Ciemna blizna po ranie - Jak pielęgnować i leczyć skórę?
Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?
Na to, jak wygląda blizna, wpływ ma wiele czynników.
- Ważne są: rodzaj urazu (zranienie, oparzenie, cięcie chirurgiczne), miejsce na ciele, gdzie skóra została uszkodzona, i indywidualne cechy organizmu, czyli skłonności do tzw. bliznowacenia.
- Każda blizna jest na początku mniej lub bardziej różowa, z czasem blednie, by ostatecznie przybrać perłową barwę. Nigdy jednak nie uzyskuje naturalnego koloru skóry. Dzieje się tak, ponieważ w tkankach blizny nie ma pigmentu nadającego jej właściwy dla danej osoby koloryt.
- Blizny skórne są pozbawione tzw. przydatków skóry, czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
- Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach, czyli po przecięciu skóry skalpelem, wzdłuż prostych linii, często zgodnych z naturalnymi bruzdami lub fałdami skóry.
- Blizny rozległe zwane płaszczyznowymi są bardziej widoczne. Ich powierzchnia jest zwykle nierówna, skóra często przyjmuje różowy, czerwony, a nawet sinawy odcień. To zwykle blizny po zmiażdżeniach lub oparzeniach. Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna.
Jak ukryć blizny po operacji?
Co jeszcze można stosować na blizny po operacji? Poza dostępnymi w aptekach preparatami do stosowania miejscowego, warto wypróbować mniej popularnych metod, jak na przykład terapia manualna, do której zaliczają się:
- drenaż limfatyczny,
- rozluźnianie mięśniowo-powięziowe,
- masaż głęboki.
Terapia manualna jest zalecana zwłaszcza kobietom, które przeszły operację cesarskiego cięcia. Zabiegi powinny być wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.
Dodatkowo każdy z tych zabiegów powinien być wzbogacony o tzw. autoterapię, którą można nazwać domowym sposobem na blizny. Autoterapia polega na wykonywaniu w domowym zaciszu odpowiednich ruchów i chwytów, wyuczonych wcześniej przez fizjoterapeutę. Ćwiczenia w czasie gojenia się rany powinno się wykonywać dwa razy dziennie.
Blizny - najczęściej zadawane pytania
Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi, jakich udzieliła dermatolog lek. Barbara Dziewulska w Grupie LUX MED.
Jak długo blizna jest czerwona? Kiedy blizna blednie?
Blizna powstaje w miejscu ubytku skóry sięgającym poniżej warstwy rozrodczej naskórka, stąd wypełnienie ubytku następuje przez tkankę łączną komórki oraz włókna. Gdy w pobliżu jest nerw, może występować bolesność blizny. Początkowo blizna może być intensywnie czerwona, a następnie przechodzi przez różne etapy gojenia, co zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Czas, jaki potrzebny jest do zmiany koloru blizny na jasny, zależy od wielu czynników, takich jak:
- rodzaj blizny,
- genetyka danej osoby,
- skuteczność procesu gojenia.
Ostateczny wygląd blizny może się stabilizować po około roku.
Dlaczego blizny swędzą?
Swędzenie blizn jest zazwyczaj związane z procesem gojenia i odbudowy kolagenu. To naturalna reakcja organizmu na uszkodzenie skóry. W przypadku intensywnego swędzenia lub trwającego długo warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na reakcję alergiczną, infekcję lub inne problemy z procesem gojenia.
Czy można zrobić tatuaż na bliźnie?
Wykonywanie tatuażu na bliźnie jest możliwe, jednak zaleca się poczekanie, aż blizna całkowicie się zagoi. Przed decyzją o tatuażu warto skonsultować się zarówno z dermatologiem, który oceni stan skóry, jak i z tatuażystą, który może doradzić, czy skóra jest odpowiednio zagojona i gotowa na tatuaż. W niektórych przypadkach konieczne może być odczekanie kilku miesięcy lub nawet roku.
Czy blizny można opalać?
Opalanie blizn może prowadzić do trudniejszego procesu gojenia, a także zwiększyć ryzyko przebarwień skóry. Zaleca się ostrożność, szczególnie na początkowym etapie, gdy blizna jest jeszcze czerwona. Stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych na obszarze blizny pomoże zminimalizować ryzyko niepożądanych efektów.
Rodzaje blizn – jak tworzą się blizny na różnych rodzajach ran
Blizna to miejsce po ranie. W trakcie procesu gojenia się uszkodzeń skóry (które mogły powstać w różnych okolicznościach, na przykład w wyniku urazu, operacji czy choroby) dochodzi do naprawy powstałego ubytku. Organizm łączy rozciętą skórę, produkując nowe tkanki i włókna kolagenowe w miejsce tych zniszczonych. Efektem tego działania jest właśnie blizna.
Im większa i głębsza rana, tym większa może być blizna. Ale nie zawsze tak jest. Czasem niewinne urazy, na przykład otarcia naskórka i tkanki podskórnej – płytkie, ale powstałe na dużej powierzchni ciała – mogą spowodować blizny widoczne przez całe życie. Bardzo ważna jest też troska o przebieg procesu gojenia się rany – zaniedbana może na skutek powikłań zmienić się w nieestetyczny, ciemny i gruby ślad, którego trudno się pozbyć.
Czym smarować bliznę? Krem i maść na blizny
Co stosować na blizny? Czy istnieją w takim razie jakieś skuteczne sposoby, aby usunąć bliznę? Specjaliści zalecają środki z apteki, czyli różnego rodzaju maści na blizny i kremy na blizny, a także plastry, które mają udowodnione medycznie działanie.
Takimi preparatami są preparaty zawierające kolagen. To naturalny składnik skóry, białko występujące w tkance łącznej, które bierze istotny udział w zabliźnianiu się rany – włókna kolagenowe uzupełniają ubytki spowodowane rozcięciem skóry. Co ciekawe, w usuwaniu blizn pomaga również spożywanie kolagenu, który znajduje się np. w galaretkach mięsnych.
Inne skuteczne maści na blizny to preparaty z retinolem, który zwiększa produkcję wspomnianego kolagenu. Działa też masa perłowa, która rozjaśnia i zmiękcza bliznę, wpływając korzystnie na strukturę kolagenu oraz wyciąg z cebuli, który dzięki zawartości witaminy C wspiera proces regeneracji i namnażanie się nowych komórek w ranie.
Na rynku znaleźć można również żele i plastry z silikonem. Silikon, stosowany na świeżą ranę, przyspiesza jej proces gojenia, dzięki zwiększaniu temperatury, co nasila proces kolagenazy, a także zachowuje prawidłowe nawilżenie rany, co z kolei sprzyja jej prawidłowemu zabliźnianiu.
Nie wiadomo do końca, jak działa silikon na stare blizny, jednak badania pokazują, że regularne stosowanie silikonu zmniejsza jej widoczność, rozmiar i grubość.