Figowka - Tajemnicza Choroba Skóry i Jej Objawy

Figówka gronkowcowa – przyczyny, objawy i leczenie

Figówka gronkowcowa to typowo męska choroba skóry, gdyż najczęściej rozwija się w obrębie owłosionej skóry twarzy: górnej wargi, brody i policzków. Na figówkę są narażeni zwłaszcza ci mężczyźni, którzy nie dbają należycie o sprzęt do golenia. Jakie są przyczyny i objawy figówki? Na czym polega jej leczenie?

Spis treści

Figówka gronkowcowa to przewlekłe, ropne zapalenie mieszków włosowych. Stan zapalny zwykle rozwija się w obrębie owłosionej skóry twarzy - górnej wargi, brody, policzków, rzadziej głowy, karku czy klatki piersiowej, w związku z tym chorobę najczęściej diagnozuje się u mężczyzn. Figówka ma charakter przewlekły, tzn. stan zapalny może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

Choroby bakteryjne skóry

Są to schorzenia skóry wywołane przez bakterie. Zaliczamy do nich piodermie wywołane przez paciorkowce, gronkowce lub inne Gram-ujemne bakterie oraz pozostałe bakteryjne choroby skóry, takie jak różyca, łupież rumieniowy, promienica czy borelioza. Do tej grupy chorób należy również gruźlica skóry, kiła, rzeżączka (zostały one opisane w osobnych rozdziałach).

Skóra ludzka jest największym narządem organizmu człowieka. Jej powierzchnia nie jest sterylna, lecz skolonizowana przez liczne drobnoustroje, które w prawidłowych warunkach nie powodują jej zakażeń. Ściśle przylegające do siebie komórki nabłonka skóry, kwaśne pH (5,4-5,9), względnie suche środowisko i naturalne substancje przeciwbakteryjne znajdujące się w skórze zapobiegają namnażaniu się patogennych bakterii odpowiedzialnych za zakażenia. Dlatego też stosunkowo rzadko dochodzi do chorób bakteryjnych w skórze. Jednak pewne warunki związane z utratą ciągłości naskórka (urazy), zaburzeniem jego funkcji ochronnej (stany zapalne skóry) lub związane z ogólnym spadkiem odporności (nowotwory, cukrzyca, AIDS) ułatwiają zajęcie skóry przez bakterie. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku boreliozy, ponieważ tu patogen wnika do organizmu człowieka w momencie ukąszenia przez kleszcza.

Figówka gronkowcowa – leczenie

Przebieg figówki gronkowcowej jest wielomiesięczny i nawracający. Podstawą leczenia farmakologicznego jest antybiotykoterapia miejscowa i ogólnoustrojowa.

Czy wiesz że: gronkowiec złocisty to po łacinie Staphylococcus aureus?

Gdy zmiany są bardzo rozległe, bolesne i mnogie lekarz może dodatkowo zalecić sterydoterapię. Dodatkowo bardzo ważna jest odpowiednia higiena twarzy oraz sprzętu do golenia. Nie zapominajmy o jego częstej dezynfekcji i wymianie. Zaleca się maszynki jednorazowe. Jeżeli zaniedbamy leczenie zmiany mogą być nawracające i pozostawiać blizny. Blizny powstałe w miejscu mieszka włosowego prowadzą do zaburzenia rozwoju włosa i w ostateczności do lokalnej utraty włosów.

Choroby bakteryjne twarzy to bardzo kłopotliwe i wstydliwe choroby. Zmiany są dobrze widoczne i wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o skórę i zapobieganie takim stanom. W razie ich powstania nie unikajmy pomocy lekarza.

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171080,zapalenie-mieszkow-wlosowych
S.Jabłońska - “Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową “

  • zdrowego stylu życia,
  • ciąża i połóg,
  • zdrowy rozwój dziecka,
  • sprawność, mobilność i suplementacja
  • relaks, stres i psychologia,
  • zapobieganie i leczenie raka.

Otrzymasz też dwa e-booki: "Pięć pytań do dietetyka" oraz "Pięć pytań do farmaceuty".

Co to jest stwardnienie guzowate (TSC)? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia choroby

Ziarniniak obrączkowaty – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Czym jest ropowica? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Cynk na trądzik – właściwości, działanie oraz objawy niedoboru cynku

Plamy na skórze i ich rodzaje. Leczenie plam skórnych

Jedna z analiz wykonanych na potrzeby rozprawy doktorskiej przygotowywanej w Narodowym Instytucie Onkologii wykazała, że wśród 117 pacjentów leczonych w latach 1980 - 2005 w krakowskim centrum onkologii im.

Czytaj dalej...

O ile wykrycie alergenów wziewnych jako przyczyny dolegliwości jest stosunkowo łatwe, szczególnie gdy jednocześnie występują objawy ze strony dróg oddechowych, o tyle identyfikacja alergenu pokarmowego jest trudna i wymaga niekiedy długotrwałego stosowania diet , usuwających podejrzane produkty z jadłospisu.

Czytaj dalej...

W łuszczycy skóry głowy stosuje się lotiony, szampony bez drażniących substancji i żele o działaniu keratolitycznym oraz oliwkę z kwasem salicylowym , którą można na noc wetrzeć w skórę głowy, a następnie obwiązać ręcznikiem lub folią.

Czytaj dalej...

Kobiety powinny wybierać szampony na wypadanie włosów bogate w składniki mineralne i witaminy, w tym biotynę witaminę H , witaminami B 6 , C, A i E , gdyż częstą przyczyną wypadania włosów są u nich niedobory składników odżywczych.

Czytaj dalej...