Jak pozbyć się przebarwień na plecach - Skuteczne metody i porady
O czym świadczą fioletowe plamy na skórze
Fioletowe plamy na nogach
Sinoczerwone lub fioletowe plamy na skórze, czyli siniaki, mogą świadczyć o wrodzonej kruchości naczyń, problemach z krzepliwością krwi lub hemofilii. Fioletowe plamy najczęściej występują na nogach. Mogą być to zwykłe siniaki powstające w skutek uderzenia, które po kilku dniach lub tygodniach znikają samoistnie. Niekiedy fioletowe plamy na nogach to objawy poważnych schorzeń jak na przykład choroba von Willebranda czy wrodzona kruchość naczyń. Fioletowe wybroczyny na nogach u dzieci to objawy zespołu Henocha-Schonleina, którym często towarzyszy ból brzucha, głowy i stawów.
Małe fioletowe kropki nie przekraczające 3 mm, które występują w większej ilości i przypominają wysypkę, mogą oznaczać objawy wynaczynienia krwi. Ich przyczyną może być również niedobór witaminy C. Jeśli zauważysz fioletowe kropki na nogach warto zrobić badania, aby wykluczyć poważne schorzenia.
Fioletowe plamy na twarzy
Fioletowe plamy na skórze twarzy stanowią utrapienie wielu osób. Mogą one powstawać w wyniku leczenia trądziku silnymi środkami złuszczającymi. W skutek zmęczenia lub nieprzespanej nocy mogą pojawić się fioletowe plamy pod oczami. Fioletowe lub ciemne plamy na skórze twarzy mogą oznaczać również alergię.
Jak poradzić sobie z plamami na twarzy, które szpecą. Na plamy na skórze pod oczami można stosować kremy lub korektory. Stosuje się również zabiegi kosmetyczne jak peelingi chemiczne, krioterapię i laserowe usuwanie przebarwień. Jednak plamy na skórze twarzy należy zawsze skonsultować z dermatologiem.
Fioletowe plamy na tułowiu
Fioletowych zmian na tułowiu nie należy lekceważyć, gdyż plamy na piersiach mogą oznaczać raka piersi u kobiet. Jednak plamy na tułowiu nie zawsze oznaczają groźne choroby. Mogą być one wynikiem zmian alergicznych. Najczęściej są to alergie na kosmetyki lub środki piorące.
Trądzik na plecach – jak go rozpoznać?
Męczy Cię swędząca i piekąca skóra przy trądziku, a plecy pełne są bolesnych, zaczerwienionych krost? Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób skóry, która charakteryzuje się występowaniem wykwitów zapalnych. Powstają one wtedy, gdy zbyt duża ilość produkowanego przez skórę sebum (łoju) blokuje gruczoły potowe, przez co dochodzi do utworzenia się tak zwanego czopu rogowego. Poprzez zablokowanie ujścia mieszka włosowego dochodzi do nagromadzenia łoju i mnożenia się bakterii. Tak właśnie powstaje trądzik, czyli stan zapalny przyjmujący postać bolących, napuchniętych krostek zwanych potocznie pryszczami lub wypryskami. Zmagasz się z trądzikiem na plecach? Leczenie będzie czasochłonne i skomplikowane, dlatego uzbrój się w cierpliwość i bądź konsekwentny, a z pewnością za jakiś czas będziesz cieszyć się piękną i gładką skórą pleców.
Trądzik może pojawić się na twarzy, w obrębie szyi i dekoltu oraz na plecach – w ostatnim przypadku obszarem dotkniętym chorobą zazwyczaj jest górna część pleców oraz kark, na co wpływ ma występowanie w tym miejscu zwiększonej ilości gruczołów łojowych odpowiedzialnych za stan zapalny skóry. Ze względu na dużą ilość zgromadzonego tam łoju, a także grubszą skórę najczęściej choroba przyjmuje postać niezwykle uciążliwego i bolesnego typu trądziku – plecy osoby chorej pełne są ropnych i napuchniętych krost, które wyglądem często przypominają cysty, a których usunięcie często jest możliwe tylko dzięki odpowiedniemu leczeniu. Zmiany trądzikowe na plecach mogą przyjmować również postać grudek, guzków i ropnych nacieków, przy czym każda z tych postaci jest bolesna i trudna do pozbycia się.
Warto pamiętać o tym, że zmiany trądzikowe mogą być także objawem alergii bądź chwilową reakcją organizmu. Męczą Cię wypryski na plecach? Przyczyn warto szukać u specjalisty, dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zapalnych stanów skórnych warto zasięgnąć porady dermatologa i upewnić się, że mamy do czynienia z trądzikiem na plecach.
Trądzik na plecach – przyczyny
Główną przyczyną trądziku na plecach jest nadprodukcja sebum i zablokowanie mieszka włosowego, jednak może to być również reakcja immunologiczna organizmu czy efekt działania bakterii Propionibacterium acnes. Niezależnie od tego, które zjawisko wywołało trądzikowe zmiany, istnieje szereg czynników, które znacząco wpływają na stan naszej skóry.
Co wpływa na trądzik na plecach? Przyczyny mogą być bardzo różne, a są to między innymi:
• zmiany hormonalne,
• nieprawidłowa dieta – spożywanie między innymi produktów tłustych lub o wysokim indeksie glikemicznym,
• stres, który podnosi poziom kortyzolu we krwi,
• nadpotliwość,
• niewłaściwa pielęgnacja skóry – użycie kosmetyków powodujących rozwój stanów zapalnych,
• efekt uboczny działania niektórych leków – między innymi znajdą się tu steroidy anaboliczne, leki uspokajające, antyalergiczne czy przeciwpadaczkowe,
• czynniki i uwarunkowania genetyczne,
• przerost gruczołów łojowych,
• zakażenia bakteryjne oraz niewłaściwe rogowacenia mieszków,
• zaniedbanie higieny,
• nałogi,
• zanieczyszczenie środowiska,
• niedobór witamin,
• chroniczne zmęczenie,
• źle dobrana antykoncepcja.
Trądzik na plecach u nastolatków i dorosłych
Niezwykle istotnym elementem w rozpoznaniu, z jakim rodzajem trądziku mamy do czynienia, jest określenie wieku osoby borykającej się z tą chorobą. Choć trądzik stał się jedną z najczęściej występujących chorób, które określa się także mianem chorób cywilizacyjnych, trądzik pospolity dzieli się na trądzik młodzieńczy oraz trądzik dorosłych. Trądzik młodzieńczy – jak wskazuje nazwa – dotyczy około 80% osób między 11. a 25. rokiem życia, przy czym niektóre źródła klasyfikują do tej grupy również osoby w wieku 26-30 lat. Warto zaznaczyć, że trądzik na plecach u nastolatków i osób młodych, czyli trądzik młodzieńczy, wynika przede wszystkim ze zmian hormonalnych związanych z dojrzewaniem. Ze względu na intensywne wydzielanie hormonów, a więc intensywną pracę gruczołów łojowych, pory skóry zamykają się, gromadząc w sobie bakterie i powodując stany zapalne. Warto pamiętać o tym, że trądzik młodzieńczy zazwyczaj ustępuje sam wraz z zakończeniem okresu dojrzewania, nie pozostawiając blizn.