Wpływ Morsowania na Łuszczycę - Czy Ekstremalne Zimno Może Pomóc?

Łuszczyca a stres

Kolejnym czynnikiem, który predysponuje do pogorszenia przebiegu choroby i nawrotu objawów jest stres. Silne emocje i przeżycia sprzyjają również ujawnieniu się choroby.

Choć w dzisiejszych czasach unikanie stresorów może być prawdziwym wyzwaniem, to warto starać się prowadzić zrównoważony tryb życia.

Aktywność fizyczna sprzyja nie tylko utracie masy ciała, lecz także pozwala na rozładowanie emocji, co jest niezwykle korzystnym zjawiskiem, które ułatwi leczenie łuszczycy.

W przypadku przeżywania kryzysów emocjonalnych, warto skorzystać z pomocy psychologa, który podpowie, jakie metody radzenia sobie ze stresem będą najlepsze w naszym przypadku.

Pacjenci z łuszczycą są narażeni na wystąpienie zaburzeń psychologicznych i psychiatrycznych. Częściej dotyka ich depresja. Wynika to między innymi z kompleksów związanych ze stanem skóry i przeświadczeniem o społecznym odrzuceniu.

Społeczeństwo nadal zbyt mało wie na temat tej choroby. Niektórzy nadal sądzą, że łuszczycą można się zarazić (co jest oczywiście mitem).

W przypadku wystąpienia objawów depresji, takich jak na przykład obniżenie nastroju, czy zaburzenia codziennego funkcjonowania, zdecydowanie warto skorzystać z pomocy lekarza psychiatry.

Domowe sposoby na łuszczycę

Żadne domowe sposoby nie zastąpią leczenia zaawansowanej łuszczycy. Mogą jednak złagodzić jej objawy i wesprzeć leczenie innymi metodami. Jak już wyżej zostało wspomniane, osoby chore na łuszczycę powinny unikać czynników, które mogą powodować zaostrzanie się zmian skórnych (stres, infekcje, urazy, palenie tytoniu, picie alkoholu), a podstawą leczenia tej choroby jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Dlatego też należy używać kosmetyków przeznaczonych do skóry ze zmianami łuszczycowymi oraz regularnie stosować emolienty.

Kąpiel osób cierpiących na łuszczycę powinna być krótka, w wodzie o temperaturze około 30–36℃. Należy unikać stosowania szorstkich gąbek, które mogą powodować uszkodzenia skóry i wysiew nowych wykwitów. Po zakończeniu kąpieli należy dokładnie opłukać ciało wodą oraz osuszyć miękkim ręcznikiem, unikając pocierania skóry.

Do czesania włosów zaleca się używanie szczotek z naturalnym włosiem, gdyż plastikowe szczotki mogą uszkadzać skórę głowy. Należy unikać używania lokówek oraz suszyć włosy przy użyciu niskiej temperatury.

Przeciwwskazania do morsowania

Odpowiedni wiek do morsowania

Oficjalnie morsować nie mogą tylko dzieci poniżej 3. roku życia. Wydaje się jednak, że morsowanie dla 4-latka to ekstremalna i niepolecana aktywność. W wielu krajach tradycyjnie w morsowaniu i lodowych kąpielach biorą udział też najmłodsi. Dzieje się tak np. na Syberii czy w Finlandii po saunowaniu.

Rozsądnym wydaje się indywidualne rozpatrzenie sytuacji. Na pewno nie powinno się zmuszać dzieci do morsowania "dla zdrowia", jeśli nie mają na to ochoty. Jeśli dziecko chce spróbować tej aktywności naśladując rodziców, nie ma powodów, żeby mu tego zabraniać.

Nie ma górnej granicy wieku odpowiedniej do morsowania, choć naturalne, że im starsza jest dana osoba, tym większa szansa, że dotyczą jej np. choroby serca, a to przeciwwskazanie samo w sobie.

Choroby serca i układu krwionośnego przeciwwskazaniem do morsowania

Największe ryzyko przy morsowaniu dotyczy osób z istniejącymi chorobami serca. Fakt, morsowanie może wspierać zdrowie tego układu, ale tylko, jeśli od początku funkcjonuje prawidłowo.

Nagłe zanurzenie w zimnej wodzie obkurcza naczynia krwionośne i spowalnia przepływ krwi. Jeśli w układzie krwionośnym występują zwężenia miażdżycowe, problemy w budowie serca lub naczyń, w takiej sytuacji może dojść do zawału lub udaru. Większe jest też prawdopodobieństwo arytmii.

Być może spotkałaś się z wieloma anegdotycznymi historiami, że ktoś ma chore serce, ale morsowanie mu pomaga, lub że ktoś wręcz wyleczył nadciśnienie przez morsowanie. Traktuj takie anegdoty z rezerwą. W przypadku problemów z układem krwionośnym lepiej nie ryzykować.

Dokładne przeciwwskazania związane z układem krążenia to:

  • problemy z krążeniem,
  • choroby serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • żylaki,
  • miażdżyca,
  • przebyte zawały i udary.

Rodzaje łuszczycy

Do najczęstszych rodzajów łuszczycy zalicza się:

  • łuszczycę zwyczajną, która charakteryzuje się obecnością typowych zmian skórnych,
  • łuszczycę krostkową, która występuje w dwóch postaciach – uogólnionej (jest to jedna z najcięższych postaci łuszczycy) i postaci miejscowej (łuszczyca krostkowa dłoni i stóp),
  • łuszczycę uogólnioną (tzw. erytrodermia łuszczycowa), przy której zmiany skórne obejmują całą powierzchnię ciała, a dodatkowo występuje gorączka,
  • łuszczycę stawową, która najczęściej dotyczy stawów międzypaliczkowych dalszych, może prowadzić do trwałego inwalidztwa.

Oprócz stawów, łuszczyca nie zajmuje innych narządów wewnętrznych. W łuszczycy stawowej często występują też zmiany łuszczycowe w obrębie paznokci (tzw. objaw naparstkowania).

Powiązane produkty

krem, łuszczyca, rogowacenie, suchość, cukrzyca, dla diabetyków, dla alergików, bez konserwantów, bez parabenów

wyrób medyczny, krem, łuszczyca, egzema, suchość, azs (atopowe zapalenie skóry), alergia, podrażnienie, świąd

krem, alergia, łuszczyca, podrażnienie, egzema, atopowe zapalenie skóry

krem, stan zapalny, świąd, zaczerwienienie, łuszczyca, bez sls, bez sztucznych barwników, dla alergików, bez barwników, bez parabenów, bez peg

maść, alergia, atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, stan zapalny, suchość, świąd, zaczerwienienie, bez barwników, bez konserwantów, bez parabenów, bez peg, bez sls, bez sztucznych barwników, dla alergików

balsam, azs (atopowe zapalenie skóry), łuszczyca, nadwrażliwość, suchość, trądzik, dla alergików

balsam, łuszczyca, nawilżenie, niacynamid, pantenol, suchość, trądzik, nadwrażliwość, azs (atopowe zapalenie skóry), trądzik różowaty, dla alergików

O ile stosunkowo łatwo jest rozróżnić łuszczycę owłosionej skóry głowy od grzybicy głowy, która daje charakterystyczny obraz kliniczny i już coraz rzadziej występuje, o tyle bez pojawienia się charakterystycznych zmian na ciele łuszczyca może przypominać łojotokowe zapalenie skóry.

Czytaj dalej...

Wynika to z tego, że witamina D odpowiada między innymi za gospodarkę wapnia w organizmie, a witamina K2 MK-7 niejako transportuje wapń z całego organizmu do miejsca, w którym powinien się znaleźć kości.

Czytaj dalej...

chorych, zazwyczaj po kilku latach zwykłych objawów łuszczyca atakuje stawy najczęściej drobne stawy palców rąk, stawy kręgosłupa w odcinku szyjnym lub lędźwiowym oraz zwykle niesymetrycznie duże stawy, np.

Czytaj dalej...

Problem stygmatyzacji pacjentów z łuszczycą jest już tak poważny, że GIS Główny Inspektorat Sanitarny wydał oświadczenie wyjaśniające, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, a zdrowi ludzie nie zarażą się, podając chorym rękę czy korzystając z tym samych przedmiotów.

Czytaj dalej...