Maść z antybiotykiem na pryszcze - jak działa i kiedy stosować?
Jak leczyć pryszcze?
Leczenie pryszczy to nic innego jak leczenie trądziku pospolitego. W całym procesie można zastosować farmakoterapię doustną i leczenie miejscowe. Miejscowe leczenie pryszczy polega na nakładaniu na skórę żeli, kremów i różnych maści. Kluczowe są tu składniki aktywne tych preparatów. Najlepiej wybierać takie, które w składzie zawierają:
- nadtlenek benzoilu,
- retinoidy,
- kwas salicylowy,
- azalainian,
- antybiotyki.
Pomogą one pozbyć się zaskórników, a także złagodzą stan zapalny skóry i spowolnią rozwój bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się pryszczy. Doustne leczenie trądziku, polegające głównie na stosowaniu takich retinoidów jak izotretynoina, jest wykorzystywane głównie w przypadku ciężkiego trądziku, gdy leczenie miejscowe nie jest skuteczne.
Retinoidy są skuteczne w przypadku zmian trądzikowych o różnym podłożu. Jego działanie jest dość szerokie i obejmuje ograniczenie produkcji łoju, stanów zapalnych i lepszej regeneracji skóry. Należy jednak pamiętać, że nie należy ich stosować na własną rękę. Leczenie trądziku retinoidami doustnymi jest możliwe tylko pod ścisłą kontrolą lekarza, ponieważ wiąże się z pojawieniem działań niepożądanych.
Trądzik i związane z nim pryszcze można leczyć również w inny sposób. Zaleca się wizytę u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu i obejrzeniu zmian skórnych może zalecić terapię światłem, a więc fototerapię lub terapię laserem. W przypadku pryszczy ważna jest również zmiana diety i stylu życia. Zmiany skórne pojawiają się w wyniku spożywania m.in. produktów o wysokim indeksie glikemicznym, a także w wyniku czynników, które mogą nasilać trądzik.
Bedicort G
Bedicort G to maść z antybiotykiem do stosowania na skóre. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę. Jedna tuba zawiera 15 g maści.
W składzie preparatu znajdują się dwie substancje czynne: betametazon w postaci dipropionianu oraz gentamycyna w postaci siarczanu. Betametazon cechuje się silnym działaniem przeciwzapalnym i przeciwświądowym oraz wpływa obkurczająco na naczynia krwionośne. Gentamycyna to natomiast antybiotyk aminoglikozydowy. Wykazuje skuteczność w zwalczaniu zakażeń paciorkowcami, gronkowcami, a także bakteriami Gram-ujemnymi (Escherichia coli, Proteus spp., Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella, Enterobacter, Serratia, Citrobacter, Salmonella, Shigella).
Maść Bedicort G łatwo i skutecznie przenika przez rogową warstwę skóry, gdzie jest gromadzona. Wchłanianie preparatu jest zwiększone w przypadku stosowania go w okolicy fałdów, na uszkodzony naskórek, na skórę uszkodzoną (np. przez proces zapalny), na duże powierzchnie skóry oraz u dzieci.
Pełny skład preparatu
1 g maści Bedicort zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu betametazonu) oraz 1 mg gentamycyny (w postaci siarczanu gentamycyny).
Pozostałe składniki: parafina ciekła, alkohole sterolowe z lanoliny, alkohol cetostearylowy, butylohydroksytoluen, butylohydroksyanizol, wazelina biała.
Wskazania do stosowania
- sączące stany zapalne skóry (np. dermatoz, szczególnie o podłożu alergicznym), które reagują na leczenie kortykosteroidami i towarzyszą im nadmierne rogowacenie, intensywne swędzenie lub silny odczyn alergiczny,
- wtórne, powikłane zakażenia bakteriami wykazującymi wrażliwość na gentamycynę,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS),
- liszaj prosty przewlekły,
- wyprysk rogowaciejący,
- łuszczycę,
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry,
- toczeń rumieniowaty w postaci skórnej,
- rumień wielopostaciowy.
Tribiotic w ciąży i okresie laktacji
Stosowanie maści Tribiotic w ciąży nie jest zalecane. Podczas karmienia piersią również nie należy używać leku. Dotychczas nie przeprowadzono odpowiednich badań, jednak zawarte w preparacie antybiotyki, szczególnie neomycyna, mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodu/noworodka lub przebieg ciąży.
Należy zachować ostrożność, jeżeli pacjent ma alergię na jakikolwiek antybiotyk aminoglikozydowy lub polimyksynowy, ponieważ może występować także uczulenie na inne antybiotyki z tych grup.
Stosowanie Tribiotic u osób z wadą słuchu oraz z nieprawidłową czynnością nerek jest możliwe, ale wymaga wzmożonej ostrożności. Jeśli chory cierpi na zaburzenia czynności nerek, to ryzyko wystąpienia toksycznego działania leku na nerki lub słuch jest u niego podwyższone.
- wystąpią silne objawy alergiczne,
- wystąpią objawy nadwrażliwości,
- leczenie nie przynosi rezultatów,
- objawy nasilają się.