Jak pozbyć się pryszczy - Skuteczne sposoby na klarowną skórę

Domowe sposoby na trądzik – 4 najbardziej skuteczne metody

Wypryski to dolegliwość, z jaką zmagać musi się prawie każdy nastolatek. Przypadłość ta jednak sięga często również… osób dorosłych. Walka z trądzikiem nie jest najłatwiejsza i zazwyczaj wiąże się z długą drogą eliminacji problemu. Jak zapobiec trądzikowi? Istnieją skuteczne domowe sposoby na trądzik, jakie pozwolą pozbyć się pryszczy. Domowe kosmetyki wykazują wręcz zbawienne działanie na skórę, nie obciążając jej przy tym. Jak zniwelować za ich pomocą wągry na twarzy?

Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Przygotuj naturalną maseczkę oczyszczającą

Naturalne sposoby też działają cuda na pryszcze. Ta maseczka może oczyścić i ściągnąć skórę, a także wysuszyć wypryski.

Należy w tym celu zastosować zioła o właściwościach ściągających, które mają też działanie antybakteryjne. Aby otrzymać bazę maski, zmieszaj:

  • 1 łyżeczkę miodu - ma on działanie antybakteryjne i przyspiesza gojenie się podrażnień.
  • 1 łyżeczkę białka - zadziała jak zagęszczacz.
  • 1 łyżeczkę soku z cytryny - nieco rozjaśni skórę i dodatkowo ładnie ją napnie.
  • ½ łyżeczki olejku o właściwościach antybakteryjnych i antyzapalnych - na przykład olejek z mięty pieprzowej, olejek z lawendy, nagietka czy tymianku.

Gdy zmiksujesz wszystkie składniki, zanurz koniuszki palców w miksturze i rozsmaruj ją na całej twarzy.

Pozostaw maseczkę na 15 minut, następnie spłucz ją ciepłą wodą i osusz twarz miękkim ręczniczkiem.

Możesz w ten sposób potraktować całą twarz albo nałożyć maskę punktowo - żeby wysuszyć pryszcze.

Na pojedyncze wypryski nakładaj maseczkę patyczkiem kosmetycznym.

Po zmyciu maseczki nawilż twarz kremem, który nie zatyka porów.

Przyczyny powstawania pryszczy (trądziku)

Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nie dotyczą tylko nastolatków. Niezależnie od wieku i rodzaju cery, pryszcze mogą pojawić się na całym ciele. Najczęstszą ich przyczyną jest wzmożona produkcja łoju przez gruczoły łojowe rozmieszczone w okolicy czoła, nosa, brody, a także górnej połowy pleców. Trądzik występuje częściej u płci męskiej, zdaniem dermatologów wynika to z silnej produkcji androgenów, które pobudzają gruczoły. Istotną rolę w tworzeniu się pryszczy odgrywa higiena. Warstwa łoju wraz ze złuszczonym naskórkiem i ciężkim makijażem stanowi idealny grunt do rozwoju bakterii. Poza tym taka mieszanka blokuje pory skóry, doprowadzając do rozwoju zaskórników i stanu zapalnego.

Lekarze podkreślają także wpływ rogowacenia przewodów gruczołów łojowych oraz dziedziczenia genetycznego w rozwoju i tendencjach do powstawania pryszczy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ropnych wykwitów jest większe, jeśli dotknięci byli nimi też członkowie rodziny. Ponadto na pryszcze narażone są osoby żyjące w stresie, który ma bardzo duży wpływ na gospodarkę hormonalną.

Maseczka i napój z drożdży na pryszcze

Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest kuracja drożdżami, które można pić w formie roztworu wodnego, a także nakładać na twarz w postaci maseczki. Jeśli osoba zmagająca się pryszczami zdecyduje się na pierwszą opcję, w drożdże warto zaopatrzyć się w aptece lub wybrać wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać zimną, przegotowaną wodą i osłodzić je. Mieszaninę należy schładzać przez parę godzin w lodówce, a następnie pić ok. 1 szklankę na dobę. Kurację w formie pitnej należy prowadzić maksymalnie przez 10 dni.

Aby wykonać drożdżową maseczkę, należy zaopatrzyć się w drożdże piekarnicze, rozgnieść je z niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na ok. 10 minut. Później nałożyć na zmiany skórne i trzymać przez ok. 30 minut, po czym dokładnie zmyć drożdże ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie maseczki co 2 dni, przez ok. 4–5 tygodni. Przed rozpoczęciem obu form kuracji warto się upewnić, czy osoba cierpiąca na pryszcze nie ma uczulenia na drożdże. Nie powinni jej stosować chorzy na cukrzycę, zapalenia stawów oraz niewydolność nerek.

Naturalne sposoby na pryszcze. Jak pozbyć się pryszcza domowym sposobem?

Pryszcz znika najczęściej dopiero po kilku dniach. Przez ten czas ukrywamy go pod warstwą makijażu lub wyciskamy w wielkich bólach. O ile trądzik wymaga specjalistycznego leczenia, pojedynczego pryszcza można szybko unieszkodliwić. Domowe pasty, maści i toniki przyspieszają gojenie się krosty, co zapobiega powstawaniu blizn i przebarwień po pryszczu.

Spis treści

  1. Pasta z miodu i cynamonu
  2. Stempel z czosnku
  3. Pasta pomidorowa
  4. Maseczka z kurkumy i oleju kokosowego
  5. Co jeść, żeby mieć piękną cerę?
  6. Sok z cytrusów
  7. Pasta do zębów
  8. Soda oczyszczona

Pryszcze, chociaż kojarzą się głównie z wiekiem nastoletnim, to problem, który dotyczy wielu osób. Niezależnie od rodzaju cery, wieku czy stanu zdrowia czasem po prostu pojawiają się, psując wygląd całej twarzy, dekoltu czy pleców. Aby w pełni wyleczyć krostę potrzebnych jest kilka dni, czasem nawet więcej. Absolutnie nie należy wyciskać pryszcza, bo może to skutkować pojawieniem się jeszcze większej ilości wyprysków. Co zrobić, aby pozbyć się pryszczy i zapobiegać powstawaniu następnych?

Przy domowej produkcji bardzo ważne jest zachowanie sterylności wszelkich pojemniczków i mieszadełek, których się używa, oraz robienie kosmetyku ze składników z pewnego źródła, z dobrą datą ważności.

Czytaj dalej...

Naukowcy, szukając tej najbardziej trwałej i stabilnej często producenci kosmetyków zamykają ją w ciemnych opakowaniach, żeby nie ulegała utlenianiu, albo dodają w postaci proszku czy kapsułek, które miesza się z bazą tuż przed nałożeniem na skórę.

Czytaj dalej...

Oleje wlewaj powoli na szpatułkę silikonową, następnie dokładnie wymieszaj lejąc bezpośrednio do garnka powstanie dużo pęcherzyków powietrza i dodaj płatki nagietka, możesz je pokroić na mniejsze kawałki.

Czytaj dalej...

Oczywiście depilację woskiem można wykonać samodzielnie , ale jest ona czasochłonna i trudna, dlatego znacznie lepiej skorzystać z oferty gabinetu kosmetycznego, co oczywiście generuje dodatkowy koszt.

Czytaj dalej...