Skuteczne sposoby na łysienie u kobiet - Przyczyny, leczenie i porady
Pozostałe przyczyny powstawania zakoli u kobiet
Przerzedzenie włosów z przodu głowy doprowadzić może do tzw. zakoli. Linia włosów jest wówczas cofnięta, a wysokie czoło jest często wstydliwym problemem dla kobiet. Najczęstsza przyczyna wypadania włosów to ich osłabienie spowodowane stosowaniem dużej ilości lakieru do włosów, a także częste farbowanie. Osłabić włosy może także używanie gorącego nawiewu suszarki oraz częste prostowanie pofalowanych pukli. Niektóre fryzury także mogą przyczynić się do osłabienia włosów i zalicza się do nich ciasne upięcia.
Takie fryzury powodują zmęczenie skóry głowy i nasilają proces wypadania włosów. Jednym z istotnych czynników jest stres, który osłabia organizm i układ odpornościowy. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, niedobór witamin i minerałów również mogą być jedną z przyczyn łysienia. Niektóre leki mogą zwiększyć wypadanie włosów i osłabić je. Mowa głównie o sterydach, antybiotykach i lekach stosowanych w leczeniu nowotworów. Duża ilość zachorowań ma swoje źródło w genetyce.
Łysienie androgenowe – jak je zdiagnozować?
Przed przystąpieniem do leczenia konieczna jest dokładna diagnoza, aby poznać przyczynę tego procesu. Pozwoli to uniknąć błędów w doborze odpowiedniego leku, a także zwiększy efektywność leczenia.
Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad w celu dokładnego rozpoznania specyfiki i przyczyn łysienia . Wykonane badanie przedmiotowe obejmuje ocenę lokalizacji i wzoru łysienia.
Badania laboratoryjne są wykonywane w celu diagnostyki różnicowej i są szczególnie istotne w przypadku kobiet, gdyż obraz kliniczny nie jest tak charakterystyczny, jak u mężczyzn. Diagnostyka obejmuje następujące badania:
- morfologia z rozmazem,
- poziom ferrytyny i żelaza,
- OB, CRP, białko całkowite,
- glukoza na czczo,
- TSH, FT4, przeciwciała przeciwko peroksydazie tarczycowej i tyreoglobulinie,
- progesteron, prolaktyna, estradiol, testosteron.
Badaniem diagnostycznym, które zaleca się wszystkim chorym, jest trichoskopia . Zostają nią objęte trzy okolice – czołowo-ciemieniowa, skroniowa i potyliczna. Specjalista ocenia:
- grubość włosów (znaczenie ma mniejsza grubość w okolicy czołowej w porównaniu z potyliczną i powyżej 10% cienkich włosów w okolicy czołowej),
- odsetek włosów meszkowych,
- przebarwienia okołomieszkowe,
- liczba jednostek włosa z pojedynczą łodygą,
- liczba żółtych kropek będących pustymi ujściami mieszków włosowych [2,3].

Leczenie za pomocą preparatów medycznych
Niektórzy lekarze zalecają stosowanie leczenia doustnego, które będzie zapobiegało negatywnemu oddziaływaniu testosteronu na mieszki włosowe. Leczenie doustne przynosi dobre efekty i hamuje wypadanie włosów. Aby włosy mogły odrosnąć, leczenie należy stosować dość długo. Specjaliści polecają także stosowanie różnego rodzaju szamponów na wypadanie włosów lub wcierek. Minoksydyl to najpopularniejszy lek do stosowania zewnętrznego, który należy wcierać w skórę głowy dwa razy dziennie. Leczenie należy stosować przez długi czas, aby zobaczyć oczekiwane efekty. Nie ma uniwersalnej metody leczenia wypadania włosów, dlatego często wykorzystuje się łączenie różnych metod.
Często stosuje się laseroterapię i mezoterapię jednocześnie. Mezoterapia pobudzi komórki skóry głowy do pracy, a laser będzie stymulował jego pracę. Wybór leczenia zależny jest oczywiście od fazy zaawansowania choroby i indywidualnych predyspozycji pacjentki. Najważniejsze jest oczywiście wyeliminowanie przyczyny wystąpienia problemu, czyli np. uregulowanie poziomu hormonów tarczycy. Leczenie na podstawie oględzin skóry głowy i badania wyznacza lekarz dermatolog. Należy stosować się do zaleceń medycznych oraz zapobiegać wypadaniu włosów stosując zdrową dietę i suplementy witaminowe. Im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym łatwiej będzie uzyskać oczekiwane efekty.
Dr n. med. Piotr Turkowski
Chirurg plastyczny, lekarz medycyny estetycznej, trycholog, specjalista transplantacji włosów. Jedyny oficjalnie zarejestrowany w Warszawie członek międzynarodowej światowej organizacji chirurgii odtwórczej włosów (ISHRS), zrzeszającej najlepszych na świecie specjalistów w tej dziedzinie.
Łysienie androgenowe u kobiet – typy łysienia
- I stopień łysienia w skali Ludwiga oznacza, że doszło do lekkiego przerzedzenia włosów nad obszarem korony.
- II etap pokazuje już znaczne przerzedzenie w obszarze korony, dlatego na samym środku głowy widoczna jest utrata znacznej części włosów.
- III etap to bardzo widoczna utrata owłosienia na środku głowy, przy zachowaniu włosów w linii czoła.
Jedną z przyczyn występowania łysienia androgenowego u kobiet mogą być zmiany hormonalne. Szczególnie narażone będą na to panie z:
- PCOS (zespołem policystycznych jajników),
- zespołem Cushinga
- czy zespołem nadnerczowo-płciowym.
Oprócz tego skłonność do łysienia może wynikać z uwarunkowań genetycznych lub też nadwrażliwości organizmu na androgeny. Zwiększoną podatność na utratę włosów mają również osoby z:
- wysokim poziomem testosteronu,
- cukrzycą,
- nadciśnieniem
- czy otyłością.
Do zwiększenia ryzyka pojawienia się łysienia androgenowego przyczynia się również stres, który wzmacnia 5-alfa-reduktazę.

Zabiegi na wypadanie włosów
Lekarze zalecają stosowanie różnego rodzaju zabiegów na skórę głowy. Najbardziej popularne są laseroterapia i mezoterapia. Laseroterapia polega na wykorzystaniu światła czerwonego, które ma dość małą moc. Światło ma wpływ na metabolizm komórek cebulek, które pobudzają wzrost włosa. Zabieg jest w pełni bezpieczny i bezbolesny. Specjaliści zauważyli dużą skuteczność zabiegu nawet u 70% badanych. Zabiegi należy wykonywać regularnie zgodnie z zaleceniami lekarza.
Drugi często polecany zabieg to mezoterapia igłowa skóry głowy, która polega na wprowadzaniu w skórę koktajli minerałowo-witaminowych lub osocza bogatopłytkowego. Nakłuwanie skóry przynosi pozytywne efekty, ponieważ mikrouraz aktywuje procesy regeneracyjne i poprawia ukrwienie skóry. Najkorzystniejsze terapeutycznie jest podanie osocza bogatopłytkowego na włosy, które pozyskuje się z krwi pacjenta, a następnie odwirowuje. W ten sposób skoncentrowany preparat wstrzykuje się w skórę głowy. Osocze silnie stymuluje naturalne mechanizmy regeneracji i zmusza komórki do pracy.
