Przyczyny Wypadania Włosów

Wypadanie włosów - przyczyny. Choroby tarczycy

Do wypadania włosów dochodzi w przebiegu nadczynności tarczycy. Gdy poziom hormonów wytwarzanych przez ten narząd wzrasta ponad normę, zwiększa się metabolizm, włosy szybciej przechodzą swój cykl wzrostowy, starzeją się, stają się bardzo cienkie i delikatne, a w końcu wypadają. W przebiegu nadczynności tarczycy łysienie może być zarówno uogólnione (dotyczy równomiernie całej skóry głowy) jak i plackowate (włosy wypadają kępkami, powstają pola bez włosów oddzielone od siebie prawidłowo owłosioną skórą głowy).

Toczeń układowy to choroba autoimmunologiczna, tzn. taka, w przebiegu której organizm atakuje sam siebie. Jednym z objawów choroby jest nasilone wypadanie i przerzedzenie włosów. Dla choroby typowe są nadwrażliwość na światło słoneczne oraz rumień na twarzy w kształcie motyla (zaczerwienienie policzków i nosa). Zmiany skórne mogą przybrać postać pokrzywki, czerwonych krążków. Częstymi objawami są bóle i obrzęki stawów, bóle mięśni i nadżerki w jamie ustnej.

Wypadanie włosów - zespół policystycznych jajników

Jednym z objawów zespołu policystycznych jajników jest łysienie androgenowe u kobiet. Jest to łysienie typu męskiego, które u kobiet zwykle objawia się w postaci rozproszonego przerzedzenia na szczycie głowy. Poza tym w przebiegu choroby pojawiają się nieuzasadnione tycie (zwłaszcza w talii), skąpe lub nieregularne miesiączki, nasilony trądzik - także na klatce piersiowej, plecach, nadmierne owłosienie na twarzy, udach, pośladkach, plecach.

Zespół policystycznych jajników a wypadanie włosówDzień dobry Pani Doktor, chciałabym prosić o poradę, ponieważ mam problem z wypadaniem włosów. Od 9 lat choruję na PCOS. Mam twardy zarost, brak miesiączek. Od kilku lat stosuję kurację hormonalną, bo miesiączka jest tylko gdy biorę tabletki. Gdy odstawiam je na tzw. "przerwę", znowu jej brak. I od około 3 lat zauważyłam że systematycznie włosy mi się osłabiaja na całym ciele, jak biorę te tabeletki, ale rownież bardzo na głowie. Co jest dla mnie już teraz traumą, ponieważ widać mi już skórę głowy na całym czubku glowy tj. łysieniu u mężczyzn. Tabletki muszę brać, a włosów jest coraaz mniej. Już staram się ograniczać mycie włosów, bo wtedy wypada ich najwięcej. Proszę o poradę, co powinnam zrobić? Boję się że niedługo będę już zupełnie łysa.

dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog: PCOS wiąże się bardzo często z łysieniem androgenowym u kobiet. Powinna Pani zgłosić się do dermatologa. Po analizie badań laboratoryjnych i ocenie włosów, do terapii należy włączyć leczenie miejscowe i ewentualnie doustne preparaty antyandrogenowe. Mycie włosów nie zwiększa ich dobowego wypadania. O liczbę, która wypadnie w czasie mycia, zmniejszy się wypadanie w kolejnych godzinach dnia, także suma dobowa pozostanie taka sama niezależnie, czy Pani myje, czy też nie, włosy w danym dniu.

Wypadanie włosów – przyczyny, objawy i zapobieganie

Wypadanie włosów to problem, który dotyka mężczyzn i kobiet w różnym wieku To krępująca przypadłość, zwłaszcza dla kobiet, ponieważ może wpędzać w kompleksy. Dlatego warto odpowiednio wcześnie podjąć odpowiednie działania, aby zapobiegać łysieniu. Jakie sposoby można zastosować na wypadanie włosów?

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zmagają się z problemem, którym jest wypadanie włosów, przyczyny tej przypadłości mogą być różne. Jedną z nich są geny, które powodują, że włosy w fazie wzrostu nie wykształcają się odpowiednio, przez co są słabe. Do kolejnych przyczyn łysienia należą zaburzenia układu hormonalnego, np. schorzenia tarczycy, nadmiar testosteronu, wahania hormonów podczas ciąży, itd.

Częstym zjawiskiem jest wypadanie włosów po ciąży, gdy organizm kobiety jest wycieńczony w wyniku rozwoju płodu oraz karmienia piersią nowo narodzonego dziecka

Ponadto przewlekły stres oraz choroby skóry głowy (np. grzybica), osłabiają cebulki i mieszki włosowe, wskutek czego włosy zaczynają wypadać. Nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem drastycznego ograniczenia liczby spożywanych kalorii w trakcie odchudzania. Poza tym, niewłaściwy sposób odżywiania, wywołuje deficyt witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowej budowy włosów. Dlatego zła dieta, to kolejna przyczyna łysienia. Naturalnym stanem jest utrata do 100 włosów dziennie, które zakończyły okres życia. Natomiast większa ilość są oznaką, że dzieje się z nimi coś złego. Wypadanie włosów u dziecka może być spowodowane anemią, która wywołuje deficyt żelaza. Taki stan może być spowodowany również owsikami oraz niewłaściwą dietą.

Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące?

Wypadanie włosów to normalne zjawisko. Człowiek może stracić od 50 do 100 włosów dziennie, często jest to zupełnie niezauważalnie. Wypadanie włosów zwykle nie jest powodem do zmartwień, ale warto się temu przyjrzeć, ponieważ czasem może być oznaką stanu chorobowego. Niektóre rodzaje gubienia włosów są trwałe, na przykład łysienie typu męskiego i żeńskiego. Ten rodzaj wypadania włosów zwykle ma podłoże genetyczne.

Inne powody nadmiernego wypadania włosów to :

  • choroba,
  • stres,
  • leczenie nowotworu,
  • utrata wagi,
  • niedobór żelaza.

Należy odwiedzić lekarza, gdy:

  • nagle stracisz dużą ilość włosów,
  • na Twojej głowie pojawiają się łysiny,
  • włosy wypadają w kępkach,
  • wraz z wypadaniem włosów odczuwasz swędzenie i pieczenie skóry głowy,
  • martwisz się wypadaniem włosów.

Podczas wizyty nie zapomnij wspomnieć o wszelkich innych nietypowych objawach, które zauważyłeś, na przykład:

  • zmęczenie,
  • niewyjaśniona utrata wagi,
  • obrzęk kończyn,
  • gorączka,
  • zmiany w wypróżnianiu się,
  • wysypki lub inne zmiany skórne na skórze głowy lub ciała,

Pomocne będą również wszelkie informacje o tym, jak szybko doszło do wypadania włosów, a także informacje o historii łysienia w rodzinie.

Wypadanie włosów może być dołujące. Dla wielu osób włosy są ważną częścią tego, kim są. Jeśli wypadanie włosów jest przyczyną Twojego niepokoju, lekarz może pomóc Ci znaleźć rozwiązanie problemu. Możesz również skorzystać z dołączenia do grup wsparcia, rozmowy z bliskimi lub innymi osobami w tej samej sytuacji na forach internetowych.

Obecnie zasadniczo dowiedziono, że kapsaicyna przyjmowana w jedzeniu nie jest w żaden sposób powiązana z występowaniem raka, ciągle jednak pozostają niejasności, gdy chodzi o zewnętrzne aplikowanie kapsaicyny niektóre badania dowodzą, że może ona wpływać na rozwój raka skóry.

Czytaj dalej...

Powszechnie wiadomo, że dieta bogata w cukier, żywność przetworzoną, produkty z przemysłowej hodowli zwierząt i składniki sztuczne napędza raka, choroby serca, cukrzycę typu 2 i mnóstwo innych chorób.

Czytaj dalej...

infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybice skóra po przebytych chorobach tego typu może być bardzo podatna na uszkodzenia, dlatego najpierw konieczne jest pełne wyleczenie, a potem okres rekonwalescencji;.

Czytaj dalej...

trądzik samouszkadzający inaczej neuropatyczny, który ma podłoże psychologiczne mówimy o nim w sytuacji, gdy osoba dotknięta chorobą, kompulsywnie wyciska powstałe zmiany, powodując ich zaostrzanie i rozsiewanie.

Czytaj dalej...