Choroba skórna z wysypką - Objawy, Przyczyny i Leczenie
Ropne bąble na skórze
Bąble ropne na skórze wskazywać mogą nie tylko na jedną z postaci opryszczki, ale też tzw. czyraczność. Czyraki są objawem gronkowcowego zapalenia mieszków włosowych.
W przebiegu infekcji w pierwszej kolejności na skórze pojawiają się niezwykle bolesne, czerwone, twarde i zbite guzki. Po kilku dniach pod ich powierzchnią zaczyna się zbierać ropna treść.
W dalszej kolejności dochodzi do samoczynnego pęknięcia zmiany skórnej i rozlania się jej zawartości. Wiąże się to z kolejną porcją doznań bólowych, a dodatkowo należy się liczyć z tym, że w miejscu rozerwania czyraka pozostanie głęboka, widoczna blizna.
Czyraki występują pojedynczo. Mogą się pojawić w każdym niemal miejscu, ale zwłaszcza na plecach, ramionach, pośladkach, klatce piersiowej, szyi. W ostatnim przypadku istnieje ryzyko poważnych powikłań, z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych włącznie.
Innym schorzeniem, w przebiegu którego pojawiające się na skórze bąble wypełnione są ropą, jest choroba Duhringa. Jest to skórna postać celiakii, a więc skrajnej postaci nietolerancji glutenu. Mimo zupełnie odrębnej etiologii, zmiany skórne przypominają te, które pojawiają się u pacjentów chorych na opryszczkę.
Różni się jednak ich lokalizacja. W tym przypadku ropnie pojawiają się w takich miejscach, jak:
- kolana i łokcie,
- pośladki i lędźwie,
- okolice łopatek,
- twarz i owłosiona skóra głowy.
Bąble na skórze – skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?
Bąble na skórze stanowią charakterystyczny objaw takich schorzeń, jak opryszczka, ospa, czy pęcherzyca. Wiele osób zastanawia się co mogą oznaczać bąble na skórze jak po oparzeniu, czy ugryzieniu komara. Zobacz, jakie są przyczyny ich powstawania – wodnych i ropnych. Dowiedz się, jak wyglądają zmiany skórne w poszczególnych chorobach.
- Bąble na skórze to wykwity, które pojawiają się w przebiegu różnych schorzeń infekcyjnych oraz alergicznych, a także czynników fizycznych, np. przy oparzeniach.
- Bąble na skórze są pęcherzami, które zazwyczaj są wypełnione treścią jałową (wodą lub osoczem) lub patologiczną (ropą).
- Wygląd i wielkość bąbli na skórze różni się w zależności od czynnika, jaki je wywołuje. Zazwyczaj bąble na skórze osiągają kilka milimetrów średnicy.
- Przyczyny bąbli na skórze
- Bąble na skórze jak po oparzeniu
- Swędzące bąble na skórze wywołane wirusem HSV
- Bąble na ciele w przebiegu ospy wietrznej
- Bąble na skórze z płynem surowiczym
- Ropne bąble na skórze
Jak może wyglądać wysypka na łokciach?
Wysypka na ciele pojawia się w postaci licznych wykwitów na skórze. Takie zmiany mogą przybierać różne formy i mieć różną lokalizację, także na łokciach. Może ona oznaczać konkretne choroby, a także być przejawem alergii.
Do najczęściej pojawiających się postaci tego rodzaju zmian na skórze zaliczamy:
- czerwone plamki,
- grudki,
- wypryski grudkowo-plamiste,
- bąble,
- pęcherzyki,
- krostki.
Zmiany chorobowe na skórze w okolicach łokci zaliczane są do tak zwanej wysypki zlokalizowanej. Rzadko przyjmują postać ropną, natomiast dość mocno swędzą i pieką.
Najczęściej nie są niepokojącym objawem, ale pod warunkiem określenia ich przyczyny. Podobne zmiany mogą jednocześnie pojawiać się na kolanach.
Oto charakterystyczne objawy wysypki na kolanach i łokciach:
- zaczerwienienie skóry,
- swędzenie skóry,
- pieczenie,
- pękanie skóry,
- łuszczenie skóry,
- stany zapalne,
- nadmierna suchość skóry.
Wymienione objawy nazywane są objawami miejscowymi. Jeśli pojawiły się na skutek alergii to wystarczy zidentyfikowanie czynnika, który uczula i mogą zniknąć samoistnie.
Poważniejszym problemem są tak zwane objawy uogólnione, takie jak duszność, zaburzenia rytmu serca czy obrzęk błon śluzowych. Pojawiają się rzadziej, ale są sygnałem o konieczności przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.
Mocno swędząca wysypka na łokciach wywołuje u chorych dość silny odruch drapania. To z kolei doprowadza do zmiany bąbli lub krostek w przeczosy skórne. Co kryje się pod tym pojęciem? To charakterystyczne drobne linie i pęknięcia na skórze, które powstają w efekcie długotrwałego drapania i tym samym ciągłego podrażnienia skóry.
Najbardziej uciążliwe są zmiany swędzące lub ropne. Wysypka na łokciach pojawia się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Czynnikiem sprzyjającym jej rozwojowi są bardzo często choroby alergiczne lub różnego typu infekcje.