieczyciel w polisie. Warto pamiętać o tym, że można odwołać się od wysokości uszczerbku na zdrowiu. Odwołanie przysługuje także, gdy odmówiono wypłaty odszkodowania.

Odszkodowanie za blizny obejmuje zwrot poniesionych kosztów, a także wyrównanie dochodu. Zalicza się przede wszystkim koszty pobytu w szpitalu, koszty leczenia i rehabilitacji, a także koszty dojazdów do specjalistów. Niestety najczęściej leczenie blizn nie jest refundowane przez NFZ, co oznacza, że poszkodowany musi z własnej kieszeni pokryć koszty usuwania zmian. Jest to problematyczne. W takiej sytuacji warto pamiętać o pokryciu kosztów z polisy OC, co jak najbardziej jest możliwe. Oprócz odszkodowania za blizny, poszkodowanemu przysługuje również zadośćuczynienie, a w niektórych przypadkach nawet renta (tutaj link z artykułu przesłanego). Przy czym renta od sprawcy ma na celu naprawienie szkody majątkowej poszkodowanego. Przysługuje wtedy, kiedy poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej, zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość. Z renty za blizny poszkodowany będzie mógł pokryć koszty leczenia oraz koszty dojazdów do placówek medycznych, etc.

Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?

Na to, jak wygląda blizna, wpływ ma wiele czynników.

  • Ważne są: rodzaj urazu (zranienie, oparzenie, cięcie chirurgiczne), miejsce na ciele, gdzie skóra została uszkodzona, i indywidualne cechy organizmu, czyli skłonności do tzw. bliznowacenia.
  • Każda blizna jest na początku mniej lub bardziej różowa, z czasem blednie, by ostatecznie przybrać perłową barwę. Nigdy jednak nie uzyskuje naturalnego koloru skóry. Dzieje się tak, ponieważ w tkankach blizny nie ma pigmentu nadającego jej właściwy dla danej osoby koloryt.
  • Blizny skórne są pozbawione tzw. przydatków skóry, czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
  • Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach, czyli po przecięciu skóry skalpelem, wzdłuż prostych linii, często zgodnych z naturalnymi bruzdami lub fałdami skóry.
  • Blizny rozległe zwane płaszczyznowymi są bardziej widoczne. Ich powierzchnia jest zwykle nierówna, skóra często przyjmuje różowy, czerwony, a nawet sinawy odcień. To zwykle blizny po zmiażdżeniach lub oparzeniach. Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna.

Czym jest blizna i jakie są metody jej usuwania?

Blizna to zmiana skórna, która powstaje w procesie gojenia skóry, do którego dochodzi po jej uszkodzeniu. Jest to tkanka łączna, która ma na celu zastąpienie uszkodzonej tkanki nową. Blizna nie posiada budowy skóry zdrowej, najczęściej posiada kolor czerwony, różowy, biały lub szary, zatem bez problemu można ją zauważyć na skórze. Blizny powstają z różnych przyczyn, dlatego można podzielić je między innymi na:

  • blizny pooperacyjne,
  • blizny potrądzikowe,
  • blizny powypadkowe,
  • blizny pozabiegowe,
  • blizny przerostowe,
  • blizny w postaci keloidów.

Współcześnie panuje kult piękna i młodości. Prowadzi to do presji bycia najlepszym i jak najpiękniejszym. Nie ma miejsca na słabości oraz jakiekolwiek wady. Wszelakie dysfunkcje oraz niedoskonałości urody są nam wytykane. Ratunkiem w takiej sytuacji są zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologii, które mają na celu zmniejszenie widoczności blizn. Wśród najczęściej przeprowadzanych zabiegów i metod usuwania blizn wymienić można:

  • zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego,
  • mezoterapię igłową,
  • dermabrazję,
  • karboksyterapię,
  • dermapen,
  • radiofrekwencję.

Na rynku dostępne są również różnego typu kremy i maści, których zadaniem jest zmniejszenie widoczności zmian skórnych. Jednak ich skuteczność jest niewystarczająca. Usuwanie blizn wiąże się z dużymi kosztami, a ich efekt może Cię rozczarować. Dlatego pojawienie się blizn wiąże się z dużym dyskomfortem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Pamiętaj w takiej chwili o tym, że może przysługiwać Ci odszkodowanie za ranę ciętą. Co ważne, przy dochodzeniu odszkodowania z OC sprawcy koszt zabiegów usunięcia blizn albo redukcji ich widoczności pokryć może ubezpieczyciel sprawcy!

Odszkodowanie za blizny na ręce

Odszkodowanie przysługuje również za blizny zlokalizowane na innych częściach ciała. Wysokość odszkodowania za blizny na dłoni z ZUS określana jest w nieco inny sposób niż ma to miejsce w przypadku blizn na twarzy. Istotne znaczenie ma §8 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania, zgodnie z którym:

Pomagamy w podobnych sprawach

jeżeli w ocenie procentowej brak jest odpowiedniej pozycji dla danego przypadku, lekarz orzecznik ocenia ten przypadek według pozycji najbardziej zbliżonej. Można ustalić stopień stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w procencie niższym lub wyższym od przewidywanego w danej pozycji, w zależności od różnicy występującej między ocenianym stanem przedmiotowym a stanem przewidzianym w odpowiedniej pozycji oceny procentowej.

Natomiast odszkodowanie za blizny na dłoni oraz odszkodowanie za szwy na dłoni przyznawane z polisy NNW, uzależnione jest od tabeli norm oceny procentowej trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczyciela. Jeśli w wyniku wypadku poza pracą założono u Ciebie szwy na palcu, odszkodowanie będzie przyznane wyłącznie z Twojej polisy lub polisy sprawcy. Dlatego ubiegając się o odszkodowanie za szwy na palcu, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z OWU, czyli ogólnymi warunkami ubezpieczenia. W drugiej kolejności należy ustalić, czy za wypadek i jego skutki ktoś inny odpowiada, wówczas można ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy.

Ustalenie i wyliczenie poniesionych kosztów i prognoz na przyszłość oraz powiązanie tego z posiadanymi polisami i odpowiedzialnością sprawcy, czy ZUS jest niezwykle skomplikowane. Wymaga zgromadzenia dokumentacji medycznej oraz wielu rachunków i faktur. Pomocne mogą być zeznania świadków. Konieczne może być powołanie biegłego, który w obiektywny sposób oceni nasze położenie. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów, aby uzyskać maksymalną kwotę odszkodowania.

Jak usunąć blizny? Oto 4 najlepsze sposoby na zlikwidowanie wizualne blizn

Blizny stanowią naturalną i zdrową tkankę łączną, która świadczy o tym, że rana prawidłowo się zagoiła. Nie bolą, nie stwarzają dyskomfortu, jednak stanowią ogromny problem estetyczny, szczególnie jeśli występują w widocznych miejscach. Szpecąca czerwona blizna na twarzy lub w innym, widocznym miejscu może stać się przyczyną kompleksów, a także utrudnieniem w życiu towarzyskim i zawodowym, szczególnie jeśli wykonujemy pracę wymagającą prezencji. Dlatego też doradzamy, jak usunąć blizny różnego rodzaju, jak blizny potrądzikowe, blizny na nogach po depilacji czy też blizny pooperacyjne.

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o urodzie.

Niezależnie jednak od tego, kto jest w danej sytuacji winny, gdy zwierzę szykuje się do ataku, dając wcześniej łatwo rozpoznawalne sygnały warczenie, napięte ciało, uniesiony ogon, najeżona sierść, wyszczerzone zęby, świdrujący wzrok , należy zareagować w określony sposób.

Czytaj dalej...

Rana postrzałowa od pocisku dużego kalibru jest rozległa, często bardziej postrzępiona i z reguły groźniejsza, ponieważ kula o dużej średnicy jest w stanie zniszczyć choćby większą ilość naczyń krwionośnych.

Czytaj dalej...

Swędząca blizna jest jednym z objawów, przy czym jest to sygnał, że nasza skóra się regeneruje i naturalna bariera chroniąca organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych jest odbudowywana.

Czytaj dalej...

Po pierwsze, może to być uraz mechaniczny, czyli uszkodzenie gojącej się skóry poprzez próbę wyciskania niedoskonałości czy rozdrapywania jest to także niehigieniczne, gdyż może prowadzić do roznoszenia mikroorganizmów na inne części twarzy.

Czytaj dalej...