Blizna na policzku u dziecka - Przyczyny, leczenie i porady dla rodziców
Maść na blizny dla dzieci, krem, a może żel. Co wybrać?
Co stosować na blizny u dzieci? Aby zapobiegać bliznom przerostowym i keloidom, warto sięgnąć po żele np. Contractubex z zawartością heparyny, alantoiny oraz cebuli.
Tego typu preparaty są przeznaczone do pielęgnacji skóry po urazach, oparzeniach i zabiegach chirurgicznych.
Zawarte w nich składniki normalizują procesy syntezowania włókien kolagenowych, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko przerostu tkanek. Działają przeciwzapalnie, wygładzająco, zmiękczająco i rozluźniająco, redukują też świąt towarzyszący keloidom.
Doskonale sprawdzają się przy przykurczach ograniczających ruchomość ciała. Co ważne, są to leki OTC, dostępne w aptekach bez recepty.
Oprócz tego dostępne są też inne kremy, maści i żele a także opatrunki na blizny dla dzieci, zawierające między innymi silikon, kolagen czy retinol.
Uwaga: działanie określonych preparatów może się różnić, niektóre z nich hamują produkcję kolagenu, inne ją zwiększają. W razie wątpliwości zalecana jest konsultacja lekarska.
Jak przebiega gojenie się blizn?
W jaki sposób dochodzi do gojenia się blizny? Uszkodzenie skóry prowadzi do serii skomplikowanych procesów naprawczych, których zadaniem jest odbudowa skóry i przywrócenie jej fizjologicznych właściwości. Ubytek powstały po przerwaniu anatomicznej ciągłości skóry, zostaje zastąpiony unaczynioną tkanką ziarninującą, z dużą ilością włókien kolagenowych. Po pewnym czasie uszkodzona skóra ulega bliznowaceniu i zostaje zastąpiona tkanką łączną włóknistą, co właśnie wpływa na jej odmienny wygląd.
Proces powstawania blizny na twarzy i ciele to również częściowy proces gojenia się rany, który można podzielić na następujące etapy:
- hemostaza - faza krzepnięcia krwii
- faza stanu zapalnego,
- faza proliferacyjna - wzrost nowej tkanki,
- faza dojrzewania - w której dochodzi do przebudowy kolagenu .
W jaki sposób przenosi się rumień zakaźny?
Rumień jest chorobą, która przenosi się (stosunkowo łatwo) drogą kropelkową. Wystarczy, by maluchy w przedszkolu napiły się ze wspólnego kubka lub by osoba zarażona dała dziecku całusa. Czasami choroba przenosi się wręcz podczas wspólnej zabawy. Dlatego też główny objaw rumienia, czyli zaczerwienione policzki nie są wcale rzadkim widokiem u dzieci. Najczęściej na tę chorobę zapadają maluchy w wieku od 2 do 12 lat.
Po zakażeniu wirusem choroba rozwija się w czasie od jednego do dwóch dni. Najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka, która przybiera „koronkowy” kształt. Różowe policzki u dziecka nie oznaczają przykrych dolegliwości – zmiany skórne nie swędzą, nie pieką ani nie powodują żadnego dyskomfortu. Towarzyszy im niewysoka gorączka, osłabienie, zdarza się ból głowy. Sama wysypka występuje na policzkach, najczęściej symetrycznie, choć także rumień na jednym policzku u dziecka nie jest niczym nadzwyczajnym. Czoło, skóra w okolicach nosa i ust pozostają niezmienione. Wysypka rozprzestrzenia się po ciele, a po około jednym dniu występuje już na ramionach, pośladkach, udach. Znika samoistnie po kilku dniach, choć może wracać pod wpływem ciepłych kąpieli, nacierania oliwkami, słońca. Warto wiedzieć, że u starszych dzieci w przebiegu tej choroby czerwone, gorące policzki mogą iść w parze z niewielkim zapaleniem stawów. Manifestuje się ono zaczerwienieniem w okolicach łokci i kolan, jednak nie powoduje wielkiego bólu. Jego leczenie trwa średnio do trzech tygodni i polega na łagodzeniu stanu zapalnego oraz podawaniu leków przeciwbólowych.
Jak usuwać blizny u dzieci?
Uszkodzenia na skórze u dzieci zazwyczaj goją się dobrze i rzadko pozostawiają po sobie blizny. Te, gdy nawet się pojawią, mają tendencję samoograniczającą. Niekiedy po prostu znikają. Blizny u dzieci generalnie są zazwyczaj małe. Tylko większe uszkodzenia skóry wymagają naszej dużej uwagi i działań.
Oprócz stosowania aptecznych kremów i preparatów na blizny, warto pamiętać o innych zasadach:
- chroń skórę przed słońcem. Naskórek po uszkodzeniu nawet przez 6 miesięcy może być podatny na przebarwienia. Krem przeciwsłoneczny można jednak nałożyć dopiero na dwa tygodnie po zagojeniu się skóry,
- masuj bliznę przy użyciu dłoni, ugniatając ją, naciskając, w ten sposób zmotywujesz skórę do regeneracji.
- dobre efekty przynosi stosowanie żeli silikonowych, które mogą wzmocnić skórę i przyspieszyć jej regenerację.
W przypadku dużych i kłopotliwych blizn warto rozważyć usuwanie ich przy użyciu technik medycyny estetycznej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.
