Przyczyny bólu cebulek włosowych - Jak zrozumieć i złagodzić dyskomfort
Słabe cebulki włosów – dieta wzmacniająca
Aby zaopatrzyć organizm w odpowiednie substancje wzmacniające osłabione włosy i cebulki włosów, nie zawsze niezbędne jest przyjmowanie preparatów farmaceutycznych. Czasem wystarczy właściwa dieta bogata w odpowiednie składniki odżywcze.
Jak pobudzić cebulki włosów? Szczególnie ważnymi dla zdrowych włosów minerałami są cynki krzem, dlatego niezbędne jest codzienne spożywanie produktów w nie bogatych:
- orzechów,
- migdałów,
- pestek dyni,
- pestek słonecznika,
- rzodkiewki,
- selera.
Najbogatszymi źródłami beta-karotenu przyspieszającego odnowę komórek włosów i stosowanego nawet jako lek w chorobach skórnych są:
- pomidory,
- brokuły,
- marchew,
- sałata,
- szczypiorek,
- natka pietruszki,
- koper.
Zły wpływ na porost włosów mają często diety odchudzające, ponieważ organizm nagle traci dostęp do niektórych witamin i minerałów. Dlatego nawet podczas odchudzania, nie należy rezygnować z:
- orzechów,
- olei,
- nabiału,
- ryb morskich,
- czekolady deserowej,
- fasoli,
- jajek.
Produkty te niezbędne są do zachowania dobrej kondycji włosów i ustrzeżenia się przed ich nadmiernym wypadaniem
W diecie wspomagającej wzmocnienie włosów i ich cebulek bardzo istotne jest też pozbywanie się toksyn z organizmu, dlatego należy wystrzegać się spożywania dużych ilości:
- potraw smażonych,
- alkoholu,
- mocnej herbaty i kawy.
Produkty te wypłukują składniki odżywcze i powodują zwiększenie ich niedoboru.
Ból skóry głowy - przyczyny
Jest bardzo wiele przyczyn bólu skóry głowy, a przypadłość może się pojawić w różnych okresach życia. Może dotknąć kobiety i mężczyzn. Często występuje u osób cierpiących na różne rodzaje łysienia. W takich przypadkach, chociaż może trudno to sobie wyobrazić, doświadcza się bólu cebulek włosów.
Niektórzy specjaliści nazywają ten rodzaj bólu bólem fantomowym, którego doświadczają ludzie po utracie kończyny. W przypadku trichodynii jest to ból po utracie włosów. Skóra głowy boli także przy wzmożonej aktywności gruczołów łojowych. Łojotok przyczynia się do łojotokowego zapalenia skóry głowy.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
- obniżona odporność organizmu,
- cukrzyca,
- nadmierne wychłodzenie skóry,
- przyjmowanie leków immunosupresyjnych,
- zaniedbywanie higieny.
Dość często ból skóry głowy i wypadanie włosów są następstwem urazu termicznego spowodowanego długim przebywaniem na słońcu bez nakrycia głowy.
Ból pojawia się w okolicy przedziałka, ponieważ ta część jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych. Na oparzenia słoneczne skóry głowy są bardziej podatne osoby o jasnej karnacji i rzadkich włosach.
Za kolejną przyczynę bólu skóry głowy, występującą przy jej dotykaniu, uznaje się silny stres. Dolegliwość może towarzyszyć także depresji oraz napadom lęku.
Poza tym ból skóry głowy będzie występował u osób cierpiących na trichotillomanię, czyli zaburzenie psychiczne objawiające się niepohamowanym wyrywaniem włosów.
Ból skóry głowy przy dotyku może mieć związek z nieprawidłową pielęgnacją włosów i skóry głowy. Może wynikać z noszenia ciasnych spinek do włosów, zbyt mocnym gumek, związywaniem ich w tzw. koński ogon. Takie dolegliwości nazywane są syndromem kucyka.
Przeczulica skóry głowy pojawia się także u osób, które bezwiednie drapią się, np. podczas koncentracji uwagi. Powodem przeczulicy może być także reakcja alergiczna na nowy szampon, odżywkę do włosów czy farbę lub też na używanie niedobranych do włosów szczotek czy grzebieni.
3 główne przyczyny wypadania włosów
Niedożywienie | Brak odpowiednich witamin i minerałów, które wpływają na strukturę włosów osłabia je |
Niedotlenienie | Brak dostatecznej ilości tlenu skraca okres żywotności włosów |
Wypadanie | Niedożywienie i niedotlenienie skutkuje wypadaniem włosów |
Wypadanie włosów do pewnego stopnia jest naturalnym stanem – do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. U zdrowej osoby ok. 90% włosów jest w fazie wzrostu, a tylko 10% w fazie spoczynku, które zbliżają się do kresu żywotności.
Aby ten proces przyspieszyć, można zastosować kosmetyki na porost włosów, które posiadają właściwości stymulujące cebulki włosów
Problem natomiast zaczyna się, gdy proporcje te zostają zaburzone. Pierwszym, niepokojącym objawem wypadania włosów jest ich nadmiar na poduszce. Słabe włosy wypadają również podczas czesania i można je zauważyć na szczotce lub grzebieniu. W celu sprawdzenia stanu włosów, można również przeczesać je palcami. Jeżeli między nimi znajdzie się znaczna ilość, to należy podjąć odpowiednie kroki, aby zahamować łysienie. Warto dowiedzieć się,dlaczego wypadają włosy, bo dzięki temu można usunąć przyczynę, np. wyrównać poziom hormonów w organizmie. Natomiast pomocne we wzmacnianiu i przyspieszaniu porostu włosów są domowe zabiegi.