Jak Radzić Sobie z Plamami Alergicznymi na Twarzy?
Diagnostyka i leczenie uczulenia na twarzy
Jak sobie radzić z uczuleniem na twarzy? Przede wszystkim warto poszukać przyczyny , bo w niektórych wypadkach niezbędne może okazać się leczenie, np. dermatologiczne. W razie nawracających objawów należy wykonać testy alergiczne . Niezwykle ważna jest także próba wykluczenia uczulającego czynnika , czyli odrzucenie określonego pokarmu, wyeliminowanie stosowania kosmetyku, ochrona przed słońcem. Można sięgnąć także po leki OTC , czyli wydawane bez recepty, a w razie sytuacji, gdy objawy są dokuczliwe, warto udać się do dermatologa i zacząć stosować mocniejszą terapię.
Zmienioną skórę należy odpowiednio pielęgnować – nie wysuszać, nawilżać, zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi typu słońce, wiatr. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym oraz letnim, kiedy doświadczamy skrajnych temperatur. Specjalną linią kosmetyków do skóry podatnej na egzemy są emolienty – zapytaj o nie farmaceutę. Aby zminimalizować objawy alergii, możesz pić herbaty ziołowe zawierające:
- krwawnik pospolity,
- koniczynę czerwoną,
- miłorząb,
- pokrzywę,
- ostropest plamisty.
Mają one przede wszystkim działanie przeciwzapalne. Pamiętaj jednak, że istnieje ryzyko wystąpienia alergii krzyżowej, więc przed wprowadzeniem ziół do swojej diety koniecznie skonsultuj się z lekarzem alergologiem. Zimne okłady na podrażnione, swędzące i rozgrzane wypryski to metoda, którą możesz wykorzystać niezależnie od okoliczności – przyniosą ulgę i zminimalizują przykre dolegliwości, chociaż nie wyeliminują przyczyny. Podobne działanie łagodzące wykazują płatki owsiane. Możesz przygotować z nich maseczkę na bazie wody, z dodatkiem łyżki miodu i mleka.
Bibliografia:
- Galas N., Fotodermatozy – uczulenie na słońce, Kosmetologia Estetyczna 2015, 4, vol. 4.
- Głaz P., Kowalczuk D., Zjawisko alergii w gabinecie kosmetologicznym, Kosmetologia Estetyczna 2019, 3, vol. 8.
- Narbut J., Choroby alergiczne skóry w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Edra Urban & Partner 2021.
Diagnozowanie plam na twarzy u dzieci
Czerwone plamki na policzkach, czole lub nosie oraz lekki obrzęk skóry może być pierwszym symptomem wielu schorzeń. Nierzadko są to objawy chorób wieku dziecięcego, takich jak:
- Atopowe zapalenie skóry, gdy czerwone plamy są suche, występuje łuszczenie skóry i swędzenie. Zmiany najczęściej występują w okolicy oczu, ust i na policzkach i dotykają tkanki podskórnej.
- Rumień nagły i rumień niemowlęcy, będący reakcją skóry na różnego rodzaju bodźce zewnętrzne, na przykład zmiany temperatury, stres czy wrażliwość na składniki pokarmowe. Plamy mogą być przejściowe i towarzyszyć im zaczerwienienie skóry.
- Rumień wietrzny to z kolei objaw infekcji wirusowej, przy której suche plamy na twarzy są czerwone i grudkowate, a nierzadko mogą się też rozprzestrzeniać po całym ciele.
Jeżeli czerwone plamy pojawiają się bezpośrednio po pielęgnacji twarzy, być może przyczyną są źle dobrane kosmetyki. Pamiętajmy, że do cery wrażliwej lepsze są kosmetyki z substancjami o profilu przeciwzapalnym i uszczelniającym naczynia krwionośne. Delikatna i przesuszona skóra wymaga także odpowiedniego nawadniania i nawilżenia, zwłaszcza, gdy przyczyną objawów jest zbyt suche powietrze. Inną przyczyną, która powoduje czerwone plamy może być też reakcja alergiczna, na przykład na orzeszki ziemne.
Czerwone plamy na twarzy – symptomy, diagnoza, leczenie u dzieci i dorosłych
Czerwone plamy na twarzy są powszechnym problemem, który może wynikać z różnych schorzeń lub reakcji skórnych. Jednym z częstszych powodów jest trądzik różowaty i trądzik młodzieńczy, charakteryzujący się występowaniem czerwonych plamek na nosie, policzkach, brodzie i czole. Zaczerwienienie skóry twarzy może też wskazywać na osłabiony układ odpornościowy, stosowanie kosmetyków zawierających alkohol, który przyczynia się do uszkadzania naczyń krwionośnych i uczucia suchości na skórze twarzy.
Swędzące plamy na twarzy mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia hormonalne, reakcje alergiczne, czerwone przebarwienia skóry czy nadmierna reaktywność naczyń krwionośnych skóry twarzy. Wrażliwa skóra, cera naczynkowa oraz szereg czynników zewnętrznych, na przykład silne światło słoneczne, używanie ostrych przypraw i gorące kąpiele mogą być przyczynami zaczerwienienia i uczucia swędzenia. Takie symptomy nierzadko pojawiają się też po wypiciu alkoholu lub wskutek stosowania kosmetyków do twarzy zawierających alkohol.
Uczulenie na twarzy
Czerwone plamy na policzkach, kaszka, sucha, swędząca skóra, wysypka na brodzie to objawy uczulenia na twarzy. Skóra na niej jest delikatna, przez co wrażliwa na słońce, kosmetyki, a nawet na spożyte wcześniej pokarmy, wiatr oraz wiele innych czynników. Aby wyeliminować uciążliwe wypryski, pieczenie i swędzenie oraz dyskomfort spowodowany nieestetycznymi plamami, należy poznać przyczyny alergii na twarzy.
Uczulenie na skórze twarzy może mieć różną postać i być zarówno reakcją alergiczną jak i efektem kontaktu skóry z substancjami drażniącymi (kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia).
Często zdarza się że objawy zmian alergicznych mogą przypominać na przykład zmiany trądzikowe. Występują również na twarzy i dekolcie i objawiają się różnymi przebarwieniami skóry.
W początkowej fazie uczulenia chory może na własną rękę spróbować załagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Może użyć maści na uczulenie na twarzy bez recepty czy stosując domowe sposoby. Jednak mimo wszystko zalecana jest wizyta u alergologa lub dermatologa. Specjalista na podstawie wywiadu oraz testów alergicznych dostosuje odpowiednie leczenie.
