Przyczyny Wypadania Włosów
Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące?
Wypadanie włosów to normalne zjawisko. Człowiek może stracić od 50 do 100 włosów dziennie, często jest to zupełnie niezauważalnie. Wypadanie włosów zwykle nie jest powodem do zmartwień, ale warto się temu przyjrzeć, ponieważ czasem może być oznaką stanu chorobowego. Niektóre rodzaje gubienia włosów są trwałe, na przykład łysienie typu męskiego i żeńskiego. Ten rodzaj wypadania włosów zwykle ma podłoże genetyczne.
Inne powody nadmiernego wypadania włosów to :
- choroba,
- stres,
- leczenie nowotworu,
- utrata wagi,
- niedobór żelaza.
Należy odwiedzić lekarza, gdy:
- nagle stracisz dużą ilość włosów,
- na Twojej głowie pojawiają się łysiny,
- włosy wypadają w kępkach,
- wraz z wypadaniem włosów odczuwasz swędzenie i pieczenie skóry głowy,
- martwisz się wypadaniem włosów.
Podczas wizyty nie zapomnij wspomnieć o wszelkich innych nietypowych objawach, które zauważyłeś, na przykład:
- zmęczenie,
- niewyjaśniona utrata wagi,
- obrzęk kończyn,
- gorączka,
- zmiany w wypróżnianiu się,
- wysypki lub inne zmiany skórne na skórze głowy lub ciała,
Pomocne będą również wszelkie informacje o tym, jak szybko doszło do wypadania włosów, a także informacje o historii łysienia w rodzinie.
Wypadanie włosów może być dołujące. Dla wielu osób włosy są ważną częścią tego, kim są. Jeśli wypadanie włosów jest przyczyną Twojego niepokoju, lekarz może pomóc Ci znaleźć rozwiązanie problemu. Możesz również skorzystać z dołączenia do grup wsparcia, rozmowy z bliskimi lub innymi osobami w tej samej sytuacji na forach internetowych.
Domowe sposoby na wypadanie włosów i zabiegi
Domowe sposoby na wypadanie włosów mogą pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Popularnym są płukanki z pokrzywy, które należy przygotować z suszonych liści tej rośliny. W tym celu 3 stołowe łyżki, należy zalać 1 l wrzątku i odstawić do przestygnięcia. Takim naparem należy spłukać włosy tuż po umyciu i pozostawić do wyschnięcia. Warto zastosować również zioła na włosy w formie płukanek: skrzyp polny, korzeń łopianu, rozmaryn, liście i kora brzozy, korzeń żeń-szenia, kozieradka, tymianek oraz czarna rzepa.
Doskonale sprawdza się kuracja z jaj, będących źródłem witamin i minerałów wzmacniających włosy. W tym celu należy wymieszać jajo kurze i nałożyć je na włosy. Po 30 minutach, włosy można normalnie umyć szamponem
Natomiast warto stosować sposoby na wypadanie włosów, które mają na celu ich odżywienie od środka. Do popularnych należy picie drożdży. W tym celu łyżeczkę drożdży należy rozpuścić w szklance wody i powoli wypić. Warto stosować również witaminy na włosy: A, C, E, D z grupy B, a także cynk i selen. To kluczowe witaminy i pierwiastki, które wpływają na sprężystość, wzrost oraz zdrową strukturę włosów. Dlatego osoby, których dieta jest uboga w warzywa i owoce, powinny stosować tabletki na włosy z tymi składnikami, aby zapobiegać niedoborom. Natomiast do popularnych zabiegów należy mezoterapia igłowa, podczas której za pomocą cienkich igieł zostają wprowadzone do skóry głowy substancje odżywcze, wzmacniające włosy. Kolejną metodą jest infuzja tlenowa, za pomocą której skóra głowy i cebulki zostają dotlenione. Dzięki temu włosy stają się mocniejsze i sprężyste. Co na wypadanie włosów może jeszcze pomóc?

Przyczyny wypadania włosów
Przyczyny te są różnorodne i zależą od wielu czynników. Nagła utrata włosów może wynikać z takich problemów jak schorzenia wewnątrzustrojowe, choroby zakaźne związane z podwyższoną temperaturą, zaburzenia hormonalne, genetyka czy źle dobrana dieta. Ponadto często mają związek z restrykcyjną, wyniszczającą dietą, silnym stresem, stanem zapalnym organizmu, porodem, odstawieniem antykoncepcji, sezonowym wypadaniem włosów, anomalią skóry głowy, niewłaściwą pielęgnacją, nieleczonym łojotokowym zapaleniem skóry, lekami oraz poważnymi operacjami chirurgicznymi i chemioterapią.
Jeżeli wypadanie włosów jest stopniowe i nasila się z roku na rok, może to być wynik czynników dziedzicznych. Inne przyczyny to niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy oraz zbyt intensywne zabiegi fryzjerskie, które mogą prowadzić do zauważalnych przerzedzeń.
Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy
Do wypadania włosów dochodzi w przebiegu nadczynności tarczycy. Gdy poziom hormonów wytwarzanych przez ten narząd wzrasta ponad normę, zwiększa się metabolizm, włosy szybciej przechodzą swój cykl wzrostowy, starzeją się, stają się bardzo cienkie i delikatne, a w końcu wypadają. W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione (dotyczy równomiernie całej skóry głowy) jak i plackowate (włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy).
Toczeń układowy to choroba autoimmunologiczna, tzn. taka, w przebiegu której organizm atakuje sam siebie. Jednym z objawów choroby jest nasilone wypadanie i przerzedzenie włosów. Dla choroby typowe są nadwrażliwość na światło słoneczne oraz rumień na twarzy w kształcie motyla (zaczerwienienie policzków i nosa). Zmiany skórne mogą przybrać postać pokrzywki, czerwonych krążków. Częstymi objawami są bóle i obrzęki stawów, bóle mięśni i nadżerki w jamie ustnej.
