Czy blizna u dziecka zniknie? Piękno gojenia i trwałość pamięci skóry
Czym jest blizny?
Blizna charakteryzuje się zwykle ciemniejszym odcieniem niż naturalny odcień skóry, jest spowodowane uszkodzeniem i późniejszą naprawą tkanki skórnej. Uszkodzenie skóry może nastąpić na skutek cięcia, oparzenia, zadrapania lub owrzodzenia.
Gdy skóra cierpi z powodu rany, tkanka łączna, która składa się z komórek kolagenowych, jest wysyłana przez organizm w celu zatuszowania uszkodzonego obszaru. Komórki kolagenowe naprawiają i przywracają skórę w ciągu kilku dni. Podczas gdy to odnowienie skóry dzieje się pod spodem, górna warstwa wysycha, tworząc szorstką, suchą, ciemną plamę pokrycia, zwaną "parchem". Kiedy skóra jest w pełni naprawiona, strup jest zrzucany. Skóra "naprawiona" ma zwykle wyraźny wygląd w porównaniu ze skórą wokół niej. Nazywa się to blizną. Jednak każda rana niekoniecznie powoduje blizny. Niezwykle płytkie rany czasem goją się, nie powodując widocznego tworzenia się blizny, a same blizny zanikają z upływem czasu.
" />
Co decyduje o tym, jak wygląda blizna?
Na to, jak wygląda blizna, wpływ ma wiele czynników.
- Ważne są: rodzaj urazu (zranienie, oparzenie, cięcie chirurgiczne), miejsce na ciele, gdzie skóra została uszkodzona, i indywidualne cechy organizmu, czyli skłonności do tzw. bliznowacenia.
- Każda blizna jest na początku mniej lub bardziej różowa, z czasem blednie, by ostatecznie przybrać perłową barwę. Nigdy jednak nie uzyskuje naturalnego koloru skóry. Dzieje się tak, ponieważ w tkankach blizny nie ma pigmentu nadającego jej właściwy dla danej osoby koloryt.
- Blizny skórne są pozbawione tzw. przydatków skóry, czyli gruczołów łojowych i mieszków włosowych.
- Najmniej widoczne są zazwyczaj blizny po operacjach, czyli po przecięciu skóry skalpelem, wzdłuż prostych linii, często zgodnych z naturalnymi bruzdami lub fałdami skóry.
- Blizny rozległe zwane płaszczyznowymi są bardziej widoczne. Ich powierzchnia jest zwykle nierówna, skóra często przyjmuje różowy, czerwony, a nawet sinawy odcień. To zwykle blizny po zmiażdżeniach lub oparzeniach. Im wcześniej zaczniemy prawidłowo dbać o bliznę, tym mniej będzie ona widoczna.
Jak zapobiec bliznom?
Co zrobić, by blizna nie była pamiątką na całe życie? Można zapobiec niewłaściwemu gojeniu się i powstawaniu trwałych, nieestetycznych zmian. Bardzo ważna jest staranna pielęgnacja miejsca zranienia oraz oczyszczenie wodą i przemycie go odpowiednim środkiem antyseptycznym – takim, który dodatkowo nie będzie podrażniał zranienia lub zaburzał jego procesu gojenia.
Następnie ranę należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Wymaga ona specjalnego traktowania – należy pamiętać, aby jej nie podrażniać i chronić ją przed obtarciami i rozdrapywaniem.
Rany można delikatnie przemywać letnią wodą z dodatkiem mydła. Później należy ją dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem lub gazą.
Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.
Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.
Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.
Co się stanie, jeśli blizny staną się większe i nie znikną?
Tworzenie się blizn jest nieprzewidywalne, jednak bardzo szybko znikają u młodych. Na przykład po prostu spróbuj zapamiętać, ile jeszcze masz blizn, które dostałeś jako dziecko? Tylko głębokie blizny pozostają przez lata.
Istnieją dwa rodzaje tworzenia blizny, które faktycznie stają się większe zamiast zaniku.
- Blizny hipertroficzne: Blizny te są nierówne i wyrastają z otaczającej skóry. Nie rozprzestrzeniają się poza miejsce początkowej rany. Blizny przerosłe najczęściej powstają na ranach oparzeniowych.
- Keloid: Blizny po keloidzie są gładkie i uniesione i przypominają pęcherze. Ten rodzaj blizny może rozprzestrzeniać się poza pierwotną ranę, na otaczającą skórę, tworząc duże, nieestetyczne łaty.
Jeśli taka blizna pojawi się na widocznej części ciała, takiej jak twarz, powinieneś zwrócić się do pediatry. Pediatra będzie w stanie zidentyfikować rodzaj blizny i udzieli dalszych porad, jak zmniejszyć blizny na twarzy dziecka poprzez leczenie.
Jako rodzice zawsze pragniemy najlepszych dla naszych dzieci. Dzieci mają również kompleks niższości, jeśli mają blizny na twarzy, myśląc, że ludzie mogą trzymać się z daleka od nich. Chociaż nie możemy kontrolować reakcji innych ludzi, możemy jedynie okazywać miłość i wsparcie naszym dzieciom i zachęcać ich do patrzenia poza ich blizny.