Przyczyny i leczenie choroby, w której wypadają włosy

Dlaczego wypadają włosy?

Przerzedzenie lub dziedziczne łysienie (zwane także łysieniem androgenowym) jest jedną z głównych przyczyn wypadania włosów i dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Łysienie plackowate, będące chorobą autoimmunologiczną, to kolejny przykład. W tym przypadku to organizm atakuje własne komórki włosowe.

Zmniejszanie się objętości fryzury może być wczesnym sygnałem choroby tarczycy lub niedokrwistości. Dzięki prawidłowemu leczeniu łysienie często zostaje zatrzymane i odwrócone. Utrata włosów po długotrwałej chorobie jak przeziębienie, narkoza przedoperacyjna, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa są również znaczącymi przyczynami tego problemu.

Radioterapia i chemioterapia często prowadzą do czasowego wyłysienia, podobnie jak trichotilomania – zaburzenie, gdzie osoba nieświadomie wyrywa swoje włosy. Nadmierna utrata kosmyków po porodzie lub w okresie menopauzy jest związana ze spadkiem poziomu estrogenów. Problem ten może być częściowo odwrócony, lecz objętość włosów rzadko wraca do stanu sprzed przekwitania.

Stres i traumatyczne wydarzenia życiowe także nasilają utratę włosów. Podobnie jak radykalna dieta oraz znaczny spadek masy ciała. Problem nadmiernego wypadania włosów często ujawnia się od 3 do 6 miesięcy po zmianie nawyków żywieniowych.

Utrata włosów często jest spowodowana niewłaściwym poziomem witamin i minerałów, takich jak nadmiar witaminy A, niedobór witamin z grupy B, D3 czy niedobór białka i żelaza w diecie, co jest szczególnie ważne dla prawidłowej kondycji włosów.

Przyjmowanie niektórych leków na receptę również może być przyczyną wypadania włosów, podobnie jak nieprawidłowa pielęgnacja pasm, w tym częste farbowanie, stosowanie silnych kosmetyków, suszenie gorącym powietrzem, używanie prostownicy, mocne upięcia czy ciasne warkoczyki, które przyczyniają się do uszkodzenia włókien włosowych oraz podrażnień skóry.

Pozostałe przyczyny nadmiernej utraty włosów

Przyczyny wypadania włosów mogą być bardziej złożone niż się wydaje. Oprócz wcześniej wymienionych czynników, takich jak stres, problemy z tarczycą czy dieta, istnieje kilka innych ważnych aspektów, które mogą nasilać ten problem:

Wypadanie włosów - przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn wypadania włosów, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Może następować w wyniku okresowych zaburzeń (zaburzeń hormonalnych, niedoborów pokarmowych czy zmian związanych ze stresem), ale też chorób przewlekłych.

Przyczyną wypadania włosów jest często niedobór pierwiastków w organizmie (np. żelaza, cynku, biotyny oraz witamin z grupy B), do których prowadzi stosowanie restrykcyjnych diet czy głodówek. Inną możliwą przyczyną są czynniki emocjonalne, w tym te związane z sytuacją stresową, przebytymi urazami, zabiegami operacyjnymi, znieczuleniem ogólnym czy ciążą i porodem. Wypadanie włosów może pojawiać się również po przebytej infekcji ze współwystępującą wysoką gorączką
– wymienia lek. Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej.

Kolejna grupa przyczyn utraty włosów to choroby zapalne skóry, np. łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca skóry głowy bądź atopowe zapalenie skóry, jak również choroby infekcyjne jak grzybica skóry głowy.

Niekiedy łysienie bywa następstwem stosowanej terapii (niektóre leki przeciwnadciśnieniowe czy leki na dnę moczanową, mogą nasilać objawy) lub na skutek chemioterapii.

Nierzadkim problemem powodującym wypadanie włosów, szczególnie u dzieci, jest trichotillomania. Jest to choroba polegająca na nawykowym, często nieświadomym wyrywaniu sobie włosów. W tym przypadku bardzo duże znaczenie odgrywają czynniki emocjonalne.

Nadczynność tarczycy a wypadanie włosów

Nadczynność tarczycy to odwrotna sytuacja do niedoczynności. Zamiast niedostatecznej ilości hormonów tarczycy, wstępuje ich nadmierna produkcja. Objawy mogą być podobne lub całkiem odmienne w porównaniu do niedoczynności, ale osłabienie cebulek włosów oraz ich nadmierne wypadanie może towarzyszyć obydwóm tym chorobom. W nadczynności tarczycy włosy są słabe, cienkie i sprawiają wrażenie jedwabistych, wiecznie przetłuszczonych. Oprócz tego chory może zaobserwować u siebie problemy ze snem, utratę wagi, częste napady i uczucie gorąca.

Łysienie plackowate w chorobach tarczycy

Ten rodzaj łysienie rozpoczyna się od nagłego pojawienia łysiejących obszarów o równomiernym kształcie, stąd nazwa „plackowate”. Poszczególne ogniska mogą różnić się między sobą umiejscowieniem, wielkością, postępować szybciej lub wolniej. Co ciekawe, mieszki włosowe w tym przypadku pozostają w stanie gotowości do wypuszczenia włosa przez lata.

Choroba Bowena to wczesna odmiana raka płaskonabłonkowego skóry, który obejmuje tylko naskórek i nie nacieka jeszcze głębszych warstw skóry, ale ma możliwość rozrośnięcia się na rozległe powierzchnie skóry.

Czytaj dalej...

U dorosłych wysypka alergiczna często spowodowana jest alergenami kontaktowymi alergia kontaktowa zwykle noszoną biżuterią z niklu, bądź farbami do koloryzacji włosów czy rękawiczkami lateksowymi wymaganymi w pracy natomiast u dzieci częstą przyczyną występowania zmian są pokarmy.

Czytaj dalej...

Ostatecznie jednak zamiast działania na własną rękę lepiej stosować wskazaną przez lekarza, a dodatkowo dostarczać organizmowi wartościowych witamin i minerałów zawartych w odpowiednio zbilansowanej diecie oraz suplementach diety.

Czytaj dalej...

Podczas choroby wskazane jest ograniczenie ilości spożywanych cukrów najlepiej postawić na te złożone, pochodzące głównie z warzyw oraz dobrze tolerowanych pełnych zbóż , gdyż jak się okazuje, bardzo często po posiłku bogatym w węglowodany pojawia się atak stanu zapalnego.

Czytaj dalej...