Pryszcze na linii szczęki - Przyczyny, Skuteczne Leczenie i Porady
Przyczyny powstawania pryszczy podskórnych
- Nadmiar sebum, zanieczyszczenia, bakterie oraz martwy naskórek blokujące pory skóry.
- Za podskórne pryszcze na policzkach, brodzie oraz linii szczęki u dorosłych często odpowiadają zmiany hormonalne – to szersze zagadnienie, któremu przyjrzymy się w kolejnych akapitach.
- Pot może wywołać oraz zaostrzyć zmiany (w szczególności podskórne pryszcze na skroniach). Jeśli nosisz obcisłe czapki, opaski czy kask możesz mieć z nimi problem.
- Niedokładne lub zbyt łagodne oczyszczanie skóry twarzy i ciała powoduje stopniowe gromadzenie się na skórze tłuszczu i powierzchownych zanieczyszczeń, które sprzyjają rozwojowi trądziku.
- Zbyt agresywne i wysuszające produkty prowokują skórę do szybkiej nadprodukcji sebum.
- Ciężkie podkłady i kremy zatykają pory, prowadząc do powstawania bolesnych zmian podskórnych.
- Na pryszcze podskórne na brodzie, policzkach czy czole wpływa też zanieczyszczenie powietrza.
DermoPure Serum o potrójnym działaniu
Pryszcze podskórne - jak sobie z nimi radzić?
Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nierzadko dokuczają również osobom dorosłym. Przybierają różne formy – czasami to wypryski pojawiające się na powierzchni skóry, innym razem to twarde, podskórne grudki lub głębsze guzki. Poza nieestetycznym wyglądem powodują spory dyskomfort, a nawet ból. Istnieją jednak skuteczne sposoby walki z tym problemem. Dowiedz się, jakie są przyczyny ich powstawania, jak im zapobiegać oraz bezpiecznie je usuwać.
DermoPure Żel oczyszczający do twarzy i ciała
Pryszcze na brodzie – przyczyny. Co oznacza trądzik tylko na brodzie
Pryszcze na brodzie i na linii żuchwy, pryszcze wokół ust, a może na policzkach? Jeśli wypryski pojawiają się tylko w jednym miejscu na twarzy, według medycyny ajurwedyjskiej, może to świadczyć o nieprawidłowym działaniu konkretnych narządów. Tradycyjna medycyna do tematu podchodzi o wiele bardziej ostrożnie. Jest jednak wyjątek. Jeśli pryszcze pojawiają się jedynie na brodzie i na linii żuchwy, przyczyna jest na ogół jedna – to wynik zaburzeń hormonalnych. O pryszcze na brodzie zapytałyśmy dermatologa, Olgę Warszawik.
„Jeśli chodzi o zmiany trądzikowe – krostki i grudki na twarzy, to nie da się powiązać ich umiejscowienia z uszkodzeniem konkretnego narządu” – przyznała ekspertka. „Jeśli jednak krostki, grudki czy guzki pojawiają się na linii żuchwy i brody, często jest to związane z zaburzeniami hormonalnymi” – dodała od razu, podkreślając, że jeśli u kobiet pojawia się trądzik na brodzie (i wyłącznie na brodzie), powinien to być impuls do zrobienia badań, które pozwoliłyby sprawdzić poziom androgenów w organizmie, czyli po prostu męskich hormonów.
Skuteczne składniki aktywne w produktach do pielęgnacji pryszczy podskórnych
Z pryszczami podskórnymi dobrze radzą sobie kwasy. Jednym z najpopularniejszych jest Kwas Salicylowy o właściwościach keratolitycznych, czyli złuszczających martwe komórki skóry i odblokowujących pory. Działa też przeciwbakteryjnie oraz przeciwzapalnie. To częsty składniki kremów oraz maści na pryszcze podskórne. Zawierają go niektóre kosmetyki do cery trądzikowej Eucerin. Dobry wybór to również Kwas Glikolowy, Azelainowy, Laktobionowy, Niacynamid oraz Retinol.
Inny ceniony produkt to maść ichtiolowa na pryszcze podskórne, która zawiera Ichtiol, czyli aktywny składnik o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych i przeciwświądowych. Niestety może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego przed użyciem wykonaj test na niewielkim obszarze skóry.
