Uczulenie na perfumy na szyi - Przyczyny, Objawy i Sposoby Leczenia
Alergia na kosmetyki. Sprawdź przyczyny i objawy alergii
Kosmetyki to substancje lub mieszaniny przeznaczone do stosowania na zewnętrzne części ciała w celu wyłącznie: oczyszczania, perfumowania, osłaniania, utrzymywania w dobrej formie i korygowania wyglądu i zapachu.
Dla każdej z tych funkcji istnieje niezliczona ilość form i wersji preparatów. Dodać trzeba, że wbrew definicji powstaje duża, nowa grupa preparatów, przeznaczonych do leczenia banalnych schorzeń skóry, nazwanych kosmetykami medycznymi. Wobec tego, mało zaskakujące są dane statystyczne z zachodniej Europy, wykazujące, że jedna osoba używa przeciętnie siedmiu kosmetyków dziennie. Wydaje się, że w Polsce, a przynajmniej w miastach, sytuacja wygląda podobnie.
Przechodząc do sprawy alergii na kosmetyki, warto przypomnieć zasadę, że częstość uczuleń na określony związek chemiczny jest wypadkową dwóch elementów: „siły” uczulającej danego związku oraz ilości i częstości jego użycia. Liczne badania wykonywane zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach wykazały, że kosmetyki mają średnie lub słabe właściwości alergizujące (w czterostopniowej skali). Silnie uczulające składniki zostały wyeliminowane, ograniczono ich użycie lub zmniejszono stężenia. Jednak w wyniku powszechnego stosowania, nawet słabe alergeny kosmetyków uczulają znaczną liczbę osób, chociaż dokładna ocena rozmiarów tego zjawiska nie jest znana. Przede wszystkim, częstość alergii jest niejednakowa w różnych krajach, a nawet ich regionach. W literaturze zachodniej podawane jest zwykle, że ok. 10% populacji jest uczulone na kosmetyki. Jest to jednak wartość tylko zbliżona do rzeczywistej, bowiem wykonanie badań statystycznych w tym zakresie jest trudne. Nierzadko zdarzają się sytuacje, że osoba stwierdzająca uczulenie na dany kosmetyk przestaje go używać, nie zgłaszając się do lekarza, a wyniki prób kontaktowych ze składnikami kosmetyków, pochodzące z poradni alergologicznych, nie odzwierciedlają całego problemu.
Czerwone plamy na szyi – inne przyczyny przypadłości
Czerwona szyja może być niestety także objawem innych schorzeń. Są to: Jeśli zmiany na skórze występują nie tylko na szyi, ale również na twarzy i/lub na dekolcie, plecach i ramionach, ich przyczyną może być trądzik młodzieńczy. Choć zazwyczaj jest to przypadłość charakterystyczna dla okresu dojrzewania, zdarza się również, że występuje u osób dorosłych – nawet po 40. roku życia.
„Trądzikowa” wysypka na szyi to czerwone plamy, a także liczne grudki i krostki. Te drugie nierzadko wypełnione są białym płynem. Pod żadnym pozorem nie należy takich zmian wyciskać, ponieważ może to skutkować przeniesieniem bakterii na większe obszary skóry.
Rumień na szyi może być również skutkiem obrzęku naczynioruchowego. To stan, który występuje na skutek kontaktu z zimnem, po zjedzeniu bardzo pikantnych potraw, podczas silnego wzburzenia emocjonalnego, po spożyciu alkoholu czy choćby pod wpływem gwałtownej zmiany temperatury powietrza. Niektóre osoby mają pewne tendencje do występowania takich obrzęków – wystarczy, że lekko się zdenerwują albo wypiją lampkę wina, by natychmiast pojawiły się u nich czerwone plamy na szyi.
Zaczerwienienie na szyi może być również objawem poważnych schorzeń – jednym z nich jest uszkodzenie wątroby. W takim przypadku poza charakterystycznymi plamami u osoby chorej można zauważyć tzw. „pajączki”, czyli rozszerzone naczynka krwionośne.
Innym objawem, który sugeruje konieczność skontrolowania stanu wątroby, jest zażółcenie skóry oraz białek oczu. To efekt gromadzenia się bilirubiny w organizmie. Tego typu zmianom bardzo często towarzyszyć usilny świąd.
Czerwone plamy na twarzy i szyi mogą być również objawami tocznia rumieniowego układowego – jednej z chorób tkanki łącznej. Zmiany na twarzy przybierają wówczas dość charakterystyczny kształt motyla (obejmują policzki oraz środkową część czoła).
Warto wiedzieć, że toczeń rumieniowy układowy może wywołać również inne symptomy. Są to na przykład:
Alergia na zapachy - przyczyny. Uczulenie na substancje zapachowe - leczenie
Alergia na zapachy czyli uczulenie na substancje zapachowe jest naprawdę uciążliwe. Dlaczego? Uczeni dowodzą, że każdego dnia mamy kontakt z pięcioma tysiącami zapachów. Jedne są dla nas przyjemne, inne obojętne, a jeszcze inne odrażające. Są też takie zapachy, które sprawiają, że jesteśmy rozdrażnieni lub po prostu zaczynamy chorować. Jakie zapachy najczęściej uczulają? Jak diagnozuje się alergię na zapachy i jak przebiega leczenie?
Spis treści
Alergia na środki zapachowe (uczulenie na zapachy) objawia się najczęściej w postaci alergicznego kontaktowego zapalenia skóry lub pokrzywki przewlekłej. Charakterystycznymi miejscami występowania zmian na jest skóra twarzy i rąk. Ale nadmierna reakcja może objąć także drogi oddechowe.
Alergia na zapachy nie powinna być utożsamiana z alergią na kosmetyki, ponieważ w przypadku kosmetyków istotny wpływ na wywołanie reakcji alergicznej mają także dodatki (środki) konserwujące, w tym formalina i parabeny.
Obecnie uważa się, że po uczuleniu na nikiel, uczulenie na środki zapachowe jest drugą co do częstości postacią alergii.
Wrażliwość na środki zapachowe może przybrać postać alergii lub sprawiać, że po kontakcie z jakimś zapachem źle się czujemy chociaż nie potrafimy sprecyzować, dlaczego tak się dzieje. Środki zapachowe są obecne w kosmetykach, chemii gospodarczej, produktach spożywczych a także w naturze.
Uczulenie na szyi – kiedy zmiany na szyi świadczą o alergii?
Zaczerwienienie na szyi najczęściej świadczy o niegroźnej reakcji alergicznej. Wówczas na skórze pojawiają się nie tylko czerwone plamy, ale również czerwone krostki, wypełnione płynem surowiczym bąbelki, ponadto mogą wystąpić grudki oraz delikatne obrzęki. Uczulenie na szyi niemal zawsze powoduje świąd skóry.
Wyżej opisane zmiany powstają na skutek kontaktu z czynnikiem uczulającym. Przykładowe alergeny to:
- nikiel, który wchodzi w skład biżuterii (również złotej),
- chrom – obecny w niektórych ubraniach i dodatkach,
- kosmetyki, a dokładniej – zawarte w nich substancje zapachowe, konserwujące i formaldehyd, uczulać mogą perfumy, kremy do ciała, żele do kąpieli itd.,
- produkty do prania i płukania tkanin,
- neomycyna, jest to antybiotyk, który stanowi składnik niektórych maści i kremów,
- lateks.
