Jak pozbyć się przebarwień na plecach - Skuteczne metody i porady
O czym świadczą fioletowe plamy na skórze
Fioletowe plamy na nogach
Sinoczerwone lub fioletowe plamy na skórze, czyli siniaki, mogą świadczyć o wrodzonej kruchości naczyń, problemach z krzepliwością krwi lub hemofilii. Fioletowe plamy najczęściej występują na nogach. Mogą być to zwykłe siniaki powstające w skutek uderzenia, które po kilku dniach lub tygodniach znikają samoistnie. Niekiedy fioletowe plamy na nogach to objawy poważnych schorzeń jak na przykład choroba von Willebranda czy wrodzona kruchość naczyń. Fioletowe wybroczyny na nogach u dzieci to objawy zespołu Henocha-Schonleina, którym często towarzyszy ból brzucha, głowy i stawów.
Małe fioletowe kropki nie przekraczające 3 mm, które występują w większej ilości i przypominają wysypkę, mogą oznaczać objawy wynaczynienia krwi. Ich przyczyną może być również niedobór witaminy C. Jeśli zauważysz fioletowe kropki na nogach warto zrobić badania, aby wykluczyć poważne schorzenia.
Fioletowe plamy na twarzy
Fioletowe plamy na skórze twarzy stanowią utrapienie wielu osób. Mogą one powstawać w wyniku leczenia trądziku silnymi środkami złuszczającymi. W skutek zmęczenia lub nieprzespanej nocy mogą pojawić się fioletowe plamy pod oczami. Fioletowe lub ciemne plamy na skórze twarzy mogą oznaczać również alergię.
Jak poradzić sobie z plamami na twarzy, które szpecą. Na plamy na skórze pod oczami można stosować kremy lub korektory. Stosuje się również zabiegi kosmetyczne jak peelingi chemiczne, krioterapię i laserowe usuwanie przebarwień. Jednak plamy na skórze twarzy należy zawsze skonsultować z dermatologiem.
Fioletowe plamy na tułowiu
Fioletowych zmian na tułowiu nie należy lekceważyć, gdyż plamy na piersiach mogą oznaczać raka piersi u kobiet. Jednak plamy na tułowiu nie zawsze oznaczają groźne choroby. Mogą być one wynikiem zmian alergicznych. Najczęściej są to alergie na kosmetyki lub środki piorące.
Co mówią objawy?
Plamy na dłoniach zwykle nie pojawiają się bez innych symptomów. Jeżeli są to objawy zaburzeń w organizmie, to z pewnością dolega nam coś jeszcze. Piegi pojawiające się na rękach nie występują bez piegów na twarzy czy na plecach. Czym różnią się poszczególne plamy i plamki na dłoniach?
- Piegi – osoby z jasną cerą mają skłonność do łapania plamek po wystawieniu ciała na słońce. Niektórzy nie lubią piegów i wybielają je na różne sposoby, ale brązowe plamki odsłoneczne są zupełnie niegroźne.
- Przebarwienia starcze – plamami starczymi nazywamy przebarwienia wynikające z m.in. wieku. Jednak mogą się pojawić po wystawieniu skóry na słońce również u osób młodych. Tak jak piegi są umiejscowione na zewnętrznej części dłoni, dekolcie i twarzy. Zwykle są ciemniejsze od piegów, dlatego nazywamy je plamami wątrobowymi (od koloru wątroby). Nie są wynikiem zaburzeń pracy tego organu.
- Przebarwienia pozapalne – po stanach zapalnych, również na rękach, mogą powstać przebarwienia, które po pewnym czasie znikają. Po zapaleniu skóry częściej mamy do czynienia z plamami czerwonymi lub różowymi niż z brązowymi.
- Reakcja na substancje fototoksyczne (leki hormonalne, sulfonamidy, retinoidy, niektóre antybiotyki) – zażywanie pewnych leków może być jedną z przyczyn większej wrażliwości skóry na słońce. Może się pojawić reakcja alergiczna w postaci czerwonych plamek na dłoniach, zaczerwienienia, świądu, a nawet pęcherzyków.
- Zaburzenia hormonalne (częste np. w czasie ciąży) – do różnych objawów zaburzeń hormonalnych w ciąży trzeba doliczyć czerwone plamy na dłoniach.
- Objawy choroby nerek lub wątroby – niestety czerwonymi przebarwieniami na dłoniach objawia się też np. marskość wątroby. Jeżeli nie jesteś kobietą w ciąży, a mimo to masz taki objaw, to najlepiej pójść się przebadać.
- Choroby genetyczne – jedną z przyczyn przebarwień skóry na rękach może być np. bielactwo. Zwykle towarzyszą mu charakterystyczne odbarwienia na twarzy i asymetryczne białe plamy na ciele. Czerwone plamy, rogowaciejący i łuszczący się naskórek mogą się też pojawić jako następstwo atopowego zapalenia skóry i łuszczycy.
- Niektóre nowotwory – w zależności od tego jaki nowotwór i jakie stadium, będzie wyglądać różnie. Zmiany nowotworowe skóry jednak rzadko pojawiają się na dłoniach, a najczęściej na twarzy i w okolicach błony śluzowej.
Trądzik na plecach – przyczyny i leczenie
Trądzik to choroba, z którą borykają się nie tylko nastolatkowie, ale również osoby dojrzałe. Choć kojarzy się głównie z dermatozą występującą w obrębie twarzy, zmiany skórne mogą pojawić się również w takich miejscach jak dekolt, szyja czy plecy, co łatwo staje się powodem do wstydu i mniejszej pewności siebie. Trądzik na plecach wywołuje długotrwały psychiczny i fizyczny dyskomfort, w tym ból czy swędzenie. Pragniesz cieszyć się piękną skórą i pozwolić sobie na letni top odkrywający ramiona i plecy, nie martwiąc się o zaczerwienione wypryski na plecach? Poznaj przyczyny i objawy tej choroby i dowiedz się, jak pozbyć się trądziku na plecach dzięki sprawdzonym i skutecznym sposobom leczenia.