Kategorie

Ciemna blizna po ranie - Jak pielęgnować i leczyć skórę?

Jak usunąć blizny? Profesjonalne i domowe sposoby na blizny

Jak pozbyć się blizn? Nie jest to wcale łatwe zadanie, szczególnie jeśli ślady po ranie na skórze mają już kilka lat. Wyróżnia się jednak sposoby, dzięki którym blizny można usunąć, a przynajmniej spłycić i rozjaśnić je na tyle, że staną się mniej widoczne. Co zrobić, żeby blizny zniknęły? Jak pozbyć się blizn domowymi sposobami, a na które metody usuwania blizn szkoda czasu i pieniędzy?

Spis treści

  1. Co zrobić, żeby blizny zniknęły?
  2. Jak usunąć blizny? Naturalne sposoby na blizny
  3. Czym smarować bliznę? Krem i maść na blizny
  4. Rozjaśnianie blizn peelingiem
  5. Jak pozbyć się starych blizn?
  6. Jak usunąć blizny? Zabiegi w gabinetach kosmetycznych

Usuwanie blizn to temat stary jak świat. Nieestetyczne ślady po ranach zawsze stanowiły problem: wiązały się z kompleksami dotyczącymi wyglądu i zmniejszały komfort życia. Dlatego też zawsze szukano różnych sposobów na usuwanie blizn.

Do dziś znanych jest wiele starych i sprawdzonych domowych sposobów na blizny, które jeśli nie usuwają szpecących śladów całkowicie, to przynajmniej je zmniejszają, rozjaśniają czy wygładzają. Jakie są domowe i niedomowe sposoby na usuwanie blizn?

Zdrowo Odpytani: Dr Pacek: „Pacjentka nagle dostała trądziku”. Przyczyna? Bardzo prozaiczna

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Etapy gojenia blizny. Jak powstaje blizna?

Tworzenie blizny jest naturalnym procesem gojenia się ciała. Uszkodzoną skórę zastępuje tkanka łączna. Gojenie się rany przebiega w 4 fazach.

  • Faza zapalna rozpoczyna się już w chwili zranienia. W ciągu 24–48 godzin dochodzi do przekrwienia tkanki i zwiększenia przepuszczalności naczyń włosowatych. Rana wypełnia się skrzepem krwi, który jest biologicznym opatrunkiem – chroni ranę przed odwodnieniem i drobnoustrojami chorobotwórczymi. Na brzegach rany gromadzi się włóknik, który jest rusztowaniem dla powstającego na ranie strupa.
  • Ograniczona faza zapalna to etap, w którym rana się oczyszcza. Napływają do niej komórki żerne (makrofagi), które usuwają te obumarłe. Do rany wnikają naczynia krwionośne, na co organizm potrzebuje ok. 7 dni.
  • Faza gojenia to czas, w którym fibroblasty, czyli komórki tkanki łącznej, intensywnie wytwarzają kolagen podtrzymujący powstającą bliznę. Komórki tkanki łącznej mnożą się, a nad nimi powstaje nabłonek. Dochodzi do równowagi między ilością kolagenu produkowanego przez organizm a tego, który jest rozkładany i usuwany. Warto wiedzieć, że na prawidłowy proces gojenia wpływa prawidłowe oczyszczenie i dezynfekcja rany. A prawidłowy proces gojenia ogranicza ryzyko widocznej blizny.
  • Faza przebudowy blizny zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do nawet ponad roku.

Pielęgnacja blizny: maści zmiękczające i masaż

Niewielkie zranienie czy zadrapanie wystarczy zabezpieczyć przed zakażeniem. Jeśli przeszłaś operację tarczycy, brzucha lub miałaś cesarskie cięcie, powinnaś bliznę starannie pielęgnować. Po zdjęciu szwów pooperacyjnych raz dziennie zmiękczaj ją oliwką dla dzieci. Uzgodnij z lekarzem, kiedy rozpocząć delikatne masaże. Niewielkimi kolistymi ruchami masuj bliznę, lekko przyciskając do niej palce. Używaj maści lub żelu do blizn. W aptekach można dostać wiele specyfików, np. cepan, contractubex, alcepalan, zeraderm. Po 3 miesiącach blizna stanie się elastyczna i mniej widoczna. Przez rok nie należy jej opalać, także w solarium. Lekarze zalecają branie 300 mg wit. C dziennie. Przyspiesza gojenie ran i wytwarzanie kolagenu w skórze. Źle zszyta rana lub blizna uszkodzona w trakcie gojenia może wymagać zoperowania. Tak postępuje się z widocznymi bliznami przerośniętymi. Po kolejnej operacji także pozostaje blizna, ale jest ona mniej wyraźna.

Jeżeli przerośnięte lub pooparzeniowe blizny mają dużą powierzchnię, zmniejsza się je nie tylko operacyjnie. Coraz częściej stosuje się tzw. rozległą presoterapię, czyli uciskanie. Choremu szyje się wówczas na miarę specjalny kostium zakrywający uszkodzoną skórę. Tkanina oblepia ciało jak folia, ale skóra może oddychać. Kostium nosi się w dzień i w nocy, co najmniej przez 3 miesiące. W ciągu dnia można go zdjąć tylko na pół godziny, by w tym czasie wziąć kąpiel i wyprać kostium. Po wyciśnięciu w ręczniku jest suchy. Większość nawet bardzo dużych blizn spłaszcza się, blednie i kolorem przypomina zdrową skórę.


Liczba zabiegów depilacji laserowej, po których włoski przestają odrastać, może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak typ skóry, kolor włosów, obszar poddawany zabiegowi oraz indywidualna reakcja organizmu.

Czytaj dalej...

To, jak długo blizna jest czerwona , będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu.

Czytaj dalej...

To, jak długo blizna jest czerwona , będzie uzależnione od wielu czynników, między innymi rodzaju zabiegu oraz miejsca nacięcia, jednakże zazwyczaj proces gojenia trwa 6-8 tygodni i jest nazywany przez specjalistów fazą rozrostu.

Czytaj dalej...