Jak pozbyć się czerwieni z pryszczy? Skuteczne sposoby na redukcję zaczerwienień skóry
Dlaczego kurki są gorzkie?
Miłośnicy grzybobrania i eksperci w tym temacie podpowiadają, że smak kurek zależy m.in. od rodzaju podłoża, z którego je zbieramy. Okazuje się bowiem, że częściej gorzkie kurki rosną w lasach iglastych. Ponadto, kiedy panuje susza, a my znaleźliśmy kilka okazów, one też mogą okazać się niesmaczne. Zebrane kurki należy dokładnie oczyścić - zabrudzenia, które na nich zostawimy, też wpływają na smak. Można robić to za pomocą małego pędzelka, choć to dość czasochłonne zadanie. Część osób poleca też moczenie kurek w wodzie z solą lub obsypanie ich mąką, a następnie umycie pod bieżącą wodą. Nie jest to jedyne zasady, a częściej jednak dochodzą złe przyzwyczajenia związane z obróbką grzybów.
Tak przygotowane kurki polecamy poddać wstępnej obróbce. Do wyboru mamy 3 sposoby, z których najdłuższy zajmie nam jedynie 15 dodatkowych minut w kuchni.
Po tych zabiegach możemy wykorzystać nasze pyszności do konkretnych potraw. Dania z kurkami zachwycają smakiem niezależnie od formy i okazji do podania. Ważne, aby kurek nie przechowywać zbyt długo - zarówno w postaci świeżej, jak i mrożonej. Świeże kurki przechowujemy po zerwaniu maksymalnie 10 godzin, a mrożone - do 8 miesięcy. Sprawdź też: jak mrozić kurki na zapas.
Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów
Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.
Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!
Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej. Jak zrobić, żeby znów miała czerwone liście?
Masz w domu gwiazdę betlejemską i chcesz, by znów pięknie kwitła i miała czerwone liście? Musisz rozpocząć zabieg cieniowania gwiazdy betlejemskiej. Podpowiadamy, jak to zrobić i jak pielęgnować poinsecję.
Poinsecja znana jest pod wieloma nazwami, choć najczęściej nazywana jest gwiazdą betlejemską. Fot.123RF/Pixabay
Spis treści:
- Gwiazda betlejemska – charakterystyka
- Poinsecja – znaczenie w religii
- Gwiazda betlejemska – kwiat o wielu odmianach
- Jak pielęgnować poinsecję?
- Co zrobić, żeby poinsecja zakwitła? Cieniowanie gwiazdy betlejemskiej
Domowe sposoby na pryszcze
4. Soda oczyszczona
Na trądzik bardzo dobre działanie wykazuje również… pasta z sody oczyszczonej! Soda działa ściągająco i oczyszczająco, a więc walka z pryszczami przy jej użyciu będzie niezwykle skuteczna. Zastanawiasz się, jak zapobiegać pryszczom z jej pomocą? Dowiedz się, jak pozbyć się trądziku dzięki sodzie oczyszczonej w… kilku krokach!
- Zmieszaj z wodą 2 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wymieszaj całość.
- Nałóż powstałą pastę na twarz. Zostaw na ok. 10 minut. Spłucz miksturę letnią wodą.
5. Maseczka z Aspiryny
Maseczka przygotowana ze słynnej Aspiryny to szybkie sposoby na skuteczne usuwanie trądziku. W Aspirynie znajduje się bowiem kwas acetylosalicylowy, który działa przeciwbakteryjnie – usuwając zanieczyszczenia i… złuszczając martwy naskórek! Mało tego, lekarstwo działa także przeciwzapalnie, a więc minimalizuje ryzyko pojawienia się nowych zmian. Wystarczy, że:
- Zalejesz maksymalnie 2 tabletki wodą destylowaną, a następnie rozgnieciesz je na papkę.
- Zmieszasz miksturę z łyżeczką jogurtu naturalnego.
- Nałożysz na twarz powstałą pastę i przytrzymasz ją przez ok. kwadrans. Następnie zmyjesz całość letnią wodą.
Stosuj maseczkę przynajmniej 3 razy w tygodniu, by wyleczyć buzię z trądziku.
6. Czosnek dobry na wszystko!
Czosnek jest świetny nie tylko w przypadku leczenia przeziębienia. Używanie go to również skuteczne, domowe sposoby na pryszcze! Czosnek zawiera bowiem siarkę i cynk, jakie wykazują działanie oczyszczające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Warto będzie wykorzystać jego magiczne wręcz właściwości.
Zobacz również
