Brązowa blizna po oparzeniu - Przyczyny, leczenie i pielęgnacja

Jak ukryć blizny po operacji?

Co jeszcze można stosować na blizny po operacji? Poza dostępnymi w aptekach preparatami do stosowania miejscowego, warto wypróbować mniej popularnych metod, jak na przykład terapia manualna, do której zaliczają się:

  • drenaż limfatyczny,
  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
  • masaż głęboki.

Terapia manualna jest zalecana zwłaszcza kobietom, które przeszły operację cesarskiego cięcia. Zabiegi powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

Dodatkowo każdy z tych zabiegów powinien być wzbogacony o tzw. autoterapię, którą można nazwać domowym sposobem na blizny. Autoterapia polega na wykonywaniu w domowym zaciszu odpowiednich ruchów i chwytów, wyuczonych wcześniej przez fizjoterapeutę. Ćwiczenia w czasie gojenia się rany powinno się wykonywać dwa razy dziennie.

Domowe sposoby na blizny po oparzeniu

Jak się pozbyć blizn? W medycynie ludowej stosuje się okłady z kilku roślin, które są pomocne w leczeniu ran i usuwaniu blizn:

  • cebula - wyciąg z tej rośliny rozpuszcza fibryny (składnik nierozpuszczalnego białka tworzącego skrzepy), a co za tym idzie - spłaszcza i rozjaśnia bliznę. Cebula posiada również działanie przeciwbakteryjne,
  • nasiona lnu, a konkretnie śluzy i oleje w nich zawarte, mają działanie przeciwzapalne, a także zmiękczają i ułatwiają gojenie ran oraz zapobiegają powstaniu widocznej blizny,
  • nagietek lekarski - wyciągi z kwiatów tej rośliny (olejowe i alkoholowe) przyspieszają proces zabliźniania się wszelkiego rodzaju ran i blizn - od oparzeniowych po pooperacyjne,
  • olej z nasion róży uelastycznia skórę i redukuje wypukłość blizn po oparzeniach.

Usuwanie blizn po oparzeniu - wizyta u kosmetyczki

Do zmniejszania rozległych, ale płytkich blizn stosuje się peelingi chemiczne lub tzw. dermabrazję - mechaniczne ścieranie naskórka. Aby uzyskać widoczne rezultaty, zabiegi trzeba powtarzać co miesiąc. Podczas tego typu zabiegów naskórek usuwa się aż do skóry właściwej. W ten sposób zostają pobudzone włókna kolagenowe i następuje regeneracja skóry.

Zabiegiem mniej inwazyjnym jest tzw. mikrodermabrazja, w której do spłycania blizn, ale tylko płytkich, używa się głowicy pokrytej diamentami. Podczas zabiegu złuszcza się kolejne warstwy naskórka, dzięki czemu blizny ulegają spłyceniu.

Zabieg usuwania blizn za pomocą lasera jest dość bolesny, jednak pierwsze rezultaty są widoczne po 4–5 tygodniach. Dla zadowalających efektów, w sumie należy przeprowadzić od 3 do 5 zabiegów co 3–6 tygodni.

Przez co najmniej rok od oparzenia chroń bliznę przed promieniami słonecznymi i unikaj wizyt w solarium. Nawet niewielkie, ale powtarzające się naświetlanie może przyczynić się do przebarwienia blizny, co czyni ją bardziej widoczną.


blizny dojrzałe zazwyczaj powstają w ciągu dwóch lat, są płaskie, nieco jaśniejsze od skóry, nie powinny być bolesne ani powodować przykurczu; prawidłowo zagojona blizna dojrzała nie jest wypukła, w dotyku powinna być miękka i elastyczna.

Czytaj dalej...

rany skażone są to rany pooperacyjne z masywnym skażeniem drobnoustrojami, aby nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się zakażenia, konieczne jest chirurgiczne oczyszczanie rany , szycie rany i założenie opatrunku.

Czytaj dalej...

Jeśli taki zabieg nie daje właściwych wyników lub zwichnięcie trwa dłużej niż 5 dni, konieczna jest interwencja chirurgiczna w celu zainstalowania specjalnych stabilizatorów lub usunięcia głowy kości udowej.

Czytaj dalej...

Dlatego ważnym elementem wpływającym na długość trwania procesu gojenia się blizn ma właściwa pielęgnacja rany jej dokładne oczyszczenie, stosowanie odpowiednich opatrunków zapewniających ranie właściwe środowisko wilgotne i ciepłe , prawidłowe dbanie o ranę po zdjęciu szwów i dezynfekcja czynniki te zapobiegają problemom i skracają czas powstawania blizny.

Czytaj dalej...