Przyczyny i leczenie choroby, w której wypadają włosy

Wypadanie włosów a tarczyca - dlaczego włosy wypadają i jak zahamować ten proces?

Wypadanie włosów i tarczyca to dwa tematy, które mogą być (i najczęściej są) ze sobą ściśle powiązane. W przypadku pojawienia się problemów z tarczycą jej niedoczynności lub nadczynności, dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej organizmu. Hormony natomiast są obecne nawet w mieszkach włosowych. Wpływają więc na stan naszych włosów bezpośrednio. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy ma wobec tego znaczenie dla całego metabolizmu włosów, który zachwiany powoduje wzmożone wypadanie i opóźnienie pojawiania się nowych włosów.

Przerzedzenie włosów na naszej głowie zauważyć możemy w przypadku chorowania na niedoczynność tarczycy, czyli sytuacji, w której produkowanych jest za mało hormonów tarczycowych – trójjodotyroniny, kalcytoniny, tyroksyny. Nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na tego typu hormony, dlatego dochodzi do pojawienia się szeregu różnorodnych objawów takich jak problemy z wypróżnianiem, ból mięśni i stawów, wahania nastrojów, przyrost masy ciała, częste uczucie zimna i tytułowe wypadanie włosów. Jest ono dosyć powszechnym objawem występującym przy zapaleniu tarczycy, która poprzedza wielokrotnie jej niedoczynność. Włosy w niedoczynności tarczycy są również matowe, łamliwe i suche. Jakie są konkretne przyczyny przerzedzania się włosów, gdy chorujemy na niedoczynność tarczycy? Możemy wymienić:

  • Konwertowanie testosteronu w DHT, które z kolei może powodować pojawienie się łysienia androgenowego,
  • Stan zapalny, wpływający negatywnie na mieszki włosowe,
  • Dostarczanie niedostatecznej ilości energii do mieszków włosowych,
  • Osłabione krążenie, wpływające na zbyt niskie ukrwienie skóry,
  • Zbyt niski poziom żelaza, witamin z grupy B, selenu oraz cynku.

Dlatego to właśnie choroby związane z zapaleniem tarczycy mogą mieć największy wpływ na stan naszych włosów. Wśród tego typu chorób wymieniany Hashimoto oraz chorobę Gravesa-Basedowa.

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Jak wzmocnić włosy przy chorej tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest ściśle związana z osłabieniem metabolizmu. Efektem takiej sytuacji jest oczywiście brak możliwości odpowiedniego odżywienia naszego organizmu. W wyniku tego możemy cierpieć na poważne niedobory, które wpływają na osłabienie naszych włosów. Wśród nich wymieniamy przede wszystkim:

Cynk – zbyt mała ilość hormonów tarczycowych może powodować niedobór cynku, a ten z kolei ma spore znaczenie dla kondycji naszych włosów.

Żelazo – niedoczynność tarczycy i rozwój anemii bardzo często idą w parze. Anemię natomiast rozpoznamy przede wszystkim po niedoborze żelaza. W takiej sytuacji znaczącemu osłabieniu ulegają nasze włosy. Stają się one bardziej łamliwe, matowe i wypadają w wyniku osłabienia.

Witamina B12 – jej niedobory również mogą przyczynić się do rozwoju anemii. Zapobieganie im może być więc uznawane za działanie profilaktyczne przeciwko osłabieniu kondycji włosów.

Selen – aby wzmocnić włosy przy chorej tarczycy, zdecydowanie należy zbadać w pierwszej kolejności poziom selenu. Ten składnik mineralny znajduje się w dużej ilości w tarczycy i ma wpływ na prawidłową konwersję tyroksyny do trijodotyroniny.

Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników

Jednym z objawów zespołu policystycznych jajników jest łysienie androgenowe u kobiet. Jest to łysienie typu męskiego, które u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Poza tym w przebiegu choroby pojawiają się nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii), skąpe lub nieregularne miesiączki, nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach, nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach.

Zespół policystycznych jajników a wypadanie włosówDzień dobry Pani Doktor, chciałabym prosić o poradę, ponieważ mam problem z wypadaniem włosów. Od 9 lat choruję na PCOS. Mam twardy zarost, brak miesiączek. Od kilku lat stosuję kurację hormonalną, bo miesiączka jest tylko gdy biorę tabletki. Gdy odstawiam je na tzw. "przerwę", znowu jej brak. I od około 3 lat zauważyłam że systematycznie włosy mi się osłabiaja na całym ciele, jak biorę te tabeletki, ale rownież bardzo na głowie. Co jest dla mnie już teraz traumą, ponieważ widać mi już skórę głowy na całym czubku glowy tj. łysieniu u mężczyzn. Tabletki muszę brać, a włosów jest coraaz mniej. Już staram się ograniczać mycie włosów, bo wtedy wypada ich najwięcej. Proszę o poradę, co powinnam zrobić? Boję się że niedługo będę już zupełnie łysa.

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: PCOS wiąże się bardzo często z łysieniem androgenowym u kobiet. Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Po analizie badań laboratoryjnych i ocenie włosów, do terapii należy włączyć leczenie miejscowe i ewentualnie doustne preparaty antyandrogenowe. Mycie włosów nie zwiększa ich dobowego wypadania. O liczbę, która wypadnie w czasie mycia, zmniejszy się wypadanie w kolejnych godzinach dnia, także suma dobowa pozostanie taka sama niezależnie, czy Pani myje, czy też nie, włosy w danym dniu.

Łysienie plackowate

Jedną z często występujących chorób powodujących bardzo nasilone wypadanie włosów jest łysienie plackowate. To schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Dotyczy 2% społeczeństwa i może pojawić się w każdym wieku.

Wypadanie włosów w przypadku łysienia plackowatego objawia się pojedynczymi lub licznymi wyraźnie ograniczonymi łysymi obszarami (okrągłymi lub owalnymi). Chory może stracić wszystkie włosy na głowie.

Ten rodzaj wypadania włosów wymaga wizyty u lekarza i leczenia: podaje się leki sterydowe, minoksydyl, cygnolinę oraz miejscowo immunoterapię.

Łysienie androgenowe

Częstą przyczyną wypadania włosów są zaburzenia hormonalne, występujące np. przy niedoczynności tarczycy lub nadczynności tarczycy, lub zaburzenia w zakresie gospodarki androgenowej, np. w przebiegu takich schorzeń jak zespół policystycznych jajników czy insulinooporność .

Łysienie androgenowe, zwane też łysieniem typu męskiego, objawia się u mężczyzn łysieniem na czubku głowy i powyżej czoła, a u kobiet w okolicy czołowo-ciemieniowej lub środkowej części czołowej.

W przebiegu łysienia androgenowego zdarza się również dość często, że poziom hormonów we krwi pozostaje prawidłowy, natomiast u podłoża problemu leży zwiększona ekspresja receptorów androgenowych na mieszku włosowym. Dlatego nie zawsze badania krwi umożliwiają zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów
– wyjaśnia lek. Kamila Białek-Galas.

Problem może dotyczyć zarówno mężczyzn (to oni głównie chorują na łysienie androgenowe), jak i kobiet. W naszej kulturze kobiecość warunkują m.in. piękne, zadbane włosy, stąd też dużo częściej zwracamy uwagę na problem utraty włosów u kobiet.

Niestety, o ile działania profilaktyczne w zakresie niektórych nowotworów są już silnie zakorzenione w świadomości społecznej, na przykład regularne samobadanie piersi przez kobiety, czy wykonywanie okresowych cytologii, o tyle prewencyjne czynności związane z wczesnym wykrywanie raka skóry nadal mają duży obszar do zagospodarowania.

Czytaj dalej...

Mechanizmy reklamowe są wykorzystywane przez nas oraz naszych partnerów do budowania kontentu reklamowego w naszym serwisie lista partnerów może ulegać zmianie, jej aktualną wersję zawsze znajdziesz w tym miejscu.

Czytaj dalej...

Miałem wysypkę na ciele, dermatolog stwierdził ze świerzb, przepisał maść, jednak minął tydzień od zastosowania, wczoraj smarowałem się drugi raz, jak lekarz kazał, a poprawy nie widać, a wręcz mam wrażenie ze ciało swędzi mnie bardziej niż przed i wyskakują mi małe czerwone strasznie swędzące.

Czytaj dalej...

W łuszczycy skóry głowy stosuje się lotiony, szampony bez drażniących substancji i żele o działaniu keratolitycznym oraz oliwkę z kwasem salicylowym , którą można na noc wetrzeć w skórę głowy, a następnie obwiązać ręcznikiem lub folią.

Czytaj dalej...